Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle
 o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?
 Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...
 Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 

Un englez in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#37
Sulamita

Sulamita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 21.01.2010

View PostCharger, on 6th August 2011, 00:13, said:

Gheorghe traieste din productia proprie pe 1 ha, ca nu maninca de pe 6. Restul e pentru "export".

Asocierea dintre Ghoerghe si brutar se face in cadrul unei firme proprii care se ocupa cu agricultura (Gheorghe, dar prin masinile cui le are din sat), macinatul griului (unul din cei doi, la moara proprie - brutarul ar avea un consum de 100 kg faina pe zi, deci o moara mica e suficienta) si productia de piine (brutarul). Aici intra si transportul, in sarcina unuia din cei doi care are masina (undeva la 600 kg / saptamina). In felul asta se ocolesc intermediarii de aproape orice fel, mai putin cei din productia agricola, ca Gheorghe nu are masinile lui. Profitul firmei se imparte dupa cote prestabilite intre cei doi. In fine, e o idee. Poate fi imbunatatita. Am vrut sa subliniez ca cei doi nu sunt agenti comerciali separati.


O brutarie cat de micuta o fi e investitie mare pentru buzunarul unui om obisnuit.

#38
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011

View PostSulamita, on 7th August 2011, 17:23, said:

O brutarie cat de micuta o fi e investitie mare pentru buzunarul unui om obisnuit.
Toata lumea se plange,toata lumea se vaieta ,nimeni nu face practic nimic...tipic romanesc

#39
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Stai sa mai imbatraneasca un pic si sa-l doara cand una cand alta.Si cand va face cunostinta cu sistemul de sanatate din romanica isi va abandona domeniile si se va intoarce.
Si eu am o casa la tara si am fost in dilema acum cativa ani sa ma intorc sau nu.Pana cand fiind in concediu in tara am facut o criza de lombosciatica la spate si am asteptat indoit la 90 de grade 3 ore la spitalul de uirgenta din cluj pentru o injectie..Nu mai spun ce am vazut acolo. :D

#40
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View PostAndante, on 7th August 2011, 16:55, said:

Toata lumea se plange,toata lumea se vaieta ,nimeni nu face practic nimic...tipic romanesc
de ce nu faci tu ceva?

#41
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011

View Postpro-civilizatie, on 7th August 2011, 18:00, said:

de ce nu faci tu ceva?
cine spune ca nu fac? dar ma mira ca aproape toata lumea are aceasta atitudine ...ba ! nu se poate...Ba ! e prea greu...cum plm sa traiesti din ceea ce iti ofera pamantul ?! Uite ca altii pot numai noi ne tot vaietam ca babele

Noi (romanii in general) orice s-ar spune ne-am invatat lenesi si din cauza asta gasim o hiba in orice.Altii tac si fac si da procentual nu toti care incearca reusesc e adevarat si proportia e mult mai mare in cazul celor care o dau in bara.Dar macar incearca si nu sunt atat de legati de ceea ce noi numim civilizatie .
  Iar cand vad anumite posturi care spun ca prin asta ne-am intoarce in timp imi vine sa rad . Pe de o parte va tot plangeti ca e greu in jungla urbana (poluare,stres,agitatie s.a.m.d) pe de alta parte va acceptati soarta cine sa mai inteleaga Romania ?

Edited by Andante, 07 August 2011 - 17:13.


#42
Sulamita

Sulamita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 21.01.2010

View PostAndante, on 7th August 2011, 17:55, said:

Toata lumea se plange,toata lumea se vaieta ,nimeni nu face practic nimic...tipic romanesc


Nu am glumit la costuri, un cuptor simplu costa cateva zeci de milioane lei vechi. Dar cu noile norme n-o sa mai se poata construi cuptoare pe vatra. Si alea moderne costa din 5000 euro in sus. Eu vorbesc in cunostinta de cauza, dupa ce am scris sa vedem cati oameni pot sa-si deschida o brutarie micuta.

#43
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011

View PostSulamita, on 7th August 2011, 18:36, said:

Nu am glumit la costuri, un cuptor simplu costa cateva zeci de milioane lei vechi. Dar cu noile norme n-o sa mai se poata construi cuptoare pe vatra. Si alea moderne costa din 5000 euro in sus. Eu vorbesc in cunostinta de cauza, dupa ce am scris sa vedem cati oameni pot sa-si deschida o brutarie micuta.
Stiu cat sunt costurile,dar nu era vorba de asta ...Nu trebuie sa te transformi intr-o struto-camila neaparat .Se poate ramane pur si simplu la cultivarea pamantului. Un moto-cultor nu e o avere si ca sa subzisti e suficient plus ceea ce ti-ar ramane din pamantul cultivat eu stiu ca ti-ar asigura un trai cat de cat decent

#44
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View Postdoctore, on 4th August 2011, 22:57, said:

Un londonez și-a vândut tot și s-a mutat într-un sat mureșean unde lucrează pământul, promovează turismul rural și îi învață pe români să se îndrăgostească de propria țară.

Cum să plângi la o zonă bogată ca asta? A, nu am bani, spun unii. De ce îți trebuie bani, dacă ai mâncare, ai lemn pentru încălzire sau ca să ridici o casă? Cine are plângere nu are ochi, lasă-i să plângă. Să plângi că trebuie bani pentru blugi, pentru televizor sau pentru vacanță mai departe, o prostie. Au plâns părinții, străbunicii, despre astea? Nu. Dacă intrați acolo în biserica din satul meu, din Idicel, construită în 1881, vedeți că scrie ?lucrează și roagă-te?.?

Interesant individ. restul aici

Nu-i nimic interesant la el.
Vezi mai jos de ce.

View PostDihorul Razboinic, on 5th August 2011, 08:26, said:

Mi se filfiie de capitalul lui. Omul a avut initiativa, ceva timp liber si s-a apucat de treaba. E antreprenor. Avem ce invata de la ala. Dar nu, noi nu putem, nu avem bani, taxele e mari, e greu dom'le...

Nu avem nimic de invatat de la el. Trebuie sa fii tampit sa crezi ca are vreo importanta initiativa sau timpul liber. Conteaza doar banii - si pe-aia e usor sa-i strangi la ciorap dupa ce-ai fost platit ca un englez 20 de ani, cum e cazul lui.
Eu, in ... 4 luni? in UK aveam ramase in banca 4000 de lire (platind totul singur, chirie, mancare, tigari - si asta dupa ce-am luat o masina cu banii jos si am platit asigurarea pe-un an in avans pentru doua persoane) In 20 de ani, la 1000 de lire pe luna, cat ar fi iesit, presupunand ca nu mi-ar fi crescut niciodata salariul? 240,000 de lire? Hai sa zicem ca el a fost mult mai risipitor ca mine si-a avut la ciorap doar 100,000, presupunand ca nu-si terminase de platit o casa deja.

Da, cred ca-i foarte greu sa ai "initiativa" "timp liber" si "spirit de antreprenor" cu un sfert de milion (de lire/euro/dolari) in buzunar. Da, foarte, foarte greu. Sigur am multe de invatat de la el. Cand termin de invatat de la el, trebuie doar sa mai fac rost de vreo 250,000 de lire si pot sa-l imit! O nimica toata, daca pun deoparte 10 mil/luna din salariu, cum faceam in mod normal in Romania, strang aceeasi suma in...100 de ani, daca am calculat eu bine. Da, foarte usor. Desigur, daca-mi ia 100 de ani, e din cauza ca lol, nu am spirit de initiativa si nu-s antreprenor.

Doamne, ce flegme mucioase meritati in cerul gurii toti astia...

View PostDihorul Razboinic, on 5th August 2011, 08:26, said:

Ba, eu nu pricep: prepelita, pasare timpitica, se descurca si nu moare de foame, da' omu', cu 1400 cm3 de creier in cap, stie doar sa se plinga. Nu e uman ce se intimpla p-aici!

Prepelita, pasare tampitica, are dreptul sa-si vaneze mancarea fara aprobare, fara permis, o vaneaza si-o omoara cum vrea ea, nu trebuie sa fie omorata in mod uman. Nu trebuie dusa la abator. Nu-i trebuie certificat de provenienta sau alte alea. Ia viermele ala in cioc si-l rade, fara sa dea explicatii. Dupa ce-l rade, daca are chef, se caca fix in capul tau, iar restul oamenilor considera asta ceva super amuzant, in timp ce ea nu pateste nimic.

Isi face cuib unde vrea - daca nu-si face ea, ii fac altii gratuit - nu are de platit impozite, nu are de dat explicatii. Cand vor aripile ei de prepelita, pleaca unde vrea, fara a avea nevoie de bani pusi deoparte pentru transport, chirie, fara a avea nevoie de drept de munca, fara sa i se rupa de familie, ca dupa un an, puii ei se descurca, nu trebuie carati in spinare un an sau 18 sau 22. Prepelita nu intra in somaj, nu i se devalorizeaza cuibul sau viermii. Cand nu-i place temperatura, pleaca-n alta tara, fara viza, fara pasaport, fara taxe, fara costuri de calatorie si isi ia de-acolo viermele-n cioc, tot fara aprobari si alte probleme. I se brehane de orice.

Acum, ramane doar sa ne gandim la ce putem crede despre tine, daca tu chiar nu pricepi atata lucru. Mie mi-a luat un minut sa-ti scriu explicatia asta. Poate-n cateva sute de mii de minute, o sa si pricepi: cu suma de mai sus (care-i doar un exemplu, ca probabil a avut mai mult, fiind impresar inainte), in Anglia o sugea. Nici macar o casa nu-si cumpara, erau 300,000+ lire casele decente anul trecut, "in criza"...cel putin in SE. In Romania, are "mosie", cica, unde-si invita ramolitul de print.

Evident, romanii au de invatat de la el. Singurul lucru pe care as vrea sa-l invat despre el ar fi adresa, sa ma duc sa-l jefuiesc. Asa, prieteneste, sa-l invat adevaratele traditii romanesti.

Nu-mi dau seama cat de idiot poate fi un om care chiar crede ca avem ceva de invatat din cazul asta. E ca si cum m-as duce eu pana-n Thailanda sa-mi iau cu 10 dolari 2 tarfe de 14 ani all night, all inclusive, dupa care le-as tine lectii thailandezilor...pai, da, ba, baieti, da' eu am avut timp liber si initiativa...ce stiti voi...Nu, nu-i din cauza ca am economisit 300 de dolari pe luna din salariu, cand voi nu strangeti atata intr-un an facand foamea...naaawww, e din cauza ca-s antreprenor...sa cheme cineva un ziar sa-mi ia interviuri. A, si daca o am de 3 ori mai mare ca a voastra, e tot din cauza ca-s antreprenor, nu din cauza ca-s caucazian...

N-am vazut thread mai penibil ca asta de cand sunt inscris pe forumul asta - si-s vreo 7 ani de-atunci.

Edited by Manowar, 07 August 2011 - 18:42.


#45
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011

View PostManowar, on 7th August 2011, 19:24, said:

Nu-i nimic interesant la el.
Vezi mai jos de ce.



Nu avem nimic de invatat de la el. Trebuie sa fii tampit sa crezi ca are vreo importanta initiativa sau timpul liber. Conteaza doar banii - si pe-aia e usor sa-i strangi la ciorap dupa ce-ai fost platit ca un englez 20 de ani, cum e cazul lui.
Eu, in ... 4 luni? in UK aveam ramase in banca 4000 de lire (platind totul singur, chirie, mancare, tigari - si asta dupa ce-am luat o masina cu banii jos si am platit asigurarea pe-un an in avans pentru doua persoane) In 20 de ani, la 1000 de lire pe luna, cat ar fi iesit, presupunand ca nu mi-ar fi crescut niciodata salariul? 240,000 de lire? Hai sa zicem ca el a fost mult mai risipitor ca mine si-a avut la ciorap doar 100,000, presupunand ca nu-si terminase de platit o casa deja.

Da, cred ca-i foarte greu sa ai "initiativa" "timp liber" si "spirit de antreprenor" cu un sfert de milion (de lire/euro/dolari) in buzunar. Da, foarte, foarte greu. Sigur am multe de invatat de la el. Cand termin de invatat de la el, trebuie doar sa mai fac rost de vreo 250,000 de lire si pot sa-l imit! O nimica toata, daca pun deoparte 10 mil/luna din salariu, cum faceam in mod normal in Romania, strang aceeasi suma in...100 de ani, daca am calculat eu bine. Da, foarte usor. Desigur, daca-mi ia 100 de ani, e din cauza ca lol, nu am spirit de initiativa si nu-s antreprenor.

Doamne, ce flegme mucioase meritati in cerul gurii toti astia...
Mare dobitoc poti sa fi ...

View PostManowar, on 7th August 2011, 19:24, said:

Prepelita, pasare tampitica, are dreptul sa-si vaneze mancarea fara aprobare, fara permis, o vaneaza si-o omoara cum vrea ea, nu trebuie sa fie omorata in mod uman. Nu trebuie dusa la abator. Nu-i trebuie certificat de provenienta sau alte alea. Ia viermele ala in cioc si-l rade, fara sa dea explicatii. Dupa ce-l rade, daca are chef, se caca fix in capul tau, iar restul oamenilor considera asta ceva super amuzant, in timp ce ea nu pateste nimic.

Isi face cuib unde vrea - daca nu-si face ea, ii fac altii gratuit - nu are de platit impozite, nu are de dat explicatii. Cand vor aripile ei de prepelita, pleaca unde vrea, fara a avea nevoie de bani pusi deoparte pentru transport, chirie, fara a avea nevoie de drept de munca, fara sa i se rupa de familie, ca dupa un an, puii ei se descurca, nu trebuie carati in spinare un an sau 18 sau 22. Prepelita nu intra in somaj, nu i se devalorizeaza cuibul sau viermii. Cand nu-i place temperatura, pleaca-n alta tara, fara viza, fara pasaport, fara taxe, fara costuri de calatorie si isi ia de-acolo viermele-n cioc, tot fara aprobari si alte probleme. I se brehane de orice.

Acum, ramane doar sa ne gandim la ce putem crede despre tine, daca tu chiar nu pricepi atata lucru. Mie mi-a luat un minut sa-ti scriu explicatia asta. Poate-n cateva sute de mii de minute, o sa si pricepi: cu suma de mai sus (care-i doar un exemplu, ca probabil a avut mai mult, fiind impresar inainte), in Anglia o sugea. Nici macar o casa nu-si cumpara, erau 300,000+ lire casele decente anul trecut, "in criza"...cel putin in SE. In Romania, are "mosie", cica, unde-si invita ramolitul de print.

Evident, romanii au de invatat de la el. Singurul lucru pe care as vrea sa-l invat despre el ar fi adresa, sa ma duc sa-l jefuiesc. Asa, prieteneste, sa-l invat adevaratele traditii romanesti.
...si continui in dobitocenie

View PostManowar, on 7th August 2011, 19:24, said:

Nu-mi dau seama cat de idiot poate fi un om care chiar crede ca avem ceva de invatat din cazul asta. E ca si cum m-as duce eu pana-n Thailanda sa-mi iau cu 10 dolari 2 tarfe de 14 ani all night, all inclusive, dupa care le-as tine lectii thailandezilor...pai, da, ba, baieti, da' eu am avut timp liber si initiativa...ce stiti voi...Nu, nu-i din cauza ca am economisit 300 de dolari pe luna din salariu, cand voi nu strangeti atata intr-un an facand foamea...naaawww, e din cauza ca-s antreprenor...sa cheme cineva un ziar sa-mi ia interviuri. A, si daca o am de 3 ori mai mare ca a voastra, e tot din cauza ca-s antreprenor, nu din cauza ca-s caucazian...

N-am vazut thread mai penibil ca asta de cand sunt inscris pe forumul asta - si-s vreo 7 ani de-atunci.

Tipic romaneste "flegmam" pe tot si suntem vesnic superiori ...Baaaaa ! Voi sa nu ne dati noua lectii da?!?! Ca noi suntem mioritici si dastepti si jmecheri de aia ii vai de muma noastra .
Manoware ramai tu tata pe topicu' legat de sex macar la aia te pricepi cat de cat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate