Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...
 Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...
 Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 

Un englez in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#1
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010
Un londonez și-a vândut tot și s-a mutat într-un sat mureșean unde lucrează pământul, promovează turismul rural și îi învață pe români să se îndrăgostească de propria țară.

Cum să plângi la o zonă bogată ca asta? A, nu am bani, spun unii. De ce îți trebuie bani, dacă ai mâncare, ai lemn pentru încălzire sau ca să ridici o casă? Cine are plângere nu are ochi, lasă-i să plângă. Să plângi că trebuie bani pentru blugi, pentru televizor sau pentru vacanță mai departe, o prostie. Au plâns părinții, străbunicii, despre astea? Nu. Dacă intrați acolo în biserica din satul meu, din Idicel, construită în 1881, vedeți că scrie ?lucrează și roagă-te?.?


Interesant individ. restul aici

Edited by doctore, 04 August 2011 - 21:59.


#2
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 03.12.2005
:rolleyes:

Attached Files



#3
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

Quote

Aventura lui în România a început în 2006, după ce a cunoscut o domniță din Reghin, undeva în capitala Marii Britanii

Pasarica-i baza!

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
si cata dreptate are

oamenii in general nu apreciaza ceea ce au, dar noi romanii suntem campion la acest aspect

#5
DarXXX

DarXXX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 06.07.2005
Copaci are toata lumea. Cu autostrazile mai greu.

#6
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

 Charger, on 4th August 2011, 23:11, said:

Pasarica-i baza!
probabil ca i-a pus-o pe ochi, si nu mai vede bine  :naughty:

#7
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009
Pe mine ma distreaza, cum in caitva ani o pus de o afecere buna iar la ai nostri nu le-o trecut prin cap asa ceva.

#8
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 20.06.2011

 Charger, on 4th August 2011, 23:11, said:

Pasarica-i baza!
Ai citit mai departe ? :blink:

#9
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

 DarXXX, on 4th August 2011, 23:18, said:

Copaci are toata lumea. Cu autostrazile mai greu.
in Anglia sunt copaci ?!

#10
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 clarity, on 4th August 2011, 23:20, said:

Pe mine ma distreaza, cum in caitva ani o pus de o afecere buna iar la ai nostri nu le-o trecut prin cap asa ceva.

Man, asta a avut capital cu care sa inceapa, are o educatie. Intai a cumparat o casa, dupa 1 an inca una, apoi cateva hectare.
NU poti sa il compari pe asta cu nea Gheorghe!

#11
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

 clarity, on 4th August 2011, 23:20, said:

Pe mine ma distreaza, cum in caitva ani o pus de o afecere buna iar la ai nostri nu le-o trecut prin cap asa ceva.
sper sa nu fie vreo afacere de genul defrisat copaci
In Anglia nu ar fi putut sa faca asta.

#12
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Lăsați comparația cu bunicii și străbunicii noștri; ei aveau alt standar de viață.
Bunicii mei aveau tot ce se putea avea la vremea respectivă: Casă, pământuri, cai, boi, porci etc.
Eu încă nu am tot ce se poate avea în vremurile noastre.

Din punctul meu de vedere omul respectiv nu este un model demn de urmat deoarece este retrograd. Nu încurajează consumul sau evoluția.
Și nici nu mă uit în gura lui să văd de ce a venit el aici. Motivele reale pot fi altele.

#13
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
eu am vorbit cu un american,din new york si din discutia de vreo 2 ore avuta cu el,legat despre subiectul asta am retinut asa:

New York is gorgeous but Romania is at another level!

Zicea ca a fost prin Brasov si ca a vazut niste zone rurale incredibile,hectare  intregi cat vedeai cu ochii parca erau terenuri de golf.

Eu i-am zis asa..: In romania intradevar totul e frumos,oamenii,tara ,femeile,magazinele etc PANA LA BANi.

Sa fim seriosi nu ma pot muta la tara sa-mi traiesc viata in izolare sau la un nivel de genul..sa-mi mucesc pamantul si sa ma c*c in curte iarna.FIecare cu ce-l doare.

Sa nu aud critici la ceea ce am spus americanului ca va trimit de pe acuma sa va mutati la tara,iar dupa aia va accept criticile.

#14
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 12.02.2010

 Al3csutzul, on 4th August 2011, 23:39, said:

eu am vorbit cu un american,din new york si din discutia de vreo 2 ore avuta cu el,legat despre subiectul asta am retinut asa:

New York is gorgeous but Romania is at another level!

Zicea ca a fost prin Brasov si ca a vazut niste zone rurale incredibile,hectare  intregi cat vedeai cu ochii parca erau terenuri de golf.

Eu i-am zis asa..: In romania intradevar totul e frumos,oamenii,tara ,femeile,magazinele etc PANA LA BANi.

Sa fim seriosi nu ma pot muta la tara sa-mi traiesc viata in izolare sau la un nivel de genul..sa-mi mucesc pamantul si sa ma c*c in curte iarna.FIecare cu ce-l doare.

Sa nu aud critici la ceea ce am spus americanului ca va trimit de pe acuma sa va mutati la tara,iar dupa aia va accept criticile.


la tara ca la tara, intradevar in anuminte zone nu sunt conditii insa anumite zone rurale de la noi au mare potential de afaceri, cum s-a intamplat in cazul meu, si de unde stim noi ca englezul ala nu fuge cumva de fiscul de la ei sau cine stie..... poate ii place, nu putem sa spunem ca tara noastra e ca Moldova sau Transnistria, locurile preferate ale infractorilor si unde nimeni nu are curaj sa ii caute macar.
deci, iubiti-va tara si faceti ceva daca aveti ocazia din locurile pe unde treceti, sa aveti ce lasa in urma voastra, nu fiti carcotasi si aveti sa vedeti ca veti avea ce "culege".

sanatate

#15
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 doctore, on 4th August 2011, 22:57, said:

Un londonez și-a vândut tot și s-a mutat într-un sat mureșean unde lucrează pământul, promovează turismul rural și îi învață pe români să se îndrăgostească de propria țară.

Nu sunt de acord. Daca am lasa toti ce avem si ne-am duce la tara sa muncim pamantul, toate progresele facute de omenire...s-ar cam duce.
Da, e frumos si la tara, mai mergeam si eu la bunici, dar nu ca sa traiesti tot timpul acolo.
Sa iti iubesti tara nu inseamna sa lasi tot si sa te izolezi undeva la tara. Poti sa iti iubesti tara si din varful bolcului daca stii cum sa o faci.
Cred ca trebuie sa fii cel putin cretin ca sa lasi viata din Londra pentru un sat, dar in fine fiecare cu parerile lor.
Romania e o tara frumoasa, cu niste peisaje superbe, la care insa ajungi dupa ore de mers cu masina pe un drum plin de gropi. Frumusetile noastre nu sunt promovate cum trebuie.
Economia e la pamant, sitemul sanitar le fel. Nu vad un rost pentru a ramane. Cotizezi ca prostu' toata viata, apoi la batranete iti da o pensie infecta si te lasa sa mori.
Eu abia astept sa plec.

#16
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Englezii primesc sume de bani de la la stat daca dovedesc ca nu au ramas IN UK 5 ani consecutiv, daca investesc in Real Estate, turism etc in alte tari, vizitele scurte in UK fiind permise. O facilitate este si sa ridice anticipat suma stransa cu titlul de pensie, daca puteti sa credeti asta.

Edited by GeorgeM, 04 August 2011 - 23:23.


#17
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 doctore, on 4th August 2011, 21:57, said:

Cum să plângi la o zonă bogată ca asta? A, nu am bani, spun unii. De ce îți trebuie bani, dacă ai mâncare, ai lemn pentru încălzire sau ca să ridici o casă? Cine are plângere nu are ochi, lasă-i să plângă. Să plângi că trebuie bani pentru blugi, pentru televizor sau pentru vacanță mai departe, o prostie. Au plâns părinții, străbunicii, despre astea? Nu. Dacă intrați acolo în biserica din satul meu, din Idicel, construită în 1881, vedeți că scrie ?lucrează și roagă-te?.?

exact despre asta voiam sa deschid un topic.
adica sunt perfect de acord cu ce zice englezu. cred ca ne-am cretinizat toti, murim de foame cu salamul in mana pentru ca nu are eticheta pe el... asta apropo de criza financiara si atitudinea lumii civilizate in general...

 Al3csutzul, on 4th August 2011, 22:39, said:

eu am vorbit cu un american,din new york si din discutia de vreo 2 ore avuta cu el,legat despre subiectul asta am retinut asa:

New York is gorgeous but Romania is at another level!

Zicea ca a fost prin Brasov si ca a vazut niste zone rurale incredibile,hectare  intregi cat vedeai cu ochii parca erau terenuri de golf.

Eu i-am zis asa..: In romania intradevar totul e frumos,oamenii,tara ,femeile,magazinele etc PANA LA BANi.

Sa fim seriosi nu ma pot muta la tara sa-mi traiesc viata in izolare sau la un nivel de genul..sa-mi mucesc pamantul si sa ma c*c in curte iarna.FIecare cu ce-l doare.

Sa nu aud critici la ceea ce am spus americanului ca va trimit de pe acuma sa va mutati la tara,iar dupa aia va accept criticile.

eu am lucrat mult cu o companie americana anul trecut in romania deci aveam colegi americani tot timpul aici. li se pare minunata europa, prin reflexie si romania. ei apreciaza stradutele mici si intortocheate si cladirile si bisericile vechi (in oraselul meu sunt foartede multe biserici istorice) si mai apreciau painea, ca se usca de pe o zi pe alta deci nu avea conservanti. :roflmao:
si spuneau cu tristete in glas ca noi avem o istorie iar ei nu au...

#18
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 12.02.2010

 madalina26, on 5th August 2011, 00:22, said:

Eu abia astept sa plec.


nu ca nu as fi de acord cu tine, insa crezi ca la altii esti mai roz? stii cum te privesc? stii cum se poarta cu tine stiind ca in locul tau putea sa lucreze unul din familia lor si sa aduca banii in casa? cu dusmanie te privesc

ori daca nu te muncesc cat de mult stiind ca de aia esti acolo, si ai sa iti doresti inapoi unde nimeni nu iti impune.

e drept, sa pleci in afara, insa nu ramane prea mult, nu e asa super cum toata lumea zice.
nu zic ca unii nu nimeresc bine, insa cei mai multi, nu .
nici la mine nu e rau unde sunt, insa ma privesc cu atata ura, asa cum privesc arabii americanii, stiu ca in locul meu putea munci conationalul lor si tot asa.....

tot mai vrei sa pleci?

pleaca numai 3 luni, revino si zi-mi dupa cum a fost

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate