Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie house veche aprox 2011

Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative
 Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?
 Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92
 Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar
 

Reziliere contract ROMTELECOM

- - - - -
  • Please log in to reply
781 replies to this topic

#757
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,595
  • Înscris: 14.10.2008
Si eu am platit, 342 lei in 2012 pentru acasa (60 de euro, contract doar de voce prelungit in februarie cu 2 ani de catre tata si reziliat in iulie) si 432 lei la magazin in 2013 (contract prelungit accidental cu 3 ani prin DA la telefon zis in graba de fratele meu in iulie 2011, bagat ADSL pe gat de catre ei desi nu aveam nevoie, reziliat in iulie 2013).

Tot ca sa inchid cat mai repede si definitiv capitolul clanului mafiot RTC. Spre deliciul meu, a trebuit sa mai reziliez un post de la Caracal, voce+ADSL ca urmare a desfiintarii unui birou de-al nostru (parca si la ala am platit vreo 50 de lei ceva taxa) si acum 2 saptamani pe al unei rude de 101 ani a cumnatei decedata. Deci am reziliat 4 contracte in 2 ani. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 31 August 2014 - 14:37.


#758
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 29.06.2006
du[a primele 10 cuvinte stiam deja toate rezilierile si bucuriile care le-ai avut, ai zis de atatea ori incat le-am invatat pe dinafara :))

#759
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 serbanm33, on 31 august 2014 - 12:15, said:

Salut,
Am avut si eu un contract cu RomTzeapa pentru servicii tv prin satelit, Dolce. Totul a fost ok timp de un an si o luna, am platit toate facturile imense la timp, insa a venit si timpul rezilierii. Contractul meu a fost intocmit pe 2 ani, insa dupa un an si o luna m-am mutat in alta localitate. Am sunat la ei in incercarea de a converti abonamentul de televiziune prin satelit in abonament tv clasic si eventual internet. Surpriza: RomTzeapa nu avea disponibile acele servicii la noua mea adresa, desi vorbim de centrul unui oras. Acestea fiind spuse am trecut la reziliere. Tanti de la telefon mi-a spus ca e posibil sa se perceapa taxa de reziliere, desi repet la noua adresa ei nu am servicii tv prin cablu, iar antena de satelit in mijlocul orasului, singurul din bloc, si chirias....sa isi puna ei. Am mers si la un magazin din oras, am facut cerere, dupa cateva zile am predat si echipamentele, si dupa o luna surpriza: vine factura cu serviciile pe intreaga perioada ramasa din luna (aproximativ trei saptamani, desi eu tehnic nu mai aveam cum sa beneficiez de servicu ca am predat echipamentele si acestea au fost acceptate de ei) si echivalentul a vreo 30 de euro cu titlul de "alte taxe". Bineinteles ca nu am platit nimic, luna urmatoare au inceput sa ma sune, sa ameninte, sa imi reproseze la fiecare cateva zile cat de nenorocit sunt eu ca nu platesc facturi cu " alte taxe". Am facut si o sesizare si la ANPC, insa nu stiu raspunsul ca a venit anul trecut scrisoarea recomandata, insa era de sarbatori si nu am fost acasa.
A trecut un an de la reziliere, nu am platit nimic si nu am de gand sa platesc, toate numerele de pe care ma suna sunt blocate in tel meu, inca ii mai astept sa ma dea in judecata sa ii vad cu justifica ei "alte taxe".
inca un tepar pt preventel. era suficient ca cei de la tehnic sa-ti dea o negatie(lipsa vizibilitate satelit  sau conditii tehnice )si reziliai fara taxe in mod civilizat.probabil te cauta recuperatorii. astia sunt ca picatura chinezeasca.

#760
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,531
  • Înscris: 29.10.2007
Acum un an când am solicitat mutarea serviciilor rtc la o altã adresã tot din postura de chiriaș, tot cu contract in perioada minimã contractualã, mi s-a comunicat de la relații clienți cã dacã nu îmi pot oferi servicii la noua adresã contractul se poate rezilia fãrã taxe suplimentare.

#761
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 15.08.2011
mai am abonament pana in luna august 2015 la Romtelecom ( internet 2Mb , voce 0 si TV Dolce 2 receptoare in custodie ) nu va zic ca dau  undeva la 110 ron !!!

ma intereseaza daca reziliez acuma inainte de expirarea contractului cam ce suma ar trebuii sa dau pt reziliere ?

ca sa nu mai zic ca , contractul era expirat deja dar au sunat un membru al familiei care "cica" ar fi prelungit telefonic....!!

#762
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

 monolite, on 08 octombrie 2014 - 23:11, said:

mai am abonament pana in luna august 2015 la Romtelecom ( internet 2Mb , voce 0 si TV Dolce 2 receptoare in custodie ) nu va zic ca dau  undeva la 110 ron !!!

ma intereseaza daca reziliez acuma inainte de expirarea contractului cam ce suma ar trebuii sa dau pt reziliere ?

ca sa nu mai zic ca , contractul era expirat deja dar au sunat un membru al familiei care "cica" ar fi prelungit telefonic....!!
trebuia sa primesti contractul scris acasa, dupa prelungirea telefonica. daca nu ai primit contractul poti rezilia.
nu poate prelungi un membru al familiei. doar titularul contractului.

#763
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 15.08.2011
da dar stii cum e in Romania ...pana dovedesti asta te lasi pagubas

is satul de ei pana in gat ...sa nu mai zic ca in contract la telefon au zis internet de 8 Mb in contract apare 6 dar abia merge de 3.2 Mb Posted Image

#764
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 29.06.2006

 monolite, on 08 octombrie 2014 - 23:11, said:

( internet 2Mb , voce 0 si TV Dolce 2 receptoare in custodie )

 monolite, on 09 octombrie 2014 - 07:18, said:

in contract apare 6 dar abia merge de 3.2 Mb Posted Image

adevarul e dincolo de noi...o data zici ca ai 2mb, a doua oara ai contract de 6, sunt planuri tarifare diferite, cand e vorba de contract zici cat ai in contract, nu cat vezi tu ca merge, ca mersul se datoreaza mai multor factori

#765
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 15.08.2011

 xcit, on 09 octombrie 2014 - 08:14, said:

adevarul e dincolo de noi...o data zici ca ai 2mb, a doua oara ai contract de 6, sunt planuri tarifare diferite, cand e vorba de contract zici cat ai in contract, nu cat vezi tu ca merge, ca mersul se datoreaza mai multor factori

in contract am 6 Mb !! ala semnat ok ? buunnn ... in realitate viteza masurata de mine si de expertii lor e de 3.2 Mb ! cand sun la serviciul tehnic ei zic ca la ei apare cand 2 Mb Posted Image

ai inteles acuma ??  bine ca in Romania iti baga mizeria aia cu "best effort" e superb nu? pai asa uite pe site-ul lor de 2 bani acuma cu rebranding-ul lor apare doar internet M care e pana la 50 Mb.... asta tot best effort nu ? adica si eu am tot Internet M acuma teoretic pana la 50 Mb dar merge de 3.2 Mb... fain nu ?


tocmai am sunat la ei si cica tre sa dau 111 euro pt reziliere ; i-am zis respectivei ca nu recunosc prelungirea unui contract prelungit telefonic etc care nici nu a fost facut de titular etc si ca vreau sa imi puna la dispozitie respectiva inregistrare ...dar sa vezi ca nu o au acuma etc.... nu e bai revin cu o sesizare la ANPC sa vad ce au aia de zis referitor la asta

Edited by monolite, 09 October 2014 - 08:28.


#766
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 29.06.2006
iti inteleg supararea si ai dreptate, eu doar am zis la modul cum ai enumerat tu" 2mb, receivere, etc" corect era sa zici 6mb, receivere, ca sa inteleaga lumea ce abonament ai pt banii aia. Ca tie nu-ti merge la banda din contract e alta poveste, care o discutam ca deranjament, se poate scadea planul tarifar la ala surf de 2mb si platesti mai putin

#767
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 15.08.2011

 xcit, on 09 octombrie 2014 - 08:34, said:

iti inteleg supararea si ai dreptate, eu doar am zis la modul cum ai enumerat tu" 2mb, receivere, etc" corect era sa zici 6mb, receivere, ca sa inteleaga lumea ce abonament ai pt banii aia. Ca tie nu-ti merge la banda din contract e alta poveste, care o discutam ca deranjament, se poate scadea planul tarifar la ala surf de 2mb si platesti mai putin
am incercat dar nu se poate.... oricum nu mai vreau sa am treaba vreodata cu Romtelecom indiferent cum se numesc acuma !
sunt niste neseriosi ... o gramada de lume se plange de ei

oricum cine citeste asta poate se gandeste de 2 ori inainte de a semna contract cu ei !

Edited by monolite, 09 October 2014 - 08:43.


#768
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,208
  • Înscris: 18.04.2008
dar și de ceilalți se plânge o grămadă de lume.
Oriunde te vei duce te vei simți la fel la un moment dat.

#769
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 29.06.2006
Eu tind sa cred ca rtc face tot posibilul sa isi repare imaginea si sa isi recapete clientii fugiti la concurenta, vad in ce hal se trage fibra, e un heirupism de asta disperat...sa vedem ce-o iesi din el. Mie maine imi activeaza fibra

#770
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,208
  • Înscris: 18.04.2008
Felicitări @xcit! :-)
Eu încă aștept.
Ieri, RDS a mai pus o punte pe fibră aici pe stradă. :-)

#771
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 29.06.2006
merci, ma refeream la fibra din bloc, ca sa poata sa dea drumul la migrari si instalari, momentan nu figureaza in aplicatie, sper sa o activeze maine si de luni incolo sa apara activa. Primul cobai voi fi eu, clar, imi portez 2 mobile din cosmote in rtc(ca abonament, ca reteaua e aceeasi) si tv si fix si internet toate nelimitat cica undeva pe la 120 de lei

#772
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,899
  • Înscris: 21.08.2008
In trecut nu puteai sa ai televiziunea Dolce fara un post telefonic fix. Telefonia era baza, in caz de reziliere a postului telefonic se reziliau toate serviciile.
Stie cineva concret daca in actualele conditii (Romtelecom devenit Telekom) rezilierea postului telefonic duce automat si la rezilierea serviciului de internet? Se poate sa ai net/televiziune fara post telefonic?

#773
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

 danghetau, on 13 noiembrie 2014 - 15:47, said:

In trecut nu puteai sa ai televiziunea Dolce fara un post telefonic fix. Telefonia era baza, in caz de reziliere a postului telefonic se reziliau toate serviciile.
Stie cineva concret daca in actualele conditii (Romtelecom devenit Telekom) rezilierea postului telefonic duce automat si la rezilierea serviciului de internet? Se poate sa ai net/televiziune fara post telefonic?
si inainte dar si acum nu se putea sa ai internet fara telefon. rezilierea serviciului de telefonie implica automat si rezilierea serviciului de net.
televiziunea prin satelit a fost si este un serviciu independent de telefonia fixa. se putea face contract la  tv daca nu aveai fix. doar ca din cate stiu acum cativa ani pretul era mai mare pentru cei care nu aveau fix. acum fac pachete si teoretic iesi mai ieftin decat sa achizitionezi serviciile individual.

#774
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,899
  • Înscris: 21.08.2008
Multumesc pentru promptitudine si... sper sa fie asa!
PS: teoretic se poate sa ai internet fara voce. Pe mine ma intereseaza sa stiu daca o eventuala cerere de portare rezolva si rezilierea serviciului de internet.

Edited by danghetau, 13 November 2014 - 15:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate