Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Despre mersul pe banda a doua

- - - - -
  • Please log in to reply
399 replies to this topic

#397
Panther_G

Panther_G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 13.10.2003

 richelieu, on 22nd December 2010, 11:45, said:

Bai fratele meu...da' de unde ideea asta cretina (pe care am vazut-o deja la multi) ca prioritatea trebuie sa fie  casa si pe urma masina?  De ce e casa, atat de importanta in ideea romanului? Eu stau acasa 3-4 ore/zi, exceptandu-le pe cele 7-8 in care dorm. Dar in masina, se poate intampla sa stau 7-8 ore/zi si asta zilnic. Pai in cazul asta de exemplu, de ce as avea nevoie de o super casa, in loc sa dau banii pe o super masina?

Nu voi putea pricepe in veci incrancenarea asta a romanului cu casa. S-au facut sclavii bancilor pentru o  "casa pe pamant" Cunosc o gramada de oameni care s-au nenorocit dpdv financiar din cauza maniei cu casa.

Si tot tu vorbesti de generalizari....

Off topic un pic dar fie.
Asta cam e si parerea mea, din ratiuni economice. Daca nu faci taximetrie sau daca nu iti castigi painea cu masina, pe termen lung nu face decat sa pape bani. Casa (luata pe credit) ajunge la un moment dat sa poata produce (scapi de chirie/rata), en fin, intelegi mecanismul. Ala care si-a luat A8 si sta la garsoniera tot sclavul bancilor e ca doar nu l-a luat cu banii jos. Cel putin vasta majoritate a prietenilor mei si-au luat pe credit.
Iar afara, mobilitatea fortei de munca i-a facut pe majoritatea sa prefere chiria in detrimentul ratei la casa. Probabil ca in timp o sa se schimbe perceptia si la noi (dupa ridicarea restrictiilor de munca in toata UE, aderarea la Schengen, so on).
On topic.
Nu pot sa imi dau cu parerea pentru ca nu am carnet de suficient de mult timp :D

#398
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006

 Panther_G, on 23rd December 2010, 03:42, said:

Cel putin vasta majoritate a prietenilor mei si-au luat pe credit.

Stiu ca ma aprofundez in offtopic, dar asta chiar e o frustrare de-a mea mai veche....si poate reusesc s-o "omor" :D. Cand afirmi asta, te referi la masini de lux?
Pe strada mea (strada de blocuri, construita prin 86) vezi aproape orice masina iti trece prin cap de la "modeste " GLK-uri, pana la Bentley. Pe o parte din posesori ii cunosc....si nicidecum n-au facut credite pentru masinile alea. Cel mult leasinguri...din firmele proprii. Ideea este ca, desi o casa te salveaza de cheltuieli cu chiria, iti aduce alte cheltuieli, in general mult mai mari. Ma refer la casa, nu la apartament. Intretinerea unei case, chiar si modeste, este destul de mare.....si-n plus iti mananca mult timp si cu munca fizica. Dar mirajul asta al casei, ii mananca pe romani, in sensul ca sunt foarte putini cei care, chiar daca se hotarasc sa-si faca o casa, se limiteaza strict la dimensiuni si utilitati care sa le fie necesare, nimic mai mult. Si atunci incep problemele :)

#399
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
nu mai gasesc anuntul din ziar, sa`l reproduc cu exactitate, dar stiu ca vindea unu` un cayene alb cu tuning exterior, contra unui apartament de 2 camere in constanta
i`as da cel mult o garsoniera, un apartament sa se duca la munca sa faca iar banii care i`a dat pe masina aia
plus ca intretinerea anuala la un cayene sigur e mai mare decat un apartament de 2 camere, chiar si iarna

#400
Panther_G

Panther_G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 13.10.2003

 richelieu, on 23rd December 2010, 08:30, said:

Stiu ca ma aprofundez in offtopic, dar asta chiar e o frustrare de-a mea mai veche....si poate reusesc s-o "omor" :D. Cand afirmi asta, te referi la masini de lux?
Pe strada mea (strada de blocuri, construita prin 86) vezi aproape orice masina iti trece prin cap de la "modeste " GLK-uri, pana la Bentley. Pe o parte din posesori ii cunosc....si nicidecum n-au facut credite pentru masinile alea. Cel mult leasinguri...din firmele proprii. Ideea este ca, desi o casa te salveaza de cheltuieli cu chiria, iti aduce alte cheltuieli, in general mult mai mari. Ma refer la casa, nu la apartament. Intretinerea unei case, chiar si modeste, este destul de mare.....si-n plus iti mananca mult timp si cu munca fizica. Dar mirajul asta al casei, ii mananca pe romani, in sensul ca sunt foarte putini cei care, chiar daca se hotarasc sa-si faca o casa, se limiteaza strict la dimensiuni si utilitati care sa le fie necesare, nimic mai mult. Si atunci incep problemele :)
Nu ma refeream la masini de lux si nici la "casi", eram mai pe centru cu abordarea: apartamente -> masini in range 10-20k eur. La case stiu ca ai costuri mai mari dar aici vorbeam de ala cu A8 vs garsoniera in Rahova. Daca astia cu firme isi mai iau o masina mai acatarii, cei cu salar n-au de unde sa puna la ciorap atata banet ca sa o cumpere cu banii jos. Anyway, ideea e ca de principiu nici eu nu sunt de acord cu "inrobirea" la banca pentru o casa de la 20 de ani. Intre 20-30 de ani e normal sa iti faci de cap (iti iei o masina mai sportiva, o gagica cu craci mai lungi), dupa 30, fiecare dupa cum il taie capul sau dupa cum arata starea bugetului. Scot din calcul pe cei cu firme pentru ca majoritatea sunt workeri, patroni mai putin per total.
Ca sa inchid offtopicul, la cum arata preturile acum, decat sa imi iau masina cu 40k mai bine mi-as lua apartament cu 45k.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate