Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Ateii obtin viata vesnica ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
392 replies to this topic

#361
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Redevenim una cu natura, continuam sa traim vesnic, cel putin materia noastra :naughty: ... Intr-un mod constient, nu.

#362
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View PostOvidiu93, on 23rd February 2011, 13:42, said:

Redevenim una cu natura, continuam sa traim vesnic, cel putin materia noastra :naughty: ... Intr-un mod constient, nu.

in biblie scrie despre fiinte din cer care ofera viata vesnica , "imparatia" unei fiinte numita dumnezeu , din ceruri

Cititi biblia veti gasi indicii , e foarte comic cum oamenii traiesc intr-o ignoranta totala fara sa-si dea seama ca pot muri oricand iar solutia salvarii rezida intr-o carte cu coperti negre aruncata pe un raft din biblioteca de care toata viata au ras dar in momentul in care ajung pe patul de agonie incep intrebarile

Religiile asta ofera - salvarea "sufletului" adica a ceea ce are fiecare in creier , asta e miezul relatiei cu zeii - buddhismul , crestinismul , islamismul , vishnuismul ofera indicii despre viata vesnica

Cum poate fi obtinuta ? prin schimbarea comportamentului in principal dar cu indrmarea celui de sus - o fiinta extraterestra ?

Toate indiciile sunt prezente in Noul Testament

#363
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postgi_fubar, on 23rd February 2011, 22:04, said:


Am ajuns sa urmez niste principii si legi morale incat pana si pe patul de moarte, religia nu imi va schimba parerea. Fubar, crezi ca extraterestrii s-ar obosi pentru o specie ca si noi, crezi ca ar fi atat de diferiti si avansati fata de noi ? Mintea umana nu poate fi salvata, este imposibil, parca am mai avut discutia asta. Tot ceea ce trebuie sa facem este sa invatam sa acceptam asta si sa creem o lume mai buna pentru cei ce vor veni. Sunt curios ce fel de oameni ar alege viata vesnica si ce fel de oameni ar alege sa moara pentru eternitate.

Sa iti dau un exemplu, codul de morala al cavalerilor. De ce multi oameni merg pe campul de lupta sau in diverse situatii stiind ca nu vor iesi vii de acolo ? Onoare, glorie, amintire, morala, nici una dintre acestea nu se obtine din viata vesnica. E ceva atat de mirific in a stii ca mori dar totusi traiesti, ceva ce nimeni nu poate egala, oriunde ar fi ei. Multi aleg sa moara in loc sa traiasca o viata in chinuri, multi aleg sa sufere pentru altii in ca sa nu sufere ceilalti etc. etc. Viata vesnica ne-ar transforma Fubar, in ceva ce nu ar mai putea fi numit "om". Nu se merita, pur si simplu nu se merita, multi nu inteleg asta. Viata noastra pretioasa si mica e ceva ce ne caracterizeaza si scoate ce e mai bun din noi, ce am fi noi cu viata eterna ? In nici un caz oamenii de acum, nu ar mai fi nimic de admirat, nimic de invatat...

Ce ar mai insemna viata daca am putea asculta melodia favorita la nesfarsit  :rolleyes: ? Ce ar mai fi totul daca ar fi infinit ? Nimic... E ceva ce arde in fiecare om, in omenire, o flacara care ar fi stinsa daca am fi eterni...

Iar toate acestea de la prezumtia ca ne va oferi cineva viata vesnica  :lol: .

PS Esti cumva moderatorul Fubar ?

Edited by Ovidiu93, 23 February 2011 - 22:22.


#364
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
daca ai auzit de designul inteligent se pare ca am fost creati de extraterestri iar dintre noi sunt salvati unii .... pt o repopulare a terrei ?
bineinteles trebuie sa intrunesti niste calitati
uita-te in jurul tau ...vezi mizeria din lume ?

Edited by gi_fubar, 23 February 2011 - 22:26.


#365
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Ai vreo dovada clara ca e asa? Sau doar o spui pentru ca asta crezi/iti imaginezi?

#366
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View Postmadalina26, on 23rd February 2011, 22:26, said:

Ai vreo dovada clara ca e asa? Sau doar o spui pentru ca asta crezi/iti imaginezi?


scrie in biblie si nu numai

#367
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postgi_fubar, on 23rd February 2011, 22:22, said:

daca ai auzit de designul inteligent se pare ca am fost creati de extraterestri iar dintre noi sunt salvati unii .... pt o repopulare a terrei ?

Sunt deschis la orice dar ceva nu face sens. Omul e pe planeta asta de mult timp, cu mult prea putin fata de cat timp exista viata. Sa luam 2 exemple, austrolapitecul si Velociraptor. Daca e sa le comparam, amandoi se aflau cam la acelasi stadiu evolutiv si fiecare avea sanse egale de a deveni o specie inteligenta. Primei i-a fost taiata craca de o piatra din cer iar noi suntem acum ce suntem din cauza ca ei au disparut. In al doilea rand, de ce ne-ar fi creat ? Ca sa intelegi, nu cred ca negi existenta omului preistoric. Stiau cumva ce vom deveni de la bun inceput ? In al treilea rand, de ce nu i-au salvat pe primii (Dinozaurii...) ca sa permita evolutia lor si nu a noastra ? Doua lucruri care nu fac sens...

PS Am editat putin primul mesaj. Esti Fubar sau nu :lol: ?

Edited by Ovidiu93, 23 February 2011 - 22:28.


#368
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

Quote

Ateii obtin viata vesnica ?

Da, dacă îl preamăresc pe Dumnezeu! :naughty:

#369
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View Postgi_fubar, on 23rd February 2011, 22:27, said:

scrie in biblie si nu numai

Asta nu e dovada, asta e o poveste.

#370
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View Postmadalina26, on 23rd February 2011, 22:29, said:

Asta nu e dovada, asta e o poveste.


de unde stii ?

#371
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View Postsoftpedistul, on 23rd February 2011, 22:28, said:

Da, dacă îl preamăresc pe Dumnezeu! :naughty:


Eu una nu o sa fac niciodata asta...

#372
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postmadalina26, on 23rd February 2011, 22:29, said:

Asta nu e dovada, asta e o poveste.

Sunt extrem de sigur ca nu se astepta la exemplul cu dinozaurii  :lol: .

#373
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View Postsoftpedistul, on 23rd February 2011, 22:28, said:

Da, dacă îl preamăresc pe Dumnezeu! :naughty:

nu trebuie sa-l preamaresti , da-i lui viata ta si nu-ti mai face nici o grija oricum o pierzi , lasa-l pe el sa te ghideze

#374
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View Postgi_fubar, on 23rd February 2011, 22:30, said:

de unde stii ?


Pai cum poti dovedi ca descrierile de acolo sunt ale extraterestrilor?

#375
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View PostOvidiu93, on 23rd February 2011, 22:31, said:

Sunt extrem de sigur ca nu se astepta la exemplul cu dinozaurii  :lol: .


si ce vrei sa demonstrezi cu dinozaurii ? n-am inteles prea bine

View Postmadalina26, on 23rd February 2011, 22:33, said:

Pai cum poti dovedi ca descrierile de acolo sunt ale extraterestrilor?

pai e vorba de fiinte si obiecte venite din cer

nu sunt fubar

Edited by gi_fubar, 23 February 2011 - 22:37.


#376
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postgi_fubar, on 23rd February 2011, 22:36, said:

si ce vrei sa demonstrezi cu dinozaurii ? n-am inteles prea bine

Dinozaurii <=> Oamenii preistorici

Dintre toate speciile de dinozauri, Velociraptor era cel mai predispus la a deveni o specie inteligenta, chiar exista si dovezi in acest sens. Ei au disparut acum 65 de milioane de ani, fapt ce ne-a permis noua sa le luam locul. Daca ei nu ar fi disparut din cauza acelui asteroid, noi nu am fi aici, in schimb am fi putut avea dinozaurii stapanind Pamantul si de ce nu, echivalentul nostru cand vine vorba de o specie inteligenta. Am fi vazut o lume a dinozaurilor si de ce nu, o lume a unei specii inteligente, cea a Velociraptorilor.

Intrebarea era in contextul extraterestrilor. De ce nu i-au salvat pe ei si ne-au ales pe noi ? De ce au ales ca noi sa fim specia aleasa in contextul in care si noi am fost in perioada preistorica, la fel ca si dinozaurii ? Intrebarea e valabila si pentru Dumnezeu  :naughty: ...

Pe treaptea evolutiei, dinozaurii de atunci si oamenii de acum aveau sanse egale, primii au fost doar decimati de un asteroid. Care era diferenta dintre noi si ei ? Sau au venit prea tarziu... Acum vezi ce nu face sens ?

Edited by Ovidiu93, 23 February 2011 - 22:42.


#377
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostOvidiu93, on 23rd February 2011, 23:27, said:

In al treilea rand, de ce nu i-au salvat pe primii (Dinozaurii...) ca sa permita evolutia lor si nu a noastra ? Doua lucruri care nu fac sens...

Si daca ar fi vorba despre un detaliu banal unde ar fi contradictia?

#378
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postvata_pa_batz, on 23rd February 2011, 22:41, said:

Si daca ar fi vorba despre un detaliu banal unde ar fi contradictia?

Detaliu banal cum ar fi faptul ca au venit prea tarziu. Vorbim totusi despre o civilizatie care e capabila de a renaste alte civilizatii... Distanta in ani lumina intre noi si cel mai apropiat sistem solar e imensa, ce sa mai spun de sisteme solare cu viata in ele. Cel putin teoretic.

Edited by Ovidiu93, 23 February 2011 - 22:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate