Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 

Statie lipit infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
855 replies to this topic

#757
underbirdgsm

underbirdgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.07.2007
Mackbook Air rework Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files



#758
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Da da-ne te rog si profilu de temperatura Posted Image Posted Image Posted Image

#759
underbirdgsm

underbirdgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.07.2007
Gaby inca lucrez la el , inca il perfectionez , dar cum este gata finisat il atasez Posted Image))Posted Image Posted Image ,defapt marul ala alb avea lipituri reci, dar sa rezolvat!

Edited by underbirdgsm, 22 July 2014 - 17:15.


#760
riderinblack_tm

riderinblack_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 22.02.2010

View PostAdrian_AED, on 28 mai 2014 - 09:10, said:

Am facut cateva modificari schemelor, pentru detectie de sonda intrerupta,comanda separata a ventilatoarelor(in loc de relee se pot pune direct ventilatoare de 12V) si un LED care semnalizeaza inceputul rampei de racire(in caz ca se vrea doar dezlipirea unui SMD sa nu trebuiasca sa urmaresti cu atentie display-ul)
Pretul unui microcontroler inscris este 70 lei iar statia completa 200 euro(pentru amanunte contactati-ma pe PM)

Eu am cumparat un microcontroler scris dar...... softul deja a luat-o pe aratura, pot sa rulez orice profil chiar daca nu are nici un fel de sonda conectata pe acolo.
Personal m-am saturat de solutii empirice si tiganesti, imi dau comanda de un Altec si nu ma mai complic cu improvizatii aiurea.

#761
underbirdgsm

underbirdgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.07.2007
Daca tu crezi ca Altec-ul va gandi in locul tau ..... te inseli.... parerea mea este ca piesa problema in situatia ta este omul. Orice controler are nevoie de un om sa il pregateasca pentru cea ce urmeaza sa faca.Un sistem care il cumperi facut universal trebuie personalizat pentru situatia ta.

#762
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă vrei un controller perfect potrivit pt. rework caută un Jumo Imago 500 de ocazie.

#763
Adadu

Adadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.01.2008
Inafara displayului ce-i drept aspectuos, e vreo alta diferenta intre Imago 500 si Dicon 500? Cel din urma se gaseste si cu ~ 100-150e pe ebay.

Edited by Adadu, 25 August 2014 - 23:16.


#764
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
Are editor de programe, poţi crea zeci de profile diferite stocate intern, pe lângă asta are şi funcţie de înregistrare pt. 4 parametri analogici şi 3 digitali, poţi vedea de ex. abaterea temperaturii reale faţă de cea programată în timpul derulării profilului, ajută foarte mult la optimizarea parametrilor.
Am cumpărat unul acum un an, mi-a ieşit în 80 Euro, e drept că era mai chior, nu avea modul de ieşire analogic nici funcţia de înregistrare nu era activată, însă recent am mai luat unul la 220 Euro, ăsta are 3 ieşiri analogice şi funcţia de înregistrare activată, dacă le combin o să iasă 2 regulatoare super din ele, cu tot ce trebuie.

#765
Adadu

Adadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.01.2008
Imi pare cam peste mana pt saracul din Ro sa investeasca ~300E sau chiar mai mult numai pt controlere. Nimic de spus despre performante, dar parerea mea umila e ca cel mai mult tine de omul care opereaza masinaria si nu invers. De acord cu ideea ca ajuta f mult in procentajul de reusite, dar in timp omul se poate adapta situatiei si statiei la care lucreaza. Exact cum a spus si Florin (under), nu exista nimic care poate compensa factorul uman. Trebuie avut in vedere ca si restul componentelor pt statie pot ajunge chiar si pana la alti 200-300e, deci ajungem la un 500-600 pe statie. Din pacate in tara asta de ... nu sunt multi care-si permit solutii de genul asta.

#766
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
Depinde cum priveşti lucrurile, precizia aduce siguranţa în utilizare.. Este adevărat că şi eu mai lucrez uneori "din mână", cu plita şi staţie cu aer cald, dar o fac numai când placa e foarte mică, mi-e lene să modific prinderea iar laptopul îmi aparţine sau e al vreunui cunoscut. La cele ale clienţilor de la firmă nu-mi permit greşeli, mai ales când omul plăteşte 200 Euro pe reparaţie. 3 plăci buşite pe o maşină imprecisă şi deja s-au dus banii de regulator, iar asta se poate întâmpla într-o săptămână. A păţit-o colegul de la firmă cu o placă de MacBook, vroia să schimbe un N13M şi a supraîncălzit placa de a făcut "băşici", cu un HonTon 390, pe care eu îl evit cu sfinţenie, acuma trebuie să cumpere o placă nouă cu 475 de dolari, râdea de mine când făceam prebake de 1 oră la plăcile mai dubioase. Şi nu e prima oară când i-a făcut figuri HonTon-ul. Oricum la un rulaj de mii sau zeci de mii de Euro pe lună câteva sute date pe un instrument de precizie nu se simt.

Edited by mihaicozac, 26 August 2014 - 12:58.


#767
florius70

florius70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 25.08.2009
Sunt si eu de acord cu Mihai !
Eu folosesc statii chinezesti dar permanent monitorizez temperatura cu termometre separate , altfel apar mereu surprize !

#768
Adadu

Adadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.01.2008
Voi lucrati in domeniu, este o diferenta f mare intre utilizatorul "casnic" si cel dedicat domeniului cum sunteti voi si nu numai. Remarca de dinainte facea referire strict la utilizatorii simplii, ca mine si ca multi altii care au decis sa investeasca intr-un proiect cu care sa-si incerce norocul in ale reparatiei, sperand sa evite costurile reparatiilor intr-un atelier specializat. In cazul meu de exemplu e doar pasiunea de a construi ceva, de a repara ceva.. si cam atat. Nu am facut pt nimeni reparatii si nici nu am de gand sa o fac curand. Una e sa-mi ard placile mele si cu totul alta e sa ard placa cuiva. Nu imi place sa-mi complic viata pt te miri ce. Pt voi e solutia ideala, pt restul.. nu chiar. Dar sa fim seriosi, chiar si cu costurile aferente.. devine atractiva solutia ta mihai decat sa cumperi din ro o panarama de 2500 lei (~600e) cu care poate-ti iese, poate nu...

Edited by Adadu, 26 August 2014 - 14:39.


#769
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
Ştii cum se spune, amatorul de azi, profesionistul de mâine. Oricum activitatea de rework este aşa de complexă încât orice eliminare de incertitudini este cât se poate de binevenită.

#770
underbirdgsm

underbirdgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.07.2007
Sunte perfect de acord cu Mihai si Florius , vreau sa zic ca un "student"bulea placi in serie si cu scula fintech de peste o suta de mii de euro si altul cu scula weller de cateva zeci de mii de euro Posted Image))))) si altul il aruncai pe o statiie de rework no name si facea treaba pe banda....deci concluzia ....... poti sa ai scula lui peste daca nu stapanesti tehnica de rework ,,,(sa simti ce faci) in fata mea un injiner de la weller a busit o placa de acer care i-am bagato sub nas pentru demonstratie ... ala nu avea treaba cu reworkul era pe partea cu marketing-ul Posted Image))))))) Apropo reworkul este o artaaaa, in productie pe banda se baga loghere si se fac o droaie de teste pana la forma finala la fiecare produs :D zeci de thermocuple de calitate distruse.....etc etc etc

Edited by underbirdgsm, 26 August 2014 - 20:11.


#771
angel-boy

angel-boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 25.03.2007
Salut , as dori sa achizitionez si eu o statie pentru reballing , reflow , ce mia-ti recomanda ?

#772
geokyri

geokyri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.08.2008
Pai cred ca intai trebuie sa le spui baietilor capitalul alocat acestei investitii, enuntul tau este foarte vag ...

#773
Scootie

Scootie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 15.09.2013

View Postangel-boy, on 14 septembrie 2014 - 19:57, said:

Salut , as dori sa achizitionez si eu o statie pentru reballing , reflow , ce mia-ti recomanda ?
Iti spun ce mi s-a spus si mie cand am venit aici. Citeste cap-coada acest forum de 3-4 ori. Mai este unul pe elforum la Hardware. Cu informatiile de aici si acolo iti vei putea construi propria ta masina de rework undeva intre 2000-2500 de lei.
Spor la munca. :)

#774
Adadu

Adadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.01.2008
Din enuntul lui, el cauta sa cumpere, nu sa construiasca. Chiar si asa.. fara un buget alocat, e dificil sa recomanzi ceva. Personal as recomanda construirea uneia decat cumpararea ei. Dar in fine, fiecare cu ale lui.
Din ciclul "mai e mult?  inca putin.... ", am mai lucrat putin la statie, m-a lasat bugetul complet.. trebuie sa-mi iau pana la urma un cap QQE, pt al meu am alte planuri.

Attached Files


Edited by Adadu, 16 September 2014 - 19:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate