Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Blestemul aurului din Romania! In subsolul Romaniei se afla rezerve ce valoreaza peste 50 mld. USD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#1
madalin

madalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2002
"In  Apuseni sta ingropat aur in valorea de peste 54 de miliarde de dolari, cam de 3 ori suma imprumutata de stat de la FMI din 2009 si pana astazi. Undeva acolo “sus”, cineva nu vrea sa stie sau sa se stie cat de bogata e Romania. Daca am exploata zagamintele pe care le avem, tara noastra s-ar clasa in topul primelor 20 de state producatoare de aur din lume si pe primul loc in Europa.". Vezi aici.

"Specialiștii angajați de toate guvernele post - decembriste au promovat ideea că România nu mai are zăcăminte, pretext sub care au decis închiderea tuturor minelor care exploatau aurul, argintul și cuprul.". Materialul (reportajul) se afla aici.





 Petrache_Lupu, on 6th March 2011, 21:24, said:

Bai frate, inca mai exista asemenea tampenii ?!?!?!
Cum adica nu stiu aia de sus? Adica stie un madalin oarecare de pe softpedia, dar nu stie SRI, nu stie Patriciu, nu stie Base, nu, nu, nu, doar aia care scriu asemenea dobitocii, aia stiu. Sau, inca si mai rau, stiu toti, dar nu vor ei, asa, pur si simplu, sa faca ce scriu aia de pe "teoria conspiratiei".

Urmareste materialul si mai discutam.

#2
ucsenavag

ucsenavag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2003

 madalin, on 6th March 2011, 21:28, said:

"In  Apuseni sta ingropat aur in valorea de peste 54 de miliarde de dolari, cam de 3 ori suma imprumutata de stat de la FMI din 2009 si pana astazi. Undeva acolo “sus”, cineva nu vrea sa stie sau sa se stie cat de bogata e Romania. Daca am exploata zagamintele pe care le avem, tara noastra s-ar clasa in topul primelor 20 de state producatoare de aur din lume si pe primul loc in Europa.". Vezi aici.

"Specialiștii angajați de toate guvernele post - decembriste au promovat ideea că România nu mai are zăcăminte, pretext sub care au decis închiderea tuturor minelor care exploatau aurul, argintul și cuprul.". Materialul (reportajul) se afla aici.

Socant si credibil. Dar nu-mi dau seama ce interese obsure exista sa tina Romania si poporul roman in asa hal de saracie si mizerie.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,140
  • Înscris: 25.06.2007

 ucsenavag, on 6th March 2011, 21:32, said:

Socant si credibil. Dar nu-mi dau seama ce interese obsure exista sa tina Romania si poporul roman in asa hal de saracie si mizerie.

IMHO ma bine ca respectivele resurse sa stea in conservare. Hotii care conduc tara le-ar face disparute in doi timpi si trei miscari.
Si oricum resursele unei tari nu sunt direct proportionale cu nivelul de trai.
Uita-te la Japonia sau la Finlanda, tari sarace in resurse insa foarte dezvoltate si cu un inalt nivel de trai, versus majoritatea tarilor latino-americane sau africane, pline de bogatii minerale insa cu o populatie foarte saraca.

#4
-v1s3zZ-

-v1s3zZ-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 26.12.2009
Blah blah blah....bleh

#5
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010

 Bogdan R, on 6th March 2011, 21:37, said:

majoritatea tarilor latino-americane sau africane, pline de bogatii minerale insa cu o populatie foarte saraca.
Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in traista.

#6
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007
acuma ca stii ca suntem full de aur ...ce?

#7
ucsenavag

ucsenavag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2003

 Bogdan R, on 6th March 2011, 21:37, said:

IMHO ma bine ca respectivele resurse sa stea in conservare. Hotii care conduc tara le-ar face disparute in doi timpi si trei miscari.
Si oricum resursele unei tari nu sunt direct proportionale cu nivelul de trai.
Uita-te la Japonia sau la Finlanda, tari sarace in resurse insa foarte dezvoltate si cu un inalt nivel de trai, versus majoritatea tarilor latino-americane sau africane, pline de bogatii minerale insa cu o populatie foarte saraca.

Nu neg acest lucru.
Dar ce interes exista ca totul sa fie tinut secret. Am urmarit materialul video si este socant ce afli. Astia ne considera prosti si ne tin in ignoranta in mod deliberat. Iar ulterior sa ne praduiasca fara sa stim de jaful produs?

#8
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

 ucsenavag, on 6th March 2011, 21:45, said:

Nu neg acest lucru.
Dar ce interes exista ca totul sa fie tinut secret. Am urmarit materialul video si este socant ce afli. Astia ne considera prosti si ne tin in ignoranta in mod deliberat. Iar ulterior sa ne praduiasca fara sa stim de jaful produs?

te intreb si pe tine...exceptand ca ai ramas socat...
acum ca stii ce se intampla ? la ce-ti ajuta?

#9
ucsenavag

ucsenavag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2003

 stalnet1, on 6th March 2011, 21:54, said:

te intreb si pe tine...exceptand ca ai ramas socat...
acum ca stii ce se intampla ? la ce-ti ajuta?
Sunt mai informat si asta valoreaza muuult!

 Neohori, on 6th March 2011, 21:47, said:

Pentru ca aurul nu-l cultivi si creste , pentru ca si generatiile viitoare vor avea nevoie , pentru ca ...
Daca ramane acolo si nu se atinge nimeni de el este ok!

#10
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007
pamintul nostru nu e bogat cu solul...
cind vei ramine socat de natia care suntem da-mi un mail...

#11
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 ucsenavag, on 6th March 2011, 21:57, said:

Daca ramane acolo si nu se atinge nimeni de el este ok!
Corect. Așa trebuie procedat cu toate zăcămintele pe care momentan nu le putem exploata noi.

#12
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Poate nu e aur ma, o fi zonter

#13
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

 DoubleV, on 6th March 2011, 22:12, said:

Poate nu e aur ma, o fi zonter
suntem atat de departe de orice notiune de civism,atat de plini de lehamite,lipsiti de pofta de viata,plati.etc etc incat cred cu tarie ca nu e nici o diferenta daca ati inlocui cuvantul aur cu rahat,sau sida sau ce vreti voi

#14
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009

 ucsenavag, on 6th March 2011, 21:57, said:

Daca ramane acolo si nu se atinge nimeni de el este ok!

Pai tocmai asta e problema... ca il extrag firmele straine si castigul nostru este mult mai mic decat daca l-am extrage noi.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,140
  • Înscris: 25.06.2007

 Cnox, on 6th March 2011, 22:34, said:

Pai tocmai asta e problema... ca il extrag firmele straine si castigul nostru este mult mai mic decat daca l-am extrage noi.
Stai calm, castigul tau (si al milioanelor de cetateni ''obisnuiti'' din Romania) e tot zero, indiferent cine-l extrage...
Te crezi in Norvegia? Asta apropo de modul cum se imparte acolo profitul obtinut din exploatarea titeiului...

Edited by Bogdan R, 06 March 2011 - 22:46.


#16
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 08.11.2009

 SylexMM, on 6th March 2011, 22:04, said:

Corect. Așa trebuie procedat cu toate zăcămintele pe care momentan nu le putem exploata noi.

subscriu

#17
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009

 Bogdan R, on 6th March 2011, 22:38, said:

Stai calm, castigul tau (si al milioanelor de cetateni ''obisnuiti'' din Romania) e tot zero, indiferent cine-l extrage...
Te crezi in Norvegia? Asta apropo de modul cum se imparte acolo profitul obtinut din exploatarea titeiului...
Ma refeream la castigul statului (buget, PIB... sau ce forma ar avea). Atunci cand zacamantul este extras de o companie straina castigul statului este mult mai mic (doar impozitul platit de firma respectiva, indiferent ce tip de impozit). DAR, castigul anumitor persoane cu functii importante este mult mai mare cand extractia se face de o firma straina (nu este necesar sa mai specific de ce).

#18
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Nu e suficient sa ai aur ca sa traiesti bine.
Printre tarile cele mai mari "producatoare" de aur sunt : Peru, Indonezia, Argentina, Bolivia, Brazilia, Chile, Columbia, Ghana, Kazahstan, Mali, Maroc, Mexic, Papua, Filipine, Tanzania ...
Si la ce le-a ajutat ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate