Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Casa Berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#271
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postdragosmnl, on 13th August 2010, 14:05, said:

Apropo, ce parere aveti, vor fi afectate cofrajele daca mai stau 2-3 saptamani puse pe pozitie fara sa torn betonul ?
daca te referi la cele de osb din interior, cred ca poti sa stai si vreo 2 ani, dar sper sa gasesti o echipa ceva mai repede.

#272
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Revin dupa mai mult timp. Consider ca ultima perioada a fost cea mai grea pt mine d.p.d.v psihic. Am cam ajuns la captul puterilor si luptele sociale si chiar fizice cu muncitorii mi-au cam pus capac si m-au scos din starea de obiectivitate propice pentru a lua decizii. Situatia actualizata pe scurt ar fi:

- am gasit echipa care s-a descurcat sa imi faca armatura de la scara conform proiectului
- cei cu turnarea centurilor au fost cam varza (mi s-au umflat pe alocuri, intr-un loc mi-a curs betonul, cea mai slaba turnarea dpdv calitativ pe care am avut-o. Sper sa fie doar o paguba materiala cand ajung la tencuieli si nu o problema de structura)
- probleme dupa turnare pe langa umflaturi ... un stalp turnat anevoios pentru care caut solutii de reparatie (deocamdata cred ca o sa folosesc o punte de aderenta si o sa umplu cu beton sectiunea lipsa - vezi in poza)
- am gasit echipa sa-mi faca acoperisul ... dar nici echipa asta n-a ramas neschimbata, am inceput cu unii si pana la urma am terminat cu altii. Dezavantajul cand tot schimbi echipele, pe langa stress este ca iesi mult mai prost la bani ca toti vor sa castige si ei ceva. Mi-au luat bani pt orice lemn pe care au pus mana ...
- mai am de pus doar o bucata de osb la fronton si de rigidizat ici colo + decofrat scara si grinzi

Asadar, din acest moment, si datorita banilor si datorita oboselii psihice, nu cred ca voi mai interactiona cu niciun muncitor (cu exceptia celor care-mi vor pune tabla dar cu care cred ca voi face contract). Sper pana in iarna sa termin cu invelitoarea, sa fac curatenie, sa astup golurile de ferestre macar cu scandura pana fac rost de bani pt termopane, sa repar ici colo problemele si sa-mi fac singur zidurile interioare.

Ma roade o intrebare ... peretii de interior, pot sa-i fac atat din gips-carton cat si din caramida de 11 ? Ma intreb asta pt ca varianta cu caramida e putin mai grea, iar un perete despartitor trece pe deasupra sufrageriei si nu are grinda dedesubt.

Attached Files


Edited by dragosmnl, 17 September 2010 - 16:07.


#273
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004

View Postdragosmnl, on 17th September 2010, 17:01, said:

Revin dupa mai mult timp. Consider ca ultima perioada a fost cea mai grea pt mine d.p.d.v psihic. Am cam ajuns la captul puterilor si luptele sociale si chiar fizice cu muncitorii mi-au cam pus capac si m-au scos din starea de obiectivitate propice pentru a lua decizii.
Fizice?


Quote

- probleme dupa turnare pe langa umflaturi ... un stalp turnat anevoios pentru care caut solutii de reparatie (deocamdata cred ca o sa folosesc o punte de aderenta si o sa umplu cu beton sectiunea lipsa - vezi in poza)
Ce e aia punte de aderenta?
La mine, la un stalp cu segregare s-a dat cu ciocanul pana nu a mai sarit din beton, si s-a reparat cu ciment, nisip si apa.


Quote

... dar nici echipa asta n-a ramas neschimbata, am inceput cu unii si pana la urma am terminat cu altii. Dezavantajul cand tot schimbi echipele, pe langa stress este ca iesi mult mai prost la bani ca toti vor sa castige si ei ceva.

confirm.

Quote

Asadar, din acest moment, si datorita banilor si datorita oboselii psihice, nu cred ca voi mai interactiona cu niciun muncitor (cu exceptia celor care-mi vor pune tabla dar cu care cred ca voi face contract). Sper pana in iarna sa termin cu invelitoarea, sa fac curatenie, sa astup golurile de ferestre macar cu scandura pana fac rost de bani pt termopane, sa repar ici colo problemele si sa-mi fac singur zidurile interioare.
Adica nu mai folosesti muncitori deloc la casa de acum incolo?

Quote

Ma roade o intrebare ... peretii de interior, pot sa-i fac atat din gips-carton cat si din caramida de 11 ? Ma intreb asta pt ca varianta cu caramida e putin mai grea, iar un perete despartitor trece pe deasupra sufrageriei si nu are grinda dedesubt.
Eu am caramida de 25 si de 14 la interior. Dar cred ca si unul din gips-carton, facut bine, isi face treaba. Sunt tot felul de profile, prinderi, folii, placi...incat cam faci ce vrei din gips carton.

#274
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008

View Postforumeanu, on 17th September 2010, 17:18, said:

Fizice?
La un moment dat am ajuns si la capitolul box cu unii dintre ei ...

View Postforumeanu, on 17th September 2010, 17:18, said:

Ce e aia punte de aderenta?
La mine, la un stalp cu segregare s-a dat cu ciocanul pana nu a mai sarit din beton, si s-a reparat cu ciment, nisip si apa.

Puntea de aderenta cica s-ar pune sa se lipeasca mai bine betonul nou de cel vechi. La mine nu-i chiar o simpla segregare, e ceva mai mult

View Postforumeanu, on 17th September 2010, 17:18, said:

Adica nu mai folosesti muncitori deloc la casa de acum incolo?

Anul asta in afara de cei pt tabla nu mai folosesc. Ce mai e de bibilit bibilesc singur, urmand apoi in primavara cand fac rost de bani sa iau iar o echipa.

View Postforumeanu, on 17th September 2010, 17:18, said:

Eu am caramida de 25 si de 14 la interior. Dar cred ca si unul din gips-carton, facut bine, isi face treaba. Sunt tot felul de profile, prinderi, folii, placi...incat cam faci ce vrei din gips carton.

Da, eu as pune caramida, cred ca izoleaza mai bine decat peretele de gipscarton, fie el si cu vata. Nu stiu daca nu cumva se adauga prea multa greutate pe placa (n-am grinda nici stalp sub planseul de la living pe care ar veni la etaj peretii interiori. O sa ii mai dau un telefon proiectantului desi cred ca nu vrea sa mai auda de mine pt ca l-am cam deranjat de multe ori ...

#275
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postdragosmnl, on 19th September 2010, 00:41, said:

... eu as pune caramida, cred ca izoleaza mai bine decat peretele de gipscarton, fie el si cu vata.
nu izoleaza termic mai bine, poate fonic.
desi poti lua vata antifonica.

#276
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008

View Postcasuta_papusilor, on 19th September 2010, 07:25, said:

nu izoleaza termic mai bine, poate fonic.
desi poti lua vata antifonica.
La fonic ma gandeam ... pt ca vreau sa despart o baie de un dormitor ... termic nu ma intereseaza, vor fi ambele spatii incalzite. Fonic insa as vrea sa fie izolat cat mai bine. O sa ma interesez de vata asta antifonica, multumesc

#277
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postdragosmnl, on 20th September 2010, 10:52, said:

La fonic ma gandeam ... pt ca vreau sa despart o baie de un dormitor ... termic nu ma intereseaza, vor fi ambele spatii incalzite. Fonic insa as vrea sa fie izolat cat mai bine. O sa ma interesez de vata asta antifonica, multumesc
sunt mai multe firme.
mai toti care produc vata minerala termoizolanta produc si d-aia fono.
e una Akusto, parca.

#278
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Vreau sa incep sa fac gardul. Nu stiu daca sa mai merg la structurist pt proiect din motive financiare.
Ma gandeam sa il fac de 20 cm latime, cu fundatia la 40 cm in pamant si 30 cm in afara (cota minima) iar armatura 4 bare de 12 cu etrierii de 50 cm. Stalpii sa fie de 20x20 cu 4 bare de 12 si umplutura cu caramida de 11.
Ce parere aveti de aceasta varianta, stie cineva cam ce se foloseste de obicei la gard ? Varianta mentionata am vazut-o la un vecin si n-a cazut gardul pana acum.

#279
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdragosmnl, on 5th October 2010, 16:31, said:

Vreau sa incep sa fac gardul. Nu stiu daca sa mai merg la structurist pt proiect din motive financiare.
Ma gandeam sa il fac de 20 cm latime, cu fundatia la 40 cm in pamant si 30 cm in afara (cota minima) iar armatura 4 bare de 12 cu etrierii de 50 cm. Stalpii sa fie de 20x20 cu 4 bare de 12 si umplutura cu caramida de 11.
Ce parere aveti de aceasta varianta, stie cineva cam ce se foloseste de obicei la gard ? Varianta mentionata am vazut-o la un vecin si n-a cazut gardul pana acum.
fa-l exact asa cum ai scris si nu o sa ai probleme

#280
crib

crib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.03.2007

View Postdragosmnl, on 5th October 2010, 16:31, said:

Vreau sa incep sa fac gardul. Nu stiu daca sa mai merg la structurist pt proiect din motive financiare.
Ma gandeam sa il fac de 20 cm latime, cu fundatia la 40 cm in pamant si 30 cm in afara (cota minima) iar armatura 4 bare de 12 cu etrierii de 50 cm. Stalpii sa fie de 20x20 cu 4 bare de 12 si umplutura cu caramida de 11.
Ce parere aveti de aceasta varianta, stie cineva cam ce se foloseste de obicei la gard ? Varianta mentionata am vazut-o la un vecin si n-a cazut gardul pana acum.
in dreptul stilpilor ar trebui sa faci o fundatie mai adinca macar 80 daca nu 90,etrierii mai desi si fundatia stilpilor 30X30 sau 40X40
                                                                                                                            succes

#281
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postdragosmnl, on 5th October 2010, 16:31, said:

Ce parere aveti de aceasta varianta, .....
exacta asta ma gandeam si eu........

View Postcrib, on 5th October 2010, 20:31, said:

in dreptul stilpilor ar trebui sa faci o fundatie mai adinca macar 80 daca nu 90,etrierii mai desi si fundatia stilpilor 30X30 sau 40X40
de ce ? ......nu-i mult ?

#282
crib

crib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.03.2007

View Postalibabu, on 5th October 2010, 21:09, said:

exacta asta ma gandeam si eu........


de ce ? ......nu-i mult ?
inghet ,vint etc

#283
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Am discutat si cu structuristul. El mi-a zis ca e ok si varianta mea, dar ca sa fiu sigur ca nu se rastoarna gardul, sa fac sub fiecare stalp cate o talpa de 50x50cm si 1 m adancime (cam ca in poza) iar stalpii sa ii fac la distante de 3m intre ei.
Am facut un calcul la beton si e cu 200litri mai mult (ca volum) fata de varianta cu fundatia dar cica ar fi mult mai sigur si vad ca si crib recomanda ceva asemanator.
Problema insa este ca e cam greu de sapat groapa de 50 la 1m ... tre' scos cu canciocul pamant de acolo, ne distrug muncitorii, or sa sara cu pretentii.
Structuristul mi-a zis insa ca pot sa fac gardul si de 15 latime si ma gandesc serios la aceasta varianta, ca sa iasa ceva mai ieftin. Avand in vedere ca fac talpile adanci si fierul din stalp ancorat si in talpa, banuiesc ca nu e asa un risc mare sa il fac de 15 cm.....

Attached Files


Edited by dragosmnl, 06 October 2010 - 16:12.


#284
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View Postdragosmnl, on 6th October 2010, 17:11, said:

Am facut un calcul la beton si e cu 200litri mai mult (ca volum)
sigur nu ai confundat cu vre un calcul la cinzeaca ce ti a iesit la teasc ?  :naughty:

#285
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
:) posibil, oricum 200 litri la ce recolta de struguri am avut ... chiar nu conteaza. Ii consum intr-o zi ca sa uit necazurile pe care le-am avut cu muncitorii :)
In timp ce ma gandeam cum sta treaba cu gardul, am facut un calcul sa vad ce greutate ar avea peretele de interior de la baie (cel care sta deasupra placii peste living) daca l-as face din caramida de interior. Mi-a iesit greutatea de 1200 kg ... mi se pare cam mult, mai ales ca nu-i nicio grinda dedesubt. Oare o fi prea mult stress in placa, nu de alta dar nu stiu daca o sa am recolta puternica si in urmatorii ani ca sa pot sa o "linistesc" cu cate o cinzeaca sa-i treaca stressul :)

Edited by dragosmnl, 06 October 2010 - 16:59.


#286
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Salutari tuturor !

N-am mai activat ceva timp pe forum. Am facut o pauza din motive financiare.
Intre timp nu am facut mare lucru, pentru cine stie de problema mea cu unul dintre stalpi, am facut o reparatie folosind o punte de aderenta.
Am spart toate pietricelele care nu erau bine ancorate cu percutorul, am aplicat puntea si apoi betonul cu agregat maxim 8.
Am testat puntea de aderenta din curiozitate in felul urmator: Am facut 3 locuri de test, in unul am pus beton peste beton pur si simplu, in al doilea am udat stalpul inainte de a aplica betonul proaspat si in altul am folosit puntea de aderenta. Intr-adevar cel cu puntea de aderenta se desprinde mult mai greu, trebuie raschetat, nu se "decojeste" ca in celelalte locuri.

In momentul de fata il astept pe conu71 sa vina cu gemuletele :) Abia astept sa le vad cum sunt.
Ma gandeam intre timp sa pun un rand de caramida plina (de 6 sau 7 cm inaltime) la ceea ce va deveni baza usilor sa nu ramana in aer si in cazul in care aplic o membrana pentru hidroizolatie sa ii pot face o buza pentru imbunatatirea efectului. Ce parere aveti ?

Attached Files



#287
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Iata si bordurile. Cand voi ajunge la hidroizolatie terasa/balcon ar trebui sa imi fie mai usor sa ii fac o buza.

Attached Files



#288
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Lume lume, mi-am pus geaaamuri  :thumbup:
Pe cat ma bucur eu ca le-am pus pe atat cred ca se bucura si conu71 ca a scapat de mine ca i-am mancat sufletul  :kisstogether: dar nu-i bai ca i-a mai ramas  :peacefingers:

Asadar, o mica descriere: profil clasa A cu 5 camere, tripan de 36mm cu lowE, clar, 4S. Bineinteles cu argon. In plus am luat si glafuri de interior si de asemenea usa de la intrare.
Deocamdata inloc de panou de usa am pus o bucata de pal melaminat de 18mm in combinatie cu o bucata de placaj de 6mm (pe partea dinspre interior) astfel incat sa imi dea 24 mm cat o sa aiba si panoul. Probabil ca o sa ramana asa pana dupa mutare.

Ce sa mai zic ... cu Dumnezeu inainte !

A... lemnele din dreptul usilor de la terasa au rolul de a tine cainii la distanta ... cine stie cum li se pare ca-i un soarece inauntru si dau cu capul in sticla :) Ala flocos din poza deja a pus botul ca l-am privat de aceasta posibilitate  :naughty:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate