Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
prescriere datorii pariti decedati

La multi ani @Cousteau !

Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

Lidl se va deschide in Romania !

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#73
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 Mosotti, on 28th June 2011, 13:29, said:

... insa adevarul e numai unul singur de cind s-a inventat comertul: CERERE SI OFERTA. nu poti vinde ceva la suprapret decit daca exista imbecilii care sa cumpere...
Nu e chiar asa. Mai exista la noi niste asociatii ale patronatelor producatorilor si importatorilor care se aduna la ceas de seara ca sa stabileasca niste preturi "minime". Niste asociatii care au preferat sa arunce castravetii cand nu se vindeau la 1 leu kilu costandu-i mai mult "anihilarea" lor. Niste nesimtiti care toata ziua apar la televizor plangandu-se de cat le este lor de greu dar nerecunoscand niciodata evaziunea fiscala pe care o fac. Dar daca te uiti la burtile si averile lor iti dai seama ca nu le e chiar atat de greu pe cat se plang. Cererea si oferta functioneaza intr-o economie corecta concurentiala. Atata timp cat la noi spre exemplu pretul cel mai mic la faina va fi de 3 lei nu ai ce sa faci decat sa cumperi la pretul ala. Daca piata ar fi intr-adevar libera iti garantez eu ca am avea preturi mult mai mici sau macar comparabile cu alte tari. Vezi exemplul comunicatiilor unde avem printre cele mai bune servicii la preturi printre cele mai mici. Problema e la haleala ca aici toti smecherii merg pe principiul "omul are, n-are, tre' sa bage ceva in el" si astfel isi permit sa faca tot felul de intelegeri. E adevarat ca si romanul e prostul prostilor care cumpara o tona de mancare ca sa arunce jumatate din ea iar cealalta jumatate sa o borasca si de asta isi permit sa faca asa ceva.

Edited by daddy, 28 June 2011 - 17:13.


#74
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
cel mai mult ma enerveaza este ca casiera care scaneaza produsele nu are voie sa tina cheia cand trebuie sa faca sold-ul. :thumbdown:  deci casiera apasa pe buton si noi, clientii, tb sa asteptam minute in sir pana vine un angajat cu cheia si face sold-ul de fata cu casiera :worthy:

#75
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,732
  • Înscris: 24.10.2005
Asta nu e doar la LIDL sau in Romania, ci si in alte tari europene. Exista si in supermarketuri o ierarhie, de aceea doar o casiera superioara in pozitie are voie sa tina acea cheia.

Edited by chaosss, 28 June 2011 - 19:19.


#76
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
in italia nu luam foarte multe de la Lidl dar ma ducem pentru cateva produse....luam un ulei de masilne extravirgin cu 2-3 euro litrul, otet balsamic cu 1 euro, orez arborio (excellent pentru risotto) cu 1 euro kilogramul, borcanele cu ansoa la 1 euro si niste masilne verzi mari in borcane de 800grame cu pana in 2 euro....

credeti ca or sa fie la fel de ieftine si la noi?

era o intrebare retorica.... de fapt stiu raspunsul.

Edited by bubalus, 29 June 2011 - 09:40.


#77
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
vreti razbunare???
tocmai le trag o factura!

#78
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

 Mosotti, on 27th June 2011, 22:28, said:

te-ai intrebat care sint taxele STATULUI pe alcool in romania si in italia?

in rest, oricine stie ca in romania sint preturi mai mari ca dincolo, nu e vina niciunui magazin, e vina romanilor ca oricum cumpara tot, ca lacustele. se numeste CERERE SI OFERTA. exista cerere prost sa fii sa nu ceri cacalau. chiar de-a dreptul imbecil
Pe langa apucaturile tale comuniste, da, e si vina romanilor, dar MAI ALES a MAFIEI romanesti.

#79
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
apucaturi comuniste are ma-ta, ba :first:

nu exista nici o mafie, doar imbecili care cumpara. sau poate n-ati auzit de vorba aia "nu e prost ala care cere, e prost ala care da"? mafia nu inseamna oameni de afaceri care vor sa scoata profit maxim.

uite inca un exemplu. in timisoara a fost festivalul berii pubiplii. si am zis cu un coleg "hai sa mergem sa halim niste mici". ajungem acolo 2,5 LEI UN MIC. un mic mic. ce crezi c-am facut io personal? well, mi-am bagat pubipla in micii lor. dar asta nu i-a impiedicat sa vinda la altii probabil 17 milioane de mici la un pret complet retardat. pentru ca vreo 14 mici la magazin sint un pic peste 10 lei. iar daca esti firma care cumpara angro dracu stie cit costa :w00t:

#80
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Da man, dar tu ai dat un exemplu in care ai de ales. Eu am dat un exemplu de alimente de stricta necesitate unde preturile minime sunt impuse de o mafie a importatorilor/producatorilor dar mai ales de mafia supermarketurilor. Ce-ai sa faci daca kilu' cel mai ieftin de ulei e 6 lei sau cand kilu' cel mai ieftin de cartofi era 3 lei? Cumparai ca nu aveai ce face. La o adica puteai spune ca l-ai cumparat ieftin ca, vb. aia, l-ai luat pe cel mai ieftin de pe piata. Sau ce-ar trebui sa fac cand mai am si un copil? Sa nu ii cumpar avocado ca e 3 lei vbucata iar la greci e 4 buc la 1 euro? Ori discutia pe topic era tocmai ca ce-i la noi cel mai ieftin este oricum mult mai scump ca in alte tari.

#81
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@Mosotti,mai lasă-mă cu "cererea și oferta",că astea funcționează corect doar în Germania sau Italia :nonobad: ,aici la noi este vorba de îmbogățirea cu orice preț,într-o perioadă scurtă de timp,adică acei miliardari de carton care apar peste noapte ca ciupercile după ploaie :naughty: .Dacă unui american îi trebuie 30 de ani sa se îmbogățească,pentru că încearcă să-și atragă cât mai mulți clienți și să fie cât mai onest,unui românaș mioritic îi trebuie de zece ori mai puțin timp pentru a se îmbogăți, pentru că el fură și înșală pe toată lumea, fără scrupule și nu-l mai interesează ziua de mâine,indiferent dacă va mai exista sau dacă va falimenta.De aceea eu cumpăr mai puțin din țară decât de afară,pentru că în Ungaria sau Italia poți cumpăra aceeași marfă,dar la juma'de preț,și așa ar trebui să facă toți cei care au această posibilitate,să sfideze această mafie generalizată a prețurilor la alimentele de bază,numai așa se vor alinia și ei cu prețurile,că doar n-or sta cu marfa-n soare nevândută . Așa cum spunea cineva mai sus și pe bună dreptate,ei adică mafia prețurilor, se întâlnesc în mare taină și se pun de acord cât se poate fura din kg ăla de grâu cultivat cu trudă de țăran, care grâu, intră pe mâna lor și acești mafioți încearcă până unde pot întinde coarda cu furatul la maxim din preț,binențeles totul se face din pix."cât câștig eu ,cât îți dau ție" etc. Așa cum și tu ai afirmat la un moment dat că poporul este obligat să cumpere să mănânce, indiferent cât de mult costă, el nu are altă alternativă.Atunci despre care cerere și ofertă mai discutăm în țara lui Papură Vodă și al boierilor hrăpăreți care fac legea prețurilor după bunul lor plac, pentru acest popor sărman??? :confuzzled:

#82
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
yeah, yeah, ramineti voi cu imaginatia voastra ca cineva va sapa. si continuati sa va uitati la otv. nici macar nu pricepeti ca lanturile de magazine alea imense nu sint romanesti, tot bateti cimpii cu romanasii si cu alte aiureli :lol:

#83
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
in concluzie:
- LIDL nu o sa revolutioneze comertul din Romania. Nu vin aici ca sa ne faca noua un bine, vin sa fac profit.
- nu o sa schimbe modelul Plus atit timp cit o sa functioneze
- fiind un discounter o sa aiba numai produse din gama de jos ca si calitate si pret. Asta nu inseamna ca unele produse nemtesti ieftine nu sunt mai ieftine decit unele "cu marca" de la noi
- preturile de la noi o sa ramana sus atit timp cit vor fi magazinele pline si vom cumpara numai dupa marca si fara sa analizam raportul pret/calitate. La noi patronul care nu isi ia un X5 in prima luna de business prefera sa traga obloanele decit sa circule cu o masina de 10.000 eur in continuare
- la noi nu exista concurenta decit in f putin domenii (telefonie, internet, cablu TV); in restul este mimata concurenta
- costurile operarii magazinelor (si de productie), in afara de salarii, sunt mult mai mari - infrastructura proasta, birocratie, coruptie, furturi. Ex: am fost intr-un ALDI in DE si nu erau decit doua casiere in magazin. Merg frecvent intru-un PennyMarket de la noi si sunt 3-4 casiere, un paznic la intrare, vreo doi printre rafturi si unul la case....

Mai e muult pina departe. :peacefingers:

#84
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 15.07.2008
Daca 2 paznaci si o casierita in plus paltite cu 1000 de ron/luna ridica costurile unui supermarket atunci mai bine se lasa de meserie....

#85
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Vezi ca sunt:
- o casiera - cost magazin 1200-1300ron/luna (salariu brut+alte impozite catre romanica) x 2 ture
- 4x paznici - cost 1000-1100 lei/luna x 2 ture

TOTAL - peste zece mii lei pe luna (la o prima vedere) costurile lor, costuri la care ei mai pun 15-20% ca sa fie acoperiti. Poate nu e mult la nivel macro dar si asta inseamna 1-2-5% in plus la pretul de raft.

#86
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

 plmokn, on 30th June 2011, 16:21, said:

Vezi ca sunt:
- o casiera - cost magazin 1200-1300ron/luna (salariu brut+alte impozite catre romanica) x 2 ture
- 4x paznici - cost 1000-1100 lei/luna x 2 ture

TOTAL - peste zece mii lei pe luna (la o prima vedere) costurile lor, costuri la care ei mai pun 15-20% ca sa fie acoperiti. Poate nu e mult la nivel macro dar si asta inseamna 1-2-5% in plus la pretul de raft.

o casiera castiga 1200-1300 lei/luna salar??? pana si profsorii castiga cat o casiera !!! e adevarat???

#87
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 08.08.2006
lidl are o politica de expansiune destul de agresiva...
in tarile in care a intrat au scazut preturile..

doar pt ca spun ei ca e ieftin nu inseamna si ca asa este.. adica sa va uitati la preturi pt acelasi tip de produs eventual aceeasi marca..
mega image imi place in ultima vreme.. nu mi se pare scump...

#88
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 dave, on 7th July 2011, 00:15, said:

o casiera castiga 1200-1300 lei/luna salar??? pana si profsorii castiga cat o casiera !!! e adevarat???
Era vorba de salariul brut, in mana probabil raman cu 700-800 lei.
Si ce daca o casiera ar castiga mai mult decat un profesor, nu vad unde e problema? Traim intr-o tara libera: fa-te casiera, renunta la invatamant.  :coolspeak:

Edited by Frankie, 07 July 2011 - 11:31.


#89
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Nu prea e ieftin deloc...

#90
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 08.08.2006

 ruthless, on 7th July 2011, 15:10, said:

Nu prea e ieftin deloc...
lidl?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate