Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#181
xsulea

xsulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.06.2011
salut.
Vreau sa va adresez si eu cateva intrebari in legatura cu cultivarea cartofului ca am vazut ca sunteti la curent cu toate cele.
Locuiesc in zona de campie , mai exact unde se varza Oltul in Dunare in jud Teleorman
si detin 3 h de teren arabil nisipos (irigabil) si m-am hotarat sa cultiv carofi aprox. 1h  sau 1.5h. si trebuie sa ma documentez din timp...
Terenul nu a mai fost cultivat de vreo 3 ani.
    
     Ma gandesc sa ierbicidez cu Total sa scap de toate buruienile...
     O aratura adinca de toamna.     Cu ce e bn sa fertilizez pamantul ?
     Fiind prima data cand cultiv cartoful ce imi recomandati , sa incep cu o samanta certificata sau cu ceva mai ieftin?
     Vreau sa cumpar si o masina de plantat si una de recoltat cartoful, ceva second hand, ma gandeam la o masina de plantat pe 3 sau cel mult 4 randuri deoarece am un U650 si o masina de recoltat pe 2 randuri ...pt ca  as vrea sa ma extind pe viitor. (ceva recomandari in legatura cu utilajele)
     Din ce mai stiu e ca imi trebuie aprox 3,5t -4t de samanta /h.
     Avand spatiu de depozitare, cand e bine sa cumpar samanta ? de toamna sau de primavara? Ce soi de cartof imi recomandati pt zona unde vreau sa cultiv?
     Mentionez ca dispun de 20 000 lei pt toata investitia...

     Daca am gresit pe undeva va rog sa ma corectati.  Va multumesc anticipat.

#182
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postxsulea, on 26th July 2011, 10:12, said:

salut.
Vreau sa va adresez si eu cateva intrebari in legatura cu cultivarea cartofului ca am vazut ca sunteti la curent cu toate cele.
Locuiesc in zona de campie , mai exact unde se varza Oltul in Dunare in jud Teleorman
si detin 3 h de teren arabil nisipos (irigabil) si m-am hotarat sa cultiv carofi aprox. 1h  sau 1.5h. si trebuie sa ma documentez din timp...
Terenul nu a mai fost cultivat de vreo 3 ani.
    
     Ma gandesc sa ierbicidez cu Total sa scap de toate buruienile...
     O aratura adinca de toamna.     Cu ce e bn sa fertilizez pamantul ?
     Fiind prima data cand cultiv cartoful ce imi recomandati , sa incep cu o samanta certificata sau cu ceva mai ieftin?
     Vreau sa cumpar si o masina de plantat si una de recoltat cartoful, ceva second hand, ma gandeam la o masina de plantat pe 3 sau cel mult 4 randuri deoarece am un U650 si o masina de recoltat pe 2 randuri ...pt ca  as vrea sa ma extind pe viitor. (ceva recomandari in legatura cu utilajele)
     Din ce mai stiu e ca imi trebuie aprox 3,5t -4t de samanta /h.
     Avand spatiu de depozitare, cand e bine sa cumpar samanta ? de toamna sau de primavara? Ce soi de cartof imi recomandati pt zona unde vreau sa cultiv?
     Mentionez ca dispun de 20 000 lei pt toata investitia...

     Daca am gresit pe undeva va rog sa ma corectati.  Va multumesc anticipat.

Este posibil sa cultivi cartofi in zona aia? Daca e arsita... degeaba e irigat. Vezi daca mai sunt cartofi cultivati  in jur, daca nu sunt, incepe cu o suprafata mica de test (2-3000mp) si mergi pe porumb,ca este o cultura profitabila si cu siguranta se face acolo daca ai si conditii de irigat.

Edited by rand, 26 July 2011 - 10:13.


#183
xsulea

xsulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.06.2011

View Postrand, on 26th July 2011, 11:13, said:

Este posibil sa cultivi cartofi in zona aia? Daca e arsita... degeaba e irigat. Vezi daca mai sunt cartofi cultivati  in jur, daca nu sunt, incepe cu o suprafata mica de test (2-3000mp) si mergi pe porumb,ca este o cultura profitabila si cu siguranta se face acolo daca ai si conditii de irigat.






sall.
Este posibil  da...  pana acum vreo 2  ani aveam un vecin care cultiva cred ca vreo 50 de ari dar nu stiu ce productivitate avea ca nu ma interesa pe atunci,  a renuntat si e plecat la copii in tari mai emancipate, ca sa il intreb randamentul.


  Arsita nu e chiar aja , e cald  dar nu exagerat... Imi aduc aminte cand eram mai mik acum vreo 10 -15 ani ..se cultivau multe legume prin zona  printre care si cartoful...dar oamenii au imbatranit si au renuntat si nu mai vezi tineri la munca, campului... acum generatia ''online'' viseaza numai masini bani si telefoane...etc

   Am cautat pe internet si am vazut ca sunt si soiuri mai rezistente la caldura...


Multumesc.                                  Mai astept si alte pareri/sfaturi.

#184
STIDEM

STIDEM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2011

View Postxsulea, on 26th July 2011, 10:12, said:

salut.
Vreau sa va adresez si eu cateva intrebari in legatura cu cultivarea cartofului ca am vazut ca sunteti la curent cu toate cele.
Locuiesc in zona de campie , mai exact unde se varza Oltul in Dunare in jud Teleorman
si detin 3 h de teren arabil nisipos (irigabil) si m-am hotarat sa cultiv carofi aprox. 1h  sau 1.5h. si trebuie sa ma documentez din timp...
Terenul nu a mai fost cultivat de vreo 3 ani.
    
     Ma gandesc sa ierbicidez cu Total sa scap de toate buruienile...
     O aratura adinca de toamna.     Cu ce e bn sa fertilizez pamantul ?
     Fiind prima data cand cultiv cartoful ce imi recomandati , sa incep cu o samanta certificata sau cu ceva mai ieftin?
     Vreau sa cumpar si o masina de plantat si una de recoltat cartoful, ceva second hand, ma gandeam la o masina de plantat pe 3 sau cel mult 4 randuri deoarece am un U650 si o masina de recoltat pe 2 randuri ...pt ca  as vrea sa ma extind pe viitor. (ceva recomandari in legatura cu utilajele)
    Din ce mai stiu e ca imi trebuie aprox 3,5t -4t de samanta /h.
     Avand spatiu de depozitare, cand e bine sa cumpar samanta ? de toamna sau de primavara? Ce soi de cartof imi recomandati pt zona unde vreau sa cultiv?
      Mentionez ca dispun de 20 000 lei pt toata investitia...
     Daca am gresit pe undeva va rog sa ma corectati.  Va multumesc anticipat.
STIDEM:Faci cartof numai daca mai este cartof in zona, dar daca raiul cartofului este SV,BV,CV,HG, si alte cateva cu suprafete mai mici, eu cred ca nu sunt cartofi in zona. si nu are rost sa risti. In zona Cetate-Dolj, la Dinescu, e malul Dunarii si oamenii nu planteaza cartofi nici macar pentru consumul familial de peste vara, toata lumea cumpara cartofi. Mai analizeaza. Ar fi foarte bine sa poti face pentru ca acolo sunt sigur ca toata lumea cumpara cartofi tot timpul anului.
DAR NU CRED CA MERGE (cartile nu citeaza zona ca fiind favorabila, dupa cum nici cerintele speciei la mediu)

Edited by STIDEM, 26 July 2011 - 20:55.


#185
xsulea

xsulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.06.2011

View PostSTIDEM, on 26th July 2011, 21:49, said:

STIDEM:Faci cartof numai daca mai este cartof in zona, dar daca raiul cartofului este SV,BV,CV,HG, si alte cateva cu suprafete mai mici, eu cred ca nu sunt cartofi in zona. si nu are rost sa risti. In zona Cetate-Dolj, la Dinescu, e malul Dunarii si oamenii nu planteaza cartofi nici macar pentru consumul familial de peste vara, toata lumea cumpara cartofi. Mai analizeaza. Ar fi foarte bine sa poti face pentru ca acolo sunt sigur ca toata lumea cumpara cartofi tot timpul anului.
DAR NU CRED CA MERGE (cartile nu citeaza zona ca fiind favorabila, dupa cum nici cerintele speciei la mediu)

Cartofi se cultivau in zona pana acum cativa ani...adevarat ca nu pt comercializare ci doar pe suprafete mici, pt consum propriu. Localnicii aveau gradini in zona si cultivau cateva randuri pt consum...si se faceau...cat de bine ? ...asta nu mai stiu.      i-am spus colegului  mai sus...in zona unde locuiesc multi au plecat in tari straineze...si cei care au ramas..parca a dat ''lenevita'' in ei...
     Intradevar, la noi se cumpara cartoful tot timpul si noi il aducem din BV. Fagaras..si de acolo si pana aici i se dubleaza pretul...asta in cel mai fericit caz...daca nu triplu...cam asta ar fi motivatia care o am  ...
    
    Oricum sunt dispus sa incerc poate ca nu o sa am productie uimitoare...dupa socotelile mele..si  daca scot 10t/ha tot ies bn daca vand la piata la kg.


    Crezi ca as reusi ceva daca as folosi un soi mai timpuriu...ma gandesc la asta din cauza temperaturilor de vara...?
                    Multumesc.

Edited by xsulea, 27 July 2011 - 09:09.


#186
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
De ce nu incepi cu un poriect pilot pe o suprafata mai mica? Infiintarea unei culturi de cartof are un pret ridicat la ha. si daca o ratezi, pierzi foarte mult.
Asa, daca pui pe 3000mp. vezi la toamna rezultatele si decizi pe urma daca merita sau nu.

#187
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Asa ar fi cel mai bine, cumperi 1000 kg de samanta certificata(vii cu o duba la institutul din brasov acum toamna cand samanta este ieftina ) si incerci pe 30 ari , daca ies macar 6,7 tone e ceva . Daca experimentul reuseste te poti extinde la o suprafata mai mare . Ca ingrasamant baga gunoi toamna inainte de aratura si ceva complex primavara

#188
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View PostSTIDEM, on 26th July 2011, 09:49, said:

STIDEM:Faci cartof numai daca mai este cartof in zona, dar daca raiul cartofului este SV,BV,CV,HG,
Asta o fi Haga? :confuzzled:Sau HR?

Edited by alinutzik, 27 July 2011 - 19:06.


#189
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
la mine frunzele sunt inca verzi, iar unele incep sa se usuce. lastarii s-au cam lasat pe pamant, nu mai sunt chiar verticali.
treaba e ca au inceput sa incolteasca tuberculii, asa ca voi fi nevoit sa-i scot... :angry:

Intreabare: e indicat sa-i mai tin la aer, sau ii pot pune la pastrare(in beci) de cum ii scot ?

#190
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Daca zici ca mai au frunzele verzi coseste-i si mai lasa-i 10 zile in pamant sa se intareasca coaja ,  ii lasi o ora doua la soare dupa aia ii duci in beci.Problema cu incoltitul nu cred ca e grava , mi-au incoltit si mie o data in pamant dar cand i-am scos am rupt coltii si gata.

Cartofii mei sunt culcati de mult , mai sunt vrejii verzi inca si pe aici pe unele bucati, aia din camp abia mai rezista dupa o grindina cazuta cam acum o luna, probabil si productia va fi mai mica,oi vedea in toamna  .

Edited by francix89, 05 August 2011 - 10:07.


#191
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Aha. Multam. De culcat, s-au culcat si la mine vrejii, nu mai sunt verticali, dar nu s-au uscat. Deci nu prea merg cositi. Eventual sa-i tai cu secera, sau cu forfeca de vie. :)
Ce zici, merita ?

#192
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Merg taiati destul de usor cu secera , spor la treaba :)

#193
STIDEM

STIDEM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2011

View Postalinutzik, on 27th July 2011, 20:04, said:

Asta o fi Haga? :confuzzled:Sau HR?
Dacă vrei Haga, Haga fie. Sunt convins că ai inteles despre ce judet e vorba si asta e important pentru mine. Cât despre indicativele rutiere ale județelor, te asigur că le știu, și te mai asigur că sunt foarte convins că nici tu nu faci parte din cei ce nu sunt expuși greșelilor.

#194
SabauCornel

SabauCornel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.03.2011
salutare oameni buni, ma intereseaza o idee despre cum sa fac un sistem de irigatie pentru cartofi ce sa folosesc, de unde as putea sa imi cumpar cele necesare, as vrea sa stiu daca cultivatorii mai marisori au ceva sisteme de irigare la cartofi. ms mult

#195
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View PostSabauCornel, on 22nd September 2011, 20:09, said:

salutare oameni buni, ma intereseaza o idee despre cum sa fac un sistem de irigatie pentru cartofi ce sa folosesc, de unde as putea sa imi cumpar cele necesare, as vrea sa stiu daca cultivatorii mai marisori au ceva sisteme de irigare la cartofi. ms mult
ce fel de sistem vrei sa folosesti si in ce buget sa se incadreze?  :)

#196
Beck

Beck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.01.2005

View PostSabauCornel, on 22nd September 2011, 19:09, said:

salutare oameni buni, ma intereseaza o idee despre cum sa fac un sistem de irigatie pentru cartofi ce sa folosesc, de unde as putea sa imi cumpar cele necesare, as vrea sa stiu daca cultivatorii mai marisori au ceva sisteme de irigare la cartofi. ms mult

Cea mai buna solutie este irigarea prin aspersie. Atentie insa la tipul de aspersor folosit...iti recomand Aspersorul 5022 de la NDJ.
Referinte aici : http://www.naandanja...ume-covasna.pdf
si aici : http://www.naandanja...icatii/cartofi/

PS : Lucrez la compania asta, si crede-ma ca am cativa clienti (fermieri mari din Romania de care vorbesti) care si-au irigat cartofii anul asta cu 5022 suprafete de peste 400 Ha (si asta desi foloseau aspersoare, dar aspersoare nepotrivite pentru cartofi...unele chiar produse de noi! :) )

Da-mi PM pentru mai multe detalii, dimensionari, recomandari..oricand!

Attached Files



#197
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Din cat a citit pe net ca sa scapi de gandacul de colorado poti planta  fasole intre cartofi. La gandacul de colorado nu-i place fasolea iar la gandacul de fasole nu-i plac cartofii. Asa se protejeaza una pe alta.

Mamaruta de asemenea distruge larvele gandacului de colorado. Problema e ca vo toti lucrati numai cu pesticide cea ce face gandacul de colorado rezistent dupa cativa ani si in acelasi timp pesticidele omoara si insectele benefice ca si mamaruta, si chiar si albinele care ajuta la polenizarea altor plante, asa ca suces la otravire si distrugeti-va pamantul si sanatatea in continuare.

Edited by dinpoplaca, 25 December 2011 - 04:16.


#198
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Asta e un video interesant cum sa cresti cartofi fara as sapi pamantul. Ii cresti direct pe iarba cu niste paie deasupra. Si au fost udati doar o data, la pantare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q1OShZZUt0k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dinpoplaca, 25 December 2011 - 05:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate