Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Samsung NX10

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005
Multumim pentru impresii !
Asteptam si poze !

Deci vizorul e aproape impecabil. Ar fi interesant sa-l testezi in conditii mai grele (pasare in zbor, masina in miscare, "panning"...etc) dar ideal ar fi sa faci asta cu un obiectiv mai lung. 50-200-le ar fi fost perfect pentru testul asta.

#38
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Sigur ca aparatul isi merita banii, pretul stabilit de Samsung e super agresiv, normal ar fi costat mult mai mult. Eu tot nu pot sa trec peste cele 1,5 secunde blackout. Sunt curios cum se vede ecranul amoled, pana acum tot ce am vazut cu tehnologia amoled se vede jalnic si fara nici o treaba cu realitatea.

#39
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Un fapt interesant: blackout-ul de aproximativ 1 secunda este prezent numai in modurile A/S/M. In toate celelalte moduri (Smart Auto/Scene/Portret/Landscape) este infinit mai mic (daca quickview este dezactivat) . Sub jumatate de secunda. Daca ai activat quickview de 1 secunda a fotografiei blackout-ul este practic acoperit de quickview.

In schimb in modurile amintite cand exista blackout, nu exista quickview al imaginii desi el este activat in meniu. Asta e deranjant. Prefer sa stau sa ma holbez la o imagine decat la un ecran negru.

Edited by muteki, 21 January 2011 - 18:11.


#40
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,302
  • Înscris: 24.02.2007
Cand apare defapt blackout'ul asta?

#41
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
After taking a photograph the image has to be transferred from the sensor to the camera buffer, then written to the card. During the readout process the sensor cannot also capture a new image (at least not at full resolution, which is why video is relatively low definition). During this time when the sensor isn’t capturing anything the EVF (and rear screen) will be black, hence the term ‘blackout’.

#42
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Eu in specificatii am vazut 1,5 secunde, ceea ce e enorm.

#43
fakimal

fakimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 20.10.2010
Combinat cu 30/2, aparatul asta ia nota 4 din 4...
Laboratorul FNAC e foarte meticulos, totusi uneori se vede ca au si ei preferinte.

Attached Files



#44
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Acum seara, am facut niste experimente la lumina de bec economic, cu flash, unele fara flash. Black-out aproape inexistent in toate modurile. Vorbesc de un sfert de secunda.


Trebuie sa descopar de ce uneori blackout-ul e mai lung si alteori insesizabil. Cardul e acelasi, SDHC de 4Gb, class 4.

#45
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Im place review-ul de aici: http://www.photozone...520_samsungnx10
Sample-urile arata excelent.

#46
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Atentie la Photozone. In ultima vreme review-urile lor par a fi puternic influentate de sponsorizari. Defectuozitatea unui review m-a afectat in mod direct, adica am luat in considerare parerea lor si era sa ma frig; altele le consider deplasate in mod subiectiv, in sensul ca lauda chestii care mie mi se par neconvingatoare. Eu mi-am scos Photozone din bookmark-uri.

#47
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Aparatul cu controlul distorsiunii pe ON, distanta focala 18mm (unde ai distoriuni ca la balamuc, aproape 5%) scoate poze la cladiri cu muchii perfect drepte. Pus rigla pe display si facut cruci si scuipat in san, atat de drepte (sunt ateu).

Sunt din ce in ce mai incantat de aparat. Pe zi ce trece il descoper din ce in ce mai bine. Blackout-ul in continuare se mentine la un sfert de secunda (dupa ce am experimentat si eu la un momentdat o secunda) si nu stiu care este motivul.

Bracketingul este super misto. Face bracketing pe white balance si pe autoexposure. Extrem de folositoare aceasta functie.

Nota mea pana acum pentru aparat este 10. As fi vrut initial sa ii dau un 9 dar pe urma nu am gasit nimic pentru care sa ii scad puncte. Pe mine ma satisface in totalitate.

In cel mai rau caz s-ar putea scadea o jumatate de punct acolo la ISO 3200 zgomotos. Dar pana la urma lasa si zgomotul ala acolo, ca poate am chef vreodata sa fac poze alb-negru cu zgomot ca vad ca e la moda acum prin galeriile foto.

Si inca o chestie care imi place in mod deosebit: punctul de focalizare selectabil. Nu numai ca poti sa muti oriunde vrei pe cadru punctul de focalizare, dar poti sa il faci extrem de mic. Ca sa intelegeti mai bine: pot sa focalizez o floare cu o albina pe ea, sa pot sa focalizez numai albina de pe floare, floarea ramanand (usor) defocalizata.

Abia astept sa pun mana si pe o lentila cu functie i-lens.

Edited by muteki, 24 January 2011 - 14:17.


#48
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,957
  • Înscris: 28.12.2006
Senzorul e Samsung? Doar iso 3200?

Iar chestia cu focusul e draguta (e detectie de contrast deci se poate implementa) insa merge la subiecte statice, ca la albina zburanda e mai greu. ori daca subiectul e static prefer focus manual si preview cu lupa, e mai sanatos (cred).
Sa-l stapanesti sanatos.

Edited by crokodilu, 24 January 2011 - 15:10.


#49
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Habar nu am de cine-i facut senzorul. Si nu ma intereseaza atata timp cat presteaza corespunzator. Mai era cineva pe aici care se lamenta ca-s facute lentilele de nustiu cine prin Korea de Sud. Eu nu am sa cad in pacatul asta. Poate sa fie facut si de Ciung Giung Sang in China. Daca Samsung i-a ales ca furnizori, stiu ei de ce.

In scurt timp am sa urc si niste poze. Seara asta sau maine.

Si da, doar iso 3200. N-am avut bani de D300s.

Edited by muteki, 24 January 2011 - 15:37.


#50
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,957
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmuteki, on 24th January 2011, 15:26, said:

Habar nu am de cine-i facut senzorul. Si nu ma intereseaza atata timp cat presteaza corespunzator. ..
Corect, din punctul tau de vedere. Insa observasem ca are doar iso 3200 si mi se pare cam limitativ. Din punctul asta de vedere era interesant senzorul sony de pe k5/kr/d7000. Sau nu sunt compatibile (desi ambele sisteme au live view)?

Edited by crokodilu, 24 January 2011 - 15:39.


#51
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005
Parerea mea este ca ISO-3200 este arhisuficient pentru orice tip de fotografie.
De altfel, majoritatea pozelor le vei face la ISO-100....800, unde zgomotul e mai mic.
Pentru fotografie de noapte recomand : trepied + ISO mic.

Chiar daca ai avea o camera care poate ISO-6400, n-ar avea sens sa folosesti optiunea aia : NR la greu, zgomot, culori sterse, distruse de NR...etc. Ar fi doar o varianta de avarie.
Nu e rau sa ai optiunea asta, dar nu e nici-o paguba daca nu o ai.

Edited by katran, 24 January 2011 - 16:03.


#52
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Senzorul e Samsung. K20D-ul meu foloseste o versiune mai veche; lucrurile nu s-au modificat substantial asa ca stiu ce poate.
A fost un senzor bun, la vremea lui; totusi lucrurile au evoluat - ma refer in mod special la noul senzor Sony. Din pacate tocmai la "fotografie de noapte" sta ceva mai prost, zgomotul din umbre fiind accentuat.
Diferenta fata de D300s nu e asa de mare, IMO.

#53
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006

View Postcrokodilu, on 24th January 2011, 15:37, said:

observasem ca are doar iso 3200 si mi se pare cam limitativ.

Dap, e practic inutilizabil :). Voiam sa comentez ceva dar mai bine ma abtin.

#54
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,957
  • Înscris: 28.12.2006

View Postrealdexter, on 25th January 2011, 12:24, said:

Dap, e practic inutilizabil :). Voiam sa comentez ceva dar mai bine ma abtin.
Da, peste iso 3200 e practic inutilizabil.
Ce vrei acum, daca ne-am obisnuit cu noile senzoare de iso 1280000+. :rolleyes:
Defapt problema nu e ca nu are mai mult de 3200 ci dece s-a limitat doar la 3200, adica are vreo problema? Si a doua nelamurire e de ce nu au adoptat si ei senzorul sony. Pret? Tehnologie diferita? Erau doar niste curiozitati de-ale mele, nici decum ca nu ar fi utilizabil ca n-are 6400. Poate m-am exprimat cam exagerat.

Edited by crokodilu, 25 January 2011 - 12:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate