Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Ce facilitati va acorda banca cu care lucreaza angajatorul?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Fiecare firma lucreaza cu cate o banca si cam te obliga sa-ti faci card la banca respectiva, daca vrei la alta banca se uita cam urat la tine. Cica banca cu care colaboreaza ei e mai buna, ca ofera anumite facilitati. Care ar fi alea? Overdraft pana la cate salarii si mai ce? Si daca vreau sa-mi fac card la alta banca sa inteleg ca pierd overdraft-ul? Mare paguba! Am inteles ca oricum dobanzile la overdraft sunt mai mari decat la creditul obisnuit, pentru ca platesti cate un pic cand poti, insa la credit trebuie sa platesti rata lunara obligatoriu.
Asadar, cum e mai bine pana la urma dpdv. al angajatului? Si ce facilitati concrete aveti la contul in care vi se vireaza salariul?

#2
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
In cazul meu overdraftul e la o dobanda net mai mica decat piata. Adica undeva la 4% din suma utilizata. Si nu platesc comision de intretinere card si nici comision daca retrag suma din bancomatul bancii titulare.
In momentul in care am avut nevoie si am facut un credit la aceeasi banca, din cauza faptului ca incasam salariul prin acea banca, am avut dobanda cu un punct procentual mai mica decat dobanda oferita tertilor la acelasi tip de credit.
In plus, comod pentru mine a fost si faptul ca am putut opta ca banca sa-mi traga rata direct din cardul de salariu, fara sa platesc ceva in plus si fara sa mai fac alte drumuri la ei.

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,364
  • Înscris: 14.06.2006
Mie salariul mi-l livreaza la plic. Pot lua si treij de plicuri inainte. Ultima oara am luat 2000 de euro si i-am returnat cand am avut. Deci am mai multe avantaje la plic decat la card.

Si da...am si card dar nu stiu unde-am pus pinul :)

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Eu retrag de la orice bancomat fara comision si am internet banking gratuit si ff bun  .

Edited by mihai!, 28 August 2011 - 16:01.


#5
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Acest subiect se discutã și AICI.

Edited by dobrotescunicol, 28 August 2011 - 16:05.


#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
De obicei exista un contract intre firma si banca pt cardurile de salarii.
Sa nu crezi ca bancila dau "spaga".

In general e vorba de
- comision mai mic sau 0 pt plata salarilor (se aduna daca ai multi angajati).
- overdraft mai mare pt angajat + hartii mai putine de adus la banca ca dovada de venit.
- posibile facilitati oferite angajatilor (asigurari, dobanzi custom etc).
- eventual fara comision la extragere la bancomatele bancii/ale oricarei banci.

Acest aranjament nu insemna faptul ca tu ca angajat esti obligat sa lucrezi cu acele banci.

#7
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Pe mine ma intereseaza daca ofera facilitati gen: scutire de la fel si fel de comisioane (de internet banking, de administrare a cardului etc.) -adica asta inteleg eu prin "facilitati".
Vreau sa stiu cum se stabileste modalitatea de returnare a overdraftului, adica stabilesti de la bun inceput cu banca in cat timp vei returna, si iti spune de la inceput cat ai de platit in total, ramanand la latitudinea ta sa platesti cand poti? Sau e altfel?

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
overdraftul se plateste prin salariul care intra in cont lunar. nu exista nici o "intelegere". lor le convine ca tu sa stai pe minus fiindca dobinda nu e mica deloc. eu in enspe mii de ani de overdraft cred ca numai vreo 10 zile am fost pe plus :lol:

comisioane nu platesti la extragerea de la bancomate si eventual la online banking chestia aia lunara daca este. alea pe tranzactii le platesti pina crapi. inclusiv rata de schimb la euroi care e mai mare decit cristos din ceruri.

dar oricum, daca firma are contract cu o banca, iesi mai bine cu acea banca. mai pot exista dobinzi preferentiale pentru restul creditelor dar alea nu-s neaparat mai mici ca la concurenta fara reducere. ordinea de alegere a platii e plicu in mina sau ce-i in mina nu-i minciuna, banca preferata si la urma banca aleatoare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate