Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Dovada ca Biblia nu e cuvantul lui Dumnezeu, e chiar Biblia.

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1544 replies to this topic

#919
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 05 martie 2024 - 08:20, said:

deci traducerea corectă este:

NTR:
Luca 2:34 „Iată, Acesta este destinat să fie motivul căderii și al ridicării multora în Israel și să fie un semn care va stârni împotrivire, 35 astfel încât să fie descoperite gândurile din multe inimi. Și o sabie va străpunge chiar sufletul tău!“

Eu din versetul ăsta nu înțeleg nimic profetic despre mesia, pur și simplu se zice că el (Isus) va fi motivul căderii și ridicării multora în Israel, dar nu se specifică timpul când vor avea loc aceste căderi și ridicări... iar legat de expresia "un semn care va stârni împotrivire", e mai rău, poate să însemane și că acel semn este o idolatrie care ori va fi acceptată de evrei (mesianismul), ori nu (va stârni împotrivire, ceea ce fac evreii astăzi)... :habarnam:

#920
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.10.2013

View Postdark, on 04 martie 2024 - 07:55, said:

Cine să fie acești dușmani? Dracii...? Prea de tot! De ce nu ar fi zis direct: se va lupta cu demonii... sau ceva în genul...
Pare că acesta din ”casa lui David” este un rege născut pe linia lui David care deja a învins armatele popoarelor vecine dușmane (Edomul, Moabul, etc.), fiindcă Zaharia vorbește la timpul trecut, că deja s-au întâmplat toate acestea, dar care să fie acel rege și ce legătură ar avea cu ... micul Ioan, proaspăt născut? Posted Image

Normal ca satana si dracii sunt dusmanii nu doar ai evreilor ci ai intregii umanitati , satana s-a rasculat impotriva lui Dumnezeu si pt ca nu poate sa loveasca direct in Dumnezeu ii ataca pe cei care sunt la indemana -pe oameni ,satana e tatal minciunii .

#921
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,480
  • Înscris: 10.09.2008
Străpungerea sufletului Mariei de o sabie este o metaforă. Maria urma să se bucure ca orice mamă care dă naștere unui fiu important, care va elibera Israelul, dar să plângă din cauza respingerii și suferinței implicate.

View Postdark, on 05 martie 2024 - 08:20, said:

Și care-i legătura cu: ”Chiar sufletul tau va fi strapuns de o sabie”...??!

Nicio legătură!

deci traducerea corectă este:

NTR:
Luca 2:34 „Iată, Acesta este destinat să fie motivul căderii și al ridicării multora în Israel și să fie un semn care va stârni împotrivire, 35 astfel încât să fie descoperite gândurile din multe inimi. Și o sabie va străpunge chiar sufletul tău!“

adăugarea propoziției: o sabie va străpunge chiar sufletul tău! ➜ nu poate însemna decât că și gândurile Mariei aveau să fie dezvăluite!

Pentru că ai adverbul ”chiar” care înseamnă ”până și”...

Dacă era vorba de durerea morții fiului ei, atunci Simeon ar fi formulat fără acel ”chiar”, care reprezintă o mirare, o uimire, cum... chiar și sufletul Mariei va fi străpuns de sabie? Chiar și Maria? Păi cum ... chiar și Maria?Posted Image  În primul rând Maria!!!

Dar dacă zice ”chiar și sufletul tău, Marie...” eheee... ce credeai, că scapi? Chiar și tu! Chiar și tu vei fi despicată în două, ca să se vadă ce gândești tu, de fapt!!... Da, da!!!

Te rog analizează cu atenție și observă că vechea traducere este o prostie, este fără sens!

35. Chiar sufletul tau va fi strapuns de o sabie, ca sa se descopere gandurile multor inimi."

Chiar tu vei suferi o durere, prin moartea fiului tău Isus, ca să se descopere ce gândesc alții...

Asta ar fi o reformulare! Ca să vezi că, de fapt, nu se înțelege nimic! Moartea fiului nu descoperă ce gândesc alții, ci Fiul, prin darul profetic, iar acel ”chiar” nu-și are locul acolo, dacă se referă la o durere pricinuită de moartea propriului copil. Cum vine asta: chiar tu vei suferi durerea morții copilului tău... chiar tu? Păi... în primul rând mama suferă când îi moare copilul, nu crezi? :huh: Nu: ”chiar mama” se va îndurera că a murit copilul...


#922
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 05 martie 2024 - 09:18, said:

Străpungerea sufletului Mariei de o sabie este o metaforă. Maria urma să se bucure ca orice mamă care dă naștere unui fiu important, care va elibera Israelul, dar să plângă din cauza respingerii și suferinței implicate.

Explicația aceasta nu atinge niciuna din observațiile făcute de mine! Posted Image

Iată, ce a postat colega Grateful:

35. Chiar sufletul tau va fi strapuns de o sabie, ca sa se descopere gandurile multor inimi."

Chiar tu vei suferi o durere mare

Chiar tu? Până și tu?
Așa se formulează cu privire la durerea unei mame care-și pierde fiul?Posted Image

#923
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,480
  • Înscris: 10.09.2008
Ca să se descopere și gândurile celor apropiați, pe fondul că niciun profet nu are onoare în propria "patrie".

#924
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004
Exact, și atunci înțelegem corect că însăși gândurile Mariei aveau să fie descoperite de acea sabie care-i va străpunge sufletul...Posted Image

#925
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,480
  • Înscris: 10.09.2008
Evident!

#926
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004
Foaia nr. 35


NTR:
Ioan 19:28 După aceea, Isus, Care știa că acum totul s-a sfârșit, ca să se împlinească Scriptura, a zis: „Mi-e sete!“. 29 Acolo era pus un vas plin cu oțet de vin. Au pus într-o ramură de isop un burete plin cu oțet de vin și I l-au dus la gură. 30 Când a primit vinul, Isus a zis: „S-a sfârșit!“. Apoi Și-a plecat capul și Și-a dat duhul.


Interesantă profeție trebuia Isus să împlinească, neapărat, cu puțin înainte de a muri. Aceea de a-I fi sete...Posted Image ... atât și nimic mai mult! Acest strigăt disperat că Îi este sete, a fost ”trigger”-ul pentru împlinirea restului profeției, anume că I s-a dat să bea oțet, într-un burete pus într-o ramură de isop. Țineți vă rog minte toate aceste detalii, sunt foarte importante! Ne arată că, de fapt, întregul episod este fabricat.
Dar unde este profeția?


Textul ebraic:


NTR:
Psalmii 69:20 Disprețul mi-a frânt inima –
mi-a îmbolnăvit-o.
Tânjesc după compasiune, dar nu este,
după mângâietori, dar nu găsesc niciunul.
21 Ci ei îmi pun fiere în mâncare,
iar pentru setea mea îmi dau să beau oțet.
22 Să li se prefacă masa dinaintea lor într-o capcană,
iar bunăstarea – într-un laț!
23 Să li se întunece ochii, ca să nu mai vadă!
Să li se clatine mereu coapsele!


Textul grecesc:

Biblia Bartolomeu:

Psalmii 68:21 Si ca hrana mi-au dat fiere si întru
setea mea mi-au dat sa beau otet.

22 Faca-li-se masa capcana înaintea lor,
si rasplata si piatra de poticnire;
23 ochii sa li se întunece ca sa nu


Dacă asta este o profeție mesianică, ceea ce nu cred, psalmul este o rugăciune a regelui David și atât, atunci Isus în primul rând trebuia să mănânce fiere, ca apoi să bea oțet. :idea:
Dar lui Isus îi este doar sete, nu și foame! Profeția s-a împlinit ...50%...:ermm:...
Oricum, tot ce a scris Ioan aici este o porcărie.
Ce este isopul? O plantă aromatică, deci nu avea cum să pună acei soldați buretele îmbibat cu oțet în ramura de isop...
De ce? Fiindcă ramura de isop este nu foarte lungă dar flexibilă, se îndoaie ușor, nu poate fi înfiptă într-un burete și nu poate susține un burete îmbibat cu apă!

https://www.drmax.ro...etati-utilizari

Dar de ce Ioan a ales isopul pentru această scenă? :huh: Nu putea și Ioan să scrie că buretele a fost înfipt într-o trestie, ca apoi să fie ridicat la nivelul gurii lui Isus?Posted Image


NTR:
Matei 27:48 Imediat unul dintre ei a alergat și a luat un burete, l-a umplut cu oțet de vin, l-a pus într-o trestie și I l-a dat să-l bea. 49 Dar ceilalți ziceau: „Lasă să vedem dacă vine Ilie să-L salveze!“.

Așa mai merge: o trestie este suficient de lungă să ajungă până la nivelul capului lui Isus, se poate înfige buretele în ea și cât de cât, ține buretele, nu se rupe.
Dar o ramură de isop nu poate fi folosită în acest scop! Posted Image
Dar de ce Ioan se încăpățânează ca, spre deosebire de Sinoptici, să scrie că soldații au pus buretele în ramura de isop? Să ne aducem aminte că la Ioan, răstignirea este cu o zi înainte față de Sinoptici, ca să coincidă cu Paștele evreiesc, deoarece Isus era ”Mielul” de Paște. Iar mielul trebuia gătit cu ... isop! Aici este clenciul, v-ați prins?


NTR:
Exod 12:8 Să mănânce carnea în noaptea aceea; s-o mănânce friptă la foc cu azime și cu ierburi amare.
...
22 Luați un mănunchi de isop, înmuiați-l în sângele care este în vas și ungeți cu el pragul de sus și cei doi stâlpi ai ușii casei voastre. Nimeni să nu iasă în afara ușii casei lui până dimineața, 23 pentru că Domnul va trece să-i lovească pe egipteni. Când va vedea sângele pe pragul de sus și pe cei doi stâlpi ai ușii, Domnul va trece pe lângă ușă și nu va da voie Nimicitorului să intre în casele voastre ca să vă lovească. 24 Să țineți acest obicei ca pe o hotărâre veșnică, pentru voi și pentru copiii voștri.

#927
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004
Ca să ”corecteze” inepțiile scrise de ”Ioan”, ce credeți că le-a trecut prin ca unor teologi? Au combinat trestia de la Sinoptici, cu isopul de la ”Ioan” și au zis așa: soldații romani au luat un mănunchi de isop (rețineți că la Exod 12:22, această plantă aromatică este prezentată sub formă de mănunchi) pe care l-au folosit ca suport pentru buretele îmbibat în oțet, care burete l-au înfipt în trestia Sinopticilor!
Vă dați seama ce teologi disperați? [ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0137.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nici așa nu ar merge. Cum atașezi mănunchiul de isop de trestie? :dontgetit:

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c6/Illustration_Hyssopus_officinalis0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://upload.wikim...fficinalis0.jpg

Este evident că „Ioan” nu s-a gândit o clipă la ceea ce scria, singurul scop urmărit fiind acela de a face o joncțiune între pericopele din Noul testament cu elemente din Vechiul testament, pentru a conferi un gir al autenticității și probe scripturale că acest Isus din Nazaret este Mesia cel profețit!
De aceea, un soldat roman bagă sulița în coasta lui Isus, complet aiurea-n tramvai, deși sângele ar fi curs cu putere și ei înșiși, soldații, s-ar fi murdărit și pe sandale, călcând în balta plină cu sânge, care s-ar fi format la baza crucii și pe mâini, pe haine, fiindcă trebuiau să dea jos de pe cruci, trupurile decedaților. De aceea Petru se îmbracă înainte de a sări în apă, ca să se prezinte cu haina șiroind de apă în fața lui Isus, deși față de cei șase apostoli stătuse așa binemersi, în barcă, cu toții... de aceea, cei patru soldați împart haine prin decuparea lor... ca să se împlinească profeția... și încă câteva pe care vi le voi prezenta zilele următoare, ”perle” din evanghelia lui ”Ioan”, amuzante, demne de cascadorii râsului...

#928
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004
Curios lucru este că dacă citim Sinopticii, Isus nu bea acel oțet. Isus nu cere să bea, fiindu-i sete. Nu. Și nu ia acel oțet. De ce? Păi în Sinoptici, Isus nu împlinește ”profeția” din psalmul 69...:lol:...

NTR:
Matei 27:45 De la ceasul al șaselea și până la ceasul al nouălea s-a făcut întuneric peste toată țara. 46 Cam pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare, zicând: „Eli, Eli, lema sabactani?“, care înseamnă „Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit?“.
47 Unii dintre cei ce stăteau acolo L-au auzit și au zis: „Acest Om îl strigă pe Ilie!“.
48 Imediat unul dintre ei a alergat și a luat un burete, l-a umplut cu oțet de vin, l-a pus într-o trestie și I l-a dat să-l bea. 49 Dar ceilalți ziceau: „Lasă să vedem dacă vine Ilie să-L salveze!“.
50 Isus a strigat din nou cu glas tare și apoi Și-a dat duhul.
51 Și iată că draperia Templului s-a rupt în două, de sus până jos; pământul s-a cutremurat, stâncile s-au despicat, 52 mormintele s-au deschis și multe trupuri ale sfinților adormiți au fost înviate. 53 Ei au ieșit din morminte, după învierea Lui, au intrat în Cetatea Sfântă și li s-au arătat multora.
54 Centurionul și cei ce-L păzeau pe Isus împreună cu el, când au văzut cutremurul și cele întâmplate, s-au înspăimântat foarte tare și au zis: „Într-adevăr Acesta era Fiul lui Dumnezeu!“.


NTR:
Marcu 15:33 Când a venit ceasul al șaselea, s-a făcut întuneric peste toată țara până la ceasul al nouălea. 34 La ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: „Eloi, Eloi, lema sabactani?“, care tradus înseamnă „Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit?“.
35 Unii dintre cei ce stăteau acolo L-au auzit și au zis: „Iată că-l strigă pe Ilie!“.
36 Cineva a alergat și a umplut un burete cu oțet de vin, l-a pus într-o trestie și I l-a dat să-l bea, zicând: „Lăsați să vedem dacă vine Ilie să-L dea jos!“.
37 Dar Isus, strigând cu glas tare, Și-a dat suflarea.
38 Atunci draperia Templului s-a rupt în două, de sus până jos. 39 Când centurionul care stătea în fața lui Isus a văzut că Și-a dat suflarea astfel, a zis: „Într-adevăr, Omul Acesta era Fiul lui Dumnezeu!“.


--------------------
Cel care umple buretele cu oțet strigă, în Marcu:
zicând: „Lăsați să vedem dacă vine Ilie să-L dea jos!“.

pe când în Matei:
49 Dar ceilalți ziceau: „Lasă să vedem dacă vine Ilie să-L salveze!“.

Isus nu pare să bea acel oțet, fiindcă nu are de ce, El strigase ”Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit” și nu că-i este sete! Și nici isopul acela nu există, căci Isus nu este Mielul decât în evanghelia după Ioan.
În Marcu avem informația:

15:23 I-au dat să bea vin amestecat cu smirnă, dar El nu l-a luat.

Foarte probabil nu a băut nici oțetul când era pe Cruce, fiindcă atunci când I se dă buretele cu oțet, Isus strigă și moare imediat. Dar la Ioan, Isus solicită oțetul, strigând ”mi-e sete”, ca să se împlinească psalmul...! :ermm:...
La Matei și Marcu, lui Isus i se dă buretele din propria inițiativă a acelui ”cineva” și nu pentru că Isus strigă: mi-e sete...:ermm:...
Pur și simplu, la Matei și Marcu, Isus uită că are de împlinit o profeție...:dontgetit:

#929
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,740
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 07 martie 2024 - 08:08, said:

Pur și simplu, la Matei și Marcu, Isus uită că are de împlinit o profeție...Posted Image
Prosteli copy/paste luate pe nemestecate de pe saiturile lui Ehrman & CO.

În toate Evangheliile este scris ca lui Isus i s-a dat sa bea oțet, precum este profetit în psalm.
Nici în psalm si nici in Evanghelii nu scrie că El l-ar fi băut.

E atat de simplu!

#930
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004
29 Acolo era pus un vas plin cu oțet de vin. Au pus într-o ramură de isop un burete plin cu oțet de vin și I l-au dus la gură.


Da, păi ca să ne înțelegem, pe dealul Căpățânii (Golgota), se afla o cantină pentru soldații romani, ceea ce se cheamă o ”popotă”, de unde a putut fi luat acel vas plin cu oțet (folosit la salate, căci italienii se știe, mănâncă multe salate, de aceea sunt atât de supli!), un mic lac de unde au luat acea trestie (erau multe rățuște acolo care înotau zglobii dar și egrete grațioase, albe și albastre) de asemenea era și o cabină de duș, de unde soldații au luat acel burete, cu care se frecau să iasă jegul de pe piele, și mai erau și calendare, tipărite calendele respective cu toate datele lunilor, cu poze Marilyn Monroe dezbrăcată, deliciul soldaților de când lumea, se știe...:unsure:...

#931
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004
Foaia nr. 36



NTR:
Fapte 13:46 Însă Pavel și Barnabas au vorbit cu îndrăzneală și au zis: „Cuvântul lui Dumnezeu trebuia să vă fie spus mai întâi vouă, dar, fiindcă voi îl respingeți și vă judecați astfel ca fiind nedemni de viața veșnică, iată că ne întoarcem spre neevrei.
47 Căci așa ne-a poruncit Domnul:
«Te-am pus să fii o lumină pentru națiuni,
ca să duci mântuirea Mea până la marginea pământului!»“.


Dacă acest psalm este aplicat profetului Isaia și poporului Israel din care Pavel și Barnaba făceau parte, este în regulă, dar problema este că creștinii consideră acest citat din Isaia 49:6 ca fiind mesianic, ceea ce nu-i cazul! A se citi și Isaia 41:8, Isaia 44:1.


NTR:
Isaia 49
1„Ascultați-Mă, insule!
Ascultați cu atenție, popoare de departe!
Domnul M-a chemat încă din pântec.
În timp ce eram în pântecul mamei Mele,
El Mi-a amintit Numele.
2 Mi-a făcut gura ca o sabie ascuțită
și M-a ascuns la umbra mâinii Sale;
M-a făcut o săgeată lustruită
și M-a ascuns în tolba Lui.
3 El mi-a zis: «Israel, Tu ești Slujitorul Meu
prin Care Îmi voi arăta gloria!»“.
4 Dar Eu am zis: „Am muncit degeaba,
Mi-am irosit puterea pentru nimic și fără niciun folos.
Totuși, dreptul Meu este la Domnul,
iar răsplata Mea este la Dumnezeul Meu“.
5 Și acum, Domnul vorbește,
El, Care M-a creat încă din pântec ca să fiu Slujitorul Său,
să-l aduc pe Iacov înapoi la El,
astfel încât Israel să fie adunat la El.

Eu sunt onorat în ochii Domnului,
și Dumnezeul Meu a devenit puterea Mea.
6 El zice: „Este prea puțin pentru Tine să fii Slujitorul Meu
ca să ridici semințiile lui Iacov
și să-i aduci înapoi pe supraviețuitorii lui Israel.

Te-am pus să fii o lumină pentru națiuni,
ca să duci mântuirea Mea până la marginea pământului!“.



Da, Pavel și Barnaba își aplică lor acest verset 6, dar, de fapt, versetul se referă la Isaia ca profet slujitor pentru poporul Israel dar și pentru întreaga lume cunoscută, și la poporul Israel ca slujitor. Nicio referință despre viitorul Mesia!

Oricum, acest verset nu reprezintă un detaliu important, ci la modul general, despre mântuire. Și Mesia va lumina toată lumea, nu asta ar fi problema...

«Te-am pus să fii o lumină pentru națiuni,
ca să duci mântuirea Mea până la marginea pământului!»

Ceea ce trebuie noi să reținem: în cartea Isaia, prin ”slujitor” se înțelege când poporul Israel, când Isaia ca profet, fără a se face referire la Mesia. Când Isaia scrie despre Mesia, o spune clar:

Isaia 11:10. In ziua aceea, Vlastarul lui Isai va fi ca un steag pentru popoare; neamurile se vor intoarce la El, si slava va fi locuinta Lui."

Isai / Iese era tatăl lui David.
Este clar la cine se referă!

#932
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,480
  • Înscris: 10.09.2008
Cuvintele pe care le-ai subliniat sunt mesianice și descriu "robul Israel", menționat în context până la cap. 53. Adică rămășița escatologică prin care va fi regenerat Israelul. Aceasta a venit în existență începând cu Isus ca și cap sau piatră de temelie al noului Israel.

#933
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004
Să zicem. Oricum, asta se poate spune despre orice profet, că ”luminează” local sau ... mai mult, o zonă mai mare. Evident și Mesia va face asta, va lumina chiar tot Pământul. Nimic nou aici.
Totuși, Isus din Nazaret, nu a reușit să ducă ”lumina” până la marginile Pământului deoarece 2/3 din populația Globului terestru nici nu a auzit de Isus.

În altă ordine de idei, niciunde în cartea lui Isaia nu se prezintă ca idee profetică faptul că Mesia va învia. Și învierea, după cum bine știm, reprezintă piatra de temelie a creștinismului:

VDC:
iar in ce priveste duhul sfinteniei, dovedit cu putere ca este Fiul lui Dumnezeu, prin invierea mortilor; adica pe Isus Hristos, Domnul nostru, Romani 1:4

Restul, că va fi bătut, că va fi scuipat, schingiuit, că va lumina tot Pământul, sunt chestii generale, care se pot aplica oricărui profet!

#934
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,846
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 08 martie 2024 - 10:47, said:

VDC:
iar in ce priveste duhul sfinteniei, dovedit cu putere ca este Fiul lui Dumnezeu, prin invierea mortilor; adica pe Isus Hristos, Domnul nostru, Romani 1:4

Daca Mesia nu invie atunci nu e Mesia.

#935
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004
În Vechiul testament, Mesia nu învie. Nu are de ce! El vine ca un rege puternic care va aduce supremația poporului Israel!

#936
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,846
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 08 martie 2024 - 10:50, said:

În Vechiul testament, Mesia nu învie. Nu are de ce! El vine ca un rege puternic care va aduce supremația poporului Israel!
Ce intelegi tu prin  rege puternic ?
isus spune ca el a biruit.
Biruinta lui Mesia nu e impotriva altor popoare ci  impotriva pacatului.

Tu ai idee de ce evreilor le-a fost poruncit injunghierea animalelor pentru ispasirea pacatelor ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate