Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 

BRAND vs NO`NAME

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
u9511160

u9511160

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.02.2005

gtk, on Jun 13 2005, 15:19, said:

tot nu ai zis cat costa un contract din ala... SLA...  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>


N-o sa-ti spuna nimeni.
Motive:

1. unii nu stiu (nici eu nu stiu, si nu ma intereseaza, pen' ca nu e treaba mea, este echipa de vanzari si negociere pentru asta. Daca aflu cati bani incaseaza firma pentru alea 5 minute cand ma trezesc astia don somn la ora 2 noaptea cre' ca-mi dau demisia.)

2. Sunt lucruri foarte secrete (cele mai secrete din interiorul unei companii: cat a luat de la ala sau de la alalalt.)

Peace.

P.S. La lucrurile astea puteai sa te gandesti si singurel...... B)

#56
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
M-am gandit la timpul celor care iau decizia...

#57
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
nu cumva firma aia se numeste omnilogic?  :naughty:

service-ul se pare ca nu e oferit de producatori (gen HP, DELL) ci de alte firme care se ocupa de astfel de lucruri...

Sun Microsystems totusi produc efectiv computere, asa ca ar fi logic sa aiba astfel de service...

Edited by gtk, 13 June 2005 - 15:59.


#58
u9511160

u9511160

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.02.2005

gtk, on Jun 13 2005, 15:56, said:

nu cumva firma aia se numeste omnilogic?  :naughty:

service-ul se pare ca nu e oferit de producatori (gen HP, DELL) ci de alte firme care se ocupa de astfel de lucruri...

<{POST_SNAPBACK}>


Nu, nu e omnilogic, mai cauta tinere paddawan.....

Depinde...o companie foarte mare isi permite sa incheie contracte cu Sun, Oracle, IBM samd... astfel incat sa aiba oameni de la SUN On-Site care sa stie SunOS, si ALTI oameni de la SUN care sa stie hardware. Firmele gen Omnilogic au oameni antrenati in mai multe domenii (spre exemplu UNIX (SunOS si AIX) ) si companiile mari nu au incredere ca acesti oameni sunt cei mai buni, si nu isi permit sa piarda.....

Alta problema ar fi ca in momentul in care iti vine un om de la SUN, poti sa tipi la el daca iti crapa serverele de la SUN. Daca ar veni omu' de la omnilogic ti-ar spune...SUN ...e stricat, n-am ce sa fac.... :)

Peace.

#59
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
ah, nu... mi-am adus aminte ca tu esti cu SUN.... ma refeream la HP - DELL

stii cum am facut analogia? tu ai zis ca lucrezi in domeniul "mobile telecom" ... Omnilogic are contracte cu Orange si Connex... dar probabil ca lucrezi la alta firma....

Edited by gtk, 13 June 2005 - 16:25.


#60
u9511160

u9511160

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.02.2005

gtk, on Jun 13 2005, 16:22, said:

ah, nu... mi-am adus aminte ca tu esti cu SUN.... ma refeream la HP - DELL

stii cum am facut analogia? tu ai zis ca lucrezi in domeniul "mobile telecom" ... Omnilogic are contracte cu Orange si Connex... dar probabil ca lucrezi la alta firma....

<{POST_SNAPBACK}>


Daca mai cautai.....vedeai ca nici macar nu lucrez in Romania.... asa ca nu se putea la Omnilogic...

#61
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
ce sa zic... concluzia "baietzasilor" este ca ce isi fac ei acasa din piese luate de la firme care aduc comp[onentele cu sacosa din ungaria sunt mai bune decat alea pe care le-au proiectat inginerii. ma intreb cati din aia care zic ca un computer "brand" chiar au lucrat cu unul. si inca ceva: cum e posibil sa spui ca pui "piese brand" in loc sa iei computer "brand" ??? ce inseamna piese brand?  :nonobad:

#62
c026radco

c026radco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.04.2005

Dan, on Jun 13 2005, 17:11, said:

ce sa zic... concluzia "baietzasilor" este ca ce isi fac ei acasa din piese luate de la firme care aduc comp[onentele cu sacosa din ungaria sunt mai bune decat alea pe care le-au proiectat inginerii. ma intreb cati din aia care zic ca un computer "brand" chiar au lucrat cu unul. si inca ceva: cum e posibil sa spui ca pui "piese brand" in loc sa iei computer "brand" ??? ce inseamna piese brand?  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>


Dane, stai putin ca nu-i asa. Noi vorbim de computere pentru bizniz (pentru birou) nu de alea pentru acasa. Alea pentru acasa........o sa ma injuri stiu......ei bine, ale pentru acasa si eu sunt de parare ca e bine sa le faci tu, cu manuta ta, din componente brand. E cel mai avantajos.

- Componente brand sunt componente facute de firme serioase, cu ceva experienta in fabricatul componentelor si pe care te poti baza din punct de vedere al calitatii. Tine minte ca exista si jafuri pe piata.

- Computerul brand e un computer gata asamblat si care are reputatia ca merge ca uns pana la adanci batraneti (are numa' componente brand si de obicei chiar merge ca uns).

- Un computer prost facut din componente brand este un computer in care componentele nu se "inteleg" cum trebuie pentru ca au specificatii diferite (cine l-a facut nu prea se pricepea). Ala ori nu merge, ori are viata scurta. Daca in schimb cel care l-a facut se pricepea iese un computer brici.

- Un computer prost din componente proaste.....e de plans da' mie imi vine sa rad. :))

#63
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
.. a mai ramas varianta "un computer bun din componente proaste"!.. si stiti care-i culmea?! nu este imposibil!
e drept, e ca la un joc de noroc, dar poti avea surpriza sa constati ca "erorile" se compenseaza in cazul unor astfel de componente.

redevenind seriosi..

pc-urile "brand" aveau prostul obicei (nu mai sint la curent cu realitatea recenta) de a avea un format proprietar pentru MB, backpanel, etc.. astfel incit nu-ti era usor sa faci un upgrade fara sa apelezi tot la producatorul PC-ului. cum spunea cineva anterior, ei isi concep propriul MB care este optimizat pentru componentele pe care ei le au in vedere cind realizeaza PC-ul..

totusi, problemele trebuiesc separate: fiabilitatea PC-ului e una, masurile de siguranta care trebuiesc luate pentru protejarea datelor/informatiilor companiei este altceva..

daca folosesti raid-uri, backup-uri, ups-uri, redundante de tot felul, etc poti folosi fara probleme si noname-uri pentru un office pc. daca n-ai "cap", e vai de pc-urile brandname!

cred ca lumea trebuie sensibilizata in ce priveste masurile de siguanta pe care trebuie sa si le ia pentru a-si proteja anumite "valori" in format electronic, pentru a nu se lasa sedusi de "mai stabil de x ori".. care o fi mai fiabil, dar si cind "moare", o face pe aceeasi limba ca un noname..

#64
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

service-ul se pare ca nu e oferit de producatori (gen HP, DELL) ci de alte firme care se ocupa de astfel de lucruri...
Aproape intotdeauna. Iar aceste firme sunt certificate de catre producatori. Economic vorbind, este mai avantajoasa abordarea asta din punct de vedere al  producatorului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate