Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Casa Branesti (P+M)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
191 răspunsuri în acest subiect

#55
oldstylee

oldstylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 01.01.2011
conform proiectului , din 3 in 3 randuri ..maine agrafe.

#56
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.315
  • Înscris: 27.01.2008
le bagi degeaba daca le bagi a doua zi  si nu in momentul zidiri. E ca si cum iti furi caciula singur. In proiect se specifica la 3 randuri pentru ca asa scrie in normativ si se refera la caramida de 12.5 , la blocurile ceramice se pun obligatoriu la 2 randuri. Intra cam 50-60kg de fi 6 la toata casa asa ca nu vad de ce ai face economie la chestia asta.

#57
oldstylee

oldstylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 01.01.2011

 septimiu80, on 12th May 2011, 18:50, said:

le bagi degeaba daca le bagi a doua zi  si nu in momentul zidiri. E ca si cum iti furi caciula singur. In proiect se specifica la 3 randuri pentru ca asa scrie in normativ si se refera la caramida de 12.5 , la blocurile ceramice se pun obligatoriu la 2 randuri. Intra cam 50-60kg de fi 6 la toata casa asa ca nu vad de ce ai face economie la chestia asta.


nu face nimeni economie ....le bagam cand trebuie

#58
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.315
  • Înscris: 27.01.2008
??????????? adica a doua zi? dupa ce e facut zidul?
Iar la chestia cu 3 randuri sa stii ca am tot intalnit chestia asta si de aceea ti-am spus-o, in mormativ scrie 3 randuri pentru ca se pun la maxim 50cm, ori caramida aia mica are vreo 55cm la 4 randuri cu tot cu mortar.

#59
oldstylee

oldstylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 01.01.2011

 septimiu80, on 12th May 2011, 19:24, said:

??????????? adica a doua zi? dupa ce e facut zidul?
Iar la chestia cu 3 randuri sa stii ca am tot intalnit chestia asta si de aceea ti-am spus-o, in mormativ scrie 3 randuri pentru ca se pun la maxim 50cm, ori caramida aia mica are vreo 55cm la 4 randuri cu tot cu mortar.


pozele sunt facute la inchiderea santierului...deci maine ne apucam de la "ultima poza"  nu s a facut nici un zid ...

#60
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.315
  • Înscris: 27.01.2008

 oldstylee, on 12th May 2011, 22:29, said:

pozele sunt facute la inchiderea santierului...deci maine ne apucam de la "ultima poza"  nu s a facut nici un zid ...
aha, am inteles. :peacefingers:

#61
stely09ct

stely09ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 222
  • Înscris: 13.04.2011

 septimiu80, on 12th May 2011, 22:44, said:

aha, am inteles. :peacefingers:
Sigur ai inteles? Ca eu unu nu am inteles. Si ce nu mai inteleg este de ce deschid unii jurnale daca nu vor sa accepte si sa asculte nici o opinie care li se propune GRATIS. Doar asa, sa fie jurnal deschis? :)

#62
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.630
  • Înscris: 26.01.2007

 stely09ct, on 13th May 2011, 08:11, said:

Si ce nu mai inteleg este de ce deschid unii jurnale daca nu vor sa accepte si sa asculte nici o opinie care li se propune GRATIS. Doar asa, sa fie jurnal deschis? :)

Fiecare selecteaza/accepta ce crede ca este bine/economic... pentru el, nu e valabil doar pt initiatorul jurnalului.
Sau cum se zice: "din greseli invata omul", daca sunt greselile altora e si mai bine  :)

#63
gusty27

gusty27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 04.01.2011

 oldstylee, on 12th May 2011, 20:55, said:

Dupa o perioada de pauza , revin cu poze cu stadiul lucrarii.
Mentionez ca am schimbat echipa , fiind nemultumit de modul lor de a lucra .
Astept parerile voastre.

Mi se pare mie sau nici baietii acestia nu lasa spatiul necesar intre caramizi la zidire ??!!
Eu vad ca este una in alta si 0 material acolo
cel putin 1 cm distanta ,

#64
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 677
  • Înscris: 20.01.2011
E material, caramizile astea au locas pt mortar, din lateral nu se vede.

@stely09, initiatorul topicului a vrut sa spuna ca inca nu a ridicat nici un perete intreg, si nu a ajuns cu zidurile mai sus de al treilea rand, unde spun doreii ca s-ar pune primele agrafe.
Old, pune agrafe la fiecare 2 randuri!

Editat de nemuriciu, 13 mai 2011 - 11:10.


#65
oldstylee

oldstylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 01.01.2011
[quote name='stely09ct' post='9877975' date='13th May 2011, 05:11']Sigur ai inteles? Ca eu unu nu am inteles. Si ce nu mai inteleg este de ce deschid unii jurnale daca nu vor sa accepte si sa asculte nici o opinie care li se propune GRATIS. Doar asa, sa fie jurnal deschis? :)[/quote]


stely , accept si iau in calcul orice opinie , altfel nu mai eram aici . S-a crezut ca deja au fost ridicate zidurile , dar nu este asa...ne-am oprit in locul in care am facut poze.

[quote name='nemuriciu' date='13th May 2011, 08:44' post='9878508']
E material, caramizile astea au locas pt mortar, din lateral nu se vede.

Corect , diseara o sa atasez o poza din care sa reiasa acest aspect.

#66
stely09ct

stely09ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 222
  • Înscris: 13.04.2011

 oldstylee, on 13th May 2011, 12:10, said:

stely , accept si iau in calcul orice opinie , altfel nu mai eram aici . S-a crezut ca deja au fost ridicate zidurile , dar nu este asa...ne-am oprit in locul in care am facut poze.
Ok, acum am inteles. Asteptam atunci continuarea :)

#67
oldstylee

oldstylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 01.01.2011
Revin cu poze de pe santier .....S-a terminat zidaria parterului . S-a sapat astazi pentru terasa...

Fișiere atașate



#68
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.076
  • Înscris: 26.11.2001
- iti sugerez sa cumperi capace pentru tevile de scurgere, pungile alea o sa se "duca" in timp. Asa eviti sa te trezesti cu moloz in tevi, eu am patit asta si a trebuit sa schimb teava de scurgere principala, a fost o "distractie" pe cinste care a costat ceva lovele.
- la turnarea placilor, pune si tu un etrier deasupra ca sa iti pastreze pozitionarea fiarelor.

#69
oldstylee

oldstylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 01.01.2011

 don_King, on 17th May 2011, 20:45, said:

- iti sugerez sa cumperi capace pentru tevile de scurgere, pungile alea o sa se "duca" in timp. Asa eviti sa te trezesti cu moloz in tevi, eu am patit asta si a trebuit sa schimb teava de scurgere principala, a fost o "distractie" pe cinste care a costat ceva lovele.
- la turnarea placilor, pune si tu un etrier deasupra ca sa iti pastreze pozitionarea fiarelor.


notat.ms

#70
oldstylee

oldstylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 01.01.2011
cateva poze si de azi .

Fișiere atașate



#71
oldstylee

oldstylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 01.01.2011
sa inteleg ca este totul ok ?  :coolspeak:

#72
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
Ansele de ancorare a zidariei de stalpi ar trebui sa "imbratiseze" armatura stalpilor... cred...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate