Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

BRAND vs NO`NAME

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
RoFuture

RoFuture

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2004
Care este alegerea voastra intre cele doua in ceea ce priveste achizitionarea unui P.C.?  Ma intereseaza in general parerea celor care achizitioneaza pentru business use ...

Edited by RoFuture, 10 June 2005 - 16:56.


#2
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Daca pretul e pana in max 10-15% in plus e preferabil Brand daca nu... e perfect si Kalasnikov  :lol:  ca oricum piesele-s facute in China in ambele cazuri. Si de multe ori garantia la Brand e rezolvata in timp mai lung si chiar mai costisitor. Si sporul de 3-5% de performanta dispare luind un procesor mai puternic sau alta imbunatatire cu diferenta de bani.

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,167
  • Înscris: 05.12.2002
spor de performanta la brand fata de no-name, cu aceeasi configuratie? LMAO
daca le pot asambla eu, cu componentele alese de mine, e clar ce aleg. Atlfel... un sistem de undeva de unde stiu ca se rezolva repede cu garantia, dar numai daca stiu exact ce se pune in el.

#4
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
BBC no comment!

#5
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Sa fim seriosi... Daca stii sa il configurezi si gestionezi k-lumea, un NoName, poate fi mai bun decat brand... La servici am HP cu P4 la 2600 MHz cu video on-board, 215 RAM. Acasa am Sempron 2400+ cu 512 RAM cu GeForce2 32MB... Cel de acasa e clar ca merge mai bine, poate si pentru ca cel de la birou este folosit 24h/24h... Mai putin vreo 7 ore, sambata noapte, cand se odihneste. Si sunt sigur ca HP-ul a costat mai mult decat sistemul meu, care, apropo, la componente, cea mai mica garantie e de 3 ani...

Deci, concluzia... merg in continuare pe no-name, pt ca in interior sunt aceiasi producatori... Nu am auzit de HDD HP sau Compaq...

#6
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Pai tu nu sti ca AMD are proace mai bune ca performanta versus Intel?

#7
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Ba da, dar nu as fi vrut sa ma pronunt inca...

La ce te referi mai exact? Un 2400+, de exemplu, e mai bun decat un 2400?

#8
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Pe trend vorbind ma refer la:

"If your applications benefit from dual core processors - see our benchmarks - the Athlon 64 X2 is superior to the Pentium D 840 in a vast majority of our benchmarks. In addition, it is not any slower than its single core counterpart Athlon 64 4000+. Please note that we used a processor based on the old Clawhammer core, which explains the performance handicap when compared to the X2. The latest San Diego core will perform exactly as the X2.
..................................................................
Here's the bottom line. If we had to recommend a single core processor, the choice would depend greatly on the type of applications in use. But in the dual core arena, though, there is not much that speaks for Intel: go with the Athlon 64 X2." din:


http://www.tomshardw..._athlon-20.html

sau la articolul asta unde pentru a intelege complet adevarul trebuie sa faci si raportul pret/performanta.

http://www.tomshardw...0221/index.html

Si am folosit o sursa care este in general privita de mai multi ani ca fiind proIntel...asa, in limitele decentei.

#9
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
daca vrei numai pentru office(fara grafica) recomand barebone-urile........sunt destul de ieftine(cazul asus) iti pui ce proc/hdd/memorie vrei .............nu te doare capul de spatiu.....

#10
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
Daca nu mi-as monta singur ce vreau in calculator, aid sertanli luz mai self-rispect, pai chiar asa de nevolnic sa fiu...? Ca o fi si greu sa prinzi cateva suruburi...
Pt. afacere, daca nu-ti place sa mestesugesti vreun sfert de ora, ia-ti un sistem de la o firma mai mica. Lectia se stie: atentie la pret si termen de garantie.
Succes!

#11
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
PC-uri "de marca"? asta e mai mult o gluma... poate asamblare "de marca"...

Ce diferenta sa fie din moment ce componentele sunt ACELEASI! ...adica acele componente din computerele "de marca" pot fi cumparate separat si puse la un loc... faptul ca sunt testate sa fie un mare aventaj? I doubt that...

Oricum, in cazul sistemelor "NONAME", clientul ar fi bine sa se informeze serios cu privire la componente....

#12
florinu

florinu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 31.03.2005
Daca banii nu ar conta pentru mine tot noname mi-as lua dar cu componentele sa fie de marca.
   Daca banii nu ar conta pentru mine si nu as sti nimic despre calculatoare tot mi-as lua brand.
   Eu cred ca performanta conteaza nu brand-ul.
   Oricum orice calculator peste 2-3 ani poti sa il dezmerzi ca fiind "UN JAF" pt ca componentele se uzeaza moral..
   Asta este REALITATEA...indiferent ca este brand sau ai dat 300 euroi ori 3000 euroi... :D

#13
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,167
  • Înscris: 05.12.2002

gtk, on Jun 11 2005, 08:39, said:

PC-uri "de marca"? asta e mai mult o gluma... poate asamblare "de marca"...

Ce diferenta sa fie din moment ce componentele sunt ACELEASI! ...adica acele componente din computerele "de marca" pot fi cumparate separat si puse la un loc... faptul ca sunt testate sa fie un mare aventaj? I doubt that...

Oricum, in cazul sistemelor "NONAME", clientul ar fi bine sa se informeze serios cu privire la componente....

<{POST_SNAPBACK}>


N-ai vazut niciodata un sistem hp, dell, etc, nu?
cu sursele lor proprietare
cu placile lor de baza proprietare
cu procesoare care ajung doar la ei (cel putin deocamdata, ex sempron pe 939)

#14
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
Chiar daca placile de baza Intel sunt facute de de Foxconn, Intel are destula putere ecomonica incat sa-l determine pe Foxconn sa nu-si rebranduiasca o placa obisnuita de-a lor cu noul nume, ci s-o construiasca dupa cum zice Intel

#15
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Ei hai ca incet incet ajungeti la vorba mea din primul post.

#16
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

RoFuture, on Jun 10 2005, 07:54, said:

Care este alegerea voastra intre cele doua in ceea ce priveste achizitionarea unui P.C.?  Ma intereseaza in general parerea celor care achizitioneaza pentru business use ...

<{POST_SNAPBACK}>

business use = laptop/notebook...

#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

gtk, on Jun 10 2005, 22:39, said:

PC-uri "de marca"? asta e mai mult o gluma... poate asamblare "de marca"...

Ce diferenta sa fie din moment ce componentele sunt ACELEASI! ...adica acele componente din computerele "de marca" pot fi cumparate separat si puse la un loc... faptul ca sunt testate sa fie un mare aventaj? I doubt that...

Oricum, in cazul sistemelor "NONAME", clientul ar fi bine sa se informeze serios cu privire la componente....

<{POST_SNAPBACK}>

nu sti ce vorbeshti...

#18
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
se pare ca voi nu stiti ce e aia calculator de marca.
d'aia nu os a va luati niciodata, pentru ca aveti impresia ca aia sunt firme de doi lei care asambleaza calculatoare.
diferenta e mare, prin faptuil ca exista niste oameni care gandesc configuratiile optime, care testeaza componentele, care configureaza mai mult decat " ca la carte" si performantele intre un noname si un brand de obicei sunt 20-30%. in plus de asta, cand cumpara hdd-uri cumpara un lot special testat la sange, si daca unul din 1000 da rateuri, refuza tot lotul, etc..
auzi.. dell = firma care asambleaza calculatoare. facm un test la aceeasi configuratie si vedem rezultatele: stabilitate, viteza,  ce vreti voi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate