Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 

Sunet in DOS

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
floreen

floreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 21.04.2004
cum pot sa am sunet in dos? ce drivere trebuie instalate (in dos), vreau sa ma joc, un joc mai vechi (Tyrian) in XP nu merge
Am placa: Realtek AC97

#2
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
cred ca Realtek AC97 e driverul de la intel, nu placa ;)

#3
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
O să-ți meargă cu DOSBox, emulator de DOS sub orice sistem de operare. Uite un review aici.

#4
floreen

floreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 21.04.2004
Stiu, am folosit si eu DOSBOX, si vreau sa joc Tyrian (cine il stie? super jocu) care nu prea este stabil in DOSBOX si merge mai greu, insa eu as dori daca se poate un driver, ceva ptr placa mea sa il instalez in PURE DOS

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,072
  • Înscris: 07.02.2003
In mod normal merge cu un boot sistem separat DOS.
Adica o partitie rezervata special sau cu boot direct de pe disceta/cd bootabil cu imagine DOS.
Placile care sunt integrate de obicei sunt p&p si bios-ul poate sa le seteze dos mode (in bios p&p os = No, atunci seteaza el ce stie) dar exista si drivere de dos la producator. Ti le pune de regual standard, adica IRQ 5, dma 1 / dma 5 16 bit.
Insa sub DOAS nu o sa ai functia de wavetable pt muzica (port 330 general midi), aia merge numai in windows ca e jumate emulata. Unele jocuri vechi, adica mai toate stiu sa cante pe wavetable.

Edited by andreic, 26 July 2005 - 05:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate