Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 

Amenda auto neplatita si impozitul pe casa

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Daca am domiciliul pe o adresa si am primit o amenda auto, proprietarul apartamentului nu va putea platii impozitul pe casa pana nu va fi platita si amenda auto? Din cate am inteles, chiar daca eu nu-s proprietar ii deajuns sa am amenda pe adresa aia. E una de 120 de lei pentru mers pe accesul interzis  :confuzzled:

#2
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,948
  • Înscris: 09.12.2004
s-a mai discutat pe undeva, daca imi amintesc eu bine
poti plati ce impozit vrei fara sa fie conditionate platile una de alta
daca vrei sa vinzi masina sau mai stiu eu ce, atunci trebuie sa fii pe zero cu ei.

cel mai bine e sa iti achiti amenda :)

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
De idiotenia asta ma lovesc si eu acum :@

De anul trecut pana acum au aparut in sistem 3 amenzi noi. (una din 2007 si 2 din 2008).
Toate au fost platite in max 3 zile de la emitere, insa nu mai am chitanta.

A fost tata s aplateasca impozitul la casa si nu se poate pana nu platesti amenzile.
E cea mai tare faza, adica poti ajunge sa platesti penalizari.

Nu cred ca acest aspect e legiferat, ci e o practica la fisc, ahh de aia sper sa ii rareasca !

Later edit

Quote

Codul fiscal le-a dat motive de relaxare celor din primării, prin două articole introduse la propunerea Ministerului Administrației și Internelor (MAI) (art. 154, alin. 7 și 259, alin. (61)). Potrivit acestora, nu numai impozitele aferente imobilelor trebuie achitate înainte de vânzarea acestuia, ci și cele datorate pentru alte bunuri sau orice amendă restantă. Mai mult, certificatele fiscale care atestă că proprietarul și-a plătit orice datorie la bugetul local nu mai trebuie cerute doar la administrația financiară din zona unde se află imobilul vândut, ci și de la cea unde vânzătorul își are domiciliul fiscal, astfel că este imposibilă vânzarea  mașinii sau vreunui imobil dacă posesorul figurează cu vreun debit, de orice natură ar fi el. Daca șoferii care refuză să plătească amenzile nu au nevoie de serviciile Primăriei, amenda rămâne neplătită mult și bine. După trei ani, amenda se prescrie, iar cel care a reușit să se ?ferească? atâta timp, va reuși să scape și de ea.

Pe scurt, trebuie sa iti dea voie sa platesti impozitul la casa!

#4
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,948
  • Înscris: 09.12.2004
eu am o amenda anulata in instanta; amenda e din 2007 si ca sa o scot de la fisc trebuie stampila vietii pe hotarirea judecatoreasca.
de atunci am platit impozitul la masina, ma intreaba de fiecare data daca platesc amenda, le spun ca nu si pa.
ai mei cind platesc impozitul pe casa, 3 auto si 1 moto nu ii intreaba nimeni de sanatatea noastra (are si sormea vreo 2 amenzi pe acolo :D )


de frica prostiei lor, cind nu eram dotat cu detector aveam (am) dosar cu copii dupa chitante si pv  :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate