Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Problema internet VODAFONE

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#37
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011

View Postcopil_Cuminte19, on 6th July 2011, 23:49, said:

Asa cum ziceam, am instalat versiunea veche a softului de conectare si surpriza! Nu s-a schimbat nimic! :lol:


Cosmine, si eu m-am abonat iarasi la Vodafone tocmai datorita faptului ca au o retea de date foarte extinsa si, pe deasupra, pilonul cu antene e langa mine, am tot zis asta, dar ma deranjeaza aceasta compresie, sincer.
O sa vad daca se schimba ceva la data de facturare.
Da,reteaua este extinsa si merge super ok.Cu comprimarea ai dreptate,nu ar fi trebuit introdusa dar eu personal daca nu-mi atragea nimeni atentia nici nu bagam de seama.
N-am cum sa-ti arat acum,paginile chiar se afiseaza OK la mine,am verificat si site-uri cu fotografii interesante,nu sunt scaderi de calitate in ele.
Inseamna ca este scriptul (sunt scripturile) introduse chiar de Vodafone.Ce nu cred pana nu ma conving,oare aplicatia lor afecteaza toate milioanele de site-uri de pe mapamond? Cred ca da,fiindca este o aplicatie activa prin care trec toate site-urile si analizeaza ce fisiere ar trebui sau nu comprimate.Si GOOGLE pe WAP micsoreaza - comprima pagini,default.
Intortocheate sunt uneori caile Internetului si modului cum este livrat catre noi consumatorii casnici!
Ma mai interesez maine.
Spui ca esti curios ce va fi la data de facturare si daca compresia dispare odata cu revenirea la viteza mare!
Chiar voi verifica si eu.Nu stiu sa-ti dau acum vreun raspuns.
Ca o concluzie personala,cum Vodafone imi da acces la orice pagina mondiala,de la Youtube la radiouri on-line,este super ok din punctul meu de vedere.Chestia cu compresia,nici mie nu-mi place dar nici nu ma deranjeaza.Vad ca pe unde navighez paginile nu-si pierd din stralucire la afisarea de imagini.

#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Tehnicule, nu vrei sa contribui cu ceva tehnic? Bun, sintem cu totii in extaz ca un provider internet iti ofera, oh, "acces la orice pagina mondiala". Dar totusi unii dintre noi ar vrea sa stie de unde vine toata povestea asta. Daca intr-adevar un soft local este de vina atunci softul respectiv poate sa se conecteze oriunde, s-ar putea chiar sa nu fie problema Vodafone (in afara de faptul ca softul vine pe stick-urile lor).

Pentru a progresa aici sugerez celor care pot observa clar problema sa incerce o conexiune pe acelasi SIM dar fara softul respectiv, eventual din linux sau cu tethering peste un mobil sau cu un router 3G de imprumut.

Surprinzator investigatia asta poate folosi si celor care nu au aceasta "problema" dar VOR sa o aibe (pentru ca daca este corect implementata insamna trafic mai putin si incarcari mai rapide de pagina).

#39
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
deja ti-am zis eu....pe linux nu este problema. modemul folosit este un nokia c2-01.

#40
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"Nu este problema" in mod simplu nu ajuta, trebuie sa ai o cartela pe care sigur vezi problema intr-un mod (exemplu windows) si sa vezi daca dispare in vreun fel (ex. linux). Daca se confirma ca e vorba de vreun soft la tine care intercepteaza cumva traficul trebuie vazut cum poate fi dezactivat (omorit vreun proces, ceva prin registry, etc).

#41
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011

View Postf300, on 7th July 2011, 10:30, said:

"Nu este problema" in mod simplu nu ajuta, trebuie sa ai o cartela pe care sigur vezi problema intr-un mod (exemplu windows) si sa vezi daca dispare in vreun fel (ex. linux). Daca se confirma ca e vorba de vreun soft la tine care intercepteaza cumva traficul trebuie vazut cum poate fi dezactivat (omorit vreun proces, ceva prin registry, etc).
Nu este niciun soft de la utilizator.
Toate paginile web ce sunt in afara www.vodafone.ro,sunt consumatoare directe de trafic,din cel inclus in abonament sau cartela reancarcabila pentru Internet.
Tocmai de aceea,toate dar toate reprezentantele mondiale ale operatorului au adoptat de cateva zile solutia trecerii conexiunilor printr-un proxy-server care comprima in mod automat dimensiunile fisierelor tip .JPG, .JPEG sau orice format de imagine dar si text in scopul unui consum mai redus de banda la navigare si cresterii vitezei de accesare a paginilor cu continut incarcat media,exemplu TVR.ro.
Acest lucru este aplicabil tuturor paginilor mondiale ce contin imagine,atat celor facute in XHTML cat si celor Flash.
Este o decizie a providerului,se va aplica si de ceilalti operatori pana la adoptarea unor tehnologii mobile ce permit o largime mai mare de banda pentru utilizator.
In acest fel,operatorul vrea (si reuseste) sa-si optimizeze banda alocata fiecarui utilizator,in asa fel incat sa se ajunga la o medie de 5 Mb/sec de fiecare conexiune activa.In acest an se va lucra si se lucreaza la optimizarea alocarii benzii in asa fel incat fiecare utilizator sa aiba un minim garantat pentru o navigare decenta si accesare cu viteza mare a oricarui site,chiar si la depasirea traficului inclus in abonament.
Nu aveti cum ocoli aceasta compresie decat (probabil,n-am incercat,nu sunt hacker) utilizand alt proxy!
Mie personal,nu-mi aduce vreun deserviciu aceasta comprimare! Descarcarile de pe diverse site-uri,vizionarea clipurilor pe Youtube sau Trilulilu,nu sunt scazute ca viteza de acces si download!
Conexiunile de tipul peer to peer raman neafectate doar va vor consuma din traficul inclus,lucru firesc!
Ce va spun acum este privitor la ce ati sesizat voi zilele trecute si este valabil acum.Odata cu trecerea la 4G,LTE probabil ca nu vor mai fi limitari de trafic sau compresii.
Putin off-topic,traim intr-un mileniu al "compresiilor",uitati-va la fisierele de muzica,dintr-un WAV sau FLAC facem un amarat de mp3 la 128 Kb/sec ca sa incapa cat mai multa muzica in cardul gadgetului nostru,stricand calitatea originala a imprimarii! Odata cu marirea capacitatii HDD-urilor,trecem la comprimari mai mici,Mp3 la 320 Kb/sec in loc de 128,calitate mai buna a redarii,folosim formate cu compresie aproape 0,FLAC,WAV si altele.Asa si la Internetul mobil care are si el limitarile sale dar si extraordinarul avantaj al mobilitatii,avantaj care nu-l are nicio legatura fixa,oricate routere am monta,oricate WI-FI-uri am insira... le lipseste un avantaj esential care bate totul,mobilitatea prin handover!

#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dupa cum spuneam aici se discuta ceva concret, tehnic. Daca nu esti interesat, curios, intrigat de mecanism ne-ai putea ajuta foarte mult incurcind mai putin. Ar fi de apreciat daca ti-ai muta pe alt thread romanele fluviu in care iti exprimi extazul la vederea "paginilor mondiale".

#43
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

View Postf300, on 7th July 2011, 18:31, said:

Dupa cum spuneam aici se discuta ceva concret, tehnic. Daca nu esti interesat, curios, intrigat de mecanism ne-ai putea ajuta foarte mult incurcind mai putin. Ar fi de apreciat daca ti-ai muta pe alt thread romanele fluviu in care iti exprimi extazul la vederea "paginilor mondiale".

Vrei sa-mi spui tu ca stiai ca acum cateva zile Vodafone a introdus compresia pachetelor de date?
Nu strica niciodata sa ai un insider care sa ne mai lumineze putin.
Faptul ca lauda cam mult reteaua este sa spunem un "defect profesional".
Ignore it.

Edited by cristian0007, 07 July 2011 - 17:54.


#44
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011

View Postf300, on 7th July 2011, 18:31, said:

Dupa cum spuneam aici se discuta ceva concret, tehnic. Daca nu esti interesat, curios, intrigat de mecanism ne-ai putea ajuta foarte mult incurcind mai putin. Ar fi de apreciat daca ti-ai muta pe alt thread romanele fluviu in care iti exprimi extazul la vederea "paginilor mondiale".
M-ai inebunit tu pe mine cu al tau "concret tehnic"!
Daca providerul iti "filtreaza" paginile,cum crezi ca poti tu,la nivel de user,cu un calculator ce este de fapt un terminal care primeste ce i se ofera,sa decomprimi acele pagini! Este ca si cum ai vrea sa faci FLAC dintr-un Mp3 la 64 Kb/sec.Da,faci Flac din acel mp3 dar tot "ca o tabla" va suna,fiindca "originalul"...anume acel mp3,asa se aude din cauza compresiei!
Asa si in cazul nostru,daca tu primesti pagina comprimata prin acel proxy,asa o vei vedea fiindca tu primesti un produs modificat DPDV al parametrilor,un produs final!
Poti sa editezi registri pana maine la ora asta,poti sa scrii pe forum cat vrei,daca asa sunt paginile oferite,asa le vezi.Nu tip la tine,eu doar te informez,nu sunt aici sa modific caracteristici,nici sa raspund in fata usrilor ca NU este compania mea,nu am comprimat eu paginile,pe mine NU ma afecteaza,ba din contra,apreciez ceea ce s-a facut! Viteza de acces este mult imbunatatita,nu este restrictionat accesul la nicio pagina,poti descarca ce vrei la calitatea originala a fisierului si cu asta am terminat.
Eu v-am informat,NU sunt obligat sa caut solutii de ocolire a acestei proceduri,nici nu vreau si nici nu-mi doresc acest lucru!
Operatorul are dreptul sa modifice anumite servicii si modul lor de ofertare,este dreptul lui,eu ca si consumator pot alege daca le folosesc sau nu.
Si cu asta,am incheiat ceea ce am avut de spus tie, f300!
Te las pe tine sa descoperi "concret tehnic",solutia miraculoasa! Iti las loc sa te manifesti.
Eu doar am informat,nu vreau sa modific nimic,consider solutia o optimizare,imi place ceea ce s-a facut,restul este 100% opinia ta.

#45
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011

View Posttehnicul2011, on 7th July 2011, 19:04, said:

M-ai inebunit tu pe mine cu al tau "concret tehnic"!
Daca providerul iti "filtreaza" paginile,cum crezi ca poti tu,la nivel de user,cu un calculator ce este de fapt un terminal care primeste ce i se ofera,sa decomprimi acele pagini! Este ca si cum ai vrea sa faci FLAC dintr-un Mp3 la 64 Kb/sec.Da,faci Flac din acel mp3 dar tot "ca o tabla" va suna,fiindca "originalul"...anume acel mp3,asa se aude din cauza compresiei!
Asa si in cazul nostru,daca tu primesti pagina comprimata prin acel proxy,asa o vei vedea fiindca tu primesti un produs modificat DPDV al parametrilor,un produs final!
Poti sa editezi registri pana maine la ora asta,poti sa scrii pe forum cat vrei,daca asa sunt paginile oferite,asa le vezi.Nu tip la tine,eu doar te informez,nu sunt aici sa modific caracteristici,nici sa raspund in fata usrilor ca NU este compania mea,nu am comprimat eu paginile,pe mine NU ma afecteaza,ba din contra,apreciez ceea ce s-a facut! Viteza de acces este mult imbunatatita,nu este restrictionat accesul la nicio pagina,poti descarca ce vrei la calitatea originala a fisierului si cu asta am terminat.
Eu v-am informat,NU sunt obligat sa caut solutii de ocolire a acestei proceduri,nici nu vreau si nici nu-mi doresc acest lucru!
Operatorul are dreptul sa modifice anumite servicii si modul lor de ofertare,este dreptul lui,eu ca si consumator pot alege daca le folosesc sau nu.
Si cu asta,am incheiat ceea ce am avut de spus tie, f300!
Te las pe tine sa descoperi "concret tehnic",solutia miraculoasa! Iti las loc sa te manifesti.
Eu doar am informat,nu vreau sa modific nimic,consider solutia o optimizare,imi place ceea ce s-a facut,restul este 100% opinia ta.
Hai si cu un P.S. - Daca deschideti o pagina de wallpaperuri si vreti sa previzualizati vreunul la dimensiunea reala inainte de-al descarca,va este oferit necomprimat!
Este comprimata numai prima pagina ce se asterne,nu si ce vrem sa previzualizam inainte de-a descarca.

#46
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 08.01.2009

View Posttehnicul2011, on 7th July 2011, 19:04, said:

M-ai inebunit tu pe mine cu al tau "concret tehnic"!
Daca providerul iti "filtreaza" paginile,cum crezi ca poti tu,la nivel de user,cu un calculator ce este de fapt un terminal care primeste ce i se ofera,sa decomprimi acele pagini! Este ca si cum ai vrea sa faci FLAC dintr-un Mp3 la 64 Kb/sec.Da,faci Flac din acel mp3 dar tot "ca o tabla" va suna,fiindca "originalul"...anume acel mp3,asa se aude din cauza compresiei!
Asa si in cazul nostru,daca tu primesti pagina comprimata prin acel proxy,asa o vei vedea fiindca tu primesti un produs modificat DPDV al parametrilor,un produs final!
Poti sa editezi registri pana maine la ora asta,poti sa scrii pe forum cat vrei,daca asa sunt paginile oferite,asa le vezi.Nu tip la tine,eu doar te informez,nu sunt aici sa modific caracteristici,nici sa raspund in fata usrilor ca NU este compania mea,nu am comprimat eu paginile,pe mine NU ma afecteaza,ba din contra,apreciez ceea ce s-a facut! Viteza de acces este mult imbunatatita,nu este restrictionat accesul la nicio pagina,poti descarca ce vrei la calitatea originala a fisierului si cu asta am terminat.
Eu v-am informat,NU sunt obligat sa caut solutii de ocolire a acestei proceduri,nici nu vreau si nici nu-mi doresc acest lucru!
Operatorul are dreptul sa modifice anumite servicii si modul lor de ofertare,este dreptul lui,eu ca si consumator pot alege daca le folosesc sau nu.
Si cu asta,am incheiat ceea ce am avut de spus tie, f300!
Te las pe tine sa descoperi "concret tehnic",solutia miraculoasa! Iti las loc sa te manifesti.
Eu doar am informat,nu vreau sa modific nimic,consider solutia o optimizare,imi place ceea ce s-a facut,restul este 100% opinia ta.

Mai baiatule tu ori esti prost ori te prefaci . Clientul a semnat cu Vodafone acces Internet , nu acces la "internetul Vodafone" . Viteza in nici un caz nu are cum sa creasca in urma acestei actiuni intreprinse de ei , ci doar da impresia celor neatenti sau necunoscatori de viteza imbunatatita , pt ca in loc de continutul cerut li se serveste unul similar dar mai slab calitativ . Optimizarea traficului poate insemna multe lucruri la un ISP (QOS , caching proxy pentru content ul accesat des , chiar blocarea  serviciilor P2P pe motiv de incalcare copyright , etc. ) insa in nici un caz modificarea continutului original . Daca clientul ar fi dorit compresie exista solutii locale pt asta (pt. telefoane exista deja opera mini/mobile pentru majoritatea platformelor care face asta astfel ca cine dorea acest serviciu avea acces deja la el  ). La fel daca chiar era in interesul clientului nu ar fi introdus solutia pe ascuns si chiar ar fi existat o metoda de  opt-out de la solutia lor . Singurul motiv este asa cum am spus acela de a induce in eroare a clientului utilizator final asupra capabilitatilor reale ale serviciului oferit de Vodafone .

#47
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Me_iauras, ai dreptate.
Pe mine ma deranjeaza compresia asta, deja regret ca m-am abonat la Vodafone, nu ma asteptam la chestia asta.
Incep sa ma gandesc cum sa scap de contract deja...

Eu nu am nevoie de internet ''compresat''. Parca e WAP-ul de acum cativa ani.

#48
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011

View Postme_iauras, on 7th July 2011, 19:52, said:

Mai baiatule tu ori esti prost ori te prefaci . Clientul a semnat cu Vodafone acces Internet , nu acces la "internetul Vodafone" . Viteza in nici un caz nu are cum sa creasca in urma acestei actiuni intreprinse de ei , ci doar da impresia celor neatenti sau necunoscatori de viteza imbunatatita , pt ca in loc de continutul cerut li se serveste unul similar dar mai slab calitativ . Optimizarea traficului poate insemna multe lucruri la un ISP (QOS , caching proxy pentru content ul accesat des , chiar blocarea  serviciilor P2P pe motiv de incalcare copyright , etc. ) insa in nici un caz modificarea continutului original . Daca clientul ar fi dorit compresie exista solutii locale pt asta (pt. telefoane exista deja opera mini/mobile pentru majoritatea platformelor care face asta astfel ca cine dorea acest serviciu avea acces deja la el  ). La fel daca chiar era in interesul clientului nu ar fi introdus solutia pe ascuns si chiar ar fi existat o metoda de  opt-out de la solutia lor . Singurul motiv este asa cum am spus acela de a induce in eroare a clientului utilizator final asupra capabilitatilor reale ale serviciului oferit de Vodafone .
Tu faci atata caz din... nimic,practic!
Vodafone nu ti-a "alterat" afisarile paginilor in asa fel incat tu sa nu poti vedea continutul asa cum este!
Vorbesti de compresii,sunt de acord cu tine si cunosc si eu prea bine compresiile locale,la nivel de device-uri,telefoane mobile,smartphone-uri!
Tu crezi ca televiziunile,radiourile on-line,nu comprima? Gresit! Comprima de-ti vine sa asculti direct de pe CD sau computer!
Vrei dovezi concrete? Comuta televizorul pe Realitatea TV sau Antena 2,in special pe "analogic" daca ai cablu si nu DTH! Se aude pe analogic Antena 2 de zici ca este Mp3 la 32 Kb/sec,adica... ca al cu coarne!
Cearta-te cu Voiculescu fiindca nu-ti ofera sunet la nivel de FLAC,Mp3 la 320 Kb/sec sau WAV! Posturi de radio in DAB,HD-audio... abia fac probe in Romania! Mai este mult pana vom scapa de compresie!
Ca sa termin cu off-topic-ul,daca vrei sunet fara compresie,asculta un vinil cu Dire Straits imprimat in anii '70 si te vei bucura de sunetul total necompresat,extras direct din benzi imprimate pe viteza de 38 cu Dolby A,daca stii la ce ma refer!
Oi fi eu prost asa cum ma faci tu,nu ma deranjeaza dar prostul asta de-ti scrie,a calcat,lucrat,invatat meserie si in studiouri de inregistrari si a vazut primul CD in 1983 cand tu poate nu stiai decat de benzi magnetice si discuri de pick-up cu Dolanescu,ascultate pe prispa la radioul cu pick-up marca Pacific!
Hai ca deja am plictisit amandoi multa lume,iti scriu fara rautate aceste randuri! :peacefingers:

Edited by tehnicul2011, 07 July 2011 - 20:05.


#49
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Termina te rog cu prostiile, ti-am zis, daca pe tine nu te intereseaza si esti perfect multumit, valea, ce cauti pe threadul asta?
Asta le mai lipsea webmasterilor, nu aveau destule griji pe cap ca arata paginile diferit in functie de monitor/OS/gamma/gamut/rezolutie/browser/fonturi instalate/pluginuri instalate acum mai trebuie sa iti faci griji ca arata un fel pe Vodafone, alt fel pe Orange si alt fel pe RDS.
In plus nu e vorba numai de poze: toata smecheria implica si modificarea substantiala a paginii propriu-zise. Si paginile in ziua de azi sint de fapt niste programe, chiar si cele mai simple pagini. Daca le introduci modificari sansele sa se imprastie sint normal mai mari. Si nici macar nu poti sa testezi, ce faci te duci si cumperi cartele 3G din toata lumea (din unele tari nici nu-i posibil daca nu esti rezident)?
Pe mine ma uimeste ca nu sint deja niste procese monstruoase, in mod sigur nu e permis sa modifici si sa distribui modificate pozele/programele cuiva fara o licenta explicita in acest sens.
In plus modificarea nu este atit de gratis precum se prezinta. Pentru a rula javascriptul ala clientul consuma cicluri de procesor si daca la procesoarele mai noi nu se simte incercati un firefox nou cu 5-10 taburi pe un netbook mai vechi sa vedeti despre ce vorbesc.
De asemenea e o problema tehnica principiala destul de mare cu ip-urile alea cu 1.x.x.x. Daca chiar vrei sa accesezi un server pe bune de la ip-urile alea?

In sfirsit revenind la partea practica. Am mai gasit niste smecherii cu tovarasul google:

- unii provideri (Orange.fr parca) te lasa sa-ti controlezi singur daca vrei compresia sau nu. Nice. Probabil chestie inexistenta la Vodafone Romania
- este posibil sa dezactivezi chestia punind ceva anume in headere (implica folosirea unei extensii in browser). Daca ma gindesc mai bine e posibil ca asta sa fie motivul pentru care problema nu este prezenta in Linux, posibil chiar sa se auto-dezactiveze in functie de user-agent sau ceva de genul asta. Tot asa pentru a testa asta avem nevoie de o cartela care prezinta problema in anumite situatii si nu o prezinta in altele (ex. linux)
- o metoda sigura (pe linga cea super-sigura cum ar fi https daca site-ul suporta sau desigur VPN) pentru moment ar fi o extensie in browser care sa-ti rescrie inapoi pagina cum era inainte. O sa mearga sigur acum, cel putin pina se prind sa iti serveasca transparent alte poze (dar macar atunci poate renunta sa-ti mai modifice sursa).

#50
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011
Am zis sa termin ce am avut de spus dar tot ma simt nevoit sa vin cu unele completari!
Spui ca "asta le mai lipsea webmasterilor.... sa mai aiba si grija de cum arata o pagina la Vodafone"... Omule,tu ai acum Internet de la Vodafone,in orice forma,abonament sau pre pay? F300,paginile arata la fel ca la orice alt provider,pentru Dumnezeu!
Nu iti arata personejele cu susul in jos,nu deformeaza aspectul,nu falseaza culori,incadrarea in pagina este aceeasi! Ia si tu un modem Vodafone,un laptop,mergi langa alt calculator conectat la orice provider vrei tu,altul decat Vodafone,acceseaza simultan pe ambele calculatoere aceeasi pagina! Vei vedea ca pe Vodafone se afiseaza la fel ca si la celalalt provider! Nu vei vedea personaje cu fundul in sus,texte iesite din pagina sau alte bazaconii! Pagina este la fel,ce nu poti pricepe!?!
Iti repet pentru ultima data,compresii sunt oriunde,la radio in analogic,la sunetul si imaginea in TV,de ce crezi ca observi macroblocuri la orice provider DTH?
Dar in fine,tu o tii pe a ta,eu o tin pe-a mea! Hai ca termin eu,te las pe tine sa crezi si sa ai opinia ta!
Dar am si eu o concluzie finala,Vodafone n-a facut o crima cu folosirea acestor proxy-uri atata vreme cat paginile nu sunt afectate la continut si aspect.
Si cu asta am incheiat pledoaria. Restul opiniilor va apartin 100%!

Edited by tehnicul2011, 07 July 2011 - 21:30.


#51
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 08.01.2009

View Posttehnicul2011, on 7th July 2011, 22:30, said:

Am zis sa termin ce am avut de spus dar tot ma simt nevoit sa vin cu unele completari!
Spui ca "asta le mai lipsea webmasterilor.... sa mai aiba si grija de cum arata o pagina la Vodafone"... Omule,tu ai acum Internet de la Vodafone,in orice forma,abonament sau pre pay? F300,paginile arata la fel ca la orice alt provider,pentru Dumnezeu!
Nu iti arata personejele cu susul in jos,nu deformeaza aspectul,nu falseaza culori,incadrarea in pagina este aceeasi! Ia si tu un modem Vodafone,un laptop,mergi langa alt calculator conectat la orice provider vrei tu,altul decat Vodafone,acceseaza simultan pe ambele calculatoere aceeasi pagina! Vei vedea ca pe Vodafone se afiseaza la fel ca si la celalalt provider! Nu vei vedea personaje cu fundul in sus,texte iesite din pagina sau alte bazaconii! Pagina este la fel,ce nu poti pricepe!?!
Iti repet pentru ultima data,compresii sunt oriunde,la radio in analogic,la sunetul si imaginea in TV,de ce crezi ca observi macroblocuri la orice provider DTH?
Dar in fine,tu o tii pe a ta,eu o tin pe-a mea! Hai ca termin eu,te las pe tine sa crezi si sa ai opinia ta!
Dar am si eu o concluzie finala,Vodafone n-a facut o crima cu folosirea acestor proxy-uri atata vreme cat paginile nu sunt afectate la continut si aspect.
Si cu asta am incheiat pledoaria. Restul opiniilor va apartin 100%!

Cosmine te rog nu mai da exemplu de compresii utilizate in domenii diferite pentru ca ala e standardul pe tehnologia respectiva . In cazul transmisiilor radio/TV/GSM etc. totul se transmite conform unui standard bine definit pentru ca echipamentul X fabricat de compania A sa se inteleaga cu echipamentul Y fabricat de compania B fara probleme de compatibilitate/interconectare , deci analogia ta e gresita din start . O analogie mai corecta ar fi sa te duci tu la un restaurant unde in loc de mancare proaspata sa iti serveasca mancare usor alterata (ca de , o aveau deja gatita ); actiunea respectiva nu e intreprinsa in interesul clientului (vezi doamne sa nu l mai faca sa astepte ca ei sa pregateasca un fel nou proaspat) ci pur si simplu in interesul stabilimentului respectiv (clientul a primit ceea ce i s a servit fara sa fie atentionat cu privire la ceea ce urmeaza sa primeasca sau sa fie intrebat daca doreste acest lucru) .
Ca pentru cei mai multi clienti actiunea respectiva nu reprezinta un impediment e un lucru ; sa impui tuturor clientilor asta (fara notificare sau consultare) e cu totul altceva (sa modifici continut original aflat sub copyright in scop comercial e un pic ilegal , dar asta e treaba avocatilor/judecatorilor sa verifice).
Cu aceasta ocazie tin sa te anunt ca in mom in care ai vazut tu primul CD eu nu ma nascusem inca , insa daca tu crezi ca varsta inaintata iti aduce altceva decat riduri si resemnare fata de capabilitatile cu care erai inzestrat la 20+ ani te cam inseli .

#52
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
toata chestia asta cu compresia a aparut din cauza prostiei utilizatorilor. e o chestiune de marketing!
am observat ca de mai multa vreme este un concurs de afisat viteze de la diferiti operatori. vin toti ghiorlanii cu viteze afisate si compara orange cu vodafone sau cu cosmote. daca orange merge cu 2 Mbps si voda cu 1.5Mbps gata, a pus eticheta va voda este mai prost. prostul nu intelege ca dupa  1 mbps nu prea mai conteaza viteza la browsing. viteza conteaza pentru descarcare, ceea ce nu este cazul, din cauza limitarilor de volum de trafic. prostul nu intelege si da cu bata, fara sa tina cont ca vodafone are acoperire WCDMA de 100 de ori mai mare ca orange. (acoperirea orange pe 900 este doar un vis frumos). asa ca, adaptandu-se clientului ghiorlan care vrea sa se laude la cincirica cu viteza lui la net, in lipsa de altceva, a bagat compresiile astea ca sa mai descarce reteaua.
vorbeau niste prosti pe aria orange si spuneau ca orange o sa faca 14 Mbps pe noua retea wcdma900 fata de voda care are doar 7.2 Mbps. concluzia a fost ca voda sunt niste tampiti si ca orange rules.
deocamdata situatia este astfel: in timp ce cu vodafone pot sa prind fara probleme 128 kbps GARANTAT....edge-ul de la ceilalti este asa cum este.
inca astept sa-mi explice si mie cineva la ce foloseste o viteza de peste 1 Mbps la internetul mobil.

#53
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Am mai vorbit azi cu cineva de la departamentul de date. Aceasta modificare se aplica tuturor abonamentelor si cartelelor, tuturor clientilor, mai pe scurt, nu poate fi scoasa la cerere... Deci, se aplica tuturor si nu tine de sistemul de operare, asa cum ma si asteptam.


Rich, da, e adevarat ca au bagat aceasta ''optimizare'' tocmai pentru a se mai ''elibera'' reteaua, mi s-a zis si mie asta.

Edited by copil_Cuminte19, 08 July 2011 - 12:31.


#54
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

View Postcopil_Cuminte19, on 8th July 2011, 13:30, said:

Am mai vorbit azi cu cineva de la departamentul de date. Aceasta modificare se aplica tuturor abonamentelor si cartelelor, tuturor clientilor, mai pe scurt, nu poate fi scoasa la cerere... Deci, se aplica tuturor si nu tine de sistemul de operare, asa cum ma si asteptam.


Rich, da, e adevarat ca au bagat aceasta ''optimizare'' tocmai pentru a se mai ''elibera'' reteaua, mi s-a zis si mie asta.

Linux-ul este mult mai restrictiv la modificari din astea.
Daca f300 si rich zic ca pe Linux nu-i nici o problema atunci as zice sa-i crezi pe ei si nu pe baiatu ala.
Zic sa testezi cu ochiu tau si daca e asa si cum poti pacali si  Windowzu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate