Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 

Sfat constructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
bogdan_ash

bogdan_ash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.04.2007
Salut!
Intentionez sa construiesc o casa de 150mp apx. Proiectul e relativ terminat: casa P+1, parterul format din living, bucatarie, baie si o terasa de apx 20mp, etajul format din 3 dormitoare si 2 bai. Constructia doresc sa fie realizata bine d.p.d.v. tehnic, zidaria sa fie porotherm de 30cm si izolatie de 10 cm.
Amplasamentul ar fi undeva in sudul Bucurestiului, pamantul nu l-am achizitionat inca, ma aflu in cateva discutii pentru niste terenuri in zona comunei Berceni.
Dilema mea este daca sa fac constructia in regie proprie sau prin intermediul unei firme de constructii. Tinand cont ca sunt foarte ocupat cu munca si nu am timp sa am grija de un santier principala mea optiune este sa fac constructia cu ajutorul unei firme de constructii. Avantajele sunt evidente, iar valoare constructiei pare a fi estimativ la fel in ambele cazuri. Pana in momentul de fata am primit sugestii pentru 3 firme de constructii si inca nu stiu pe care sa o aleg si care ar trebui sa fie pretentiile mele de la constructor. Firmele sunt Amco General Construct, Bitbloc si Lufin, iar sugestiile au venit prin intermediul catorva cunostiinte din domeniu constructiilor.
As dori sa demarez lucrarile undeva in februarie martie si sa finalizez constructia in cursul anului 2012.
Astept pareri si sugestii.

#2
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
1. nu ai voie, conform regulament, sa dai nume de firme :)
2. constructorii poate o sa spuna ca respectivii nu sunt buni, concurenta .....
3. a construi cu firma nu inseamna ca scapi integral de griji
4. firmele maricele u inceput sa accepte si lucrari mai mici? Adica ai primit sugestii sau si oferte din partea firmelor respective?
5. nu vad ce sfaturi ai putea sa primesti aici ca sa poti alege una din firme. Daca ai bani si un proiect complet semnezi un contract (neaparat sa fie "lump sum") cu firma aleasa functie de pret/recomandari/portofoliu/feeling/accepta sau nu garantie de buna executie (retineri succesive de 10% din plati).
6. pretul nu are cum sa fie identic cu/fara firma  :nonobad:  CAS, TVA, impozit, ....................

Edited by gabian22, 16 December 2011 - 18:38.


#3
bogdan_ash

bogdan_ash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.04.2007

View Postgabian22, on 16th December 2011, 18:36, said:

1. nu ai voie, conform regulament, sa dai nume de firme :)
2. constructorii poate o sa spuna ca respectivii nu sunt buni, concurenta .....
3. a construi cu firma nu inseamna ca scapi integral de griji
4. firmele maricele u inceput sa accepte si lucrari mai mici? Adica ai primit sugestii sau si oferte din partea firmelor respective?
5. nu vad ce sfaturi ai putea sa primesti aici ca sa poti alege una din firme. Daca ai bani si un proiect complet semnezi un contract (neaparat sa fie "lump sum") cu firma aleasa functie de pret/recomandari/portofoliu/feeling/accepta sau nu garantie de buna executie (retineri succesive de 10% din plati).
6. pretul nu are cum sa fie identic cu/fara firma  :nonobad:  CAS, TVA, impozit, ....................

1.credeam ca daca dau mai multe firme e ok ... ceva gen la TV cand daca mentionezi mai multe branduri nu se considera publicitate;
2.eu vroiam sfaturi in cazul in care cineva a auzit/lucrat/colaborat cu ei;
3.eu asa speram, sa scap integral de griji ... in sensul ca vin din saptamana in saptamana sa vad daca totul e conform contractului;
4.am primit sugestii de la persoane care si-au facut tot case(deci nu lucrari mari).cu una am si vorbit, nu dau nume, si doar din discutie am inteles ca ar fi un pret intre 350 si 450 euro pe mp construit in functie de finisaje. din ce am observat pe forum , unii oameni au ajuns la preturile acestea si in regie proprie;
5.sfaturi pe care le-as astepta de la persoane din domeniul constructiilor ... ar fi lucreaza cu x ca sunt buni datorita nu stiu ce ... sau fa in regie proprie ca iesi mai bine si d.p.d.v. calitativ si economic(argumentari). credeam ca mai sunt si persoane care isi construiesc imobile cu firme de constructii, nu numai in regie proprie/echipa de mesteri
6.asta m-a mirat si pe mine. probabil au preturi speciale la materiale si pentru ca lucreaza mai repede fac lucrarea sa fie rentabila

inca astept sugestii

#4
vealsam

vealsam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.07.2009
Sfatul meu este sa construiesti in regie proprie, si cel mai important este sa angajezi un om de baza din domeniu, care sa supravegheze lucrarile, oricum legea te obliga sa ai un diriginte de santier, care teoretic te reprezinta pe tine. Daca apelezi la vreo firma, ei o sa-ti sugereze sa il iei pe dirigintele de santier X, care e mana in mana cu ei, si inchide ochii la nereguli. Oameni calificati nu prea mai exista la noi in tara, toti vor sa-ti ia banii cat mai repede, asa ca  ai grija cum platesti, esalonat la finele unei faze de lucrare, si regula nr.1 e sa nu dai bani in avans pentru nimic. materialele de constructie le cumperi tu direct de la furnizori. succes!

#5
bogdan_ash

bogdan_ash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.04.2007
Merci de sfat!
Clar intentionez sa achizitionez eu materialele ... ca sa fiu sigur de calitatea lor. O sa iau in calcul si sugestiile firmei de constructii, dar eu iau decizia finala. E greu si cu dirigintele de santier , trebuie sa gasesc tot unul sugerat de vreo cunostiinta. Vad ca despre firme nimic, inseamna ca in general cam toti isi fac in regie proprie in ziua de azi.
Astept in continuare sfaturi si sugestii

#6
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
1. Indiferent de varianta aleasa, ia-ti diriginte de santier.
2. Clar cu firma vei avea costuri mai mari pentru ca in ecuatie intra tva, salarii pe cartea de munca adica impozite platite, impozit pe profit, garantie, etc, etc.
3. O firma ok ar trebui sa iti mai reduca din batai de cap si griji, dar nu este obligatoriu. Remember: ieftin si bun nu prea exista, dar scump si prost da :)
4. Banuind ca nu este vorba totusi de firme foarte mari (care sa aibe super discount-uri), ar fi de bun simt ca tu sa iei materialele pentru reducerea costurilor (cu bataia de cap aferenta, bineinteles).

Edited by CristiALF, 19 December 2011 - 10:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate