Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

DIGI.NET - probleme cu serviciile, echipamentele etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7621 replies to this topic

#7597
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 03.04.2007
Router mesh de la Digi,AX10 ceva sfaturi (nu este în locația mea) fără internet ziceam eu, cei de la Digi spun ca este în regula dar pe wifi cu Samsung A32, S22 și iPhone la rețeaua wifi apare
Conectat fără internet !
Doar pe un Redmi note 12 funcționează, care poate fi problema?


#7598
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.04.2013
Ai restarted routerul?
Posibil sa mearga doar pe 2.4G si dispozitivele care nu mere sa fie setate pe 5G.

#7599
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 03.04.2007
Restart, reset și nimic

#7600
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,583
  • Înscris: 16.12.2006
Schimba canalul la Wi-Fi. Poate e pus pe un canal aiurea ce nu se pupa cu telefoanele.

Eventual pune pe Automat si la reteaua de 2,4 si la reteaua de 5 GHz.

Si verifica pe telefoane ce retea vad.

#7601
Daniel1122

Daniel1122

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 10.03.2023
Pune dns manual 1.1.1.1

#7602
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 18.03.2008
Salut! Am si eu o problema cu setarea dns-ului.ONT-ul de la digi e trecut pe modul bridge iar ca router folosesc un sistem mesh si anume un Tp-link deco x10. La conexiune e setat pe PPPOE cu username si parola de la digi, totul bine si frumos pana aici. Problema e ca eu as vrea sa setez pe router dns-ul de la cloudflare 1.1.1.1, dar daca schimb din setari DNS pe modul manual si introduc 1.1.1.1, nu imi mai merge netul pe wifi iar ledul de la deco devine rosu si apare ca deconectat, in schimb, netul pe pc, care e conectat prin cablu la sistemul deco, fuctioneaza. Ce ar trebui sa fac ca sa pot schimba dns-ul si sa si functioneze?

#7603
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 18.01.2020
Anunta-l pe DHCP in loc sa il setezi la WAN, ca sa sari de tot peste resolver-ul din router.

#7604
catalin0303

catalin0303

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 03.02.2009
Are cineva probleme cu conectarea la serverul de mail https://webmail.mydomain.ro/
De azi dimineata nu reusesc sa imi verific mailul pe computer - Bucuresti Drumul Taberei.
This site can’t be reached Check if there is a typo in webmail.mydomain.ro.
If spelling is correct, try running Windows Network Diagnostics.
DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

#7605
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,053
  • Înscris: 06.09.2004
Si ce legatura are cu Digi?

#7606
catalin0303

catalin0303

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 03.02.2009

View Postcatalin0303, on 20 iunie 2024 - 12:55, said:

Are cineva probleme cu conectarea la serverul de mail https://webmail.mydomain.ro/
De azi dimineata nu reusesc sa imi verific mailul pe computer - Bucuresti Drumul Taberei.
This site can’t be reached Check if there is a typo in webmail.mydomain.ro.
If spelling is correct, try running Windows Network Diagnostics.
DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN


Scuze, am uitat sa precizez. Am Fiberlink 1000 de la DIGI. Si mail de la munca pe Vodafone - webmail.mydomain.ro
Nu am avut probeme in ultimii ani.
Pe date mobile imi verifica, pe WIFI sau pe LAN computer nu vede serverul - DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN
E clar ceva de la digi.

#7607
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 18.01.2020
E de la DNS problema, folosesti DNS-ul "servit" automat de DIGI sau ti-ai pus tu manual ceva de la Cloudflare, Google, etc?
Edit:
Cu DNS de la DIGI functioneaza, cu Cloudflare, pauza Posted image
rares@PC:~$ nslookup webmail.mydomain.ro dns1.rcs-rds.ro
Server:  dns1.rcs-rds.ro
Address: 213.154.124.1#53
Non-authoritative answer:
Name: webmail.mydomain.ro
Address: 91.136.8.180
rares@PC:~$ nslookup webmail.mydomain.ro 1.1.1.1
Server:  1.1.1.1
Address: 1.1.1.1#53
** server can't find webmail.mydomain.ro: SERVFAIL


Edited by Rares95, 20 June 2024 - 17:33.


#7608
catalin0303

catalin0303

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 03.02.2009

View PostRares95, on 20 iunie 2024 - 17:31, said:

E de la DNS problema, folosesti DNS-ul "servit" automat de DIGI sau ti-ai pus tu manual ceva de la Cloudflare, Google, etc?
Edit:
Cu DNS de la DIGI functioneaza, cu Cloudflare, pauza Posted Image
rares@PC:~$ nslookup webmail.mydomain.ro dns1.rcs-rds.ro
Server: dns1.rcs-rds.ro
Address: 213.154.124.1#53
Non-authoritative answer:
Name: webmail.mydomain.ro
Address: 91.136.8.180
rares@PC:~$ nslookup webmail.mydomain.ro 1.1.1.1
Server: 1.1.1.1
Address: 1.1.1.1#53
** server can't find webmail.mydomain.ro: SERVFAIL


Nu am facut nicio modificare. A fost un bug pe undeva. Digi Helper a rezolvat. Multumesc.

#7609
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 18.03.2008

View PostRares95, on 19 iunie 2024 - 14:12, said:

Anunta-l pe DHCP in loc sa il setezi la WAN, ca sa sari de tot peste resolver-ul din router.

Am incercat sa-l schimb de pe DHCP, dar tot nu vrea.. Pe televizor imi apare dns-ul modificat, adica 1.1.1.1 dar nu vrea sa se conecteze, apare o problema la dns.. Pe PC sau telefon merge asa doar daca setez manual din setarile PC/Telefon dns-ul 1.1.1.1, daca nu il setez manual pe pc sau tel, nu merge netul. Daca sun la Digi, pot modifica ei dns-ul de la conexiunea PPPOE si sa puna DNS-ul de la cloudflare in loc? Banuiesc ca nu o sa faca asta dar nu vad cum as putea schimba dns-ul daca prin PPPOE te obliga sa folosesti dns-ul lor. Alternativa e sa pun manual pe PC si pe tel dns-ul cloudflare, dar problema e ca pe tv nu merge daca ii pun dns-ul 1.1.1.1 in loc de cel de la digi. Plus ca acest router tp link deco x10 nu are cine stie ce setari de configurare, nu poti modifica mare lucru.

#7610
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 18.01.2020
Treaba sta cam asa, DNS-ul setat la sectiunea WAN/PPPoE este cel folosit de resolverul intern al routerului, care actioneaza drept server DNS pentru clienti(TV, telefon, PC, etc) dar si drept client, folosind fie DNS-ul alocat automat la conectarea PPPoE fie cel setat de tine, pentru a rezolva la randul sau cererile venite de la clienti.
Daca setezi in DHCP alt server/servere in loc de IP-ul routerului, automat clientii nu vor mai interoga routerul, vor face cererile catre ce DNS pui tu acolo, deci, este tot cu una cu a seta manual un server DNS, doar ca prin DHCP acel server este anuntat o data cu alocarea adresei IP, gateway, etc, iar prin setare manuala, este... setat manual, ignora ce primeste pe DHCP de la router.
Din moment ce ai setat pe DHCP 1.1.1.1 drept DNS, nu mai este treaba routerului, clientii vor interoga direct Cloudflare, deci, orice problema de functionalitate legata de DNS e in curtea clientilor nu a routerului, asta fiindca banuiesc ca acel TP-LINK nu stie/nu are optiunea de reguli firewall pentru NAT care sa redirectioneze toate cererile din si catre portul 53 catre un anumit server, chiar si atunci, tot ar functiona, fiindca, clientul chiar daca intreaba la 1.1.1.1, cererea lui este redirectionata automat catre un anumit DNS, deci raspuns primeste, doar ca pe "traseu" cererea lui nu a ajuns la 1.1.1.1 ci a fost redirectionat traficul catre un server custom, dar, 99,99% TP-link nu stie de asa ceva.


Si totusi... de ce ai vrea sa schimbi DNS-ul providerului cu cel de la CloudFlare? Folosesti cumva DNS "special" care filtreaza query-urile catre domenii care servesc malware/adult content? Sa stii ca si DIGI are optiunea asta daca o activezi din contul de client, automat la conectarea PPPoE primesti alte servere DNS care fac exact acelasi lucru, iar timpul de raspuns este acelasi precum cel de la CloudFlare, ba chiar mai bun pentru cele alocate automat, serverele DIGI. Oricum, la DNS query nu "simti" nimic d.p.d.v al latentei, eu am la majoritatea query-urilor raspuns sub 50ms, iar dupa intra in cache deci timpul este 0ms. Banuiesc ca nici de DoH, DNSSEC, etc, nu este vorba fiindca, again, TP-Link nu stie de astea, cel putin nu la routere consumer.

Edited by Rares95, 21 June 2024 - 16:48.


#7611
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 18.03.2008
DNS-ul de la clouflare e cel mai rapid si pe langa asta e vorba si de securitate, adica traficul prin 1.1.1.1 e cryptat,iar daca pui 1.1.1.3 ai si anti-malware+adult content blocat. Oricum, pt control parental am activat setarea din contul digi si blocheaza accesul pe siteuri deocheate. In legatura cu dns-ul de la digi, am observat ca atunci cand am schimbat din router subnetmask-ul din 255.255.252.0 pe 255.255.255.0, mi s-a modificat DNS-ul de la digi, are vreo legatura subnetmask-ul de la setarile lan ip cu dns-ul automat de la digi?

#7612
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 18.01.2020
Cum ti-ai dat seama ca DNS-ul de la Cloudflare este mai rapid decat cel de la DIGI? "Ochiometric" sau prin ceva tool de benchmark?
Traficul catre si de la 1.1.1.1 nu este criptat decat daca folosesti DoT sau DoH, stie TP-LINK-ul ala consumer asa ceva? Daca nu, atunci criptarea e zero.
Setarea de control parental de la DIGI functioneaza tot la nivel DNS, cum am mai zis, daca ai activat-o pe contul PPPoE, la initializarea sesiunii primesti de la concentratorul PPPoE alte DNS-uri care nu raspund la query-urile catre domenii cunoscute ca "servesc" anumite tipuri de content, functioneaza atat pe IPv4 cat si IPv6.
Nu are legatura mask-ul cu adresa serverului DNS, nu inteleg unde ti s-a schimbat... pe DHCP sau pe la WAN? Cum am mai zis, DNS-ul de la DHCP este trimis catre clienti, DNS-ul de la WAN este folosit de router pentru a raspunde la query-urile venite din LAN de la clientii care il folosesc drept DNS.

Si... ca o nota de final, in foarte multe cazuri aplicatiile au propriile servere DNS in cod, deci ignora orice DNS venit pe DHCP sau setat prin router, asta daca nu faci ce am zis anterior, cu niste reguli de firewall care sa redirectioneze traficul venit pe portul 53 catre un anumit server DNS, dar, asta deja nu mai gasesti pe routere consumer.
Exemplu la mine, atat pe UDP cat si TCP:
Attached File  DNS 2.png   39.68K   20 downloads  Attached File  DNS.png   22.82K   17 downloads

#7613
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.06.2006
Salut, am in casa un ONT ZTE F618 pus in bridge, urmat de doua echipamente mesh ZTE, pe unul dintre ele sunt cam 28 dispozitive si pe celalalt 14 si gafaie daca vreau sa mai adaug echipamente.
As dori sa folosesc ONT-ul pe post de router cu partea radio dezactivata, un switch poe si doua AP-uri de la unifi. Merge oare pe acest ONT sa mearga ca router cu wifi dezactivat?
Sau pot cere alt ONT poate mai performant? Ce echipamente de ONT mai exista disponibile?
Sunt in dubii intre AP-uri si routere in mesh wired backhaul, dar asta e o alta discutie

#7614
Daniel1122

Daniel1122

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 10.03.2023
Nu poti dezactiva wifi la ont. Cel puțin eu nu am putut, doar daca l-am pus in bridge.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate