Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

42" Plasma TV sau 46" DLP TV

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
Salut, am deschis un chestionar desre acest subiect intr-o alta arie a forumului, probabil nu a fost cea mai inspirata alegere. Il gasiti la acest link.

Multumesc anticipat!
P.S. Daca moderatorii considera, pot muta chestionarul aici.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,074
  • Înscris: 07.02.2003

k0n@d, on Jul 29 2005, 08:24, said:

Salut, am deschis un chestionar desre acest subiect intr-o alta arie a forumului, probabil nu a fost cea mai inspirata alegere. Il gasiti la acest link.

Multumesc anticipat!
P.S. Daca moderatorii considera, pot muta chestionarul aici.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu stiu cati isi permit sa cumpere asa ceva in ro... iar apropo de tehnologie eu personal astept o-led (organic led), tehnologiile actuale de platizare plasma/lcd mi se par ne-eficiente, CRT rules.

Edited by andreic, 31 July 2005 - 05:42.


#3
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 07.12.2002
La momentul de fata, un LCD e alegerea cea mai buna. Mergi pe Sharp.

#4
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
LCD e viitoarul, plasma s-a ieftinit pt ca o sa fie inlocuita de lcd. Retroproiectia de orice fel, lcd sau dlp o sa dispara.

#5
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
Multumesc pentru opinii, chiar daca sunt putine. Dupa mai bine de 2 luni de research, cam asta am concluzionat:
- OLED e abia la nivel de research, pana se va ajunge sa intre pe piata vor trece cel putin 5 ani iar eu nu pot sta fara TV pana atunci.
- CRT nu reprezinta o optiune pentru mine, este vorba de ochii copiilor mei.
- LCD nu mi-a placut, vazandu-l prin magazine.
- Plasma este pretentioasa.
- DLP TV-u pare o solutie acceptabila, de fapt cea care mi-ar satisface cele mai multe dintre "filtre".

Numai bine!
P.S. Astapt inca opinii .. chiar daca voi luat decizia finala saptamana ce urmeaza.

#6
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 07.12.2002
Asteapta sa iasa SED.

#7
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002

Ninja, on Sep 11 2005, 17:18, said:

Asteapta sa iasa SED.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu pot sta fara TV pana cand noile tehnologii vor fi pe piata, nu-mi trebuie 50" si sunt sigur ca atunci cand SED-ul va fi la moda o sa apare ceva nou .. iar multi vor spune ca ei asteapta "xxx" ...  <_<

#8
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

k0n@d, on Sep 11 2005, 17:10, said:

- CRT nu reprezinta o optiune pentru mine, este vorba de ochii copiilor mei.

<{POST_SNAPBACK}>

N-am auzit pe nimeni sa-si strice ochii de la televizor. Nici macar de la alea vechi de 15 ani.

Edited by vladec, 13 September 2005 - 12:56.


#9
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002

vladec, on Sep 13 2005, 12:55, said:

N-am auzit pe nimeni sa-si strice ochii de la televizor. Nici macar de la alea vechi de 15 ani.

<{POST_SNAPBACK}>


(no comment - nu am de unde sa stiu, deci nu am argumente pro/contra) .. pe de alta parte prefer sa nu risc ochii copiilor de 3 ani din cauza ca acum 15 ani, copii se jucau mai mult in fata blocului decat sa priveasca filme de desene animate.

#10
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

k0n@d, on Sep 11 2005, 10:10, said:

Multumesc pentru opinii, chiar daca sunt putine. Dupa mai bine de 2 luni de research, cam asta am concluzionat:
- OLED e abia la nivel de research, pana se va ajunge sa intre pe piata vor trece cel putin 5 ani iar eu nu pot sta fara TV pana atunci.
- CRT nu reprezinta o optiune pentru mine, este vorba de ochii copiilor mei.
- LCD nu mi-a placut, vazandu-l prin magazine.
- Plasma este pretentioasa.
- DLP TV-u pare o solutie acceptabila, de fapt cea care mi-ar satisface cele mai multe dintre "filtre".

Numai bine!
P.S. Astapt inca opinii .. chiar daca voi luat decizia finala saptamana ce urmeaza.

<{POST_SNAPBACK}>


Tehnologiile care sunt inca in stadiu de research... mai dureaza pana apar pe piata, pana ajung la un pret care sa-ti convina si mai ales pana se maturizeaza. Ca sa nu mai vorbim de asteptare. Tu vrei TV-ul maine daca se poate si nu la anul.

- CRT are dezavantajul ca este mare si greu mai ales pentru diagonale peste 40". Oricum, dintre toate cele enumerate are o calitate a imaginii beton.
- LCD este prea scump, mai ales pentru diagonale mari. In plus unghiul de vizibilitate redus s-ar putea sa creeze neplaceri in camere de o anumita forma. Altfel mi-ar place un LCD.
- Plasma este o optiune viabila: pret rentabil/la dimensiuni mari (cred ca nu se face sub 38"), vizibilitate buna, contrast si culori bune (aproape la fel ca la LCD). Risc de burnout. Are cel mai mare unghi de vizibilitate din cele 3.
- DLP pare promovat din ce in ce mai mult, mai ales de cand au reusit sa imbuntateasca considerabil contrast ratio. Este putin mai lat decat LCD si plasma, dar greutatea este cam aceiasi. Din cele 3 tehonologii (LCD, plasma), este campionul absolut in redarea culorii si nuantelor de negru. Schimbarea lampii (aprox. $200) rezulta intr-o imagine ca atunci cand l-ai cumparat! Iar ca pret ar trebui sa fie printre cele mai ieftine. Unghiul de vizibilitate este mai mare ca la LCD, mai mic decat la plasma. Tehnologie relativ noua, Samsung o promoveaza/cerceteaza de vreo 7 ani. Un DLP calitate costa ceva mai mult decat un plasma mediocru, iar imaginea este net superioara (in ochii mei).

Ok, acum cateva considerente: daca vrei sa-l pui pe perete, alegi LCD sau plasma fara dubiu!  La plasma trebuie sa ai grija sa-l feresti (mai ales in primele 200 ore de functionare) de fenomenul de burnout. Plasma teoretic trebuie sa tina 60..80 mii ore functionare (pana contrastul scade la 1/2 fata de valoarea originala), LCD-ul ceva mai mult. Real, vreo 15..18 ani functionare normala. La DLP un bec (lampa) este garantata (astazi) vreo 5..8 mii ore. Deci teoretic la 3..4 ani trebuie sa o inlocuiesti. Unii spun ca daca in 15 ani cumperi 5 lampi + manopera, ajungi in final sa platesti pe DLP mai mult decat pe plasma. Do your math, oricum, eu nu cred ca cumpar azi un DLP si intentionez sa-l tin 10 ani...
Vezi ca de multe ori echipamentele expuse sunt prost reglate (intentionat).
Si poate cel mai important, indiferent ce alegi, cumpara ceva de marca! Si mai ales nu cumpara de la un producator care nu-ti specifica contrast ratio!

Sper ca te ajuta si pe tine cum m-au ajutat pe mine  :D

BiR

#11
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Si am mai uitat ceva: in general la aceiasi bani Plasma vs DLP, plasma va fi EDTV in timp ce DLP este HDTV. Daca te uiti numai la DVD-uri, atunci nu va fi mare diferenta intre edtv si hdtv, poate edtv se va vedea chiar mai bine! Pe de alta parte, daca tii sa te uiti (in viitor) la programe transmise in HD, atunci cu DLP vei fi in avantaj.

Poti sa mai faci cautari pe web de genul "DLP vs Plasma" sau "Plasma vs LCD"...etc

#12
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002

Bitch_in_Red, on Sep 14 2005, 18:21, said:

[...]

Multumesc Bitch_in_Red, in sfarsit ceva opinii pertinente. Am studiat net-ul timp de 2 luni. Unii reselleri mi-au spus ca DLP-u e depasit si ca ei vand doar LCD si Plasma.. is that really so? N-am nici o idee, sincer sa fiu.  :mellow:

#13
Northrop

Northrop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.09.2005
Dupa cum spunea Bitch-in-red ... plasma e mai ok (pret/calitate) decat LCD.
Ai 20 de ani la tub (8 ore pe zi) .. te feresti de burnout si nu ar trebui sa ai inconveniente.
Eu am 2 plasme (NEC + Samsung) - nu ale mele :) astea le testez.
NEC-ul merge Ok plus de asta are TVTUNNER special facut pentru el .. foarte destept.
Vezi sa nu cumva sa cumperi Disply cu plasma .. si sa nu ai TUNNER TV la el.
Am vazut si din astea: Cutare Plasma .. la pret INCREDIBIL .. se duce omu` si-l cumpara si cand ajunge acasa ramane uimit ca nu are loc pentru mufa de TV.
In rest ce sa zic: o plasma misto o iei cu 100 milioane (ROL) ... NEC for example.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,074
  • Înscris: 07.02.2003

Northrop, on Sep 16 2005, 13:25, said:

Vezi sa nu cumva sa cumperi Disply cu plasma .. si sa nu ai TUNNER TV la el.
Am vazut si din astea: Cutare Plasma .. la pret INCREDIBIL .. se duce omu` si-l cumpara si cand ajunge acasa ramane uimit ca nu are loc pentru mufa de TV.
In rest ce sa zic: o plasma misto o iei cu 100 milioane (ROL) ... NEC for example.

<{POST_SNAPBACK}>


Pai e destul de normal, astea sunt facute pentru digital si dvd in primul rand si nu prea mai instaleaza componentele analogice.

#15
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

k0n@d, on Sep 15 2005, 11:50, said:

Multumesc Bitch_in_Red, in sfarsit ceva opinii pertinente. Am studiat net-ul timp de 2 luni. Unii reselleri mi-au spus ca DLP-u e depasit si ca ei vand doar LCD si Plasma.. is that really so? N-am nici o idee, sincer sa fiu.  :mellow:

<{POST_SNAPBACK}>


Asculta-i pe reselleri, dar sa NU ii crezi in totalitate! Ei in sinea lor vor sa-si vanda produsul... eu ma distrez cate odata in magazin cand vine cate un reseller si ma vede... si crede ca sunt bâta/afoana (uneori ma prefac si eu de-a dracu' ce sunt) si il las, il las... si apoi ii pun o intrebare doua... sa ma distrez ;)

Deci, daca o tehnologie inventata acum 7 ani (DLP), care, dupa parerea mea, abia anul asta ajuns la maturitate este depasita... ma abtin de la alte comentarii.
De pilda in US, acum, daca te duci la Circuit City ai sa vezi ca ei promoveaza cu predilectie DLP, in timp ce "concurentii" lor Best Buy promoveaza plasma si lcd. Nu cred ca exista oras mai mare ca ... ca Buzaul (sa zicem) care sa nu aiba cel putin un BB si un CC. Si daca-i asculti pe fiecare in parte crezi ca are dreptate... la fel ca aici pe forum in poiana lui Iocan ;)

Personal, nu m-as da in laturi de la un DLP de marca. Dar in final sunt banii tai si decizia trebuie sa-ti apartina. Aici poti sa-l iei si daca in 30 zile nu esti multumit il dai inapoi - e un avantaj.

I hope this helps...
BiR

#16
Northrop

Northrop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.09.2005
Mentionez:
A nu se implementa defecte fizice in alea 30 de zile :)

#17
sibidumitru

sibidumitru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.03.2006

View Postk0n@d, on Sep 11 2005, 18:10, said:

Multumesc pentru opinii, chiar daca sunt putine. Dupa mai bine de 2 luni de research, cam asta am concluzionat:
- OLED e abia la nivel de research, pana se va ajunge sa intre pe piata vor trece cel putin 5 ani iar eu nu pot sta fara TV pana atunci.
- CRT nu reprezinta o optiune pentru mine, este vorba de ochii copiilor mei.
- LCD nu mi-a placut, vazandu-l prin magazine.
- Plasma este pretentioasa.
- DLP TV-u pare o solutie acceptabila, de fapt cea care mi-ar satisface cele mai multe dintre "filtre".

Numai bine!
P.S. Astapt inca opinii .. chiar daca voi luat decizia finala saptamana ce urmeaza.
am si plasma si LCD mergi pe plasma LCD nu se vede daca e lumina puternica in camera sau daca stai mai intr o parte.....si aici in strainatate din cauza asta LCD sau ieftinit imediat pe cind plasma inca tine la pret.Plasma am de cind a aparut de prin 2000 NO PROBLEM cu el.bafta

#18
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 07.12.2002

View PostBitch_in_Red, on Sep 14 2005, 23:57, said:

Tehnologie relativ noua, Samsung o promoveaza/cerceteaza de vreo 7 ani.
DLP e marca inregistrata Texas Instruments. Samsung nu cerceteaza nimic. Chiar ca esti bita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate