Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Samsung NX10

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005
@Muteki

Nu te supara, dar pozele sunt intr-adevar slabe : subexpuse, culorile aiurea.
Pe langa asta cand vrei sa "vinzi" o camera, gandesti un pic pozele. Faci niste poze care sa spuna ceva, prin subiect, compozitie...etc.
Daca vrei sa demonstrezi ca o camera scoate detalii bune, nu pozezi un peisaj. Pozezi un portret, o pasare....etc.
Daca vrei sa pui in evidenta profunzimea campului, pozezi un subiect de aproape, alegi un fundal cat mai indepartat si uniform si deschizi diafragma cat mai mult.
Si tot asa.....

Edited by katran, 26 January 2011 - 19:52.


#74
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
@Muteki, te superi degeaba ;)

Uite, eu unul ma las convins de tine (dpdv fotografic) daca-mi spui o singura caracteristica pozitiva, demna de mentionat in legatura cu pozele (exemplele) puse de tine.

#75
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Nu stiam ca e galerie foto. Iar histograma pozelor nu spune ca ar fi sub expuse.

Si imi explica si mie cineva de ce nu e in regula sa faci poze cu f/10? Sa nu mor prost.

#76
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,302
  • Înscris: 24.02.2007
Din cauza difractiei. Nu e o regula, e doar de evitat daca se poate.

Primele 3 poze sunt sensibil subexpuse si se vede lejer din histograma, zonele de mijloc abia sunt luminate, iar apa care e cea mai luminata abia trece de jumate.

#77
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Urmatoarele teste am sa le fac cu bracketing pe autoexposure.

Apropo, am pus numai doua poze. Restul sunt crop-uri.

#78
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postmuteki, on 26th January 2011, 22:40, said:

Si imi explica si mie cineva de ce nu e in regula sa faci poze cu f/10? Sa nu mor prost.

Poti sa faci poze cu f10. Dar, ca sa ne convingem cat de bun e obiectivul, testeaza-l in situatii dificile. Eu unul as vrea sa vad ce bokeh are, cat e de rezistent la flare, cum sta cu aberatiile cromatice si cat e de sharp deschis (plus alte maruntisuri da' momentan macar atat). Cam orice petarda scoate imagini sharp si fara CA la f8 si peste.

#79
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Am impresia ca senzorul nu sta prea bine cu DR.
Obiectivul nu pare chiar rau, dar mie mi de pare din pozele alea doua ca are un contrast si sharpness cam redus. Poate nici lumina nu era avantajaoasa, uneori nu ai ce face...
LE: Pozele de aici sau de aici pun intr-o lumina mai buna obiectivul (tot un pic soft la f/3.5, considerand ca este pus pe un 14Mpixeli). Si senzorul parca tot are DR mic.

Edited by SuperDuper, 27 January 2011 - 05:22.


#80
popa.florian

popa.florian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 330
  • Înscris: 31.03.2007

View PostSuperDuper, on 27th January 2011, 05:13, said:

LE: Pozele de aici sau de aici pun intr-o lumina mai buna obiectivul (tot un pic soft la f/3.5, considerand ca este pus pe un 14Mpixeli). Si senzorul parca tot are DR mic.

El are NX10 nu NX100, ce ai dat tu ca exemple.

Si iar pun intrebarea; de ce sa cumpar NX10 fata de sa zicem Nikon D3100, Pentax K-r, Olympus E-P1, etc?

Edited by popa.florian, 27 January 2011 - 06:35.


#81
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Ca-i fara oglinda-oglinjoara si ca e mai micut decat citatele de tine :P

#82
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005
Ca si greutate se apropie de cele mai mici DSLR-uri.


Daca il comparam cu restul camerelor fara oglinda (PEN-uri, NEX-uri...etc), este urias.
Uite aici o comparatie cu E-P2 :
http://a.img-dprevie...s/compared2.jpg
Si lentila de kit este mare.

Deci avantajele "mirror-less" nu prea se vad la NX 10.

Edited by katran, 27 January 2011 - 11:09.


#83
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postmiromulus, on 26th January 2011, 23:36, said:

Poti sa faci poze cu f10. Dar, ca sa ne convingem cat de bun e obiectivul, testeaza-l in situatii dificile. Eu unul as vrea sa vad ce bokeh are, cat e de rezistent la flare, cum sta cu aberatiile cromatice si cat e de sharp deschis (plus alte maruntisuri da' momentan macar atat). Cam orice petarda scoate imagini sharp si fara CA la f8 si peste.
Pai tu il pui pe bietul muteki sa faca un job la care pana si aia de pe depreview mai iau scatoalce? muteki e probabil incepator. Vezi pozele date ca exempu, unele subexpuse la greu in situatii de scena nu prea dificila. Cred ca e incepator, si sper sa nu se supere pe afirmatia mea, pentru ca un fotograf cu minime pretentii si-ar fi dat seama din start ca pozele sunt subexpuse si nu le-ar mai fi urcat. Dincolo de asta, o camera la care expunerea matriciala greseste cu 2 trepte pe scene simple (cam atat apreciez eu subexpunerea "la ochi" pe cel putin unul din cele 5 cadre postate) - ridica mari semne de intrebare cu privire la priceperea producatorului. Sunt chestii mult mai greu de rezolvat la o camera, cum or fi alea implementate... Asa ca...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate