Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!
 Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2456 răspunsuri în acest subiect

#2215
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 29.07.2015
Pb în România de azi mai ales în cazul coșurilor de fum, este ca găsești f puține informații despre ele degeaba au tehnologii peste tehnologii romanul tot pe vb aia 'las ca merge și asa'. Pt el în general ce este rotund la interior merge pt cos.

#2216
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.107
  • Înscris: 24.02.2011

View Postandreilesan, on 23 februarie 2019 - 09:26, said:

Posted Image E punctul d-tale de vedere, eu totusi as prevera respectarea legislatiei in vigoare unde scrie clar ca aceasta linie trebuie sa fie protejata fata de inghet. Nimeni nu a zis ca stutul de evacuarea a condensatului nu trebuie curatat periodic.
Acel vas mic de cati litri trebuie sa fie? Stii cum pute ceea ce se colecteaza in acel vas? Pana la urma fiecare face cum considera de cuviinta si pe raspundere proprie.
Posted Image
Nu mă bag dacă trebuie sau nu protejat de îngheț dar la coșul meu nu curge decât la ploi puternice.
De 2 litri îi arhisuficient și se golește de fiecare dată. Mai tare cred că pute în varianta în care stă pe țevi negreala aia.Posted Image

#2217
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsandel1, on 23 februarie 2019 - 11:30, said:

Nu mă bag dacă trebuie sau nu protejat de îngheț dar la coșul meu nu curge decât la ploi puternice.
Posted Image Iar eu cunosc situatii in care din cosul de fum se evacueaza condensat pana la 1 litru pentru fiecare 20 kg de lemne, umiditate pana 17%, datorita temperaturii scazute a gazelor de ardere.

View Postsandel1, on 23 februarie 2019 - 11:30, said:

De 2 litri îi arhisuficient și se golește de fiecare dată.
Posted Image Si daca pe an se ard vre-o 10 tone de lemne, s-ar genera ceva condensat, care nu cred ca ar merita sa fie colectat si golit manual..

View Postsandel1, on 23 februarie 2019 - 11:30, said:

Mai tare cred că pute în varianta în care stă pe țevi negreala aia.Posted Image
Atentie ! Eu ma refer la condensat, care este maroniu si are viscozitatea apei. Nu ma refer la gudron.Posted Image Acesta daca se formeaza inseamna ca e o problema la calitatea arderii si daca gudronul ajunge in tevi sa stea = apoi e bai = s-ar putea sa nu se mai poata desfunda tevile..Posted Image

#2218
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.107
  • Înscris: 24.02.2011
Atunci depinde foarte mult de soluția aleasă pentru încălzire. La șeminee de buget poți băga lemne verzi și nu se face pic de condens.

#2219
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.438
  • Înscris: 04.06.2016
Eu ard aprox 10 tone pe sezon si condensul exista, nu e un pahar de apa. Condens, nu gudron cum a zis andrei. In cazul meu e chiar sub racord din cazan, si se incinge indiferent ca e inghetat sau ca sunt -20 afara, il topeste si curge, + ca mai stiu sa ma mai uit la el din cand in cand, mai ales ca se aduna cenusa un pic in punctul ala.
Dar ce facem cu persoane care nu stiu? Ca pana la urma nici nu trebuie sa aiba detinatorul asemenea griji. Ma pun in locul sotiei, care ia lucrarea in primire si meseriasii pleaca. Primul an e cum e ca e totul nou. Dar urmatorul incep sa apara probleme. Asa mai bine se rezolva toate de la inceput. Ca dupa e cam greu sa mai faci modificari, fiind si eu in aceste cazuri triste.
La semineu arzi 300kg pe sezon, ca sa iti vrajesti iubita sau sa mai faci un copil cu nevasta. In rest aduna praf in casa, sau ciori.

#2220
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.107
  • Înscris: 24.02.2011

View Postvictor29cr, on 23 februarie 2019 - 13:59, said:

La semineu arzi 300kg pe sezon, ca sa iti vrajesti iubita sau sa mai faci un copil cu nevasta. In rest aduna praf in casa, sau ciori.
Eu m-am referit la godinele astea din comerț căptusite cu șamotă. Și la astea li se zice șeminee.

Editat de sandel1, 23 februarie 2019 - 14:17.


#2221
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 29.07.2015
Bună ziua. Am luat una bucata cos de fum de 180, 8 m cum ii fac asigurarea statica cu ob de 8 sudat plus lapte de ciment în gaurile de la colturi, sau cu corniere pe margini și platbanda pe toată lungimea lui?

#2222
Miusick

Miusick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 152
  • Înscris: 10.12.2018

View Postsandel1, on 23 februarie 2019 - 13:30, said:

Atunci depinde foarte mult de soluția aleasă pentru încălzire. La șeminee de buget poți băga lemne verzi și nu se face pic de condens.
Ești convins? (asta ca să nu folosesc jargonul.... Sa mori tu?)

View PostDanutzu1985, on 01 martie 2019 - 15:25, said:

Bună ziua. Am luat una bucata cos de fum de 180, 8 m cum ii fac asigurarea statica cu ob de 8 sudat plus lapte de ciment în gaurile de la colturi, sau cu corniere pe margini și platbanda pe toată lungimea lui?
Prima varianta. După care faci o izolație exterioara, întărită cu colțare de al... Părerea mea, asa am făcut eu.

#2223
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.107
  • Înscris: 24.02.2011

View PostMiusick, on 01 martie 2019 - 15:43, said:

Ești convins? (asta ca să nu folosesc jargonul.... Sa mori tu?)
100%. Nu vorbesc decât din experiență.
@Danutzu1985:
Eu am folosit tije filetate cu lapte de ciment în amestec cu nisip. Le-am tăiat pe lungimea unei mantale, și le-am montat în așa fel încât să rămână jumate afară de la o manta la alta, astfel nu mai e nevoie de sudură. Doar prima mai lungă . Sper că s-a înțeles.Mai lungi nu cred că-i bine pentru că nu curge bine laptele de ciment fiind foarte poroase mantalele. Și binențeles trebuie vibrate bine.
În exterior n-am mai pus nimic, doar i-am dat o mână subțire de masă de șpaclu și o lavabilă de exterior de calitate. Absolut nici o problemă după 2 ani.

Editat de sandel1, 01 martie 2019 - 17:44.


#2224
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 29.07.2015
Pai tot scurt mă gândeam și eu

View PostMiusick, on 01 martie 2019 - 15:43, said:


Ești convins? (asta ca să nu folosesc jargonul.... Sa mori tu?)


Prima varianta. După care faci o izolație exterioara, Ăźntărită cu colțare de al... Părerea mea, asa am făcut eu.

Este cos profesional este cu izolatie

#2225
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.107
  • Înscris: 24.02.2011

View PostDanutzu1985, on 01 martie 2019 - 18:44, said:

Pai tot scurt mă gândeam și eu
Ok, dă-i bătaie că-i o plăcere să ridici un coș profesional

#2226
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 29.07.2015
Dar aici ce sa întâmplat? Dacă este fierul băgat la colturi bănuiesc ca nu au pus lapte de ciment

Fișiere atașate



#2227
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.191
  • Înscris: 16.01.2018

View PostDanutzu1985, on 01 martie 2019 - 15:25, said:

Bună ziua. Am luat una bucata cos de fum de 180, 8 m cum ii fac asigurarea statica cu ob de 8 sudat plus lapte de ciment în gaurile de la colturi, sau cu corniere pe margini și platbanda pe toată lungimea lui?
https://www.google.c...U3Y-dlH0ZVFYpM:

Editat de ciobi_mar, 02 martie 2019 - 22:03.


#2228
makemyday1

makemyday1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 15.11.2012
Sa dormi linistit, eu zic sa-l asiguri asa! Posted Image

Si daca tot se poarta reclama, cel din poza e un cos TONA Posted Image Posted Image

Fișiere atașate



#2229
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmmtsdc, on 14 februarie 2019 - 11:44, said:

cred  ca la "cosuri de fum". dar mai dureaza putin, am un volum mare de lucru si e un produs nou, Tub nou (T600 uscat-T400 umed), 50cm si 100cm. Multi proiectanti nemti au solicitat manta pentru case pasive (Kaltestop) si Tona a raspuns cu acest produs.Posted Image In plus, a fost eliminata grila de ventilatie din partea de jos, mai ales pentru case pasive. Nemtii spun ca aia se foloseste pentru sisteme ce nu folosesc tuburi de calitate ce permit trecerea umiditatii catre vata.

@mmtsdc - Se poate oferi inca o explicatie la cele boldate si subliniate? Eu nu am inteles ce s-a vrut a transmite.Posted Image

Editat de andreilesan, 04 martie 2019 - 17:20.


#2230
eu_alex

eu_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 24.07.2013
Buna seara, cu ce se masoara tirajul cosului de fum si in ce? (M/s, pa, mbar?)
Multumesc.

#2231
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.835
  • Înscris: 11.03.2012

View Posteu_alex, on 04 martie 2019 - 19:43, said:

..cu ce se masoara tirajul cosului de fum si in ce? (M/s, pa, mbar?)
Tirajul cosului de fum se masoara in Pa (pascal), mbar(milibar), etc.. 1bar=100 000 Pa, 1mbar = 100 Pa, 0,1 mbar = 10 Pa.
Presiunile mai mari ca presiunea atmosferica se masoara cu manometre, cele egale cu presiunea atmosferica - cu barometre, iar cele mai mici ca presiunea atmosferica - cu vacuumetre. Generic acestea sunt folosite cu numele manometre, iar pentru ca tirajul cosurilor de fum este o valoare mica, li se mai spune micromanometre.
Posted Image

#2232
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.438
  • Înscris: 04.06.2016

View Posteu_alex, on 04 martie 2019 - 19:43, said:

Buna seara, cu ce se masoara tirajul cosului de fum si in ce? (M/s, pa, mbar?)
Multumesc.
Preturile pentru un astfel de aparat cu masurare diferentiala in general depaseste 1000 ron, mai mult daca e unul bunicel si in general nu se justifica pentru uz casnic. E mai ieftin sa chemi pe unii sa masoare ce te intereseaza si sa platesti serviciul oferit. Spun asta ca si eu imi cautasem unul sa masor tirajul, m-am calmat dupa ce am vazut preturile si maniera in care este masurat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate