Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?
 Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite
 IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 

Un englez in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#19
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View Postdjpadrecito, on 5th August 2011, 00:47, said:

nu ca nu as fi de acord cu tine, insa crezi ca la altii esti mai roz? stii cum te privesc? stii cum se poarta cu tine stiind ca in locul tau putea sa lucreze unul din familia lor si sa aduca banii in casa? cu dusmanie te privesc

pleaca numai 3 luni, revino si zi-mi dupa cum a fost

Da, e naspa. Insa eu cunosc romani care sunt de multi ani acolo si care s-au integrat foarte bine. exista si exceptii, dar desigur, eu nu pot sa stau si sa sper ca voi fi si eu una.

Am fost de multe ori afara si am intalnit tot feul de oameni. Nu toti sunt dispretuitori. Cunosc francezi care au o parere foarte buna despre romani si Romania in general.
Cei de afara au multe prejudecati in ceea ce priveste Romania si datorita tiganilor de la noi care au emigrat la ei, sau a criminalilor, hotilor romani.

Edited by madalina26, 05 August 2011 - 00:07.


#20
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View PostPollux, on 4th August 2011, 23:32, said:

eu am lucrat mult cu o companie americana anul trecut in romania deci aveam colegi americani tot timpul aici. li se pare minunata europa, prin reflexie si romania.

s-or fi saturat de ghetourile de la ei

#21
yo7cjf

yo7cjf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 05.08.2004
Oamenii sint diferiti,nu poti sa judeci dupa comportamentul citorva indivizi si fara sa cunosti toate amanuntele, cunosc si am cunoscut multi straini care au resedinte diverse,nu numai la noi, fiecare avind motivatia lui.Chiar si cazuri ciudate un englez a cumparat in anii 90 un apartament dupa care
l-a dat gratis, un alt englez, si-a construit un viloi si s-a mutat definitiv,glumind cu el i-am zis ca ceva nu e in regula cu el si o sa fie arestat de SRI, foarte mirat mi-a zis de ce? i-am zis ca e suspect,intrucit,lumea de aici vrea sa plece in vest si el vrea aici, deci sint probleme fie cu capul fie ceva informatii, etc.Omul mi-a replicat,in Londra cu pensia mea traiesc normal,aici primea 2300 lire, si avea dreptate,in general cei cu pensii mici, modeste cauta tari cu nivel scazut de trai,ca la pensia lor traiesc super,Un alt caz medic primar chirurg,clinica in Germania mutat definitiv in Mozambic,ii zic ce dracu dai Europa pe Mozambic ? imi zice ca are cistigu de 4-5 ori decit lua in Germania, deci sint fel si fel de motivatii si situatii si e si normal cred eu ca fiecare in functie de cum il duce capul si putinta sa isi aleaga resedinta.

#22
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostCharger, on 4th August 2011, 23:21, said:

Man, asta a avut capital cu care sa inceapa, are o educatie. Intai a cumparat o casa, dupa 1 an inca una, apoi cateva hectare.
NU poti sa il compari pe asta cu nea Gheorghe!
Mi se filfiie de capitalul lui. Omul a avut initiativa, ceva timp liber si s-a apucat de treaba. E antreprenor. Avem ce invata de la ala. Dar nu, noi nu putem, nu avem bani, taxele e mari, e greu dom'le...

Ba, eu nu pricep: prepelita, pasare timpitica, se descurca si nu moare de foame, da' omu', cu 1400 cm3 de creier in cap, stie doar sa se plinga. Nu e uman ce se intimpla p-aici!

#23
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostDarXXX, on 4th August 2011, 23:18, said:

Copaci are toata lumea. Cu autostrazile mai greu.
Mauretania n-are copaci. Sau Yemenul. :naughty:

#24
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Mai era nu stiu ce occidentala fascinata de tigani.
Sta cu ei la groapa de gunoi si scotoceste.

Presupun ca...iubeste Romania.
..........
Astea sunt cazuri punctuale, conjuncturale.
Un punct dintr-un tablou.
Relevanta scazuta.

#25
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postdoctore, on 4th August 2011, 22:57, said:

Un londonez și-a vândut tot și s-a mutat într-un sat mureșean unde lucrează pământul, promovează turismul rural și îi învață pe români să se îndrăgostească de propria țară.
Sute de mii de români și-au vândut tot și s-au mutat în sute de sate din Spania unde lucrează pământul, promovează turismul local și îi învață pe spanioli să-și iubească țara că a lor e de câcat.
Interesanți tipii.
Sursa: e plin netul.

Edited by paradigmatic, 05 August 2011 - 09:33.


#26
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostDihorul Razboinic, on 5th August 2011, 08:26, said:

Mi se filfiie de capitalul lui. Omul a avut initiativa, ceva timp liber si s-a apucat de treaba. E antreprenor. Avem ce invata de la ala. Dar nu, noi nu putem, nu avem bani, taxele e mari, e greu dom'le...

Ba, eu nu pricep: prepelita, pasare timpitica, se descurca si nu moare de foame, da' omu', cu 1400 cm3 de creier in cap, stie doar sa se plinga. Nu e uman ce se intimpla p-aici!

Tie da, lui nu. Daca nu avea bani cu care sa inceapa, nu reusea nici asta mare lucru.

Uite ca mai sunt:
Francezul
Olandezul
Portughezii

Olandezul spunea ca pamantul e de 10 ori mai scump in Olanda decat in Romania. Normal ca ii convine aici.

Edited by Charger, 05 August 2011 - 15:17.


#27
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostCharger, on 5th August 2011, 16:17, said:

Tie da, lui nu. Daca nu avea bani cu care sa inceapa, nu reusea nici asta mare lucru.
Pai ai nostri de la tara incep cu pamintul propriu, dar majoritatea nu ajung prea departe. Lipseste spiritul antreprenorial. Acolo e buba. Banii, mai putini sau mai multi, se string dup-aia.

#28
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostDihorul Razboinic, on 5th August 2011, 18:16, said:

Pai ai nostri de la tara incep cu pamintul propriu, dar majoritatea nu ajung prea departe. Lipseste spiritul antreprenorial. Acolo e buba. Banii, mai putini sau mai multi, se string dup-aia.

Presupunand ca te cheama Gheorghe, te tragi dintr-o familie de tarani si ai mostenit de la ai tai o casa, 6 hectare de pamant, o caruta cu un cal, cateva zeci de gaini, 2 porci si o vaca (pe Azor nu-l bagam la socoteala, Gheorghe il va abandona si potaia va ajunge pe strazile Bucurestiului pentru ca niste cretini congenitali sa se intrebe de unde atatia caini maidanezi pe strazi).
N-ai cine stie ce educatie, ai trecut prin scoala ca pestele prin apa (bine, profesorii romani te-au invatat sa spui la religie ca omul se trage din Adam si Eva iar la istorie ca e urmasul maimutelor, nici nu aveai ce sa faci), prin urmare nu stii cu ce se mananca "spiritul antreprenorial" (mai ales ca nu exista nici un John din Anglia in satul tau care sa te invete notiunea respectiva).

Ce ai face tu cu alea 6 hectare si cu animalele?

Eu, punandu-ma in locul lui Gheorghe, recunosc as reusi doar o agricultura de subzistenta.
Poate cu unii, adunand niste bani din te miri ce, as mai reusi sa cumpar niste hectare. Partea proaste cu pamantul e ca poti sa iesi in pierdere, intr-un an mai secetos, si, in loc de remorcile de porumb la care visai, sa te alegi doar cu vreo 2 carute care nu iti ajung nici sa hranesti animalele. Poti sa pui grau, dai bani la semanatoare, combina (poate si ingrasaminte) si poti, de asemenea, sa iesi in pierdere, cu sau fara spirit antreprenorial.

Dar asta as fi eu, punandu-ma in locul lui Gherghe (educatia lui, mentalitatea lui). Poate tu ai reusi sa devii un fel de Porumboiu sau Culita Tarata.

#29
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
BRAVO LOR .SA FIE CAT MAI MULTI STRAINI.DE LA EI VOM INVATA CUM SE FACE AGRICULTURA

Edited by pro-civilizatie, 05 August 2011 - 19:23.


#30
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 08.08.2006

View PostTVWLTOOZ, on 4th August 2011, 23:24, said:

Din punctul meu de vedere omul respectiv nu este un model demn de urmat deoarece este retrograd. Nu încurajează consumul sau evoluția.
Și nici nu mă uit în gura lui să văd de ce a venit el aici. Motivele reale pot fi altele.
consumul? ce e bun in incurajarea consumului, mie nu mi se pare normal ca un bec sa tina 2000 de ore ca asa vor corporatiile
bine te simti unde gasesti pt tine mediul propice de dezvoltare, poate ca aici nu ai avut oportunitatile, resursele, etc pt ceea ce vrei, nu uita insa.. cand pleci undeva lasi prejudecatile si intri intr-o lume necunoscuta, care are un avantaj uneori

#31
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostCharger, on 5th August 2011, 19:36, said:

Ce ai face tu cu alea 6 hectare si cu animalele?
Eu, in locul lui Gheorghe, m-as intreba ce ar face Roger Andout din America daca ar fi in locul meu. :) Apoi probabil m-as asocia cu un brutar. Ala vinde piinea cu 3 lei / kg si imi da mie 50% pentru griu. In felul asta as avea un pret la griu cu 50% mai bun decit cel de pe piata la recoltare.

Idei se gasesc, totul e sa fie cautate putin. La o pauza, o relaxare, fara nici o treaba, se pot cauta in liniste. :)

Edited by Dihorul Razboinic, 05 August 2011 - 20:48.


#32
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDihorul Razboinic, on 5th August 2011, 08:26, said:

Mi se filfiie de capitalul lui. Omul a avut initiativa, ceva timp liber si s-a apucat de treaba. E antreprenor. Avem ce invata de la ala. Dar nu, noi nu putem, nu avem bani, taxele e mari, e greu dom'le...

Ba, eu nu pricep: prepelita, pasare timpitica, se descurca si nu moare de foame, da' omu', cu 1400 cm3 de creier in cap, stie doar sa se plinga. Nu e uman ce se intimpla p-aici!
Cel mai "destept" post  :thumbdown:

1. n-ai bani, nu poti incepe sa faci agricultura. Doar pentru o gradina de rosii muncesti de-ti sar capacele, iar gradina aia te hraneste doar pe tine.
2. aia cu prepelita... incredibil!  :lol:

View PostDihorul Razboinic, on 5th August 2011, 21:46, said:

Eu, in locul lui Gheorghe, m-as intreba ce ar face Roger Andout din America daca ar fi in locul meu. :) Apoi probabil m-as asocia cu un brutar. Ala vinde piinea cu 3 lei / kg si imi da mie 50% pentru griu. In felul asta as avea un pret la griu cu 50% mai bun decit cel de pe piata la recoltare.

Idei se gasesc, totul e sa fie cautate putin. La o pauza, o relaxare, fara nici o treaba, se pot cauta in liniste. :)
Graul trebuie plantat, ingrijit, recoltat, ales, macinat si strecurat; apoi cantarit, incarcat in masini/camioane/vagoane, transportat, descarcat din mijloacele de transport, si cantarit din nou; apoi cernut, depozitat, prelucrat, facut paine; apoi painea trebuie incarcata, pusa pe taraba, vanduta, etc.etc.

Si fiecare dintre procesele astea necesita resurse materiale (vehicule, bani, benzina, gaz, ulei, sare, samanta de grau etc.) si resurse umane (semanatorul, culegatorul, ingrijitorul, soferul, morarul, brutarul, vanzatorul, etc.)

Resursele materiale au costuri diferite; la fel si cele umane. Iar alea umane trebuie platite si in functie de munca depusa si in functie de personalitate. Ca nu poti sa te intelegi din prima cu omu: "Hai sa-ti dau 5 lei pe zi." - "Bine, 5 sa fie."


Gandesti mega simplist.



Bun, englezul ala si-a gasit echilibrul. So? De ce trebuie sa fie o lectie pentru mine, romanul?
Toata chestia aia il "coafeaza" PE EL, iar noi nu suntem "el".

Edited by gxg88, 05 August 2011 - 22:35.


#33
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostDihorul Razboinic, on 5th August 2011, 21:46, said:

Eu, in locul lui Gheorghe, m-as intreba ce ar face Roger Andout din America daca ar fi in locul meu. :) Apoi probabil m-as asocia cu un brutar. Ala vinde piinea cu 3 lei / kg si imi da mie 50% pentru griu. In felul asta as avea un pret la griu cu 50% mai bun decit cel de pe piata la recoltare.

Idei se gasesc, totul e sa fie cautate putin. La o pauza, o relaxare, fara nici o treaba, se pot cauta in liniste. :)

Mda, vroiam sa iti dau un raspuns dar ti-a dat gxg88 unul pe masura.
Ce spui tu e simplist!

Crede-ma (iti spun si din foste proprii experiente) ca nu prea se merita sa faci agricultura de subzistenta in Romania.

1. Degeaba te asociezi tu cu brutarul ca s-ar putea sa nu iesi cu nimic pe plus. Cat timp nu ai masinaria ta, e greu sa iesi pe plus. Platesti o semanatoare, o combina, ingrasaminte, seminte, oameni, transport.... e greu.
Si o masinarie din asta moderna care sa le faca pe toate costa mult.... n-are Gheorghe 1 miliard de lei vechi.

2. Tu din ce dracului ai trai? Din banii de pe cerealele din 6 hectare (si am fost generos cand am zis 6) pe care ii primesti de la brutar? Asta daca gasesti brutar dispus, ca poate ii ofera altii un pret mai bun. Am mai zis ca ai si pasari in curte, porci, vaca, caine. O buna parte din productie vor fi mancare pentru alea. In rest, de banii brutarului o sa mananci la KFC.

3. Idei se gasesc, nu inseamna ca sunt si bune. Tu ai omis multe chestii. Ah, pun grau, creste cat stalpul de telegraf (de inalt, nu de rar), il culeg si il vand pe bani grei brutarului. De-ar fi viata asa de simpla! Nu te mai intrebi de unde bani pentru seminte, bani pentru ingrasaminte, bani pentru semanatoare, combina, bani pentru oameni (daca pui porumb sau altele, iti trebuie mai multi oameni - poti doar sa f*** mult sa ai familie numeroasa), bani pentru benzina/transport. Apoi ajungi la brutar care iti spune ca graul nu arata prea bine, are neghina in el, sau e prea macinat, el nu accepta asa ceva sau daca accepta o face pe un pret de rahat.

View Postgxg88, on 5th August 2011, 23:29, said:

Bun, englezul ala si-a gasit echilibrul. So? De ce trebuie sa fie o lectie pentru mine, romanul?
Toata chestia aia il "coafeaza" PE EL, iar noi nu suntem "el".

El zice ca si-a gasit echilibrul in Romania, muncind in agricultura. Bravo lui. NU stiu daca a facut bani din asta sau daca o face din placere.
Pot sa ma iau si de faptul ca probabil a venit in Romania deoarece terenurile sunt de n ori mai ieftine decat in UK.

Daca ii dai aluia pe mana o casa taraneasca, pasari, o vaca (nu ma refer la nevasta), 2 porci, si 6 hectare de pamant sunt foarte mari sanse ca, peste 5 - 10 ani, sa fie tot in aceeasi situatie, daca nu si mai rau. Fara bani de investit, fara masinarii, doar un average Gheorghe.

A nu se intelege ca ii iau apararea taranului roman. Are si asta multe defecte... dar e aiurea sa te iei de el ca nu reuseste sa faca mare lucru cu gospodaria lui de rahat.

Edited by Charger, 05 August 2011 - 23:14.


#34
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postgxg88, on 5th August 2011, 23:29, said:

Cel mai "destept" post  :thumbdown:

1. n-ai bani, nu poti incepe sa faci agricultura. Doar pentru o gradina de rosii muncesti de-ti sar capacele, iar gradina aia te hraneste doar pe tine.
2. aia cu prepelita... incredibil!  :lol:


Graul trebuie plantat, ingrijit, recoltat, ales, macinat si strecurat; apoi cantarit, incarcat in masini/camioane/vagoane, transportat, descarcat din mijloacele de transport, si cantarit din nou; apoi cernut, depozitat, prelucrat, facut paine; apoi painea trebuie incarcata, pusa pe taraba, vanduta, etc.etc.

Si fiecare dintre procesele astea necesita resurse materiale (vehicule, bani, benzina, gaz, ulei, sare, samanta de grau etc.) si resurse umane (semanatorul, culegatorul, ingrijitorul, soferul, morarul, brutarul, vanzatorul, etc.)

Resursele materiale au costuri diferite; la fel si cele umane. Iar alea umane trebuie platite si in functie de munca depusa si in functie de personalitate. Ca nu poti sa te intelegi din prima cu omu: "Hai sa-ti dau 5 lei pe zi." - "Bine, 5 sa fie."


Gandesti mega simplist.
Bine, atunci nu se poate, ne acceptam conditia si ii lasam pe strainii "care poate" in paradoxul lor.

Iti dai seama ca o parte din activitatile alea taranul deja le face sau ii plateste pe altii sa le faca? Si totul intra in pretul final al griului, care e sub 1 leu / kg la recoltare?

View PostCharger, on 6th August 2011, 00:13, said:

Gheorghe traieste din productia proprie pe 1 ha, ca nu maninca de pe 6. Restul e pentru "export".

Asocierea dintre Ghoerghe si brutar se face in cadrul unei firme proprii care se ocupa cu agricultura (Gheorghe, dar prin masinile cui le are din sat), macinatul griului (unul din cei doi, la moara proprie - brutarul ar avea un consum de 100 kg faina pe zi, deci o moara mica e suficienta) si productia de piine (brutarul). Aici intra si transportul, in sarcina unuia din cei doi care are masina (undeva la 600 kg / saptamina). In felul asta se ocolesc intermediarii de aproape orice fel, mai putin cei din productia agricola, ca Gheorghe nu are masinile lui. Profitul firmei se imparte dupa cote prestabilite intre cei doi. In fine, e o idee. Poate fi imbunatatita. Am vrut sa subliniez ca cei doi nu sunt agenti comerciali separati.

#35
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostDihorul Razboinic, on 6th August 2011, 08:50, said:

1. Bine, atunci nu se poate, ne acceptam conditia si ii lasam pe strainii "care poate" in paradoxul lor.
Iti dai seama ca o parte din activitatile alea taranul deja le face sau ii plateste pe altii sa le faca? Si totul intra in pretul final al griului, care e sub 1 leu / kg la recoltare?


2. Gheorghe traieste din productia proprie pe 1 ha, ca nu maninca de pe 6. Restul e pentru "export".
Asocierea dintre Ghoerghe si brutar se face in cadrul unei firme proprii care se ocupa cu agricultura (Gheorghe, dar prin masinile cui le are din sat), macinatul griului (unul din cei doi, la moara proprie - brutarul ar avea un consum de 100 kg faina pe zi, deci o moara mica e suficienta) si productia de piine (brutarul). Aici intra si transportul, in sarcina unuia din cei doi care are masina (undeva la 600 kg / saptamina). In felul asta se ocolesc intermediarii de aproape orice fel, mai putin cei din productia agricola, ca Gheorghe nu are masinile lui. Profitul firmei se imparte dupa cote prestabilite intre cei doi. In fine, e o idee. Poate fi imbunatatita. Am vrut sa subliniez ca cei doi nu sunt agenti comerciali separati.

1. Ar fi 2 solutii:
a) implicarea statului (asta cade din start, orice om rational realizeaza asta, mai putin postacii (ca mine))
B) taranii dintr-un sat sa formeze un fel de colectiv (nu ca pe vremea lui Nicolae), sa puna mana de la mana si sa cumpere utilajele necesare (bine, avand in vedere ca bancile din Romania sunt de cacat, vor trebui sa gaseasca altceva). Avand masinariile lor, ar iesi mai in castig.
Prea putini tarani il vand, majoritatea il dau la animale, il duc la moara si fac paine.

2. Distrugerea intermediarului ar fi o solutie buna, dar tot prea simplist gandesti. Ti-am mai zis, sunt ani (mai secetosi, mai nu stiu cum) in care Gheorghe va iesi in pierde, sunt ani in care brutarul va gasi un pret mai bun la altul deoarece graul lui Gheorghe e prea macinat sau plin de neghina.
In plus, nu stim daca productia de pe 1 hectar ii va fi suficienta pentru Gheorghe...

#36
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostCharger, on 6th August 2011, 14:38, said:

1. Ar fi 2 solutii:
a) implicarea statului (asta cade din start, orice om rational realizeaza asta, mai putin postacii (ca mine))
B) taranii dintr-un sat sa formeze un fel de colectiv (nu ca pe vremea lui Nicolae), sa puna mana de la mana si sa cumpere utilajele necesare (bine, avand in vedere ca bancile din Romania sunt de cacat, vor trebui sa gaseasca altceva). Avand masinariile lor, ar iesi mai in castig.
Prea putini tarani il vand, majoritatea il dau la animale, il duc la moara si fac paine.

2. Distrugerea intermediarului ar fi o solutie buna, dar tot prea simplist gandesti. Ti-am mai zis, sunt ani (mai secetosi, mai nu stiu cum) in care Gheorghe va iesi in pierde, sunt ani in care brutarul va gasi un pret mai bun la altul deoarece graul lui Gheorghe e prea macinat sau plin de neghina.
In plus, nu stim daca productia de pe 1 hectar ii va fi suficienta pentru Gheorghe...
Ideea e... ca idei exista. Si la fel spatiu de manevra. Eu am venit doar cu un exemplu, dar se pot gasi multe altele. Asociatiile de producatori sunt o idee foarte buna. Poate daca Ministerul ar conditiona acordarea subventiilor de asociere s-ar misca ceva in directia asta. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate