Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...
 COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata
 

Incredibil: Gheorghe Ialomitianu, ministrul de finante al anului in Europa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
147 replies to this topic

#91
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View PostImperathor, on 23rd December 2011, 07:39, said:

Nimeni nu vrea sa fie angajat la stat... dar avem cei mai multi bugetari din Europa raportat la populatie. :thumbup:
Sunt unii care dau spagi grase ca sa fie angajati pe anumite posturi la stat...
Nebun sa fi sa mai dai in condititiile de azi spagi sa intri in sistemul bugetar. O parere.

View PostFreddy12, on 23rd December 2011, 02:06, said:

In calitate de ministru treaba lui e sa stea la serviciu, nu la televiziuni. La cate are de facut sunt sigur ca abia are timp sa doarma. Da' asa-s romanii, vesnic nemultumiti. Daca il criticau englezii, ati fi ras de el, daca il lauda iar nu e bine. Oameni atat de carcotasi nu cred ca se mai gasesc pe alte meleaguri.
Nu, dar cel putin o data pe luna putea aparea la televiziunea publica sa prezinte situatia economica in care ne aflam.
Daca e sa critic ceva la el, e dreptul meu cred, este ca lipseste total din peisaj.

#92
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004

View PostImperathor, on 23rd December 2011, 07:39, said:

Nimeni nu vrea sa fie angajat la stat... dar avem cei mai multi bugetari din Europa raportat la populatie. :thumbup:
[citation needed]

#93
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,958
  • Înscris: 09.04.2005
A fost premiat pentru obedienta fata de FMI, ce are asta de a face cu interesele noastre, ce sa fi prezentat la tv?
Voi, cei care-l laudati, chiar sunteti romani?

#94
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Postgepres, on 23rd December 2011, 11:27, said:

A fost premiat pentru obedienta fata de FMI, ce are asta de a face cu interesele noastre, ce sa fi prezentat la tv?
Voi, cei care-l laudati, chiar sunteti romani?
Sunt tot romani, cu cojoc portocaliu.  :rolleyes:

#95
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,216
  • Înscris: 30.01.2008

View Postassyrian, on 23rd December 2011, 10:47, said:

Treci granita la unguri si dupa aia vorbeste.Nu stii nimic de unguri,doar ce-ai citit pe net sau ai vazut stirea pe la TV.De aia se bulucesc romanii de pe la granitele cu bulgaria si ungaria sa le treaca podu si sa-si faca cumparaturile la ei!!!
Bai tata,da' pe voi cine amara va gasit si va basculat pe forumul asta,sunteti unu la fel ca celalalt,trasi la indigo!
Ia sa vedem care din noi e "basculat":
Preturi comparative Ungaria-Romania la nivelul lunii iulie 2010 dupa majorarea TVA in Romania la 24%
http://www.informati...-majorarea-tva/

Ia uite ce se spune in Ungaria  in noiembrie :

Parlamentul ungar a aprobat marţi o lege referitoare la fiscalitate, care include şi majorarea, de anul viitor, a taxei pe valoarea adăugată (TVA) de la 25% la 27%, cel mai ridicat nivel din Uniunea Europeană.

Si uite cit de destepti au fost...bineinteles..patrioti si neatirnati:


Cum au întors maghiarii spatele FMI

Vecinii de la Vest au închis uşa în nas reprezentanţilor  Fondului Monetar Internaţional în august 2010. Toţi oficialii maghiari, în frunte cu premierul Viktor Orban, au transoformat ruperea înţelegerii cu Fondul, într-o luptă de „neatârnare”.

Eliberarea Ungariei de Fondul Monetar Internaţional este un pas înainte către autodeterminarea naţiunii, iar după ce actualul acord stand-by expiră în octombrie, Budapesta nu va mai fi legată de instituţia internaţională”, declara atunci premierul Ungariei, Viktor Orban.

Şeful Guvernului de la Budapesta a adăugat că problema salariului guvernatorului Băncii Centrale a Ungariei este o chestiune de suveranitate şi Uniunea Europeană (UE) sau FMI nu au niciun cuvânt de spus în această chestiune, după ce organizaţiile internaţionale au cerut în repetate limitarea salariului oficialului maghiar.

„Ungaria trebuie să fie recunoascătoare FMI că nu a lăsat ţara să urmeze soarta Greciei. Chiar dacă a impus condiţii foarte dificile, a oferit o alternativă la prăbuşire”, a spus premierul.
Si continua tot asa:
http://www.adevarul...._595740950.html


Deci care..din noi e basculat pe forumul asta????

#96
Bompres

Bompres

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 15.09.2011
@Teodov tetio, pe unde umbli ? Nu zici nimic de premiul luat de seful turmei de bugetari de la MF ?!?

#97
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postdragospas, on 23rd December 2011, 10:16, said:

Ok ,inseamna ca ai gresit sectiunea de pe SP...aici se discuta politica  :naughty:
Nope!...asta nu-i politica, e porcaiala...cine zice de bine de guvern, presedinte etc e basist...cine ii injura e baiat bun, de-al nostru care stie cum sta treaba...ca o parere personala despre situatia actuala cu "astia" de acum treburile stau foarte rau iar "vina" se imparte intre ei, contextul economic actual, lipsa de discernamant a romanilor etc...daca in locul lor erau prietenii din usl lucrurile erau catastrofale in momentul asta...

#98
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,958
  • Înscris: 09.04.2005
Lasa-ne pe noi, astia din vest, sa stim mai bine cum e cu marfurile aduse din Ungaria, voi sa spuneti mersi moldovenilor ca mai aveti cate ceva prin piata. Mi se cam falfaie de declaratiile politicienilor, fie ei unguri sau romani, galbeni, rosii sau portocalii, ca nu merg ei sa faca piata in locul meu si nici nu-mi platesc ei facturile, macar sa aiba bunul simt sa nu-mi ia si pielea cu taxele, accizele, impozitele, TVA-urile, spagile si comisioanele lor.

#99
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,216
  • Înscris: 30.01.2008

View Postgepres, on 23rd December 2011, 12:21, said:

voi sa spuneti mersi moldovenilor ca mai aveti cate ceva prin piata.
Asta se vrea un comentariu inteligent??

#100
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 15.09.2010
[quote name='iDorin' date='23rd December 2011, 10:53' post='10851247'

Nu, dar cel putin o data pe luna putea aparea la televiziunea publica sa prezinte situatia economica in care ne aflam.
Daca e sa critic ceva la el, e dreptul meu cred, este ca lipseste total din peisaj.
[/quote]
Eu prefer sa stea la munca nu pe sticla. N-am ce vedea la moaca lui. Sa-si bata capul ca sa nu ajunga tara in buda. Asta vreau de la ministri, nu sa vina la TV sa se converseze cu toti prostovanii care isi zic realizatori.

#101
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postoaspetele, on 23rd December 2011, 07:14, said:

Deci, din start, micsorarea cu pensia nici nu trebuia amintita, tinand cont care este nivelul pensiei la noi. Ah, ca se poate taia in cazul celor care au pensii nesimtite (n-am spus-o eu), pensii speciale, ca se poate taia pensia unuia care lucreaza la stat, mi se pare ganz normal.
Pai de ce? TVA-ul a afectat pe toata lumea, inclusiv pensionarii respectivii, care acum au o putere de cumparare mai mica fara sa observe asta direct. Daca le scadea direct lor, aveau mai putini bani din vina lui Boc. Acum au mai "putini" din vina alora care scumpesc preturile, cu mentiunea ca toti suntem in aceeasi situatie. E un cacat de cerc vicios cu reactii in lant, din care singurul care a iesit bine a fost statul, iar pana cand vom apuca si noi sa profita de asta va mai trece mult (de data asta pe baza aceluiasi cerc vicios, dar analizant efectele pozitive).

#102
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,958
  • Înscris: 09.04.2005

View Postgelunechifor, on 23rd December 2011, 12:34, said:

Asta se vrea un comentariu inteligent??
Tu, la cat de inteligent esti, nici nu faci piata.
Negi ca majoritatea produselor agricole din piata ieseana sunt aduse de basarabeni?

#103
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,002
  • Înscris: 31.03.2003

View Postcristi7, on 23rd December 2011, 13:18, said:

Pai de ce? TVA-ul a afectat pe toata lumea, inclusiv pensionarii respectivii, care acum au o putere de cumparare mai mica fara sa observe asta direct. Daca le scadea direct lor, aveau mai putini bani din vina lui Boc. Acum au mai "putini" din vina alora care scumpesc preturile, cu mentiunea ca toti suntem in aceeasi situatie. E un cacat de cerc vicios cu reactii in lant, din care singurul care a iesit bine a fost statul, iar pana cand vom apuca si noi sa profita de asta va mai trece mult (de data asta pe baza aceluiasi cerc vicios, dar analizant efectele pozitive).
Poi n-am fost de acord niciodata cu marirea TVA-ului. Tu te-ai apucat sa faci comparatii cu cat a incasat statul mai mult fata de scaderea prezumptiva a pensiilor.
Aceste masuri nu trebuiau nii macar gandite daca 2009 era gestionat cum trebuie.

Astept date cu banii incasati odata cu marirea tva-ului.
:P

#104
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Au si hotii si spagarii Dumnezeul lor. Care ii ajuta sa ajunga si in Financial Times.
Ce ma distreaza e ce fata de branean prost are Ialomiteanu asta. Zici ca ieri a venit de la oi. Se poate lua de mina cu Gigi (asta macar e simpatic).

#105
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postoaspetele, on 23rd December 2011, 13:26, said:

Poi n-am fost de acord niciodata cu marirea TVA-ului. Tu te-ai apucat sa faci comparatii cu cat a incasat statul mai mult fata de scaderea prezumptiva a pensiilor.
Aceste masuri nu trebuiau nii macar gandite daca 2009 era gestionat cum trebuie.

Astept date cu banii incasati odata cu marirea tva-ului.
:P

http://businessday.r...2011/11/TVA.jpg

Iar legat de ce-am zis cu de 3 ori sau patru ori mai mult fata de cat s-a economisit prin taierea pensiilor, nu gasesc pe net decat in declaratiile lui Ponta :)) Dar am auzit si de la economisti pe la TV. O fi auzit si Ponta de la ei probabil :P

Nu-s de acord cu tine. Pensiile n-ar fi putut fi scazute nici in 2009, deci tot la TVA se ajunge (de asta cred ca e si o manarie, pentru ca au vrut sa aiba un tap ispasitor - CC-ul - si de asta au introdus pensiile, iar apoi, scaderea lor fiind blocata, sa poata merge la TVA). Iar la salarii, teoretic tot acelasi fond de salarii ar fi fost cel care trebuia micsorat. Hai sa o luam altfel. Cat au scazut salariile si in ce luna? 25% in luna iulie, pe 2010, deci undeva la 12,5% din fondul de salarii. Cat a crescut salariul acuma in 2011 la inceput? 15%, deci scaderea fata de iunie 2010 e undeva la 12,5%. Ai inteles acuma? Daca scadea la inceput de an in 2010, ar fi scazut din prima doar cu 12,5%, ca de atat aveau nevoie, dar asa au dat 6 luni salariile intregi si apoi le-au scazut cu de 2 ori 12,5%

Faptul ca n-au fost scazute in 2009 nu stiu daca e chiar atat de grav cat sugerezi tu in conditiile astea. Adica nu stiu, nu-s economist si imi dau mai mult cu parere in functie de ce citesc. Dar la ce cifre vad si la legaturile dintre ele, mie nu mi se pare ca ar fi fost mai mici daca erau taierile in 2009. Aaa... ca nu mai era nevoie de banii de la FMI (ca ce nu s-a taiat in 2009, s-a completat din banii de la FMI), aici sunt de acord. Deci mai degraba as fi de acord cu tine daca ai face urmatoarea afirmatie: Daca se luau masurile in 2009, nu mai eram nevoiti sa imprumutam o parte din banii de la FMI!

Mai departe, nu pot sti daca imprumutul ala a ajutat economia sau doar a stopat-o. Banii vor trebui cat de curand dati inapoi, dar pe de alta parte, daca din ei s-au platit pensii si salarii, putem spune ca au fost injectati in piata intr-un moment in care consumul deja suferea. Partea si mai proasta e ca buna bucata din ei s-au dus totusi pe rate, deci din nou in afara tarii. Macroeconomia e mult prea complexa ca sa am pretentia sa insist ca eu detin adevarul. Pur si simplu imi dau cu parerea :)

#106
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,243
  • Înscris: 03.08.2010

View Postageofdark, on 22nd December 2011, 20:19, said:

Distinctia vine pe fondul absentei cvasi-totale a lui Ialomitianu din spatiul public, el fiind deseori acuzat ca nu participa nici macar la intalnirile importante ale ministrilor de Finante din UE.
pentru ca munceste,n-are timp de cafeleli inutile la summituri....

#107
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,002
  • Înscris: 31.03.2003
poi aia fac si eu si ma bucur ca macar intr-o directie mergem impreuna : s-a intarziat.

Pensiile nu trebuiau scazute niciodata. Am spus clar : asa ceva nu trebuie nici macar gandit.
Ah, ca tai de la securisti, de la aia care nu au cotizat cat trebuie, ca le opresti pensiile la aia care lucreaza la stat e altceva.
Masurile de reducere a personalului in plus se puteau lua imediat.
Sa te intreb  cati bani s-au cheltuit in 2009 pe achizitii ??

Daca luau masurile din 2010-2011 in 2009, imi ridicam palaria.

Edited by oaspetele, 23 December 2011 - 14:52.


#108
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postoaspetele, on 23rd December 2011, 14:51, said:

poi aia fac si eu si ma bucur ca macar intr-o directie mergem impreuna : s-a intarziat.

Pensiile nu trebuiau scazute niciodata. Am spus clar : asa ceva nu trebuie nici macar gandit.
Ah, ca tai de la securisti, de la aia care nu au cotizat cat trebuie, ca le opresti pensiile la aia care lucreaza la stat e altceva.
Masurile de reducere a personalului in plus se puteau lua imediat.
Sa te intreb  cati bani s-au cheltuit in 2009 pe achizitii ??

Daca luau masurile din 2010-2011 in 2009, imi ridicam palaria.

Masurile de taiere de la securisti si falsi revolutionari si alte cele intra din punctul meu de vedere la "eficientizarea aparatului bugetar", alaturi de achizitii si alte porcarii. Din pacate am avut ghinionul sa avem chiar atunci defalcate alegerile pentru prima data si chiar in cel mai nefericit mod (alegeri 2 ani la rand), astfel ca am fost 2 ani in campanie electorala. Eu cred ca si acest lucru a agravat muuult situatia noastra: nesimtirea si indiferenta parlamentarilor. Cel putin indiferenta fata de popor si perspectiva pe care acesta o are.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate