Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Familia Regala a Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
326 replies to this topic

#217
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
ce lege salică,Polix? Aiurați aici despre legi abolite de mult. Unde e în vigoare legea asta? Cum o să invalideze Parlamentul României o lege care nu există? E în legislația României cumva?
Cum, a cumpărat Castelul Săvîrșin? Habar nu ai. E primit cadou de la unul care a fost numit Mareșal al curții. Mai documentează-te.
Crezi tu că sînt de acord cu tine? Nu sînt.Acum poporul rabdă și este furat sistematic.Tinerii care scriu acum pe forum au venituri mici și o să aibă pensii de mizerie. dacă se vor îmbolnăvi nu vor fi tratați normal de doctori; nu vor avea bani de medicamente.
Și ce crezi tu? dacă e Mihai pe tron pune picioru-n prag și scapă țara de căpușe? eu nu cred asta.

#218
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlucifer76, on 12th March 2011, 15:39, said:

NYT este dupa tine un ziar bolsevic ? Vrei sa iti citez si din arhivele Foreign Office-ului ?

BUCHAREST, Rumania, Jan. 6 -- The Rumanian Government is reported to have ordered the remnants of the country's royalty to follow King Michael into exile, even though the two principal remaining representatives -- Princesses Elizabetha and Ileana -- collaborated so closely with the Russians that they became known as the King's "Red aunts."

poate ne si detaliaza ce inseamna "colaborarea" asta. daca au fost expulzate in cele din urma, poate ca nu au colaborat atat de strans...
la urma urmei comunistii erau teroristi si mafioti dar nu prosti. daca ar fi putut sa se legitimeze prin nistre membri ai familiei regale ar fi facut-o.

View Postlucifer76, on 12th March 2011, 15:39, said:

Sa ti-l dau ca exemplu pe Ferdinand care negocia pe ascuns cu germanii ? Sau pe Carol II care era cam dictator ?

Regele Ferdinand a ascultat de Consiliul de Coroana in cele din urma. a respectat perfect vointa poporului. restul este irelevant.
despre negocierile lui cu germanii am citit de curand un articol, si chiar ei se mirau de cat de laconic si misterios era Regele Ferdinand. a fost un rege foarte inteligent. a stiut sa ii tina pe toti in sah si sa le dea sperante pana a gasit momentul sa anunte decizia potrivita pentru tara. iar anuntul in cadrul consiliului de coroana a fost magistral.

despre dictatura lui Carol al II-lea nici nu are rost sa discutam decat raportat la contextul anilor respectivi cand toata europa era condusa de dictatori.
pai tu ai idee ce complicat este procesul decizional intr-o democratie in comparatie cu o dictatura?
in timp ce in democratie iti trebuie zile sau saptamani de negociere pentru orice decizie, dictatorul decide in 10 minute.
este inutil sa te gandesti ca o democratie ar fi rezistat mai mult de 10 minute in contextul anilor 30-40.

View Postlucifer76, on 12th March 2011, 15:39, said:

Mihai Viteazul , Mircea cel Batran , Stefan cel Mare , Vlad Tepes au gandit la fel ? Spartanii s-au descurajat in fata persilor ? Nu conteaza daca aveam sau nu sanse , macar daca incercam .

sa incercam ce? n-aveam ce incerca cand era limpede si pentru copii ca razboiul este pierdut.
Stefan cel Mare au platit tribut cand a fost cazul si a recunoscut suzeranitatea Portii si a Regelui Poloniei cand a vazut ca este strans cu usa.
Mihai Viteazul a fost un geniu militar, dar a luat-o prea tare si si-a pierdut capul... (la propriu :D )
gandeste realist, eroismul este bun cand exista macar o mica sansa de reusita. dar cand aliatii nostri principali, nemtii, erau batuti mar din toate partile, ce sansa aveam noi singuri in fata gigantului sovietic?

exista si posibilitatea spartana intr-adevar sa accepti infrangerea finala si sa lupti pana la ultimul. decizia Regelui nu a fost asta, iar tu poate ar trebui sa ii multumesti ca nu imi scrii in rusa acum. (mai probabil, nu imi mai scriai deloc...)

View Postlucifer76, on 12th March 2011, 15:39, said:

Dar cat de eroic este sa semnezi un armistitiu inexistent , o pace neconditionata  :cursing: .

este eroic sa recunosti evidentul chiar si atunci cand nu te avantajeaza. :yes:


View Postlucifer76, on 12th March 2011, 15:39, said:

Era un ciumpalac pe un tolic , il gasea pe Churchill dobitoc ca ne-ar fi dat pe mana rusilor . Dar ai nostri ce au facut , au arestat pe singurul om care li se impotrivea .

l-au arestat pentru ca era nebun si nu vedea ce este evident. si-a pus onoarea lui de soldat mai sus decat interesul national.
Antonescu are merite enorme, a adus mari servicii natiunii romane. Marea lui greseala a fost ca s-a indepartat de Familia Regala. l-a izolat practic pe Rege. Daca ar fi colaborat mai bine cred ca altul ar fi fost deznodamantul.

chiar mergand pe logica ta si presupunand ca ai dreptate ca Regele s-a lasat manipulat de comunisti si a tradat tara, este tot vina lui Antonescu. daca l-ar fi tinut aproape si i-ar fi dat impresia ca el ia deciziile ar fi avut mai multe metode sa ii indeparteze pe neaveniti din jurul lui.


View Postlucifer76, on 12th March 2011, 15:39, said:

Mie greu sa cred ca Napoleon si Bismark puteau sa se puna de acord in vreo priviinta .

in privinta asta s-au pus de acord.


View PostStefanU, on 12th March 2011, 16:01, said:

Da, am inteles acuma, mersi.

cu placere.
daca vrei sa stii mai multe poti sa citesti Normele Fundamentale ale Familiei Regale a Romaniei:
http://www.familiare...ale-a-romaniei/

Edited by Pollux, 12 March 2011 - 15:35.


#219
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostPollux, on 12th March 2011, 15:23, said:

sa incercam ce? n-aveam ce incerca cand era limpede si pentru copii ca razboiul este pierdut.
Deja am zis ce , dar repet :

Quote

Mai mult, armistitiul s-a semnat abia pe 12 septembrie 1944, iar regele a refuzat sa puna in garda armata romana aflata in calea bolsevicilor asupra intarzierii ca si asupra prevederilor reale ale actului, gest ce a dus la caderea in prizonieratul sovietic, intre 23 august si 12 septembrie, a circa 130.000 de soldati romani, ulterior deportati in Siberia.
La asta ce comentezi ? A mintit poporul , cauta ca se gaseste discursul de la 23 aug . A mintit si armata , intreaba-te cati din cei 130 000 s-au mai intors acasa .  Deja am spus ca nu a ridicat un deget in sprijinul politicienilor condamnati la moarte de comunisti . Deja am aratat cum a colaborat , el si familia lui , cu comunistii .

#220
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postmirceavoda, on 12th March 2011, 16:19, said:

ce lege salică,Polix? Aiurați aici despre legi abolite de mult. Unde e în vigoare legea asta? Cum o să invalideze Parlamentul României o lege care nu există? E în legislația României cumva?

daca nu citesti tot ce scriu nu putem avea o conversatie. :)
am zis "DACA se face trecerea la monarhie".
acum evident ca legea salica nu este in vigoare. :)

View Postmirceavoda, on 12th March 2011, 16:19, said:

Cum, a cumpărat Castelul Săvîrșin? Habar nu ai. E primit cadou de la unul care a fost numit Mareșal al curții. Mai documentează-te.

habar nu ai tu. In 1943 familia reaglă a României cumpără de la baronul Ionel de Mocioni-Stârcea, care era la acea vreme Mareșalul Castelului, Societatea Corvinul, care avea în proprietate castelul, terenurile și pădurile dimprejur.

View Postmirceavoda, on 12th March 2011, 16:19, said:

Crezi tu că sînt de acord cu tine? Nu sînt.

bine ca nu esti. :)

View Postmirceavoda, on 12th March 2011, 16:19, said:

Și ce crezi tu? dacă e Mihai pe tron pune picioru-n prag și scapă țara de căpușe? eu nu cred asta.

nici eu nu cred asta si nici nu imi doresc un monarh absolutist sau un dictator. :uhuhno:

#221
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostPollux, on 12th March 2011, 15:35, said:

nici eu nu cred asta si nici nu imi doresc un monarh absolutist sau un dictator. :uhuhno:
Deci vrem schimbare , dar sa nu se schimbe nimic .

#222
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlucifer76, on 12th March 2011, 16:58, said:

Deci vrem schimbare , dar sa nu se schimbe nimic .

ba da, sa se schimbe. am mai scris prin Poiana lui Iocan, dar mai reiau pe scurt:
1. seful statului sa fie un om apolitic (Regele) vs. seful statului este cel mai redutabil om politic (Presedintele)
2. sa nu intervina in deciziile politice acestea sa se ia exclusiv in parlament si guvern vs. procesul parlamentar sa fie viciat prin interventia unei forte suplimentare si exterioare (Presedintele) in favoarea partidului din care provine
3. serviciile secrete sa raporteze la un om apolitic vs. serviciile secrete sa raporteze la un presedinte politic, deci implicit la partidul acelui presedinte - viciind grav dezbaterea parlamentara, unul dintre partid dispunand de informatii suplimentare de care nu ar trebui sa dispuna
4. magistratii sa fie numiti de un om apolitic vs. magistratii sa fie numiti de un om politic
5. seful statului (Regele) sa poata exprima o parere nedemagogica cu privire la starea natiunii vs. seful statului sa fie demagog pentru a-si mari sansele de a fi reales el si partidul lui.

astea sunt numai 5 diferente sistemice importante, cu siguranta mai sunt si altele care nu imi vin acum in minte.
apoi mai urmeaza o gramada de avantaje ale monarhiei in fata republicii cu privire la legitimitatea istorica, simboluri, softpower si diplomatie.

Edited by Pollux, 12 March 2011 - 16:09.


#223
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca eu , ca om de rand nu o sa vad absolut nici o diferenta in bine pentru viata mea , crezi ca mi-ar pasa de familia regala ?

#224
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlucifer76, on 12th March 2011, 16:41, said:

Daca eu , ca om de rand nu o sa vad absolut nici o diferenta in bine pentru viata mea , crezi ca mi-ar pasa de familia regala ?

pai cred ca o sa vezi si tu o diferenta in bine pentru viata ta atunci cand legile se vor adopta printr-un proces normal in parlament si cand magistratii nu vor mai fi subordonati politic, sau cand Romania va fi reprezentata international de un om care a fost educat de mic in spiritul diplomatiei fata de un om care se trezeste peste noapte presedinte...

Edited by Pollux, 12 March 2011 - 16:49.


#225
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostPollux, on 12th March 2011, 16:35, said:

daca nu citesti tot ce scriu nu putem avea o conversatie. :)
am zis "DACA se face trecerea la monarhie".
acum evident ca legea salica nu este in vigoare. :)

habar nu ai tu. In 1943 familia reaglă a României cumpără de la baronul Ionel de Mocioni-Stârcea, care era la acea vreme Mareșalul Castelului, Societatea Corvinul, care avea în proprietate castelul, terenurile și pădurile dimprejur.

nici eu nu cred asta si nici nu imi doresc un monarh absolutist sau un dictator. :uhuhno:
eu am pretenție că mă exprim f clar și fără echivoc.Dacă nu e în vigoare la noi o lege care se numește SALICĂ pe ce vorbești? Nu are imp dacă se trece sau nu se trece la monarhie. De ce aduci in dicuție legi care nu există?
Cine a cumpărat. Peste tot scrie că e cadou. Acum mai nou spui că a cumpărat? Mai inainte ai spus și tu că a fost cadou.


Dacă nu e monarh absolut nu e monarh; adică e monarh pîrît. Ce să faci cu el? Să se furlandisească pe funcție de monarh, venituri de monarh și să producă exact zero?

#226
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postmirceavoda, on 12th March 2011, 16:55, said:

eu am pretenție că mă exprim f clar și fără echivoc.Dacă nu e în vigoare la noi o lege care se numește SALICĂ pe ce vorbești? Nu are imp dacă se trece sau nu se trece la monarhie. De ce aduci in dicuție legi care nu există?

nu se trece la monarhie, se revine la monarhie. deci implicit la constitutia din 1923 care avea prevederea salica.

View Postmirceavoda, on 12th March 2011, 16:55, said:

Cine a cumpărat. Peste tot scrie că e cadou. Acum mai nou spui că a cumpărat? Mai inainte ai spus și tu că a fost cadou.

a fost cumparat, cum am spus in postul anterior. :)
poate scrie in cartile bolsevicilor ca a fost cadou. un istoric serios nu si-ar permite asemenea minciuna pentru ca e simplu de dovedit cu documente care e adevarul.

eu am spus ca a fost cadou de dragul discutiei in contextul de mai devreme, dar in paranteza am precizat ca de fapt a fost cumparat.


View Postmirceavoda, on 12th March 2011, 16:55, said:

Dacă nu e monarh absolut nu e monarh; adică e monarh pîrît. Ce să faci cu el? Să se furlandisească pe funcție de monarh, venituri de monarh și să producă exact zero?

da.

#227
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostPollux, on 12th March 2011, 17:06, said:

ba da, sa se schimbe. am mai scris prin Poiana lui Iocan, dar mai reiau pe scurt:
1. seful statului sa fie un om apolitic (Regele) vs. seful statului este cel mai redutabil om politic (Presedintele)
2. sa nu intervina in deciziile politice acestea sa se ia exclusiv in parlament si guvern vs. procesul parlamentar sa fie viciat prin interventia unei forte suplimentare si exterioare (Presedintele) in favoarea partidului din care provine
3. serviciile secrete sa raporteze la un om apolitic vs. serviciile secrete sa raporteze la un presedinte politic, deci implicit la partidul acelui presedinte - viciind grav dezbaterea parlamentara, unul dintre partid dispunand de informatii suplimentare de care nu ar trebui sa dispuna
4. magistratii sa fie numiti de un om apolitic vs. magistratii sa fie numiti de un om politic
5. seful statului (Regele) sa poata exprima o parere nedemagogica cu privire la starea natiunii vs. seful statului sa fie demagog pentru a-si mari sansele de a fi reales el si partidul lui.

astea sunt numai 5 diferente sistemice importante, cu siguranta mai sunt si altele care nu imi vin acum in minte.
apoi mai urmeaza o gramada de avantaje ale monarhiei in fata republicii cu privire la legitimitatea istorica, simboluri, softpower si diplomatie.
Păi, dacă numește magistrați, reprezintă România, controlează serviciile secrete, atunci înseamnă că are o mare putere, adică este investit cu ea.În acest caz ce decizii politice să mai ia parlamentul sau guvernul? Pe acelea greu de luat probabil ca să se spargă oalele în capul altora.

Noi vorbim numai așa teoretic, că vreo șansă Mihai nu are. Dacă ar fi avut ar fi fost pe tron de mult.


Alt candidat la postul de rege nu este?

#228
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postmirceavoda, on 12th March 2011, 17:06, said:

Păi, dacă numește magistrați, reprezintă România, controlează serviciile secrete, atunci înseamnă că are o mare putere, adică este investit cu ea.

n-a zis nimeni ca le controleaza. serviciile secrete sunt controlate de parlament. nu e tot aia....

View Postmirceavoda, on 12th March 2011, 17:06, said:

În acest caz ce decizii politice să mai ia parlamentul sau guvernul? Pe acelea greu de luat probabil ca să se spargă oalele în capul altora.

toate deciziile trebuie luate in parlament.

View Postmirceavoda, on 12th March 2011, 17:06, said:

Noi vorbim numai așa teoretic, că vreo șansă Mihai nu are. Dacă ar fi avut ar fi fost pe tron de mult.

da, vorbim teoretic.

View Postmirceavoda, on 12th March 2011, 17:06, said:

Alt candidat la postul de rege nu este?

nu exista postul de rege, deci nu exista candidati.

Edited by Pollux, 12 March 2011 - 17:30.


#229
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Tocmai ai raspuns ca nu crezi ca "dacă e Mihai pe tron pune picioru-n prag și scapă țara de căpușe?" si ai uitat deja ce ai raspuns ?

Mircea , vezi ca mai e Niculae , un pustiulica , cica asta e urmasul lui Mihai .

#230
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlucifer76, on 12th March 2011, 17:20, said:

Tocmai ai raspuns ca nu crezi ca "dacă e Mihai pe tron pune picioru-n prag și scapă țara de căpușe?" si ai uitat deja ce ai raspuns ?

nu pune piciorul in prag in sensul ala dictatorial la care se referea Mircea (sau tu - nu mai stiu exact cine a scris postul ala).
n-am zis niciunde ca nu ar fi niste schimbari majore.

#231
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
nenea pollux, matale vad ca te pricepi perfect la orice, incepand de la fosile regale pana la centrale atomice japoneze.
experienta vietii spune ca ala care se pricepe la toate, de fpat nu stie mai nimic. :)

dar pentru ca este un weekend casnic, pasnic si linistit, imi place sa ma uit la cascadorii rasului, fara sa dau bani pe bilet. :)
hai, da-te in spectacol in continuare! :P

#232
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postlucifer76, on 12th March 2011, 18:20, said:

Tocmai ai raspuns ca nu crezi ca "dacă e Mihai pe tron pune picioru-n prag și scapă țara de căpușe?" si ai uitat deja ce ai raspuns ?

Mircea , vezi ca mai e Niculae , un pustiulica , cica asta e urmasul lui Mihai .
știu eu ce am zis.Îl întrebam pe el. Poate zice altceva.

Aha, Niculae. E ăla din Anglia care a învățat la geografie ceva despre România?



View PostPollux, on 12th March 2011, 18:29, said:

nu pune piciorul in prag in sensul ala dictatorial la care se referea Mircea (sau tu - nu mai stiu exact cine a scris postul ala).
n-am zis niciunde ca nu ar fi niste schimbari majore.
Deci ar fi schimbări majore, dar el nu pune picioru-n prag. Păi, dacă altcineva le face, de ce mai e nevoie de el?

#233
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,176
  • Înscris: 31.07.2007

View PostPollux, on 12th March 2011, 17:18, said:

n-a zis nimeni ca le controleaza. serviciile secrete sunt controlate de parlament. nu e tot aia....

De ce ar fi serviciile secrete controlate de legislativ si nu de executiv?

#234
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postedy_wheazel, on 12th March 2011, 17:52, said:

De ce ar fi serviciile secrete controlate de legislativ si nu de executiv?

pentru ca in legislativ sunt reprezentate toate partidele politice, guvernul este format de un singur partid politic.

View Postmirceavoda, on 12th March 2011, 17:49, said:

Deci ar fi schimbări majore, dar el nu pune picioru-n prag. Păi, dacă altcineva le face, de ce mai e nevoie de el?

pai am explicat mai sus de ce...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate