Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 

Masura 121

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
free62

free62

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.12.2011
Ce inseamna in cadrul acestei masuri pregatirea profesionala?Eu am terminat informatica(deci meserie programator) si ma omoara astia cu pregatirea profesionala pe masurile 121 si 112 ca nu pot misca nimic....Daca aveti ceva sfaturi privind pregatirea asta profesionala va rog...

#2
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008

View Postfree62, on 4th January 2012, 21:20, said:

Ce inseamna in cadrul acestei masuri pregatirea profesionala?Eu am terminat informatica(deci meserie programator) si ma omoara astia cu pregatirea profesionala pe masurile 121 si 112 ca nu pot misca nimic....Daca aveti ceva sfaturi privind pregatirea asta profesionala va rog...
Draga free62, citind un pic pe forum ,cred ca ai nevoie ,pentru a accesa aceste credite sa detii cel putin diploma de bacalaureat.....adica sa fi absolvit cel putin liceul. Daca ai facut doar o scoala profesionala in cazul tau informatica,dar fara sa fi absolvent de liceu ,cred ca este un impediment pentru a accesa acest / aceste credite. Ceea ce iti spun eu nu sunt lucruri sigure..........deci ma pot insela.......Iti recomand calduros sa citesti la "Dezbateri agricole" subiectele de sus ...unde vezi "Important"....in special la "Important.Masura 112"...................Acolo ,la raspunsul #2 cristiflb a dat link-ul urmatoarei adrese pe care iti recomand sa o accesezi : http://www.apdrp.ro/   Odata intrat acolo vezi la sectia "Ghidul solicitantului " si acceseaza butoanele albastre ,in special cel intitulat "Masura 112.Tinerii fermieri" .......odata intrat acolo,in mod identic vei accesa toate regulamentele ,modalitatile de cerere a creditului ,etc........Eu din pacate nu prea am timp ,si sincer sa fiu sunt momentan preocupat de alte aspecte pentru a avea timp sa ma documentez in acest sens.Dar sunt sigur ca te vei descurca si singur. Mult succes !!!

#3
free62

free62

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.12.2011
Informatica scoala profesionala....ar trebui sa ma simt jignit :)))) . Am terminat facultatea, sigur ca multi zic ca is nebun sa dau meseria de programator pe o munca infernala in alta parte, da asta ii alta problema:)).Ideea ii ca la 112 scrie clar(liceu agricol, facultate de agronomie,curs 150 de ore etc) si asta mi-o iesit din cap pentru ca nu mai am timp(daca stiam de masurile astea faceam 3 agronomii de atunci :D), dar la 121 nu scrie ceva clar 100% de aia intrebam.Asadar, diploma de bac am si nu numai :D, baiu ii ca nu am studiile care le vor ei pt tinerii si noii fermieri, iar asta mi se pare un pic o aberatie, dar poate doar mie mi se pare

Edited by horia66, 06 January 2012 - 00:06.


#4
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Postfree62, on 4th January 2012, 20:57, said:

Informatica scoala profesionala....ar trebui sa ma simt jignit:)))).Am terminat facultatea, sigur ca multi zic ca is nebun sa dau meseria de programator pe o munca infernala in alta parte, da asta ii alta problema:)).Ideea ii ca la 112 scrie clar(liceu agricol, facultate de agronomie,curs 150 de ore etc) si asta mi-o iesit din cap pentru ca nu mai am timp(daca stiam de masurile astea faceam 3 agronomii de atunci:D), dar la 121 nu scrie ceva clar 100% de aia intrebam.Asadar, diploma de bac am si nu numai:D, baiu ii ca nu am studiile care le vor ei pt tinerii si noii fermieri, iar asta mi se pare un pic o aberatie, dar poate doar mie mi se pare

Sunt cursuri de pregatire in domeniu agricol, care uneori le fac chiar primariile comunale. Mai erau cursuri de 4 luni pentru diverse meserii in agricultura organizate ANCA si costau 400 lei,acum nu mai stiu cine le face,daca le mai face.Incearca firmele de formare profesionale. Tie iti trebuie o dovada ca ai frecventat cursuri de formare profesionala in domeniul in care vrei sa te dezvolti.Sotia mia a facut unul ,care la platit in prima zi ,cand a primit niste documentatii, iar a doua oara a fost peste 4 luni cand a primit diploma de crescator de animale.Fara curs te respinge,sau faci o declaratie ca pana la inceperea implementari proiectulu faci cursul.
Bafta

#5
free62

free62

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.12.2011
Pfuu, daca merge si cu declaratie atunci ar fi super bn ca as avea timp sa fac cursuri de astea

#6
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
hmm,

Daca ai terminat o facultate de informatica si ai gandire analitica ai fi putut usor deduce orice vrei tu din ghid. Scrie clar in fiecare ghid 112/121 raspunsul la intrebarea ta. Daca nu ai pregatire in agricultura (150 ore) declari ca te obligi sa le faci pana se implementeaza proiectul. Este o declaratie tip (o gasesti in anexe) pe care o completezi si o semnezi.

Este asa usor sa vii aici sa pui intrebari care au oricum raspuns in ghid (pe care nu cred ca l-ai citit cap coada) incat nu stiu daca mai ai nevoie de ghid.

Ce masura vrei sa accesezi 112 sau 121? Este o mare diferenta intre ele.

Edited by Patrick007, 05 January 2012 - 13:05.


#7
free62

free62

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.12.2011
cred ca am zis clar ca ma refer la 121....din cate mai tin minte ca am citit in ghid chestia cu un curs de 150 de ore e precizata clar doar la 112, de aia am intrebat ca sa vad exact ce inseamna si ce solutii sunt(ce cursuri si alte bla bla-uri), iar cat despre anexe, acuma sa imi fie scuzat ca nu le-am citit si alea sa vad declaratia pe prorpia-mi neraspundere:D

#8
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
e pacat sa nu accesezi 112 si apoi 141 si abia apoi 112 daca esti tanar si poti sa o faci.. mai sunt 2 ani pana in 2013 si deci ai avea timp sa le faci pe toate 3..

pe 112/141 primesti bani nerabursabili pe cand pe 141 poti sa ajungi la 60% nerabursabili restul vii cu ei de acasa..

#9
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008

View Postfree62, on 4th January 2012, 23:57, said:

Informatica scoala profesionala....ar trebui sa ma simt jignit:)))).Am terminat facultatea, sigur ca multi zic ca is nebun sa dau meseria de programator pe o munca infernala in alta parte, da asta ii alta problema:)).Ideea ii ca la 112 scrie clar(liceu agricol, facultate de agronomie,curs 150 de ore etc) si asta mi-o iesit din cap pentru ca nu mai am timp(daca stiam de masurile astea faceam 3 agronomii de atunci:D), dar la 121 nu scrie ceva clar 100% de aia intrebam.Asadar, diploma de bac am si nu numai:D, baiu ii ca nu am studiile care le vor ei pt tinerii si noii fermieri, iar asta mi se pare un pic o aberatie, dar poate doar mie mi se pare
Draga free62...........scuze si iar scuze.......in niciun caz nu doream sa te jignesc................sunt poate prea aerian .....legat de asta ....credeam ca exista cursuri profesionale de informatica....ce sa-i faci.....sunt zapacit...si apoi vad ca tu cunosti mai bine decat mine ceea ce te intereseaza...........Nu pot decat sa-mi cer iarasi scuze si sa-ti urez desigur multa multa bafta ! Legat de "munca mai grea" desigur nu o cunosc (munca la de la tara -munca pamantului) dar........intr-un fel te invidiez....:)  Si eu visez ca peste vreo doi-trei ani sa ma reintorc in Tara si sa ma apuc de munca inclusiv aceea a pamantului ( voi fi tare haios la inceput -eu nestiind mai nimica  in domeniu :)  ) Dar sper ca o sa-mi rasara ceva rosii ,castraveti si alte bunatati .....

#10
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View PostCalin-Ionut, on 5th January 2012, 23:02, said:

...........scuze si iar scuze.......
Cred ca nu e cazul sa-ti ceri scuze. Terminarea facultatii de informatica presupune obtinerea titlului de informatician .Nicaieri pe diploma nu scrie ceva orientat pe specializare.Din ceea ce a zis (“meserie programator”)si eu am inteles ca a terminat profesionala (era parca mai demult o postliceala de analist programator). Ce sa-i faci? Asta-i meteahna celor ce termina un profil real. Se exprima folosind shortcut-uri.

Dar sa revin.
In legatura cu pregatirea profesionala treaba cu declaratia pe propria raspundere e valabila. Oricum cursurile sunt formale, adica platesti taxa si vii la sfarsit sa-ti ridici diploma.
In cea ce priveste dosarul cel mai bine il faci cu un consultant agreat de APDRP. Merge mult mai rapid si nu-ti mananci nervii.

Multa bafta.

#11
free62

free62

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.12.2011
Oioi atatea discutii despre o exprimare mai putin clara :D . Nu s-o suparat nimeni, am mai aflat si eu ceva nou, ca nu era nevoie sa fac facultate sa fiu programator :))

In alta ordine de idei, m-am interesat la Camera Agricola Cj si mi s-a spus ca pt crescatori de animale este un curs 370 de ore.Acuma trebuie sa ma interesez si cat de serios se fac...pt ca daca trebuie chiar sa ma duc la curs, atunci 3 luni am ce merge daca is atatea ore si ma cam incurc un pic...speram sa fie bn :D . Ms de informatii pana acuma

Edited by horia66, 08 January 2012 - 11:51.


#12
antoniodaros

antoniodaros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.11.2007

View Postfree62, on 8th January 2012, 01:09, said:

Oioi atatea discutii despre o exprimare mai putin clara :D . Nu s-o suparat nimeni, am mai aflat si eu ceva nou, ca nu era nevoie sa fac facultate sa fiu programator :))

In alta ordine de idei, m-am interesat la Camera Agricola Cj si mi s-a spus ca pt crescatori de animale este un curs 370 de ore.Acuma trebuie sa ma interesez si cat de serios se fac...pt ca daca trebuie chiar sa ma duc la curs, atunci 3 luni am ce merge daca is atatea ore si ma cam incurc un pic...speram sa fie bn :D . Ms de informatii pana acuma

Va salut,
Eu sunt in aceeasi situatie cu "free62" si am inteles ca trebuie sa fac un curs de pregatire de minim 150 ore, eu fiind inginer auto, dar mai am o alta nedumerire, cei drep la masura 112 (scuzati de off topic), si anume la pct 2.2 conditia nr 4 "este membru al unei familii de fermier si a lucrat mai mult de 50% din timpul sau de lucru in cadrul fermei(nu neaparat in ferma familiei) cu cel putin 12 luni inaintea instalarii sale pe cont propriu". Deci daca nu am lucrat intr-o ferma nu sunt eligibil?

#13
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postantoniodaros, on 19th February 2012, 22:03, said:

Va salut,
Eu sunt in aceeasi situatie cu "free62" si am inteles ca trebuie sa fac un curs de pregatire de minim 150 ore, eu fiind inginer auto, dar mai am o alta nedumerire, cei drep la masura 112 (scuzati de off topic), si anume la pct 2.2 conditia nr 4 "este membru al unei familii de fermier si a lucrat mai mult de 50% din timpul sau de lucru in cadrul fermei(nu neaparat in ferma familiei) cu cel putin 12 luni inaintea instalarii sale pe cont propriu". Deci daca nu am lucrat intr-o ferma nu sunt eligibil?
E o declaratie pe propria raspundere.

#14
antoniodaros

antoniodaros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.11.2007
Adica nu ma verifica nimeni pentru aceasta declaratie sau nu au parghii de control?

#15
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postantoniodaros, on 20th February 2012, 09:39, said:

Adica nu ma verifica nimeni pentru aceasta declaratie sau nu au parghii de control?
Daca ai lucrat in exploatatia familiei, semneaza cel pe care e inregistrata exploatatia si nu ai nici o problema.

#16
vasea57

vasea57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.03.2011
hai sa va dau eu o situatie sotia are scoala profesionala de arte si meserii si am inscriso la cursuri de apicultura ok pana aici sotia nu are permis si eu vreau sa iau un tractoras asta e una a doua problema ar fi ca eu vreau sa fac 141 pt apicultura si am un punctaj mic pt 121 o solutie ar fii sa iau in arenda niste pamant cred ca asta am sa si fac
ce ziceti ceva solutii

#17
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Salut,
pregatire profesionala se face la Directia Agricola din judet (cursul ala de 150 ore), cel putin acolo l-am facut eu ( in Giurgiu). Intereseaza-te prin oras pe la tine. Cursul se plateste dar daca nu poti sa mergi la cursuri nu te trage nimeni la raspundere. Dupa vreo 3 luni de cursuri dai un examen usor si apoi astepti diploma.
Si eu urmaresc masura 112 de ceva timp... poate anul asta ma urmareste si ea pe mine:))
Bafta!

#18
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Vad ca se discuta cam putin aceasta masura fata de 112 sau 141...am inteles ca tocmai sa incheiat sesiunea de depunere de dosare pe aceasta masura si as vrea sa pregatesc dosarul pt urmatoarea sesiune care am inteles ca este in septembrie-octombrie 2012...
As dorii sa ne explice si noua, cei care au accesat aceasta masura pasii care ar trebui sai facem...multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate