Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Altoirea pomilor fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1505 replies to this topic

#1063
Johnny-Erasure

Johnny-Erasure

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.06.2016
Ceau
Am niste corcodusi salbatici prin gradina care au grosimi in jur de 10cm si as vrea sa-i tai.
Totusi este posibil sa-i altoiesc? Am citit ca se poate altoi corcodusul cu prun, cais si piersic.
In perioada aceasta cum se pot altoi si unde gasesc altoi? Sunt din zona Banatului.
Mulțumesc

#1064
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006
incearca mai incolo in ochi crescand sau dormind. altoi nu mai poti colecta acum.

#1065
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006
in despicatura sau sub coaja, da ai cam ratat momentul
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aj8RmfS9X4A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1066
Johnny-Erasure

Johnny-Erasure

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.06.2016
Cine are sa-mi vanda niste altoi de cais sau piersic recoltati in iarna?
As dori totusi sa incerc o altoire.
Rog contacti-ma pe MP. Mulțumesc

#1067
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
La cat timp dupa efectuarea altoirii se va dezlega altoii?  Altoirea am facut-o la inceputul lunii aprilie, deci cam de trei sapt; altoii au frunzulite micute. Am folosit banda izolatoare si silicon pe baza de apa? cand le indepartez?

Edited by ascu, 30 April 2020 - 16:05.


#1068
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019

 ascu, on 30 aprilie 2020 - 16:04, said:

La cat timp dupa efectuarea altoirii se va dezlega altoii?  Altoirea am facut-o la inceputul lunii aprilie, deci cam de trei sapt; altoii au frunzulite micute. Am folosit banda izolatoare si silicon pe baza de apa? cand le indepartez?

Se indeparteaza treptat astfel incat legaturile sa nu stranguleze pomul. Depinde cum a fost facuta altoirea. La altoirea in despicatura prima data se indeparteaza banda care este strict in jurul mladitilor de altoi ca astea se ingroasa primele, acolo banda se indeparteaza cand se vede ca altoiul se ingroasa si banda iincepe sa il stranguleze. Apoi se indeparteaza banda care acopera spatiul dintre mladite (daca ai pus doua) cand acesta incepe sa se inchida si ultima data se indeparteaza banda de pe port altoi. Prima cea din jurul altoiului e cel mai important sa fie indepartata la timp, se poate face cand lastarii crescuti au cativa cm. Banda de pe portaltoi o poti lasa pana in toamna.

#1069
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Eu mereu indepartez banda in anul urmator, am facut greseala intr-o toamna si de vant s-au desprins din calusare.

#1070
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014

 AlexD2, on 30 aprilie 2020 - 17:31, said:

Se indeparteaza treptat astfel incat legaturile sa nu stranguleze pomul. Depinde cum a fost facuta altoirea. La altoirea in despicatura prima data se indeparteaza banda care este strict in jurul mladitilor de altoi ca astea se ingroasa primele, acolo banda se indeparteaza cand se vede ca altoiul se ingroasa si banda iincepe sa il stranguleze. Apoi se indeparteaza banda care acopera spatiul dintre mladite (daca ai pus doua) cand acesta incepe sa se inchida si ultima data se indeparteaza banda de pe port altoi. Prima cea din jurul altoiului e cel mai important sa fie indepartata la timp, se poate face cand lastarii crescuti au cativa cm. Banda de pe portaltoi o poti lasa pana in toamna.
Am altoit sub coaja

#1071
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019

 ascu, on 01 mai 2020 - 09:00, said:

Am altoit sub coaja
Daca ai altoit sub coaja si ai strans cu banda numai portaltoiul legatura se lasa pana in primavara anului viitor. Siliconul nu se indeparteaza cu timpul se duce el singur.

Edited by AlexD2, 01 May 2020 - 09:23.


#1072
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,079
  • Înscris: 17.03.2005
La altoirile in gros legăturile nu se elimina ci se refac.
Adica, atunci când legătură începe sa stranguleze ea se desface și se reface adaptat la evoluția zonei altoi-portaltoi.
La fel se procedează și cu masticul, acesta poate Sa se fisureze, crapa, etc...

Zona de îmbinare altoi - portaltoi se îngrijește periodic și permanent atata timp cât este nevoie, funcție de situație minim un sezon trebuie toaletata la ramurile mai groase.

Cand altoiesti in gros cresterile curente se susțin cu araci oblici pt ca aceste creșteri sunt viguroase și chiar dacă e legata zona cu banda ele se pot rupe ușor la vânt. Al. Doilea motiv este acela ca aceste creșteri tind sa fie verticale și nunai ce face cu asa ceva, ulterior nu poți sa mai tragi acei lastari ca la o creștere naturala pt ca forțezi joncțiunea iar aceasta e mult mai fragila decât o creștere naturala a unei ramuri.



#1073
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004
Daca mai am altoi de mar la frigider mai pot altoi in coroana unui mar prin metoda in despicatura? Merii sunt in floare la mine.

#1074
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 28.12.2010
Am mai scris dar cred ca pe alt topic despre acel piersicutz care a iesit singur din gard probabil dintr-un sambure scapat de o cioara. I-am lasat vreo 2 fructe pentru a vedea cum sunt. Credeti ca e vreo sansa sa faca piersici bune sau trebuie musai sa il altoiesc ?

#1075
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Ai rabdare sa se coaca piersicutele, asa vezi ce calitate au, il muti la toamna in noiembrie, si in primavara il altoiesti, asta daca nu iti place fructul.

#1076
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004
Asa zic si eu, am vazut piersic din samburi care facea piersici foarte ok (gust si marime).

#1077
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
La piersicii aparuti singuri din samburi in general sunt posibile 2 tipuri de varietati: una si cea mai frecventa in care se obtin niste piersici tomnatici, cu flori de tip rozaceu (flori mari de culoare roz mai deschis, in comparatie cu tipurile de flori campanulate care sunt mai mici si cu petalele colorate mai intens) cu piersici destul de bune la gust, cu pulpa de culoare galbena-verzuie, de marime mica. Asta este un fel de piersic salbatic, deci nu este ceva calitativ.

In cea de-a doua varianta se vor obtine niste piersici care vor fi aproape identici probabil cu soiurile din care au provenit, deci aici poate sa iasa aproape orice. Am vazut piersici iesiti din samburi care se coceau prin august si faceau fructe de peste 300 g sau altii care erau foarte timpurii si se coceau prin iunie.

Daca acel piersic a avut flori de tip campanulat, atunci sigur nu este un piersic salbatic, iar daca florile au fost de tip rozaceu are sanse mari sa fie unul tomnatic si slab calitativ, dar nu obligatoriu sa fie asa.
In al doilea rand, cei salbatici sunt destul de vigurosi si cresc foarte repede in primii ani.

Edited by Vincentiu_1981, 01 May 2020 - 10:44.


#1078
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 28.12.2010
Florile au fost mai mari si mai frumoase decat la piersicutzul Redhaven. Probabil ca e prima varianta. Oricum am inteles il las in pace vedem ce fructe face si la toamna il mut urmand mai apoi si altoirea daca e cazul

#1079
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

 cotzi, on 01 mai 2020 - 09:36, said:

Daca mai am altoi de mar la frigider mai pot altoi in coroana unui mar prin metoda in despicatura? Merii sunt in floare la mine.

Eu am bagat chiar dupa 15 mai.
Sanse mai bune sunt cu muguri in coroana in perioada aceasta.

Stima.

#1080
stef44

stef44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.03.2007
Buna ziua! In martie m-am jucat de-a altoitul cu niste visini iesiti din samburi pe care am pus crengute de cires. Este pentru prima data cand fac asa ceva si nici nu m-am gandit ca am vreo sansa sa prinda. Am vazut ca nu se recomanda combinatia cires - visin dar asta am avut la dispozitie si m-am gandit sa incerc, de dragul experimentului. Altoirile au fost facute in copulatie simpla si in despicatura. Am mai incercat si in triangulatie dar nu au prins. Toata iarna m-am uitat la filmulete pe youtube iar in primavara ma mancau degetele sa incerc toate variantele. Cu siguranta am facut multe greșeli. Chiar daca e posibil sa nu aiba viata lunga aceste altoiri, as vrea macar sa invat ceva din acest episod.
Acum arata asa cum se vede in poze si nu stiu ce sa fac mai departe. Cand sa umblu la legaturi, cum sa incep sa-i formez..... Va mulțumesc anticipat pentru sugestii!

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate