Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#145
invicta

invicta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.03.2011
poate ma ajutati cu niște raspunsuri:
1.terenul unde vreau sa pus cartofi este nearat de 5 ani (pârloagă, sau tăpșan, cum i se mai spune). Ieri am imprastiat gunoi de grajd peste el si azi-maine vine plugul. Intrebarea mea este : cât de adâncă e bine să fie brazda (în condițiile precizate mai sus, plus și faptul că e vorba de arătură de primăvară, nud e toamnă) ?
2. Pe acest teren, atunci când plouă mult, apa cam băltește din cauza solului lutos / hleios de sub pământul negru, sol ce nu permite infiltrarea / scurgerea apei în adâncime în ritm normal, natural. Acest lucru dăunează culturii de cartofi ?

#146
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 invicta, on 6th April 2011, 09:51, said:

poate ma ajutati cu niște raspunsuri:
1.terenul unde vreau sa pus cartofi este nearat de 5 ani (pârloagă, sau tăpșan, cum i se mai spune). Ieri am imprastiat gunoi de grajd peste el si azi-maine vine plugul. Intrebarea mea este : cât de adâncă e bine să fie brazda (în condițiile precizate mai sus, plus și faptul că e vorba de arătură de primăvară, nud e toamnă) ?
2. Pe acest teren, atunci când plouă mult, apa cam băltește din cauza solului lutos / hleios de sub pământul negru, sol ce nu permite infiltrarea / scurgerea apei în adâncime în ritm normal, natural. Acest lucru dăunează culturii de cartofi ?
dauneaza cu siguranta..depinde insa cit de mult balteste apa...doua trei ore nu strica dar daca sta mult e gata cartoful.aratura trebuie sa fie cit de cit normala de primavara..

#147
floryn83

floryn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2009
Parerea mea e ca era mai bine daca puneai gunoiul peste aratura, mai ales ca il pui acum primavara si dupa aceea intrai cu discurile sau cu freaza pentru maruntire si o mai buna afanare. Daca il pui inainte sa faci aratura el intra dedesupt si is va face mai greu efect anul asta, si mai mult anul viitor cand il vei ara din nou. Cat despre adancime am mai spus...cat se face aratura normala ... . Dar repet este doar o parere :OK:  Spor la treaba!

#148
SabauCornel

SabauCornel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.03.2011
Imi recomanda cineva un erbicid pentru cartofi care sa fie eficient avand in vedere ca inainte de cultura de cartofi am avut lucerna pe teren. Multumesc

#149
floryn83

floryn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2009
Iti zic eu ce folosesc dar pe pm caci nu stiu cum e cu reclama e aici ca nu m-am obosit sa citesc regulamentul si nu vreau sa iau ban :habarnam:

#150
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Din cate stiu ai voie sa postezi marcile folosite atata timp cat nu exagerezi cu reclama , eu folosesc Sencor cand cartofii au maxim 10-15 cm inaltime, daca ai multe buruieni poti erbicida si inainte de rasarirea cartofilor

Am dat si cand cartofii aveau pe la 20-22 cm si nu i-a afectat , asta deoarece ploua zilnic si nu am avut timp sa-l aplic mai din timp  

Apropo dupa lucerna nu ar trebui sa ai probleme mari cu buruienile, si eu am cartofii dupa lucerna si terenul e foarte curat

#151
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
sencor atunci cind plantele au 20 de cm? ma mira.. eu am dat si s/a cam ales praful...

#152
floryn83

floryn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2009
ok
atunci va spun si eu cu ce dau de cativa ani incoace :D  folosesc AS 70, inainte sa rasara plantele

#153
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Am dat si eu cu sencor anul trecut si sa sti ca la mine cartofii mari de 10cm au fost afectati.Au ingalbenit si au avut nevoie de ~2 saptamani sa se refaca.
Am bagat exact cat erbicid trebuie,nu am exagerat dar totusi,am avut probleme.
O sa folosesc acest erbicid si in acest an dar o sa folosesc o concentratie mai mica.

#154
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Probabil ca ai mers pe o solutie concentrata de peste 1kg , la mine am dat sub 1 sigur plus ca peste o zi doua iar a plouat zdravan , si asta conteaza mult spalandu-l de pe plante

#155
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 francix89, on 7th April 2011, 21:33, said:

Probabil ca ai mers pe o solutie concentrata de peste 1kg , la mine am dat sub 1 sigur plus ca peste o zi doua iar a plouat zdravan , si asta conteaza mult spalandu-l de pe plante
ce treaba are spalatul daca el patrunde in planta in citeva ore ..la mine cartoful s/a uscat complet ..50 de ari de cartof paguba... anul acesta tot cu sencor merg dar mai fac o proba inainte de rasarire am sa/l aplic si la toamna va spun rezultatul...
acu l/am si cumparat deja

#156
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Sa stii ca uneori conteaza si asta , daca se nimereste sa stropesti intr-o perioada foarte ploioasa efectul erbicidului scade, pai anul trecut a pluouat aproape zilnic tot inceputul verii , unele buruieni ingalbenindu-se si dupa 2 saptamani erau mai verzi ca niciodata

#157
carjilai

carjilai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.12.2008

 yetiro, on 12th March 2010, 21:02, said:

Dar i-o mananca gandacii "in aproape orice conditii"

O solutie ar fi sa se planteze intre randurile de cartofi si randuri de usturoi .
http://culturaplante...h/label/cartofi

#158
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 carjilai, on 9th April 2011, 22:40, said:

O solutie ar fi sa se planteze intre randurile de cartofi si randuri de usturoi .
http://culturaplante...h/label/cartofi
ar fi o chestie....? a ..pardon la ce ar ajuta? ..doar sa fie nu?

#159
R0BERT

R0BERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 13.11.2007
Ca ierbicid folosesc sencor in prima faza (la 3-5 saptamani de la plantare, cand incep sa apara urataniile si au 2-4 cm) iar in a doua faza Titus 25DF (cu asta am dat si foarte tarziu si nu a avut nimic cartoful).

Intrebarea mea pentru cultivatorii mai maricuti, ce folosesc ingrasaminte: cum administrati azotul? Ma refer la faza de 10-15 cm vrejuri cartof.

#160
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Dupa multe probleme tehnice si meteo am reusit si eu azi sa pun cartofii. :lol:
Sper sa vina o ploaie...

#161
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Acest Titus 25DF chiar nu afecteaza cartoful?Mai spre vara o sa imi trebuiasca si mie ceva care sa ma scape de dat cu sapa.Pirul il mai opresc cu sencor dar apar alte buruieni mai carnoase pe timp de vara si tare bine mi-ar prinde ceva ce nu afecteaza cartofii.

Cu ce mai stropiti voi cartofii impotriva gandacului de colorado?Eu inca nu am(ma mir)dar cred ca peste cel tarziu 2 zile vor fi si la mine.
Eu m-am gandit sa-i stropesc in prima faza cu Calipso(efect 7-14zile) si in caz ca nu ajunge sa-l ajut cu Mospilan.(efect cateva ore)
Aveti alte propuneri?

#162
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Despre titus nu stiu nimic , inca nu l-am folosit la cartofi. Referitor la gandacii de colorado calypso este cel mai bun insecticid , il poti da de cateva ori fara probleme , nu mai ai nevoie de mospilan .
Deja te astepti la gandaci? cam devreme totusi, la mine abia ies cartofii din pamant, iar de stropit ii stropesc atunci cand apare prima serie de puiet, gandacii astia batrani nu-s chiar asa periculosi daca sunt putini .

Pt ROBERT
Ingrasamantul il poti da inainte sa rebilonezi cartofii , chiar si cand au 10-15 cm merg rebilonati  daca nu folosesti freza de rebilonat .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate