Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Francul elvețian a sărit de 4 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Francul elvețian a depășit pragul de 4 lei, referința publicată de BNR,  de 4,0221 lei/franc elvețian, fiind cu 10 bani peste cursul de schimb  valabil luni și marcând un nou maxim istoric, pe fondul deprecierii  leului în raport cu euro și al aprecierii monedei elvețiene față de cea  europeană.

#2
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Asta e foarte rau pentru elvetieni. Ar trebui sa umble repede banca elvetiana la curs ca sa nu beleasca economia elvetiei.


Eu am fost in elvetia acum vreo 3 saptamani si cand am vazut ce preturi aveau am tinut de bani nu am cheltuit decat minimul necesar ca sa plec dracului mai repede de acolo. Acum in secunda asta nu as calca in elvetia nici amenintat cu pistolul. Pur si simplu preturile in franci sunt duble fata de preturile in euro din restul europei. Doar ca acum trei ani era si francul la jumatate cat euro.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,698
  • Înscris: 29.03.2006
Eu m-as muta acolo daca lucrurile ar fi mai de calitate.
Daca sunt insa la fel, evident ca nu renteaza doar pt. asta.
Insa inca ar fi destule pt. care tot ar renta.

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,238
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmuteki, on 9th August 2011, 12:27, said:

Asta e foarte rau pentru elvetieni. Ar trebui sa umble repede banca elvetiana la curs ca sa nu beleasca economia elvetiei.
Ok, dar ție ți se pare că elvețienii (cei ce lucră în Elveția) sunt plătiți în Euro?

#5
daniel2328

daniel2328

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.11.2010
Nasol, ma cocoseaza rata la banca

#6
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Elvetienii care lucra (oribil reginoalism) in elvetia sunt conectati la economia nationala. Sunt conectati la un patron. Patron care exporta inifinit mai putin din cauza ca francul este foarte valoros. Deci patronului ii va merge rau cu francul mare. Ghici ce, si angajatilor le va merge rau.

#7
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Ce daca sunt preturile mari? Mari sunt pentru tine. Ai vazut care e salariul mediu al unui elvetian? :D

#8
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Elvetianul de rand cu salariul actual sare in sus de bucurie cand vede cati euro poate sa cumpere cu francii lui.

Insa daca starea actuala continua mult, ii va pieri zambetul de pe buze cand patronul o sa inceapa sa ii taie salariul.

Nu poti sa vinzi o ciocolata cat ar fi ea de elvetiana cu pret dublu fata de acum 3 ani ca nu ti-o mai cumpara nimeni. Nici ceasuri nu poti sa vinzi in conditiile astea. Nici bricege. Nici lumea nu mai vine sa isi puna proteze biomecanice, se vor duce in franta, se vor duce in germania.

Oricum o dai, daca francul mai sta mult sus, salariile in elvetia or sa inceapa sa scada.

Edited by muteki, 09 August 2011 - 14:10.


#9
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View Postmuteki, on 9th August 2011, 15:09, said:

Elvetianul de rand cu salariul actual sare in sus de bucurie cand vede cati euro poate sa cumpere cu francii lui.

Insa daca starea actuala continua mult, ii va pieri zambetul de pe buze cand patronul o sa inceapa sa ii taie salariul.

Nu poti sa vinzi o ciocolata cat ar fi ea de elvetiana cu pret dublu fata de acum 3 ani ca nu ti-o mai cumpara nimeni. Nici ceasuri nu poti sa vinzi in conditiile astea. Nici bricege. Nici lumea nu mai vine sa isi puna proteze biomecanice, se vor duce in franta, se vor duce in germania.

Oricum o dai, daca francul mai sta mult sus, salariile in elvetia or sa inceapa sa scada.
Nu de elvetieni ar trebui sa ne pese noua. Eu nu cred ca isi fac griji reale prea mari .. . Mie mi-ar conveni ca Romania sa aiba 1Euro= 1.3 RON .. nu as avea nici problema.Mai ales la ce exporturi avem noi :).
In schimb economia noastra  depinde de Euro si de CHF.
Si de aia care au facut credite in CHF la recomandarile bancilor pe vremea cand era 2.4 RON 1 CHF  si nu le mai pot plati .
Sper ca nu sunt multi .. nu de alta dar de obicei pierderile pentru banci se nationalizeaza .. profiturile se pastreaza . Si va trebui sa mai facem un imprumut la FMI pe care sa il platim rapid.
Din pacate aceasta chestie daca se mentine (sper sa nu) ne va afecta pe toti chiar daca nu avem treaba cu CHF-ul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate