Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Brevet de inventie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 344
  • Înscris: 13.03.2006
Daca cineva a inventat un produs material, sa zicem ceva de genul unui puzzle, cu caracter didactic, produsul sau fiind protejat printr-un brevet de inventie inregistrat la OSIM, eu as putea veni sa creez ceva asemanator, sub forma unei aplicatii destinate telefoanelor mobile? As putea fi urmarit pentru incalcarea vreunui drept de autor, atat timp cat eu am creeat un produs cu totul nou, in speta nu o bucata de carton imprimat, ci o aplicatie informatica, distribuita pe terminale mobile?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.121
  • Înscris: 24.02.2006
depinde de ce scie exact in brevetul ala si cat de "asemanator" e produsul tau.
in principiu nu, nu poti.

#3
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 766
  • Înscris: 28.05.2007
De ce nu trimiti un e-mail direct la OSIM sa intrebi?
Daca deja exista softul tau si tu nu stii?
In cazul in care deja exista si tu ai aduci imbunatatiri multiple iti da brevet de inovatie (sau cam asa ceva).
Nu sunt sigur, dar parca imi aduc aminte ca un soft poate sa fie protejat doar maxim 18 ani, dupa care devine FREE.
Apropo, ai putea sa-i suni si pe aia care se ocupa cu pirateria softului (parca BeSeA le zice).
Am impresia ca trebuie omologat soft-ul tau si atunci cred ca vezi clar daca exista, dar...risti sa-ti fure ideea banuiesc, daca nu-l brevetezi in prealabil.
Oricum... daca a-i stii cum se dau in realitate brevetele de inventie la Hotii de Romania de la OSIM....adica 10% tie si 90% din profit, celor care iti pun semnatura pe el..... o sa te cam saturi sa brevetezi ceva in Romania. Inventatorii veterani breveteaza in Elvetia din ce am inteles eu.
O data pe an exista expozitie mare la targ, la Bucuresti, unde este prezent si OSIM-ul.
I-am intrebat si eu cum as putea sa brevetez la ei un sistem de operare mai tare ca Windows si Linux, si care nu e afectat de nici un virus. S-au blocat, au luat fata aia de semnul exclamarii, si m-au lamurit bustean: NU SE POATE BREVETA ASA CEVA, SI NU IMI OFERA NICI O PROTECTIE ASUPRA SOFTULUI CEI DE LA OSIM.
Nu te descuraja! Succes! :naughty:
Eu in urma raspunsului m-am lasat de Assembler, si n-am mai incercat absolut deloc sa mai programez vreodata un sistem de operare sau orice altceva in Assembler.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.121
  • Înscris: 24.02.2006
n-ai inteles ce vrea el :)

treaba sta cam asa: un inventator a inventat ceva (un joc de carti, sa zicem) si si-a protejat inventia obtinand un brevet.
snakeman vrea sa implementezer ideea respectivului intr-un program.
depinde foarte mult ce a brevetat respectivul. daca a descris in brevet strict jocul de carti, atunci e posibil ca snakeman sa poata face ce vrea. dar  daca inventatorul a brevetat ideea jocului respectiv, atunci aceasta e protejata indiferent daca e implementata pe suportul dat initial drept exemplu (cartile de joc) sau pe alt suport (in format electronic, de exemplu).

#5
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Corect! :naughty:
Am impresia ca si ca sa verifice la OSIM daca e deja brevetata ideea lui...il cam costa.
Ar fi util sa ne spuna si noua in final ce a rezolvat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate