Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Tractoare- Sfaturi tehnice- Documentatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2844 replies to this topic

#883
ZZNemessis

ZZNemessis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.04.2008
A mai folosit cineva de aici semanatoare de porumb dupa freza? Eu folosesc freza cu priza la 1000, si turatie ceva mai mica la motor, cred ca la priza e undeva pe la 7-8 sute. Merge instalatia de vaacum la turatia asta si desfacut reglajul de la aer la maxim sa nu fie presiunea prea mare?

#884
vrabia

vrabia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.04.2013
sa fiu mai precis cutia de viteze nu mergea deloc in viteza a 3 a deci  nu intra maneta deloc caraia . reductorul iara sarea de pe mic  l-am tot legat  sa stea sa nu sara. in cutia de viteze cand am dezasamblat-o sunt niste distantiere care apar si in catalogul de repere , alea nu mi se par a fii ok  nu stiu fiecare ce grosime are . si 2 la mana  barcutele si lamelele nu mai existau deloc acuma am gasit unele care sunt mai oteloase nu se indoaie cand le-am verificat , alea ce le-am pus de so macinat erau slabe , deci le-am gasit sub forma de span . nici nu stiu cum mai mergea ???  ceea ce incerci tu sa imi arati  pe desenul acela nu stiam, deci nu stiam ca exista  o anumita pozitie  de montare. credeam ca alea intra oricum, important e sa se deplaseze gulerul acela in ambele pozitii.  poate fii si din cauza capacului cu manete sa nu intre sau sa sara ?(precizez faptul ca este cutie cu reductor mic -mare) multumesc anticipat

#885
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 vrabia, on 25 aprilie 2013 - 07:11, said:

...(precizez faptul ca este cutie cu reductor mic -mare) ...

Pune ceva poze cu cutia si capacul(ambele fete) ...sunt cateva modele de capace.Prima data ,incearca cuplarea fara capac sa vezi cum se cupleaza bucsa de cuplare cu dantura de pe pinioane si unde sunt limitate tijele furcilor de catre bile;este valabilsi pt. reductor.Ce fel de reductor ai?...simplu sau dublu?

#886
vrabia

vrabia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.04.2013
am nevoie de un mecanic care se pricepe la cutia de viteze la 550 dt e la fel ca la 445 dt (cutie cu doua manete, reductor doua pozitii mare-mic) . mecanicu asta ce l-am avut numa prostii o facut . de 5 ori am rupt tractorul pentru ca nu o fost instare sa o repare . o facut nu stiu ce adaptari pe la cutie de asa de greu merge acum maneta (( a 3 a nu merge , cand l-am facut la loc curgea ulei din cutia de viteze in carterul ambreajului. si se scurgea printr-o gaura de dedesubt pe jos. astazi l-am rupt iara si am pus alte inele dar nu sunt cumparate dupa repere , tot curge . deci cine se pricepe la asa ceva rog sa ma anunte ca deja innebunesc de cap cu tractorul asta. mai bine il lasam asa cum o fost .

#887
cc12catalin

cc12catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.05.2013
Salut! Am un tractor 445 l-am demontat de curand si am gasit o problema la distributie..(nu mi se mai ung pinioanele) ce trebuie sa fac?

#888
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
stiti unde pot gasi elementi la o pompa de injectie motorpal?

#889
georgelulea

georgelulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.12.2011
Trebuie sa desfunzi toate orificiile prin care vine ulei s-au infundat cu mazga care se face in motor,ia frumos un spiral care sa intre pe orificii si invarte-l cu mana ca sa scoti calamina ca sa faci asta trebuie sa dai pinioanele jos

#890
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 cc12catalin, on 16 mai 2013 - 16:31, said:

Salut! Am un tractor 445 l-am demontat de curand si am gasit o problema la distributie..(nu mi se mai ung pinioanele) ce trebuie sa fac?

Ungerea ,la distributie se face prin axul pinionului intermediar.Se poate incerca desfundarea circuitului prin demontarea distributiei si [suflarea] cu un diluant sub presiune,sau daca nu se poate ,prin extragerea axului presat in blocul motor si curatarea circuitului.
O metoda nu tocmai ortodoxa este [alimentarea]circuitului de ungere de la palierul dinspre fulie.

Attached Files



#891
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
am o problema cu uleiul hidraulic.cand folosesc cositoarea se incalzeste foarte tare.pompa hidraulica ii noua.

#892
pcojocaru

pcojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.03.2011
Daca cineva poseda vre-o documentatie tehnica pentru J.D 3440 S, MULTUMESC

#893
cosmihman

cosmihman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.05.2013
Buna ziua,

Am rugamintea daca ma poate ajuta cineva cu o documentatie cumpleta la un UTB 650, carte tehnica, manual de reparare, date tehnice, scheme motor, orice...
Am incercat sa accesez link-uri mai vechi din acest post dar nu mai sunt valabile, nu am reusit.

Va mutlumesc mult

#894
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Salut.Am un tractoras deutz 38 cp.racire pe aer,vechi de cand lumea,dar merge inca f. bine.Un singur lucru ma depaseste ; Atunci cand calc ambreajul se opreste si priza spate,or sant utilaje la care este nevoie de priza continua(semanatoare,presa baloti,etc).Daca cineva cunoaste problema cum si unde se poate actiona( regla) priza spate in asa fel incat sa functioneze si cu ambreajul calcat.Ori si ce ideie ar fi binevenita..Multzumiri anticipate.

#895
newholland

newholland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.11.2010

 Arayan, on 24 mai 2013 - 13:50, said:

-Salut.Am un tractoras deutz 38 cp.racire pe aer,vechi de cand lumea,dar merge inca f. bine.Un singur lucru ma depaseste ; Atunci cand calc ambreajul se opreste si priza spate,or sant utilaje la care este nevoie de priza continua(semanatoare,presa baloti,etc).Daca cineva cunoaste problema cum si unde se poate actiona( regla) priza spate in asa fel incat sa functioneze si cu ambreajul calcat.Ori si ce ideie ar fi binevenita..Multzumiri anticipate.
Nu stiu exact ce model de deutz aveti. Modelele mai vechi de tractoare (cred ca si cele vechi romanestI) asa erau facute, sa se decupleze si priza cand apasai pe ambreiaj.

#896
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 newholland, on 24 mai 2013 - 14:41, said:

Nu stiu exact ce model de deutz aveti. Modelele mai vechi de tractoare (cred ca si cele vechi romanestI) asa erau facute, sa se decupleze si priza cand apasai pe ambreiaj.
Modelul este mai vechi din anul 1960 si se numeste ;
Deutz-Fahr
612
Voiam sa intreb daca exista o posibilitate (un reglaj)pe undeva prin care sa se poata folosii priza independent de ambreaj.

Edited by Arayan, 24 May 2013 - 15:13.


#897
cornelius72deny

cornelius72deny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.02.2013
S-ar putea sa fie cam acelasi mecanism ca la u 445 cu dublu ambreiaj,adica:
ambreiajul trebuie apasat pana la jumatatesau unde iti tine pt cutia de viteza ,iar pana jos pt priza.

#898
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Da cred ca singura solutie este ambreaj dublu.Multumesc tuturor pentru sfaturi.

#899
ionutz944

ionutz944

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2013
va salut ! ceva pareri despre massey ferguson 7616?

#900
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
salut,am si eu o intrebare:ma ajuta cineva cu o carte tehnica pentru o COMBINA JOHN DEERE 952?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate