Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26079 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1156 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (553 votes [47.55%])

    Percentage of vote: 47.55%

  2. Nu (510 votes [43.85%])

    Percentage of vote: 43.85%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.60%])

    Percentage of vote: 8.60%

Vote Guests cannot vote

#25525
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 19 mai 2024 - 12:26, said:

Tu faci parte din rămășița sămânței ”femeii” fiindcă ești etnic evreu?

E mai complicată treaba, tu nu vezi că iudaismul modern (cu excepția non-rabbaniților) nu recunoaște descendența patriliniară, doar pe cea matriliniară (caca-maca vorba ta)... oare de ce?! :scratchchin:

View Posthorny_hornet, on 19 mai 2024 - 12:32, said:

Ce fumezi? Pare marfă de calitate. Posted Image

:lol:  ...da știu, pare marfă de calitate! :smoke:

E greu la deal cu boii mici... :)


PS la punctele a, b, c, d nu zici nimic? 🤔

View Postdark, on 19 mai 2024 - 11:26, said:

Au dispărut minunile, că nu se mai fac,

acum nici „cartea” nu mai e carte, trebuie să o cauți tu prin nu știu ce site-uri obscure!

Poate se fac, pe ascuns...

Aici vorbim despre limba română, ce site-uri obscure visezi?!
Toată suflarea românească (la cei interesați mă refer) știe de traducerea respectivă... :yes:

Edited by heartu, 19 May 2024 - 14:33.


#25526
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 15.10.2020

View Postheartu, on 19 mai 2024 - 14:31, said:

PS la punctele a, b, c, d nu zici nimic?
Nu vreau să ajungem la o discuție de genul: ba da, ba nu. Ți-am zis părerea mea, mi-ai zis părerea ta, eu consider că ai mintea plină de minciuni, probabil că tu crezi că eu am mintea plină de minciuni. E posibil să am mintea plină de minciuni. Nu sunt atașat de credințele mele, nu cred că sunt foarte atașat de mine.

Credința mea în forța creatoare și în multivers o consider spirituală, nu am nevoie de dovezi, mă face să mă simt bine, am nevoie de mai mult de atât? Poate că nu există nici forța creatoare, nici multiversul, cine știe? Poate că oamenii care încearcă să-i convingă pe ceilalți de fapt încearcă să își îndepărteze propriile dubii.

#25527
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 05.03.2024

View Postlupini, on 19 mai 2024 - 12:58, said:


"Cunoaște-te pe tine însuți". Adevărul se află nu din discuții cu zeii, ci cu oamenii.

Am vazut reactia ta in fata evidentei. Sunt lamurit.

#25528
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 15.10.2020

View Postocean, on 19 mai 2024 - 16:43, said:

Am vazut reactia ta in fata evidentei. Sunt lamurit.
Tu recunoști când greșești? :)
Socrate a fost acuzat de ateism. Dacă era ateu sau nu, asta numai el știa. A afirmat că crede în zei, dar în același timp pare să creadă că zeii sunt de lut. Afirmația sa cu privire la moarte e interesantă:

„Moartea e una din două: sau e ca şi cum cel mort n-ar mai exista şi n-ar mai simţi nimic, sau, după cum se spune, înseamnă o schimbare şi o mutare a sufletului din acest loc de aici în altul. Şi dacă înseamnă lipsa oricărei simţiri şi e ca somnul cuiva care n-ar vedea nimic, nici măcar un vis, atunci moartea ar putea fi un cîştig minunat. Pentru că eu cred că dacă cineva ar trebui să aleagă o astfel de noapte în care a dormit atît de adînc încît n-a avut nici un vis, să compare cu această noapte celelalte nopţi şi zile ale vieţii sale şi, cercetînd, ar trebui să spună cîte zile şi nopţi a petrecut în viaţa lui mai bine şi mai plăcut decît această noapte, cred că acela, chiar dacă n-ar fi om de rînd, ci însuşi marele rege, ar găsi că sînt foarte puţine la număr pe lîngă celelalte zile şi nopţi. Prin urmare, dacă aşa este moartea, eu spun că este un cîştig; pentru că astfel timpul întreg nu pare mai lung decît o singură noapte.

Iar dacă a muri înseamnă să pleci de aici în altă parte şi dacă sînt adevărate cele ce se spun – cum că acolo se află toţi cei care au murit –, atunci ce alt bine ar putea fi mai mare decît acesta, judecători? Dacă cineva, sosind în Hades, scăpat fiind de aceşti aşa-zişi judecători, îi va găsi pe adevăraţii judecători despre care se spune că împart dreptatea acolo, pe Minos şi Radamanthys, pe Eac, Triptolemos şi alţi eroi cîţi au fost oameni drepţi în viaţa lor, oare ar fi urîtă acea călătorie? Cu cîtă bucurie ar primi oricare dintre voi să ajungă lîngă Orfeu, sau lîngă Musaios, sau lîngă Hesiod ori Homer? În ceea ce mă priveşte, aş muri de bunăvoie de nenumărate ori, dacă aşa stau lucru­rile (…).“

#25529
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 13.02.2004
@horny_hornet un bun crestin nu recunoaste cand greseste. Religia nu creste. Ia si cand greseste...de fapt...este vina satanei...si ca de fapt ea nu a gresit. Tu vrei sa ramana biserica fara bani? Daca ar recunoaste ca greseste...crezi ca mai erau multi creduli ce bagau botul la basmele crestine?

#25530
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 05.03.2024

View Posthorny_hornet, on 19 mai 2024 - 17:15, said:

Tu recunoști când greșești? Posted Image
Socrate a fost acuzat de ateism. Dacă era ateu sau nu, asta numai el știa. A afirmat că crede în zei, dar în același timp pare să creadă că zeii sunt de lut. Afirmația sa cu privire la moarte e interesantă:
Din fragmentele puse de mine nu reiese ca zeii in care credea Socrate sunt de lut. Ca nu recunostea toti zeii din vremea lui, ca nu era sigur de veridicitatea invataturii despre moarte, e altceva.
Viziunea lui asupra mortii, din textul pus de tine, este logica, n-are nimic special. Era o persoana rationala.

Cand informatiile nu sunt clare mai poti respinge o idee. Dar cand scrie negru pe alb, daca esti un propovaduitor al adevarului, trebuie sa accepti. Da, in viata reala sunt situatii in care ne este dificil sa recunoastem pe moment, la cald, ca am gresit.

View Postbolovan, on 19 mai 2024 - 17:26, said:

@horny_hornet un bun crestin nu recunoaste cand greseste. Religia nu creste. Ia si cand greseste...de fapt...este vina satanei...si ca de fapt ea nu a gresit. Tu vrei sa ramana biserica fara bani? Daca ar recunoaste ca greseste...crezi ca mai erau multi creduli ce bagau botul la basmele crestine?
Chiar sa fie o minciuna totul, daca de maine toti oamenii ar asculta de Hristos, eu cred ca am duce-o mai bine ca acum, la nivel global. Am fi prieteni fiecare cu fiecare.

Edited by ocean, 19 May 2024 - 18:10.


#25531
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 15.10.2020

View Postocean, on 19 mai 2024 - 18:22, said:

Din fragmentele puse de mine nu reiese ca zeii in care credea Socrate sunt de lut.
Citește cu atenție:
Meletus: Mă refer la cel din urmă — că ești un ateu complet.
Socrate: Aceasta este o afirmație extraordinară, Meletus. De ce spui asta? Vrei să spui că nu cred în divinitatea soarelui sau a lunii, care este crezul comun tuturor oamenilor?
Meletus: Vă asigur, judecătorilor, că nu crede în ele; căci el spune că soarele este piatră, iar luna pământ.

Foarte convingător teismul lui Socrate, n-am ce zice. Nu mă miră că l-au condamnat. Putea să zică măcar că crede în Zeus, sau ceva.

View Postocean, on 19 mai 2024 - 18:22, said:

daca de maine toti oamenii ar asculta de Hristos, eu cred ca am duce-o mai bine ca acum, la nivel global. Am fi prieteni fiecare cu fiecare.
Cel mai dificil lucru e să-i convingi pe creștini să asculte de Isus, eu chiar am încercat să-i conving, dar nimic. Creștinii au senzația că credulitatea e calea spre rai.

#25532
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 05.03.2024
Partea asta, in care Socrate ii demonstreaza logic lui Melitus ca se inseala, ai citit-o? Observi ca face distinctie intre zei si demoni (alta forma de zei)? Si ca crede in ambele categorii? Si ca crede intr-o putere a demonilor si a zeilor?


Quote

Dar raspunde si la asta: E cineva care sa creada in puterea demonilor si totusi sa nu creada in demoni?

Nu, nu este! Raspunse Melitus.

In sfarsit, ma indatorezi foarte mult raspunzandu-mi, desi numai silit de judecatori. Asadar, recunosti ca eu cred in puterea demonilor si propovaduiesc despre ea, fie ca e vorba depre demonii vechi sau noi. Deci, dupa spusa ta, admit puterea demonilor, lucru marturisit prin juramant si-n acuzatia ta. Daca dar admit puterea demonilor, trebuie in chip necesar sa recunosc si existenta demonilor, nu-i asa? Fireste, caci presupun ca recunosti acest lucru de vreme ce-mi raspunzi. Dar nu consideram noi demonii ca niste zei sau niste copii ai zeilor? Asa e sau nu?

Chiar asa! Raspunse Melitus.

Prin urmare, daca dupa propria ta marturie eu admit existenta demonilor si daca acestia sunt zei, iata tocmai dovada despre ceea ce spuneam. Ca tu vii sa ne pui ghicitori si sa petreci pe socoteala noastra, zicand ca nu cred, si totusi cred in zei, devreme ce recunosc existenta demonilor. Si iarasi, daca, dupa cum se mai spune, demonii sunt copii din flori ai zeilor facuti cu nimfele sau cu alte mame, cine ar putea crede ca exista copii ai zeilor si ca nu exista zei?  Asta ar fi tot asa de absurd ca si cum ai spune ca exista catari nascuti din cai si magarite si ca nu exista nici cai, nici magari. Astfel, Melitus, din toate astea reiese ca tu mi-ai adus invinuirea numai asa ca sa ma pui la incercare sau din lipsa unui alt motiv serios, pentru a ma putea cita in fata tribunalului. Caci oricum este peste putinta sa faci pe un om cu oricat de putina minte sa creada ca aceeasi persoana poate admite o putere a demonilor si a zeilor si in acelasi timp sa nu admita nici existenta zeilor, nici a demonilor, nici a eroilor.

View Posthorny_hornet, on 19 mai 2024 - 18:41, said:

Cel mai dificil lucru e să-i convingi pe creștini să asculte de Isus,
E mai usor sa facem ce vrem.

#25533
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 15.10.2020

View Postocean, on 19 mai 2024 - 19:12, said:

Partea asta, in care Socrate ii demonstreaza logic lui Melitus ca se inseala, ai citit-o? Observi ca face distinctie intre zei si demoni (alta forma de zei)? Si ca crede in ambele categorii? Si ca crede intr-o putere a demonilor si a zeilor?
Da, am înțeles că demonii erau entități între zei și oameni. Și Buddha vorbea de demonul Mara, dar e foarte clar că vorbea despre niște gânduri ale omului, Buddha nu credea că Mara era real. Demonul lui Socrate pare ceva similar cu demonul lui Buddha, doar că era mai simpatic, nu îi zicea ce să facă, îi zicea ce să nu facă. Eu nu zic că Socrate era ateu, dar e clar că avea idei diferite de contemporanii săi.

#25534
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 05.03.2024

View Posthorny_hornet, on 19 mai 2024 - 18:41, said:

Citește cu atenție:
Meletus: Mă refer la cel din urmă — că ești un ateu complet.
Socrate: Aceasta este o afirmație extraordinară, Meletus. De ce spui asta? Vrei să spui că nu cred în divinitatea soarelui sau a lunii, care este crezul comun tuturor oamenilor?
Meletus: Vă asigur, judecătorilor, că nu crede în ele; căci el spune că soarele este piatră, iar luna pământ.

Foarte convingător teismul lui Socrate, n-am ce zice. Nu mă miră că l-au condamnat. Putea să zică măcar că crede în Zeus, sau ceva.

Ideea ca soarele si luna n-ar fi zei ii apartine lui Anaxagoras din Clazomene. Citat din introducerea la "Legile", scrisa de acelasi Platon:

Quote

Procese de impietate au fost la Atena şi în Grecia; dar de cele mai multe ori ele erau un paravan sub care se ascundeau adesea motive politice sau de altă natură. Anaxagoras a trebuit să se exileze din Atena, ca să nu se expună unui proces de ase bie' · Şi motivul era că enunţase teoria că aştrii nu sunt divinităţi , ci corpuri (pietre) incandescente

Daca observi, Socrate a negat acuzatia lui Melitus, si l-a adus in discutie pe Anaxagora cu ideile sale. Deci nu avem dovada indirecta a faptului ca Socrate n-ar fi crezut ca Soarele si Luna sunt zei.

Quote


O, minunatule Melitus, de ce vorbesti asa? Ce, eu nu cred ca si ceilalti oameni ca Soarele si Luna sunt zei?

Nu, pe Jupiter, atenieni, nu crede! El zice ca Soarele e o piatra iar Luna un pamant. Spuse Melitus.

Tu crezi ca acuzi pe Anaxagoras. Tu dispretuiesti pe judecatorii nostri, si-i crezi prea ignoranti daca-ti inchipui ca ei nu stiu ca de astfel de teorii sunt pline cartile lui Anaxagora din Clazomene



#25535
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 06.03.2021

 ocean, on 19 mai 2024 - 18:22, said:

Chiar sa fie o minciuna totul, daca de maine toti oamenii ar asculta de Hristos, eu cred ca am duce-o mai bine ca acum, la nivel global. Am fi prieteni fiecare cu fiecare.

Tu ignori faptul că Isus a venit la oile pierdute ale casei lui Israel, nu la neamuri, nu la goimi, nu la samariteni, nu la păgânii necircumciși și necurați... :nonobad:

Că voi ați scris despre el la secole distanță și l-ați transformat în zeu/idol, este problema voastră, dar la început n-a fost așa... :nonobad:

Edited by heartu, 19 May 2024 - 22:57.


#25536
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,297
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajocean, pe 19 mai 2024 - 18:22, a scris:

Chiar sa fie o minciuna totul, daca de maine toti oamenii ar asculta de Hristos, eu cred ca am duce-o mai bine ca acum, la nivel global. Am fi prieteni fiecare cu fiecare.

Da, și mai ales copiii noștri:

NTR:
Marcu 7:9 Apoi le-a zis:
‒ Și ați respins frumos porunca lui Dumnezeu ca să păstrați tradiția voastră! 10 Căci Moise a zis: „Să-ți respecți tatăl și mama“ și „Cel ce-și vorbește de rău tatăl sau mama să fie pedepsit cu moartea“. 11 Însă voi ziceți: „Un om nu este vinovat dacă îi spune tatălui său sau mamei sale: «Orice ajutor ai putea primi de la mine este korban»“ (adică este deja închinat ca dar lui Dumnezeu). 12 Astfel, voi nu-l mai lăsați să facă nimic pentru tatăl sau mama lui 13 și desființați Cuvântul lui Dumnezeu prin tradiția voastră pe care o răspândiți. Și faceți multe alte lucruri de felul acesta.

#25537
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,297
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajhorny_hornet, pe 19 mai 2024 - 19:34, a scris:

Da, am înțeles că demonii erau entități între zei și oameni. Și Buddha vorbea de demonul Mara, dar e foarte clar că vorbea despre niște gânduri ale omului, Buddha nu credea că Mara era real. Demonul lui Socrate pare ceva similar cu demonul lui Buddha, doar că era mai simpatic, nu îi zicea ce să facă, îi zicea ce să nu facă. Eu nu zic că Socrate era ateu, dar e clar că avea idei diferite de contemporanii săi.

Și astăzi există persoane care pretind că sunt ghidați în viață de un spirit familiar.
Putem aduce aici ca exemplu ghicitorii sau... penticostalii. Există penticostali care zilnic primesc vise, vedenii sau anumite voci le spun chestii, de cele mai multe ori ”mărunte”, spre exemplu: nu trece strada acum.
În vechime, credința în demoni îmbrăca numeroase forme, de exemplu, împăratul Iulian credea că există demoni, dar nu credea în minciunile lor, căci îi considera a fi mincinoși și dorea să ajungă, prin multitudinea jertfelor sale animale, la un zeu, care să-i arate viitorul, ce se va întâmpla.
Pe vremea respectivă, nu se considera că demonii erau răi sau buni, nu, ci doar... mincinoși. Oricum, popoarele antichității credeau într-o multitudine de astfel de creaturi supranaturale, la popoarele nordice existau acei gnomi sau elfi, la popoarele balcanice acele iele (vântoase, rusalce) sau știme ale apelor, un fel de sirene ori strigoii.
Necromanția, vrăjile, sunt forme de spiritualitate milenare, nu este nimic nou. Și astăzi oamenii cheamă morții, câți oare nu merg la moaștele sfântului Nectarie, sperând la un ajutor din partea acestui mort?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JRlPK5_FKmI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F-4CSATe7Qg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-rVvOWoIWrA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25538
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,297
  • Înscris: 16.03.2004
Exemplu despre cum ”funcționează” visele și vedeniile din partea lui ”Dumnezeu”, cum comunică la nivel spiritual, din perspectivă penticostală:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YbW4hYgE5VE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25539
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,665
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdark, pe 20 mai 2024 - 06:38, a scris:


Necromanția, vrăjile, sunt forme de spiritualitate milenare, nu este nimic nou.
Asa i se zice acum la escrocheriile/inselatoriile astea ?

Cunosc o familie de atei, amandoi cu facultate, care merg la sedinte de spiritism. Chipurile, "e ceva adevar acolo . . . " .

#25540
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 13.02.2004
@Paco_ste1
https://dexonline.ro/definitie/ateu
Asa ca nu mai folosi cuvinte pe care nu le intelegi.

#25541
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 05.03.2024

View Postheartu, on 19 mai 2024 - 22:56, said:

Tu ignori faptul că Isus a venit la oile pierdute ale casei lui Israel, nu la neamuri, nu la goimi, nu la samariteni, nu la păgânii necircumciși și necurați... Posted Image

Că voi ați scris despre el la secole distanță și l-ați transformat în zeu/idol, este problema voastră, dar la început n-a fost așa... Posted Image
In Fapte, daca citesti, vei vedea ca Isus i-a trimis pe crestini si la neamuri. Ascultarea de Hristos nu este idolatrie, cum n-a fost idolatrie nici ascultarea de Moise sau de proroci.

View Postdark, on 20 mai 2024 - 06:22, said:

Da, și mai ales copiii noștri:

NTR:
Marcu 7:9 Apoi le-a zis:
‒ Și ați respins frumos porunca lui Dumnezeu ca să păstrați tradiția voastră! 10 Căci Moise a zis: „Să-ți respecți tatăl și mama“ și „Cel ce-și vorbește de rău tatăl sau mama să fie pedepsit cu moartea“. 11 Însă voi ziceți: „Un om nu este vinovat dacă îi spune tatălui său sau mamei sale: «Orice ajutor ai putea primi de la mine este korban»“ (adică este deja închinat ca dar lui Dumnezeu). 12 Astfel, voi nu-l mai lăsați să facă nimic pentru tatăl sau mama lui 13 și desființați Cuvântul lui Dumnezeu prin tradiția voastră pe care o răspândiți. Și faceți multe alte lucruri de felul acesta.
Nu se ajunge in situatia ta daca oamenii asculta cu totii de Hristos. Copilul va fi invatat de mic ca Dumnezeu le cere sa-si cinsteasca parintii.

4. Caci Dumnezeu a zis: "Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta"

#25542
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,483
  • Înscris: 29.12.2006

Vizualizare mesajhorny_hornet, pe 19 mai 2024 - 19:34, a scris:

Și Buddha vorbea de demonul Mara

Ba chiar și James Clerk Maxwell vorbea în experimetul său mental, sau mintal, despre un demon ipotetic ce ar încălca principiul al doilea al termodinamicii. :)

Mulți au vorbit despre astfel de personagii, inclusiv Socrate. Demonii lui sunt de tip Maxwell.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

2 members, 0 guests, 1 anonymous users

heartu, nico99900

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate