Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Probleme conectare laptop-plasma full HD!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011
Salut,
Am si eu o problema la care sper sa ma puteti ajuta.
Am incercat sa-mi conectez laptopul la plasma printr-un cablu HDMI, insa pe plasma nu-mi apare nimic chiar de selectez sursa corecta. Am windows XP SP2, stiti cumva la ce setari ar trebui sa umblu ca sa pot sa vad imaginea pe plasma? Mentionez ca am incercat optiunea "extend my windows desktop onto this monitor" insa nu vrea sa se seteze, se debifeaza automat :confuzzled:
Multumesc anticipat!

#2
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
incearca toate optiunile pe care le ai la dispozitie si daca tot nu merge reinstaleaza driverele la placa video. intrebare: de ce ai sp2 cand exista sp3?

#3
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011

View Postalexcontador, on 12th June 2011, 15:04, said:

incearca toate optiunile pe care le ai la dispozitie si daca tot nu merge reinstaleaza driverele la placa video. intrebare: de ce ai sp2 cand exista sp3?
Am sp2 pt ca nu m-am mai obosit sa caut o versiune buna de sp3 si sincer n-am vazut nici o diferenta intre ele. Am tot jonglat din optiuni insa imaginea pe plasma tot nu vrea sa apara. Ce naiba sa-i mai fac? :confuzzled:

#4
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
pai vezi setarile la plasma si daca nu, asta e, reinstalezi driverele. ai mai incercat sa il conectezi la alte tv uri?

#5
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011

View Postalexcontador, on 12th June 2011, 16:00, said:

pai vezi setarile la plasma si daca nu, asta e, reinstalezi driverele. ai mai incercat sa il conectezi la alte tv uri?
E prima data cand incerc sa conectez, acum de cand am plasma si vreau sa vad filmele pe plasma. Nu stiu la ce sateri sa mai umblu ..... :confuzzled: :deadtongue:

#6
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
vezi ce placa ai, cauta pe net driverele, instaleaza-le, curata ce e de curatat etc. inainte de asta insa, du-te la un vecin si incearca sa il conectezi la tv ul lui, sau cheama pe cineva cu un laptop sa il conecteze la plasma ta. si inainte si de asta, vezi sa fie cablu bine bagat unde trebuie.

#7
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010
Ce cablu HDMI ai ? Vezi ca sunt multe care nu merg pe rezolutie full HD mai ales la lungimi mai mari de 3 m. Vezi exact ce scrie pe cablu si seteaza-ti rezolutia pe laptop in consecinta. (Nu strica sa vezi si setarile de pe laptop, de obicei exista un software si niste shortcut-uri pe tastatura pentru a activa/dezactiva iesirea video, tasta FN + o iconita cu LCD/monitor.

#8
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011

View Postfux, on 12th June 2011, 16:56, said:

Ce cablu HDMI ai ? Vezi ca sunt multe care nu merg pe rezolutie full HD mai ales la lungimi mai mari de 3 m. Vezi exact ce scrie pe cablu si seteaza-ti rezolutia pe laptop in consecinta. (Nu strica sa vezi si setarile de pe laptop, de obicei exista un software si niste shortcut-uri pe tastatura pentru a activa/dezactiva iesirea video, tasta FN + o iconita cu LCD/monitor.
Acum am incercat sa pun calculatorul iar plasma sa fie monitorul principal cu o rezolutie de 1024*768 macar sa se vada ceva pe plasma, pur si simplu nu vrea. Nu i-am dat nimic sa ruleze pe HD dar plasma nu reda nimic. :down:

#9
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View Postmaladetz1, on 12th June 2011, 17:46, said:

Acum am incercat sa pun calculatorul iar plasma sa fie monitorul principal cu o rezolutie de 1024*768 macar sa se vada ceva pe plasma, pur si simplu nu vrea. Nu i-am dat nimic sa ruleze pe HD dar plasma nu reda nimic. :down:

Nu ai inteles, e vorba de rezolutia suportata de cablu dar si de catre tv. NU merge orice rezolutie vrei tu pe acea plasma (decat daca este o plasma foarte desteapta si recunoaste corect si face down/up rescaling) Deci vezi in primul rand in manual plasmei ce rezolutii suporta intrarile pe care le are (in mod normal 1280×720 , 1920×1080 ) Daca tu ai setat 1024×768 ai sanse mari sa nu recunoasca corect semnalul HDMI si nu o sa mearga. Daca ai folosi o intrare analogica gen Dsub cum e la monitoarele mai vechi atunci merg si rezolutii non standard HD. Deci vezi pt intarea HDMI de la plasma ta ce rezolutii suporta si seteaza corect la placa video. (din punctul asta de vedere Windows 7 este mai destept si recunoaste/seteaza automat cand detecteaza un device conectat la iesirea HDMI.)

Edited by fux, 12 June 2011 - 17:35.


#10
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011

View Postfux, on 12th June 2011, 18:34, said:

Nu ai inteles, e vorba de rezolutia suportata de cablu dar si de catre tv. NU merge orice rezolutie vrei tu pe acea plasma (decat daca este o plasma foarte desteapta si recunoaste corect si face down/up rescaling) Deci vezi in primul rand in manual plasmei ce rezolutii suporta intrarile pe care le are (in mod normal 1280×720 , 1920×1080 ) Daca tu ai setat 1024×768 ai sanse mari sa nu recunoasca corect semnalul HDMI si nu o sa mearga. Daca ai folosi o intrare analogica gen Dsub cum e la monitoarele mai vechi atunci merg si rezolutii non standard HD. Deci vezi pt intarea HDMI de la plasma ta ce rezolutii suporta si seteaza corect la placa video. (din punctul asta de vedere Windows 7 este mai destept si recunoaste/seteaza automat cand detecteaza un device conectat la iesirea HDMI.)
Mda, am cautat acum pe net detalii despre plasma, cica ar avea 1366 x 768 rezolutia. Rezolutia asta nu o pot seta de nicaieri, exista alte setari de care nu stiu?

#11
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View Postmaladetz1, on 12th June 2011, 20:02, said:

Mda, am cautat acum pe net detalii despre plasma, cica ar avea 1366 x 768 rezolutia. Rezolutia asta nu o pot seta de nicaieri, exista alte setari de care nu stiu?

Zi exact modelul de plasma

#12
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011

View Postfux, on 12th June 2011, 20:26, said:

Zi exact modelul de plasma
Sharp Aquos Lc-32d44e-bk
Asta e modelul scris pe spatele ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate