Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Microintreprinderi

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
HHTemple

HHTemple

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.10.2006
Va dau un link cu un articol interesant din Saptamana Financiara privind situatia microintreprinderilor: http://www.sfin.ro/a...nca_exista.html

Tehnic ei au dreptate insa se pare ca nimeni nu stie exact ce se intampla in acest moment cu microintreprinderile, nici macar contabilii, sau cel putin cei cu care am vorbit eu. Am facut acest topic pentru a afla informatii noi despre aceasta situatie, daca exista oameni care le au.

Marturisesc ca situatia ma intereseaza direct avand o firma nou infiintata chiar in luna ianuarie a acestui an, declarata la infiintare microintreprindere, dar care habar n-am pana in momentul de fata cum va fi impozitata. In acelasi timp nu stiu daca are rost sa angajez acum pe firma o persoana (lucru obligatoriu la microintreprinderi) pentru ca nu stiu daca mai am o microintrerpindere

:)

Edited by HHTemple, 03 February 2010 - 23:25.


#2
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Nu mai există: http://forum.softped...p;#entry7708053

Quote

Referitor la impozitarea activității microîntreprinderilor în anul 2010 vă aducem la cunoștință următoarele:

În conformitate cu prevederile art. 107 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, sistemul de impozitare pentru microîntreprinderi, a avut o aplicabilitate limitată în timp, respectiv pâna la data de 31 decembrie 2009, prin modul de reglementare a cotelor de impozitare numai pentru anii 2007-2009.

Astfel, pe cale de consecintă, începând cu 1 ianuarie 2010, prevederile Titlului IV "Impozit pe veniturile microîntreprinderilor", normele metodologice de aplicare corespunzătoare, precum și alte prevederi incidente acestui sistem, nu mai produc efecte juridice.

Prin urmare, începând cu data de 1 ianuarie 2010, microîntreprinderile care pâna la data de 31 decembrie 2009 au aplicat prevederile Titlului IV din Codul fiscal, vor intra în categoria contribuabililor plătitori de impozit pe profit, potrivit Titlului II "Impozitul pe profit" din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.


#3
dmldone

dmldone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.10.2005
nu mai exista. trecerea in vector o fac ei automat - cei de la MF.
IMP - tu trebuie de acum sa depui declaratii lunare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate