Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Am facut locuri de parcare&#...

Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 

Sa construim o casa - Rezistenta

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2201 replies to this topic

#829
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011

 buha, on 1st July 2011, 22:39, said:

Ia legatura imediat cu proiectantul si cheama-l sa-i vada. El este in masura sa iti spuna exact ce sa faci.
Il strangi de gat pe constructor.

Ce sa mai faca si proiectantul? :(
Pacat de materialele de acolo si respectiv de banii dati. Ce este in poze nu poate fi numit beton armat.
Cum s-a zis si inainte, solutia normala ar fi sa se sparga toata umplutura asta turnata, care oricum cred ca se va sparge repede, si turnat un beton ca lumea si vibrat corespunzator.

Si toata treaba asta sa o faca din banii lor, ca alta data sa caste ochii cand vor sa mai toarne betonae.

Tristete si jale mare cu muncitorii de la noi!

#830
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010
Salut,

Vreau sa torn o grinda de beton armata cu 8 bare de fi 14 lunga de 8 metri care se va sprijini pe zidurile exterioare ale unui kiving. Grinda va trebui sa sustina cca. 70 mp de acoperis acoperit cu tigla Bramac:  o tigla = 4,2 kg.
Distanta dintre ziduri ( pe interior ) este de 6,5 ml.
Intrebari: Ce L, l, h trebuie sa aiba,  ce beton sa folosesc, daca distanta e ok pentru tipul acesta de grinda.

Nota. In momentul de fata am  o grinda cu L= 8m, l= 0.18 m, h=0.24 m, din lemn stratificat care s-a curbat la mijloc din cauza grautatii acoperisului cu cca. 3 cm.
Merci.

#831
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011
Ma gandesc ca cele 8 bare cu care vrei sa armezi grinda se repartizeaza in 4 jos si 4 sus.
In sectiune, grinda poate sa aiba si 30x60cm, si 25x60, dar depinde si de tine ce inaltime libera trebuie sa ai sub grinda si de eforturile pe care le are grinda.
Pentru a putea spune clar ce armatura sa pui in grinda, ar trebui cunoscute si aria aferenta de planseu ce descarca pe grinda, configuratia acoperisului, popi care sa descarce pe grinda, localitatea unde este casa pentru a considera actiunea din zapada, etc.
S-ar putea ca aceste 4 bare de armatura jos si 4 sus sa fie putine sau cam la limita, dar fara sa se cunoasca mai multe detalii nu pot sa bag mana in foc.

Succes.

#832
ancami

ancami

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.12.2010
buna ziua,

Doresc sa renovez total o garsoniera(Pta Muncii). Va rog daca puteti sa-mi recomandati o echipa serioasa de care ati fost foarte multumiti,priceputi, seriosi, cinstiti, dispusi sa faca si aprovizionarea cu materiale(echipa cu care ati fi dispusi sa lucrati si a doua oara)

                               Multumesc

#833
viosnarec

viosnarec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.04.2008
Salut,

Am primit proiectul de rezistenta al casei si vreau sa va rog sa-mi spuneti ce parere aveti: este în regula, este prea încarcat cu fier, ceva ce poate fi ameliorat; orice parere este bine venita.

Multumesc

Attached Files



#834
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Pare ok.
ce imi ridica niste semne de intrebare este lipsa grinzii din zona de gol a scarii, barele de 18 in grinzi si centuri, putintele cam mult, eu as fi mers cu un 16 dar proiectantul a ales 18.
Si studiul geo. pe ala il ai postat?

#835
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009

 viosnarec, on 13th July 2011, 18:10, said:

Salut,

Am primit proiectul de rezistenta al casei si vreau sa va rog sa-mi spuneti ce parere aveti: este în regula, este prea încarcat cu fier, ceva ce poate fi ameliorat; orice parere este bine venita.

Multumesc

La prima vedere totul e ok. Nu ca ar face o mare diferenta, dar daca tot bordezi golul scarii, marca 20 si 21 ar trebui mai lungi. Restul pare facut bine. Si o parere personala: mai bine pui beton C20/25 peste tot, pretul e cam acelasi.

#836
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011

 viosnarec, on 13th July 2011, 18:10, said:

Salut,

Am primit proiectul de rezistenta al casei si vreau sa va rog sa-mi spuneti ce parere aveti: este în regula, este prea încarcat cu fier, ceva ce poate fi ameliorat; orice parere este bine venita.

Multumesc

Salut.
La o prima vedere, dimensiunile elementelor si armarea lor par ok. In ceea ce priveste grinda G1, ea este o grinda din zona centrala si are o arie aferenta de pe care primeste incarcari mai maricica si poate ca 3fi16 sa fi fost la limita, iar asta sa-l fi facut pe proiectant sa aleaga 3fi18.
Nu imi dau seama daca mansarda este locuibila sau nu. As fi vrut sa stiu pentru ca grinzile de lemn de peste etajul 1 nu imi par foarte in regula cu sectiunea 10x20cm dispuse la 80cm si de lungime 4.3m.
La casele vechi, adeseori am gasit grinzi de lemn 10x25cm cu lungimi asemanatoare (~4,5m) dispuse la 65-70cm.
Succes la executie.

#837
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010
Problema rezolvata !?

Se pun doua foastane cu L= 8m, l = 0,3m, grosimea = 0.05 m, dreapta-stanga, prinse intre ele in partea de sus - jos, din 1,5 in 1,5 m cu suruburi deasupra si dedesuptul grinzii principale.
Sper sa tina.  :peacefingers:

Merci pt raspuns  :kisstogether:

#838
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 viosnarec, on 13th July 2011, 18:10, said:

Salut ....

Mai exista proiecte desenate "la mana" !!! :w00t:

#839
isacof

isacof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.10.2009
Va salut ,urmaresc acest subiect  si nu am gasit pana acum ceva legat de pasii ce trebuiesc urmati din momentul inceperii constructiei .Doresc sa construiesc o casa in regie proprie si nu cunosc procedura ce trebuie urmata referitor la probele ce trebuiesc  colectate ,buletine de analiza ,procese verbale .Toate hartiile pe care cei de la primarie or sa le vrea in momentul in care lucrarea este gata.Are cineva cunoastere despre acesti pasi ?

#840
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,942
  • Înscris: 01.09.2006
Toate astea le face dirigintele de santier.
E treaba lui sa faca aceste hartii, ca reprezentant al tau.

Edited by ech, 18 July 2011 - 20:31.


#841
dorindanescu

dorindanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.04.2007
Am anexat fundatiei casutei mele ,aflata in lucru ,inca un spatiu , conform planului atasat. Am lucrat asa cum am fost sfatuit pe forum si va multumesc din suflet .Intre timp ridicand si o parte din ziduri am senzatia ca spatiile mele sunt cam inghesuite ( poate nu este decat o parere) si mi-au mai venit niste idei .As vrea sa mut baia si windfang-ul in zona nou atasata , sa creez mai mult spatiu la scara, iar in zona scarii sa fac o camara.Bucataria sa fie in locul biroului , iar actuala bucatarie sa devina loc de luat masa.Am la etaj 3 dormitoare , sunt suficiente , asa ca jos as putea sa aerisesc putin.Va rog sa analizati atasamentul si sa imi dati ceva idei.

Attached Files



#842
isacof

isacof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.10.2009
Daca o fac in regie proprie trebuie sa angajez pe cineva ca "diriginte de santier " ?

#843
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011

 isacof, on 19th July 2011, 13:47, said:

Daca o fac in regie proprie trebuie sa angajez pe cineva ca "diriginte de santier " ?

Din cate stiu eu trebuie diriginte si in astfel de cazuri, este un paragraf in legea 10/1995 in care spune ca se pot construi case fara diriginte de santier, dar de nivel P, P+1E, doar in mediul rural.

#844
dorindanescu

dorindanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.04.2007
Pe planul meu s-a uitat cineva?

#845
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Salutare baieti,
Recent citeam pe aici jurnalul cuiva, si am asistat la o discutie unde un interlocutor afirma ca armarea unei placi se face dupa anumite reguli: Ca marime a ochiului trebuie sa fie intr-un fel, ca nu se admite aia, si aialalta, ca armarea superioara (calaretii) nu are voie sa fie mai scurta de o anumita masura... etc, si ma uitam in planul meu de armare al placii (urmeaza armarea ei), si nu prea era in concordanta cu ce  citeam.
Asa ca sunt un pic in dubii, si desi am incredere in structuristul meu, as vrea sa va rog frumos sa va uitati pe planul meu de armare a placii (atasat), si sa-mi spuneti daca va atrage ceva atentia in mod negativ.

Clasa de beton data este c20/25, iar grinzile ce incadreaza golurile sunt de 30x40 pe axele ABCD, de 30x35 pe axele 1234. Stalpii sunt 30x30, structura proiectata in cadre, grosimea placii 13cm.

Multumesc frumos!
Attached File  placa.pdf   282.26K   143 downloads

#846
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011
Salutare.
La o prima vedere, ceea ce ies in evidenta sunt intradevar lungimile calaretilor, pe care le-a dat pe toate de 80cm.
Ei trebuie sa aiba o lungime de la fata grinzii de Lo/(3..4) unde Lo este deschiderea scurta a ochiului de placa.

Ca exemplu, pt placa cuprinsa intre axele 1-2 si B-C (Lo=3.6), calaretul trebuie sa treaca peste grinda cu o lungime de 90 - 120cm.

In rest, nu stiu ce la ce incarcari este supusa placa, dar pentru o cladire obisnuita pare in regula.

Succes in executie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate