Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Dovada ca Biblia nu e cuvantul lui Dumnezeu, e chiar Biblia.

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1544 replies to this topic

#1531
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,480
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 13 iunie 2024 - 07:32, said:

De unde știi tu ce motivație au unii sau alții? Posted Image Pedeapsa este prevăzută și pentru creștini, în caz de neascultare.

În capitolul anterior, Deut. 29, este dată o listă lungă de nenorociri și blesteme, "dacă nu vei asculta de glasul Meu", ilustrând ce înseamnă în cap. 30 "îți poruncesc să iubești pe Domnul, Dumnezeul tău". În secolul întâi evreii erau încă în exil, sub mânia lui Dumnezeu, și iudeii umpleau măsura păcatului.

#1532
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajlogic1, pe 13 iunie 2024 - 08:24, a scris:

În capitolul anterior, Deut. 29, este dată o listă lungă de nenorociri și blesteme, "dacă nu vei asculta de glasul Meu"

Păi, ceva similar îi așteaptă și pe cei care nu devin creștini, care nu cred în Scripturi, sau ce, tu credeai că dacă ți-ai creat o teorie a ta, fără îngeri, fără păcate, fără nimic, vei scăpa de pedeapsă?Posted image

NTR:
2 Tes 1:6 Căci este drept din partea lui Dumnezeu să-i răsplătească cu necaz pe cei ce vă necăjesc, 7 iar vouă, celor ce sunteți în necaz, să vă dea odihnă împreună cu noi, la descoperirea Domnului Isus din cer, cu îngerii puterii Lui, 8 într-o flacără de foc, când El va aduce pedeapsă asupra celor ce nu-L cunosc pe Dumnezeu și asupra celor ce nu ascultă de Evanghelia Domnului nostru Isus. 9 Ei vor primi drept pedeapsă o nimicire veșnică, departe de fața Domnului și de gloria puterii Lui, 10 în ziua aceea, când El va veni să fie glorificat printre sfinții Săi și privit cu uimire printre toți cei ce au crezut. Căci voi ați crezut mărturia depusă de noi în mijlocul vostru.

#1533
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,846
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdark, pe 13 iunie 2024 - 10:53, a scris:

Păi, ceva similar îi așteaptă și pe cei care nu devin creștini, care nu cred în Scripturi, sau ce, tu credeai că dacă ți-ai creat o teorie a ta, fără îngeri, fără păcate, fără nimic, vei scăpa de pedeapsă?Posted image
Mah, tu ai probleme din cate observ. Posted image
De ce crezi  ca va primi vreo pedeapsa colegul nostru ?
In biblie zice ca pedeapsa pe care o  aplica Dumnezeu e lepadarea.
Dar asta e la finalul finalului pentru cel ce nu voieste ca Dumnezeu sa fie stapanul  vietii lui.
Hristos isus doar te pune pe calea buna. Dar tu daca refuzi calea buna . . . cine e de vina ? Nu tu ?

Edited by Paco_ste1, 13 June 2024 - 11:10.


#1534
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 13 iunie 2024 - 11:10, a scris:

De ce crezi  ca va primi vreo pedeapsa colegul nostru ?

EDC100:
2 Cor. 2:17 Căci noi nu stricăm Cuvântul lui Dumnezeu, cum fac cei mai mulți, ci vorbim cu inimă curată, din partea lui Dumnezeu, înaintea lui Dumnezeu, în Hristos.

Eu nu cred că colegul Logic va primi vreo pedeapsă, dar conform Bibliei, din moment ce promovează erezii, da, o va primi [pedeapsa].

#1535
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,846
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdark, pe 13 iunie 2024 - 11:19, a scris:

EDC100:
2 Cor. 2:17 Căci noi nu stricăm Cuvântul lui Dumnezeu, cum fac cei mai mulți, ci vorbim cu inimă curată, din partea lui Dumnezeu, înaintea lui Dumnezeu, în Hristos.

Eu nu cred că colegul Logic va primi vreo pedeapsă, dar conform Bibliei, din moment ce promovează erezii, da, o va primi [pedeapsa].
Unde mai omule spune Logic erezii ?
Pai asa ziceau si de isus, ca desfinteaza Legea.
Apoi tu zici ca Pavel/Saul a desfintat Legea si a fost pedepsit cu decapitarea ?
La fel si isus? A fost pedepsit cu rastignirea ?
Intelege ca stapanitorii  acestei lumi nu vor sa li se ia locul si nici privilegiile, deci la o adica daca te-ai legat de ei risti niste consecinte.

Mie imi pare ca tu promovezi erezii . . .  de fapt tu desfintezi tot, asa vrei .
Acum ai si tu minte sa analizezi, adica pentru Dumnezeu important e spiritul legii , si anume dragostea.
Dar tu , si nu numai tu, ziceti ca litera legii e importanta, ca dragostea e caca-maca.
Cine isi creste copii fara dragoste ii transforma in robotzei , incapabili sa-i faca sensibili la bunatate, iertare, blandete . . . Dumnezeu a observat asta, ca Legea scrisa produce "rebuturi" si ca era nevoie de un legamant nou, si zice EL , "voi pune duhul Meu  in inima lor ".

#1536
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 13 iunie 2024 - 11:40, a scris:

Unde mai omule spune Logic erezii ?

Mie imi pare ca tu promovezi erezii . . .  de fapt tu desfintezi tot, asa vrei .


Eu sunt un comentator sincer al Bibliei care fac copy-paste de pe blogul profesorului Bart Ehrman, de unde am preluat tot materialul inclusiv cel de pe topicul care se va deschide în curând, cu profețiile biblice care nu s-au împlinit. Nu pot fi eretic, fiindcă nu sunt amestecat în nicio formă de creștinism. În altă ordine de idei, dă-mi exemplul unei confesiuni religioase sau măcar a unui singur creștin, în afară de colegul Logic, care nu crede în îngeri, nu crede în demoni și nu crede că Isus este acum în Cer, la dreapta Tatălui. Există un astfel de creștin? Deci din perspectivă ideologică, colegul Logic este eretic inclusiv din punctul meu de vedere fiindcă nu sunt de acord cu exegezele pe care le face! Își permite să acționeze în mod nejustificat asupra textului biblic!
Desigur că nu cred că pe colegul Logic îl așteaptă vreo pedeapsă din acest motiv, dacă a fost un om cumsecade, va fi în rândul celor buni. Nu cred că oamenii vor fi judecați după crezurile religioase, fiindcă ați văzut, totul este varză, atât Vechiul cât și Noul testament! Cărți de tot rahatul, nu te poți prezenta cu așa ceva...:ermm:...

#1537
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 13 iunie 2024 - 16:48, said:

Nu cred că oamenii vor fi judecați după crezurile religioase, fiindcă ați văzut, totul este varză, atât Vechiul cât și Noul testament! Cărți de tot rahatul, nu te poți prezenta cu așa ceva...:ermm:...

Poate ai vrut să spui că traducerile măsluite ale neamurilor sunt de tot rahatul (pe care le folosești și tu)... nu manuscrisele originale și copiile lor, scrise în limba ebraică arhaică, care prezintă altfel lucrurile, cu un alt context general, nu ca traducerile măsluite...

#1538
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004
Sunt eu sau colegul Logic, vinovați că nu avem acele traduceri corecte, după textul autentic, ca să ne formăm crezul care să placă lui Dumnezeu?

#1539
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,480
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 13 iunie 2024 - 10:53, said:

Păi, ceva similar îi așteaptă și pe cei care nu devin creștini,

Discuția era despre creștini în comparație cu mozaicii...

#1540
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajlogic1, pe 13 iunie 2024 - 18:12, a scris:

Discuția era despre creștini în comparație cu mozaicii...

La fel. Porunci au și unii și ceilalți, credință se cere și unora și celorlalți...

#1541
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,480
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 13 iunie 2024 - 16:48, said:

În altă ordine de idei, dă-mi exemplul unei confesiuni religioase sau măcar a unui singur creștin, în afară de colegul Logic, care nu crede în îngeri, nu crede în demoni și nu crede că Isus este acum în Cer, la dreapta Tatălui.

Cristadelfienii nu cred în demoni și Isus este în cer la dreapta Tatălui. Dar nu în Cerul născocit de Platon pentru suflete și zei, în antiteză cu materia.

#1542
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004
Tu nu poți fi cristadelfian fiindcă nu crezi în imaculata concepțiune.

#1543
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,480
  • Înscris: 10.09.2008
Imaculata concepție. Cristadelfienii nu cred în Satan și demoni. Iar saducheii nu credeau în îngeri, pentru că în doctrina lor conservatoare sufletul nu supraviețuiește morții.

#1544
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 06.03.2021

 logic1, on 13 iunie 2024 - 18:59, said:

Iar saducheii nu credeau în îngeri, pentru că în doctrina lor conservatoare sufletul nu supraviețuiește morții.

Sufletul nu are nicio legătură cu spiritele demonice (îngerii căzuți)...

#1545
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,820
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajlogic1, pe 13 iunie 2024 - 18:59, a scris:

Imaculata concepție.

Da, da, da, asta... tu nu crezi în ea, cristadelfienii cred!
Deci, exact cum am spus, nu putem găsi sisteme religioase în care să te încadrăm!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate