Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?
 Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...
 Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache
 Toate site-urile PROTV down

Obtinere gratuitati Legea 189/2000

La mulți ani @BlueKing-69!

suspectez un switch ca are probleme
 

Digi in Italia, antena pe bloc comuna

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 19.03.2006
@qudatheo ia priveste aici  acest program te ajuta sa vezi care este directia unde se afla satelitul pe care tu doresti sa-l receptionezi digi respectiv dolce  ,scrii locatia ta si satelitul care vrei sa-receptionezi                                

   http://www.dishpointer.com/                            

    daca ai vizibilitate din baie spre sud-vest  ai sanse sa receptionezi digi respectiv spre est atunci poti sa receptionezi dolce

in functie de operatorul DTH ales de tine sa ti cont atunci cand vei inchiria un alt apartament sa ai vizibilitate spre satelit, sa nu ai restrictie in contract de inchiriere la antena , arunca o privire asupra blocului sa vezi spre ce punct cardinal au vedere geamurile,balcon,si daca sant amplasate si alte antene (asta va fi regula nr 1 pentru tine daca doresti sa receptionezi  programe romanesti inchirierea apartamentului in functie de abonamentul la DTH romanesc )

ai aici un program care te ajuta sa-ti pozitionezi antena si lnb in functie de satelitul dorit scrii locatia ta ,satelitul dorit sa-l receptionezi,orasul cel mai apropiat de tine ,tara,dimensiunile antenei de receptie   ------    http://www.satlex.ro...h...5&diam_h=80     daca nu te descurci intereseazata in zona ta daca sant romani  care stiu sa instaleze  antene  offset sau parabolice pentru digi sau dolce    :naughty:   sau  o faci tu cu manuta ta incet si rabdare si vei reusi garantez eu iar satisfactia va fi de partea ta        

                                                                  

succes pe viitor



#20
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,827
  • Înscris: 06.12.2004
Am vb azi cu firma care administreaza blocul si cred ca problema se poate rezolva.
Au sunat la firma care s-a ocupat cu cablarea blocului si aceia au zis ca tehnic se poate - vor re-orienta antena existenta sau vor monta nu stiu ce pe ea. Insa respectivii doresc niste informatii, din cate am inteles: numele satelitului de care sunt interesat si orientarea. Apoi vor veni ei sa faca "treaba". Desigur ca nu am stiut ce sa le zic pe loc, urmeaza sa le trimit maine datele prin mail.
In concluzie va rog frumos, o data sa imi recomandati ce sa aleg intre Digi si Dolce, iar apoi sa imi spuneti - cat mai exact posibil - ce date tehnice sa le transmit oamenilor.

Va multumesc in prealabil.
:)

Edited by qudatheo, 31 January 2011 - 19:33.


#21
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010

View Postqudatheo, on 31st January 2011, 19:31, said:

Am vb azi cu firma care administreaza blocul si cred ca problema se poate rezolva.
Au sunat la firma care s-a ocupat cu cablarea blocului si aceia au zis ca tehnic se poate - vor re-orienta antena existenta sau vor monta nu stiu ce pe ea. Insa respectivii doresc niste informatii, din cate am inteles: numele satelitului de care sunt interesat si orientarea. Apoi vor veni ei sa faca "treaba". Desigur ca nu am stiut ce sa le zic pe loc, urmeaza sa le trimit maine datele prin mail.
In concluzie va rog frumos, o data sa imi recomandati ce sa aleg intre Digi si Dolce, iar apoi sa imi spuneti - cat mai exact posibil - ce date tehnice sa le transmit oamenilor.

Va multumesc in prealabil.
:)

-Digi Tv se afla la pozitia 1 grad vest are programe sportive complete , cu campionatul intern si cele mai bune meciuri din campionatele cele mai tari din Europa, insa ramane de vazut daca din acest an va mai castiga drepturile de autor pe viitorii 3 ani la campionatul intern.
Semnal la receptie in Italia foarte bun , mai bun decat in Romania , iar calitatea imaginii e buna . Nu are programe in inalta definitie prin satelit , si nu exista informatii ca va avea in curand asemenea posibilitati ...

http://www.flysat.com/1west.php

-Dolce Tv are receptie foarte buna in Italia , calitate a imaginii mai buna inclusiv la programele cu definitie standard decat Digi , partea sportiva e in crestere , va concura la prima optiune pentru campionatul intern,  si in plus are inclusiv programe in inalta definitie prin satelit , binenteles daca se achizitioneaza aceasta optiune , cu receptorul aferent capabil de receptia programelor in inalta definitie si abonamentul respectiv . Se afla la pozitia orbitala 39 de grade est.

TVR HD - Pro TV HD - Sport.Ro HD
Discovery HD Showcase - HBO HD Romania
National Geographic Channel UK HD
Nat Geo Wild HD UK

http://www.flysat.com/hellassat.php

Tu decizi ce alegi , in functie de ce  programe doresti sa vizionezi .

Edited by marluck, 31 January 2011 - 20:14.


#22
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,827
  • Înscris: 06.12.2004
Merci mult pt info @marluck. :arigato:
Deci, sa inteleg daca imi iau receptor mai bun (deci mai scump), o sa receptez Dolce in HD ?
O sa le transmit alora asa: Hellas Sat 2 @ 39° East . E deajuns presupun, ca stiu ei mai incolo.

Edited by qudatheo, 31 January 2011 - 20:45.


#23
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
-Eu pentru calitate superioara as opta...deci HD de la un provider care imi ofera aceasta posibilitate.  :coolspeak: :coolspeak:  
-Personal nu sunt mare amator de fotbal , dupa 5 minute ma plictisesc trec pe net cu tv deschis , si daca e gol ma duc sa vad faza , si apoi iar imi vad de treburi ...
Plus ca fotbalul de calitate se vede mai bine in HD , iar TVR HD e un MUST pentru Champions League...

Edited by marluck, 31 January 2011 - 21:16.


#24
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,827
  • Înscris: 06.12.2004
Multam inca o data @murluck !  :first:  
Eu sunt fun fotbal (mai ales CL) deci o sa incerc sa merg pe Dolce.

O sa tin la curent pe acest thread cu stadiul (si sper rezolvarea) chestiunii.

#25
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
-OK . Succes , asteptam rezolvare pozitiva si feedback . Abonamentul trebuie sa il faca cineva in tara , care v-a activa si receptia prin activarea cartelei , dupa care urmeaza expedierea la tine .
Bafta !!!  :thumbup:

#26
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
P.S.-Sa fii atent , persoana care se ocupa sa ceara explicit receptor HD , sa nu cumva sa primeasca un rec clasic SD ... :nonobad:

Edited by marluck, 31 January 2011 - 23:32.


#27
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

View Postqudatheo, on 31st January 2011, 20:44, said:

Merci mult pt info @marluck. :arigato:
Deci, sa inteleg daca imi iau receptor mai bun (deci mai scump), o sa receptez Dolce in HD ?
O sa le transmit alora asa: Hellas Sat 2 @ 39° East . E deajuns presupun, ca stiu ei mai incolo.


Tu intai vorbeste cu administratorul cladirii ca antena aia n-o s-o miste nimeni de pe pozitia care e acum daca e o antena comuna pentru toti locatarii blocului si e pozitionata pe Hotbird. Singurul artificiu care se poate incerca montarea unui LNB- secundar, dar si asta implica un cablu separat de la antena la tine in casa, nu va merge pe acelasi cablu folosit la reteaua comuna. Apoi faci si abonamente la ce operator doresti :)

#28
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,827
  • Înscris: 06.12.2004
Problema s-a mai complicat un pic intre timp... un pic mai mult.
Pe scurt - sar peste multe amanunte - si-au dat ok-ul sa instaleze un alt stalp, iar eu sa vin cu "gear"-ul meu: cabluri, LNB, antena etc. Asta pentru ca nu mai e loc cica pe stalpul existent, desi, vizual, pare-se ca e loc destul sa mai puna o antena deasupra. Problema e ca ei lucreaza numai cu "echipa certificata", adica aia de la SKY.  :ack:
Socul a venit cand mi-au zis cat costa lucrarea - numai manopera ar fi in jur de 350E + TVA !!!!  :ciocan:  
Le-am zis ca nu se poate asa ceva, e jecmaneala pe fata, sa ma lase... (un kkt de bara de prins acolo ... jegosii cer un sac de bani. In ro, cu banii aia, se instaleaza antene la un cartier).
  Le-am zis ca o sa caut eu alta echipa "certificata" cum vor ei... deocamdata nu am gasit pe nimeni, pe aici prin zona (Varese) nu prea se ocupa nimeni cu instalat antene in afara de Sky.  :(

Nu stiu ce dracu sa mai fac...

Edited by qudatheo, 07 February 2011 - 19:41.


#29
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010

View Postqudatheo, on 7th February 2011, 19:39, said:

Nu stiu ce dracu sa mai fac...

cauta un instalator de antene de-al nostru,trebuie sa stabileasca intii ce sateliti se pot receptiona din baie s-au din alte camere cu antena orientata spre geam.In functie de rezultatul cautarii vei stii ce este in continuare de facut.
bafta.

#30
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 19.03.2006

View Postqudatheo, on 7th February 2011, 19:39, said:

Problema s-a mai complicat un pic intre timp... un pic mai mult.
Pe scurt - sar peste multe amanunte - si-au dat ok-ul sa instaleze un alt stalp, iar eu sa vin cu "gear"-ul meu: cabluri, LNB, antena etc. Asta pentru ca nu mai e loc cica pe stalpul existent, desi, vizual, pare-se ca e loc destul sa mai puna o antena deasupra. Problema e ca ei lucreaza numai cu "echipa certificata", adica aia de la SKY.  :ack:
Socul a venit cand mi-au zis cat costa lucrarea - numai manopera ar fi in jur de 350E + TVA !!!!  :ciocan:  
Le-am zis ca nu se poate asa ceva, e jecmaneala pe fata, sa ma lase... (un kkt de bara de prins acolo ... jegosii cer un sac de bani. In ro, cu banii aia, se instaleaza antene la un cartier).
  Le-am zis ca o sa caut eu alta echipa "certificata" cum vor ei... deocamdata nu am gasit pe nimeni, pe aici prin zona (Varese) nu prea se ocupa nimeni cu instalat antene in afara de Sky.  :(

Nu stiu ce dracu sa mai fac...
indiferent pe cine ai sa duci administratorul blocului are sa ceara autorizatia instalatorului  dupa care are sa constate sa nu este buna deoarece nu este acreditata de catre cei de la  SKY  ,   nu-ti ramane doar 2 soluti si anume 1.  te muti din acel apartament     si  2. iti instalezi antena in baie  asta depinde cum ai spatiu      ,                    iar de cand megaoperatorul a trecut la N3   nu se mai gasesc conationali de ai nostri sa-ti instaleze  antene  nu se mai merita numai pica banu toti erau mari mesteri apropoo  mai sant uni care stramba din nas  si la 50 de euro /instalare antena

#31
petcu1

petcu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.04.2011
daca ai probleme cu montarea antenei si captarea semnalului ma poti suna.Cu asa ceva ma ocup.Montez orice tip de antena DIGI,DOLCE,MAX...... NR.DE ITALIA ESTE 3288184843

#32
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
daca esti in roma, pot sa te rezolv eu gratis. numai sa nu ne punem tot blocul in cap :))

daca vrei sa faci un dual feed(13E + 1W), iti recomand focus, pentru ca au semnal mai puternic decat digi. faza e ca nu au content sportiv. putem incerca si digi, daca antena este peste 1.10m(am incercat eu un dual feed 1w in focar si 13e secundar. cu semnal maxim pe 1w, unele tp-uri de pe hotbird erau pe la 60%). daca vrei dolce, monteaza alt pilon si iantena ti-o montez eu.


toata treaba e sa fii in zona romei

#33
bogdangopo

bogdangopo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2013
nu ii ceva asa de grav italienii au o singura firma de satelit... Sky si asta transmite pe hotbird dar se poate pune pe lângă lnb-ul de la antena condominiale un alt lnb pt  satelitul de la digi si se poate combina amândoi sateliti pe același cablu sau daca nu se aduce un cablu separat .... totul ii posibil important ii sa gasesti oamenii priceputi ;)

apropo digi are in italia cel mai puternic semnal si ii la câteva grade fata de hotbird

un alt apropo eu lucrez pt Sky in zona milano care cuprinde si zona de varese si cred ca ar fi posibil sa te ajut cu mai putini bani nr meu este 3341902550

#34
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.04.2011
Dar ce te-ai grăbit aşa să-i răspunzi?Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate