Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Incredibil: Gheorghe Ialomitianu, ministrul de finante al anului in Europa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
147 replies to this topic

#73
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009

 gepres, on 23rd December 2011, 00:47, said:

Asteapta un an si o sa vezi

Ne-au mai bagat pe gat un Mittal
Dupa o alta apreciere "obiectiva"
nu uita 2 fregate second hand cumparate de Nastase...

hai sa fim seriosi, englezii chiar n-au niciun interes sa ne laude
daca ar fi dat acest titlu ungurilor sau bulgarilor sau cehilor erai de acord

Edited by Kint, 23 December 2011 - 00:58.


#74
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

 Kint, on 23rd December 2011, 00:53, said:

nu uita 2 fregate second hand cumparate de Nastase...

hai sa fim seriosi, englezii chiar n-au niciun interes sa ne laude
daca ar fi dat acest titlu ungurilor sau bulgarilor sau cehilor erai de acord

nu base spunea ca a fost cel mai bun premier?
ori uiti tu de la mina pin la gura ca pt asta l-am ales ...pt justitia trimbitata de el si pupaza de macovei
cit despre laudatul englezesc ...poti cinta la alta masa

#75
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

 zildjian, on 22nd December 2011, 20:35, said:

Nu este un premiu la modul real. Este un premiu care scoate in evidenta umorul englezesc.
Este modul lor de a marca lipsa de opinie profesionala a unui ministru de finante.
Acum se poate spune ca exista un ministru mai prost decat Igas, in guvernul Boc si care a atras atentia britanicilor.
Ialomitianu ar trebui expus intr-o gradina zoo.
Corect. E cineva care l-a auzit sau vazut pe Ialomiteanu in ultimele 6 luni in calitate de Ministru de Finante ?

#76
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009

 iDorin, on 23rd December 2011, 01:41, said:

E cineva care l-a auzit sau vazut pe Ialomiteanu in ultimele 6 luni in calitate de Ministru de Finante ?
n-are nicio relevanta faptul ca nu l-ai vazut cu rezultatele financiare
conteaza rezultatele nu sa fie la televizor

daca ar fi spus Financial Times ceva de rau despre Ialomiteanu sigur ar fi fost cea mai imoprtanta stire a zilei

HATERS GONNA HATE

Attached File  ft.png   226.81K   11 downloads

Edited by Kint, 23 December 2011 - 01:46.


#77
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 iDorin, on 23rd December 2011, 01:41, said:

Corect. E cineva care l-a auzit sau vazut pe Ialomiteanu in ultimele 6 luni in calitate de Ministru de Finante ?
In calitate de ministru treaba lui e sa stea la serviciu, nu la televiziuni. La cate are de facut sunt sigur ca abia are timp sa doarma. Da' asa-s romanii, vesnic nemultumiti. Daca il criticau englezii, ati fi ras de el, daca il lauda iar nu e bine. Oameni atat de carcotasi nu cred ca se mai gasesc pe alte meleaguri.

#78
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Da de Igas nimic ? :lol:

#79
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,987
  • Înscris: 31.03.2003

 cristi7, on 22nd December 2011, 23:23, said:

Bai, tu esti mereu cu sabia scoasa? :))

N-am timp sa caut acuma, dar am vazut in mai multe surse ca incasarile au fost de 4 ori fata de economia care s-ar fi facut scazand pensiile, dar nu pun asta in carca Pd-L. Adica tu cred ca iar ai inteles ca vezi-doamne, eu laud guvernul ca a marit TVA si au crescut incasarile de 4 ori decat daca ar fi scazut pensiile. Ci zic ca, ei beneficiaza de faptul ca CC-ul a blocat aia cu pensiile si si-au creat alibi sa mareasca TVA-ul (si sa si dea vina pe cineva pentru asta). Lor le-au si crescut incasarile si ne pot vinde niste cifre mai faine, au si tap ispasitor si au si fraieri care sa le plateasca (TVA-ul marit). Mi-ai inteles acuma punctul de vedere?
Nu-s cu sabia scoasa. Chiar sunt curios cati bani aproximeaza astia ca au scos cu marirea asta a TVA-ului. Si NU fata de cati bani ar fi scos cu micsorarea pensiilor, ca aia nu mi se pare o masura de om normal.
Deci, din start, micsorarea cu pensia nici nu trebuia amintita, tinand cont care este nivelul pensiei la noi. Ah, ca se poate taia in cazul celor care au pensii nesimtite (n-am spus-o eu), pensii speciale, ca se poate taia pensia unuia care lucreaza la stat, mi se pare ganz normal.

referitor la subiect : o mai spun odata. Masurile luate in 2010-2011 trebuiau luate in 2009. Si atunci nu era nevoie de brutalitatea masurilor de acum.

Edited by oaspetele, 23 December 2011 - 07:15.


#80
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,294
  • Înscris: 03.07.2008

 assyrian, on 22nd December 2011, 21:34, said:

... Cine spune asta,cine vrea sa fie angajat la stat?...

Nimeni nu vrea sa fie angajat la stat... dar avem cei mai multi bugetari din Europa raportat la populatie. :thumbup:

Sunt unii care dau spagi grase ca sa fie angajati pe anumite posturi la stat...

#81
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 oaspetele, on 22nd December 2011, 21:56, said:

In mod cert, o reducere de 10-15% a salariilor in 2009, coroborata cu niste masuri corespunzatoare perioadei de criza, ne-ar fi adus la acelasi rezultat de acum, fara a mai umbla la TVA. Ah, plus ajustari de cheltuieli si personal, care au fost facute dupa alegeri.
Printre masurile ce trebuiau luate in 2009 se numara reducerea cu minim 20% a impunerilor pe salarii; in locul eliberarii rezervelor valutare ar fi trebuit transferate unele sume din fondul CAS spre fondurile private de pensii care au actiuni la sucursale bancare din Romania (impreuna cu o parte din pensionari); privatizarea intr-o zi, o secunda, o clipa a sistemului de sanatate; informatizarea a tot ce se poate in relatia cu statul (orice act, autorizatie etc sa se poata obtine pe internet). Cel mai important lucru ar fi fost sa creasca plaja platitorilor de dari catre stat si nu ridicarea procentelor platite.
TVA (care eu cred ca trebuie eliminata cu totul) ar fi trebuit sa fie ultima taxa la care sa se fi umblat.
Stam bine la nivel macro insa puteam sta mult mai bine mai ales in conditiile in care economia a prins un 2011 foarte propice.

#82
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Asa cum ne-am obisnuit romanu` se pricepe la toate; degeaba o publicatie de prestigiu spune ceva romanu` umflat de propaganda marca Ponta-Antonescu "stie" el mai bine cum e treaba cu economia si finantele...ai draqu unu n-ar pune umaru` sa faca ceva da cand e vorba de injurat presedintele (oricare ar fi el) si guvernul sunt primii...multi idioti in tara asta  :o

#83
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Dati-mi voie sa ma indoiesc de capacitatile profesionale ale individului care acum ocupa fotoliul de ministru la finante.Nu cred ca a fost premiat pentru aceste calitati. Mai degraba a fost premiat pentru slugarnicia si servilismul cu care a abordat toate negocierile cu FMi si celelalte institutii financiare...omul merge pe principiul capul plecat ,sabia nu taie. Iar cuvintele patriotism ,independenta,natiune...ii sunt complet straine .
Nu uitati ca de ceva vreme politica financiara a Romaniei este aprobata in alta parte decat la Bucuresti.

Edited by dragospas, 23 December 2011 - 10:04.


#84
bashescu

bashescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.10.2011

 Octavian_SK, on 23rd December 2011, 09:59, said:

Asa cum ne-am obisnuit romanu` se pricepe la toate; degeaba o publicatie de prestigiu spune ceva romanu` umflat de propaganda marca Ponta-Antonescu "stie" el mai bine cum e treaba cu economia si finantele...ai draqu unu n-ar pune umaru` sa faca ceva da cand e vorba de injurat presedintele (oricare ar fi el) si guvernul sunt primii...multi idioti in tara asta  :o

eram sigur ca ai suferit tot timpul cand ai vazut ca sunt oameni care il injura pe presedinte (oricare ar fi el: ceasca, ilici, tzapul, bashina)

#85
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
:P ...nici vorba, in general imi place sa imi ocup mintea cu orice altcvea decat politica...cat despre injurarea presedintelui romanii asta stiu sa faca cel mai bine...

#86
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

 Octavian_SK, on 23rd December 2011, 10:14, said:

:P ...nici vorba, in general imi place sa imi ocup mintea cu orice altcvea decat politica...cat despre injurarea presedintelui romanii asta stiu sa faca cel mai bine...
Ok ,inseamna ca ai gresit sectiunea de pe SP...aici se discuta politica  :naughty:

#87
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 zildjian, on 22nd December 2011, 20:35, said:

Nu este un premiu la modul real. Este un premiu care scoate in evidenta umorul englezesc.
Este modul lor de a marca lipsa de opinie profesionala a unui ministru de finante.
Acum se poate spune ca exista un ministru mai prost decat Igas, in guvernul Boc si care a atras atentia britanicilor.
Ialomitianu ar trebui expus intr-o gradina zoo.


Clar ;) multumim ca ne-ai luminat... nu stiu ce ne faceam fara tine pe aici... te rog sa postezi mai des si daca se poate pe toate ariile sa nu murim prosti ;) vezi c ami sunt cateva discutii care par sa nu se incheie niciodata si am avea nevoie de tine pe acolo ;)

#88
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,196
  • Înscris: 30.01.2008

 dragospas, on 23rd December 2011, 10:04, said:

Iar cuvintele patriotism ,independenta,natiune...ii sunt complet straine .
I-am vazut pe unguri...au fost mai patrioti si mai independenti dect noi.....si acu...e plina buda.....pesta(se poate citi cum se doreste) de kk :naughty:
  
Nu ne luminezi tu cum ar fi trebuit sa procedeze MF?? Patriotic si independent...nu altfel.

Edited by gelunechifor, 23 December 2011 - 10:36.


#89
assyrian

assyrian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 843
  • Înscris: 09.09.2010

 akajohn, on 23rd December 2011, 10:26, said:

Clar ;) multumim ca ne-ai luminat... nu stiu ce ne faceam fara tine pe aici... te rog sa postezi mai des si daca se poate pe toate ariile sa nu murim prosti ;) vezi c ami sunt cateva discutii care par sa nu se incheie niciodata si am avea nevoie de tine pe acolo ;)
De ce vorbesti in contul tau folosind persoana I-a la plural??Vorbeste in contul tau,nu si al meu/nostru! :thumbdown:

 gelunechifor, on 23rd December 2011, 10:36, said:

I-am vazut pe unguri...au fost mai patrioti si mai independenti dect noi.....si acu...e plina buda.....pesta(se poate citi cum se doreste) de kk :naughty:
  
Nu ne luminezi tu cum ar fi trebuit sa procedeze MF?? Patriotic si independent...nu altfel.
Treci granita la unguri si dupa aia vorbeste.Nu stii nimic de unguri,doar ce-ai citit pe net sau ai vazut stirea pe la TV.De aia se bulucesc romanii de pe la granitele cu bulgaria si ungaria sa le treaca podu si sa-si faca cumparaturile la ei!!!
Bai tata,da' pe voi cine amara va gasit si va basculat pe forumul asta,sunteti unu la fel ca celalalt,trasi la indigo!

#90
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,987
  • Înscris: 31.03.2003

 lmk, on 23rd December 2011, 09:48, said:

Printre masurile ce trebuiau luate in 2009 se numara  privatizarea intr-o zi, o secunda, o clipa a sistemului de sanatate;

:naughty: :thumbup:  
E voie de o semnatura ??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate