Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Duster 1,6 4x4 Laureate si urmatoarele...

- - - - -
  • Please log in to reply
1257 replies to this topic

#19
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Asteptare usoara si fara intarzieri iti doresc. Sa nu uiti aparatul foto cand mergi sa ridici masina.  :)

#20
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
Dragon Warrior, nu sunt adeptul "bricolatului" mai ales cand sunt implicate elemente de siguranta. Daca husele sunt prevazute cu fante/buzunare/whatever pentru airbag-uri si agreate de Dacia - ok, le pun, daca nu, nici nu ma gandesc sa ma joc cu siguranta mea si, mai important, a pasagerilor.

Cand o fi s-o ridic am sa fiu mai interesat de alte aspecte decat foto. Ca am adus vorba, trebuie sa-mi fac o lista cu ce am de urmarit la ridicarea masinii, ce trebuie sa verific si nu m-as supara daca mi-ati da o mana de ajutor.
Dupa mine am asa:
- serie caroserie sa corespunda cu cea din CI (au fost cazuri de incurcaturi, unul chiar cu accident)
- presiunea rotilor
- dotari (cric, pachet legislativ, roata rezerva)
- nivel lichide (?)
- altceva?

#21
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Pachetul ala legislativ e obligatoriu. Dar e obligatoriu sa-l iei de la ei ? Parca tu semnezi contractul doar pentru masina si piata, teoretic e libera.

#22
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Eu zic sa verifici sa nu iti dea un Renault Koleos din greseala ;)

#23
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007

 furiousdoc, on 18th May 2010, 10:20, said:

Cand o fi s-o ridic am sa fiu mai interesat de alte aspecte decat foto. Ca am adus vorba, trebuie sa-mi fac o lista cu ce am de urmarit la ridicarea masinii, ce trebuie sa verific si nu m-as supara daca mi-ati da o mana de ajutor.
Dupa mine am asa:
- serie caroserie sa corespunda cu cea din CI (au fost cazuri de incurcaturi, unul chiar cu accident)
- presiunea rotilor
- dotari (cric, pachet legislativ, roata rezerva)
- nivel lichide (?)
- altceva?

Sa o stapanesti sanatos si fara probleme!
Sa prezinti masina - ca posesor, ca s-au spus multe de pe "langa"...

- sa citesti cu atentie contractul/conditiile de acordare a garantiei
- sa intrebi de reglajul unghiurilor la roti (am vazut una la 10000km ajunsa la sarma) - ulterior sa refaci echilibrarea
- inchiderile usilor/capotelor - reglaje
- liniile de imbinare a caroseriei
- eventuale zgarieturi de la transport
- functionarea aparatelor de bord/senzori/lumini
- 2 chei!!!

Bafta!

#24
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010

 Dragon Warrior, on 18th May 2010, 11:27, said:

Eu zic sa verifici sa nu iti dea un Renault Koleos din greseala ;)
Foarte bun sfatul tau, am notat si am sa fiu atent. Alte sfaturi d-astea dastepte mai ai?

Kork, nu stiu cat de obligatoriu o fi sa-l iau de la ei dar nu prea ma intereseaza pentru ca nu e cine stie cat si stiu sigur ca e omologat RAR.

daalos, multumesc de completari.

#25
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
felicitari pt algere,asteptam un jurnal de bord complet (poze,impresii,consum)

#26
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,708
  • Înscris: 09.05.2008

 daalos, on 18th May 2010, 12:20, said:

Sa o stapanesti sanatos si fara probleme!
Sa prezinti masina - ca posesor, ca s-au spus multe de pe "langa"...

- sa citesti cu atentie contractul/conditiile de acordare a garantiei
- sa intrebi de reglajul unghiurilor la roti (am vazut una la 10000km ajunsa la sarma) - ulterior sa refaci echilibrarea
- inchiderile usilor/capotelor - reglaje
- liniile de imbinare a caroseriei
- eventuale zgarieturi de la transport
- functionarea aparatelor de bord/senzori/lumini

- 2 chei!!!

Bafta!
Daca masina e luata prin banca, chiar daca nu-i convine ceva la ce am inrosit, nu cred ca mai are ce sa faca.
Eventual sa-i injure printre dinti si s-o duca la service.
Eu asa am patit cand am luat masina, adica am vrut sa ma uit pe ici pe colea si mi-au zis cei de la CNCD ca oricum masina e platita si tre' s-o iau asa cum e. :rolleyes:
In rest, ce sa zic ,  sfaturile sunt bune. :peacefingers:

Primul drum sa-l faci la PECO, ca sa nu ti se dezamorseze pompa de injectie.

#27
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Pompa de combustibil, vrei sa zici.

#28
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Felicitari pentru achizitie, chiar zilele astea am vazut vre-o 3 platforme mari, care transportau Dacia Duster, poate unul din ele e si al tau, chiar una sau doua bucati erau albastru "jandarmerie" cum ii zic eu.

Cinstit sa zic, chiar m-a incantat masina asta, am luat-o la DT pe sosea si am bagat un 4x4 benzina si in noroaie si a fost super.

Sa vedem daca pot trece peste acel complex al meu, cu SUV-uri in oras, ca in rest este foarte buna pentru banii ceruti. O vreau pentru drumetii auto si va fi buna pentru camping, in loc de Fiat Doblo si alte surate de genul.

Sa ne tii la curent si sa pui si poze cu noul membru al familiei.

#29
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Evident ca e tardiv, dar nu am remarcat decat ieri sau alaltaieri ca masina va fi acel albastru inchis. Acum, eu sper ca au mai imbunatatit calitatea vopselei, dar pe loganul pe care l-am avut tare rau a stat vopseaua aia :( Se matuia in 20 de minute de la spalare, indiferent ce ceara ii dadeau tovarasii sau ce ii mai faceau. Poate tu ai mai mult noroc si nu iti fura lacul din vopsea :) Asta pentru ca am avut masina parcata langa "Comeata" lui Octavian___ si se vedea diferenta enorma.
Hai ca nu mai e chiar mult!

#30
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
Si eu sper sa nu fie aceeasi nuanta de albastru nemetalizat de pe Logan. In fine, conteaza mai putin avand in vedere ca probabil va fi zgariata de "binevoitori" si neatenti din prima zi.

Dimineata am fost la adm. financiara sa ridic fisa pentru logan si m-au informat ca figurez cu o amenda neplatita de prin 2006. Banuiesc ca stiu despre ce amenda e vorba, amenda de altfel platita inca de atunci. Trebuie sa caut chitanta pe acasa. Oricum, cu ocazia asta am ajuns la concluzia ca bugetarii (unii dintre ei) merita sa le fie taiate salariile si sa fie dati afara. E imposibil sa fie nevoie de 2 persoane pentru o hartie plus a treia in alta zona a capitalei in caz ca sunt incurcaturi. Macar au vorbit frumos. Oi vedea maine. Nasol e ca ma tine putin in loc chestiunea asta si ma face sa pierd timp aiurea.

Tocmai ce am venit de la banca unde am semnat contractul de creditare. E credit de nevoie personale. Nu am facut credit auto pentru ca nu vroiam sa-mi impuna banca firma de asigurare si erau si conditiile mai proaste decat la cel de nevoi personale.
Acum am o mica mare dilema: sa platesc restul de vreo 53.000 lei de pe acum pentru a evita cresterea prea mare a euro si, in consecinta, sa platesc cu ceva sute (mii) de lei mai mult? Risc ceva daca fac plata integrala inainte de a ajunge masina la dealer?

#31
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

 furiousdoc, on 19th May 2010, 11:06, said:

Risc ceva daca fac plata integrala inainte de a ajunge masina la dealer?
Nu, insa cred ca mai bine e sa ii intrebi cu ce curs lucreaza, sa stii ce suma ai virat in euro, sau eventuale diferente le achiti numerar.

#32
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

 furiousdoc, on 19th May 2010, 12:06, said:

Si eu sper sa nu fie aceeasi nuanta de albastru nemetalizat de pe Logan. In fine, conteaza mai putin avand in vedere ca probabil va fi zgariata de "binevoitori" si neatenti din prima zi.
Nu nuanta era nasoala tare pe loganul ala, ci executia vopsirii si vopseaua in sine, era subtire rau de tot si mata. Oribil. Cat despre zgarieturi, la prima doare mai tare, apoi te obisnuiesti :) Nu fi trist!

E imposibil sa fie nevoie de 2 persoane pentru o hartie plus a treia in alta zona a capitalei in caz ca sunt incurcaturi. Macar au vorbit frumos. Oi vedea maine. Nasol e ca ma tine putin in loc chestiunea asta si ma face sa pierd timp aiurea.
Lipsa de servicii informatizate interconectate. Guvern idiot. Romania :(

Hai cu dusteruuuuuuuu'! :cheers:

#33
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
Hai cu el!  :cheers:

lori_2001, cursul e afisat pe site-ul Dacia si e valabil o saptamana. Acum, saptamana aceasta, cursul este de 4,2087. Cum cursul e in crestere, saptamana viitoare ma astept ca Dacia sa afiseze un curs de cel putin 4,15.

#34
stefaniordan

stefaniordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 23.12.2009
Felicitari ptr achitie.
Imi place felul tau pragmatic de a-ti alege masina si te felicit ptr asta. In sfarsit mai exista si romani care nu arunca cu pietre in Dacia si o cumpara exact ptr ceea ce acesta masina a fost conceputa: un SUV (crossover), cu un pret decent si care sa te duca din punctul A in punctul B fara dureri de cap.
Mai vezi si romani care isi iau masina pe benzina si nu doar diesel, ca na asa e la moda.
Sper ca asteptarea ta sa nu fie prea lunga si sa te bucuri de masina.

#35
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,708
  • Înscris: 09.05.2008

 Marius3k, on 18th May 2010, 14:32, said:

Pompa de combustibil, vrei sa zici.
Corect. Greseala mea. :peacefingers:

 furiousdoc, on 19th May 2010, 11:06, said:

E credit de nevoie personale. Nu am facut credit auto pentru ca nu vroiam sa-mi impuna banca firma de asigurare si erau si conditiile mai proaste decat la cel de nevoi personale.
E un dezavantaj intr-adevar faptul ca iti impun firma de asigurare.
Eu am intarziat o zi la plata CASCO si cand m-am dus la banca sa platesc rata mi-au spus ca tre' sa platesc intai asigurarea
ca altfel nu incaseaza ratele.
Dubios, eu cand am luata masina era taman invers, conditii mai bune la creditul auto.
Ma rog , n-am mai facut investigatii pe subiect.

Oricum felicitari pentru alegere.
Era o optiune si pentru mine, dar acum chiar nu ma mai pot invartii ( am deja rate pentru casa) :confuzzled:
Sa speram ca trecem peste criza asta si se mai inmoaie si bancile putin.

#36
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
motorul este euro5?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate