Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 

Harti de acoperire

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
507 răspunsuri în acest subiect

#451
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Mersi ! :)

Acum este în pregatire alta : o parte din sudul României (axul între Craiova si Bucuresti pentru Vest/Est, si Pitesti - Bulgaria pentru axul Nord/Sud) la un zoom mult mai mare... si cu toate BTS-urile (adaugate la mâna, unu' câte unu').
E foarte mult de lucru, poate o termin pâna mâine...

Editat de Cosconor, 30 aprilie 2010 - 13:51.


#452
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Este gata ! B)
Iata deci noua harta VDF, completata cu BTS-urile din tot Sudul tarii.

[ http://cosconor.evonet.ro/GSM/Netmonitor/Cell%20Lists/Others/BTS%20VDF%20Sud%20[GIF].gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Probabil mai lipsesc câteva site-uri, daca vedeti unde va rog sa ma contactati.
Bucurestiul a fost lasat intentionat deoparte, ca altfel mai terminam poimâine.



PS : mai sus avei versiunea GIF (10 MB), de o calitate ceva mai degradata fata de fisierul original - lucrat în PNG, pe care îl puteti descarca de aici (35 MB)
La fel si pentru harta României de ieri : PNG (57 MB)

Editat de Cosconor, 30 aprilie 2010 - 18:38.


#453
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Iata o ultima harta, si am terminat.
Este exact aceasi versiune ca harta de deasupra, numai ca am facut-o pe GSM only, si viziune satelit.
Varianta mixta (voce+date) cu viziunea satelit era illizibila, de aceea am ales sa o fac doar pentru GSM.

Viziunea din satelit este foarte interesanta, pentru ca vezi exact ceea ce reprezinta gaurile (sau mai bine zis semnalul outdoor la ei) : în mare parte sunt din cauza padurilor...


Varianta PNG (70 MB)
Varianta GIF (25 MB)



#454
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.643
  • Înscris: 30.06.2009
Foarte interesant!Ai lucrat foarte bine Cosconor!Felicitarile mele!

#455
dan_ionescu

dan_ionescu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 420
  • Înscris: 04.04.2010
Felicitari pentru harta, Cosconor - excelent lucrat.
Poate faci o harta cu pozitia BTS-urilor si pentru Estul tarii cat si pentru celelalte regiuni.
Problema care se pune acum la vodafone este de capacitate, nu cred ca -de exemplu-, 4-5 BTs-uri instalate intre Gulia si Titu pot duce tot traficul de voce pe 40 de kilometri si sa mai provizioneze si capacitate pentru o experienta multumitoare a unui user care se da pe internetul mobil al lor - sau in caz de ceva trafic intensiv al mai multor useri simultan se vor obtine viteze comparabile cu cele de pe GPRS. Cred ca mai e destul de lucru la densificare.

#456
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Mersi !

Din pacate chiar nu mai am curajul de a ma ocupa si de alte regini ! O astfel de harta (cea cu BTS-urile) reprezinta în total 6 ore de lucru non-stop (4 ore pentru harta, si 2 ore pentru amplasarea BTS-urilor).
Ultima harta pe care o sa o mai fac (am început-o deja) este cu Valea Prahovei. Apoi am terminat... pâna la urmatorul update al hartii ! :)



Sorry ! ;)

Editat de Cosconor, 01 mai 2010 - 19:51.


#457
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 17.12.2009
In legatura cu acoperirea Romtelecom CDMA in jud. MH din poza ta de aici http://cosconor.fr/G...e/Mehedinti.png se refera la acoperirea Romtelecom + Zapp CDMA ca doar nu au motat BTS in tot judetul asa repede. Apropo Zapp are 450 si Romtelecom 420 cum pot functiona modemurile RTC pe 450 mhz? :rolleyes:

#458
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Nu, nu cred ca se refera la Zapp, pentru ca cei de la Zapp nu au nici pe departe asa acoperire la voi în judet (cel putin daca ma iau dupa ultima lor harta de acoperire).
Asa ca de unde iese toate acoperirea asta RTC nu se stie exact, poate chiar au lucrat masiv la extindere... si cosmetizat putin harta... :)


Uite cum arata Zappu' la voi. Compara-l cu harta RTC...

Fișier atașat  ZApp.png   217,87K   47 download-uri








Bun, iata si ultima harta VDF pe care am facut-o, si cu asta chiar am terminat.
Este vorba de Valea Prahovei.


Format PNG (18 MB)
Format GIF (7 MB)


Editat de Cosconor, 01 mai 2010 - 22:57.


#459
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.785
  • Înscris: 04.11.2005
Digimobil 02/06/2010
Fișier atașat  harta_acoperire_digimobil.jpg   193,01K   138 download-uri

#460
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Mda, a crescut ceva (mai ales în partea de Vest). Seamana cu harta Cosmorom din 2001/2002... :)
Si au facut si o greseala în legenda : nu se spune HSPDA, ci HSDPA.  :rolleyes:

Editat de Cosconor, 03 iunie 2010 - 15:25.


#461
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostCosconor, on 3rd June 2010, 16:25, said:

Mda, a crescut ceva (mai ales în partea de Vest). Seamana cu harta Cosmorom din 2001/2002... :)
A crescut mai ales in Baragan.

#462
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Pardon, vroiam sa spun Est, nu Vest. Asa este, în zona Baraganului.

#463
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 17.12.2009
Noua lor harta de acoperire mi se pare prea promitatoare, :deadtongue:  mai ales in zona rurala (Baragan) si in V Tarii pe vaile Crisurilor... la mine in Drobeta Turnu Severin in orice bloc din cartierul meu am semnal 1-2 linii din 4 , pe casa scarii semnalul este 0-1 linii, iar la celelalte retele pe 3G am 3-4 linii. Asta dovedeste ca au inceput sa se laude ca si Cosmote care are o harta prea colorata, cea din aprilie 2008, care arata semnal pe drumul dintre Severin si Targu Jiu, in realitate sunt anumite portiuni de zeci de km unde nu au semnal decat cei de la Orange. Ce am remarcat este faptul ca RDS s-a pus pe treaba si a inceput sa mareasca acoperirea.   :naughty:
Apropo ce inseamna 64/384 kbps?

#464
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostGabyyy93, on 3rd June 2010, 18:07, said:

Apropo ce inseamna 64/384 kbps?
Lipsa HSDPA

#465
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.643
  • Înscris: 30.06.2009

View PostCosconor, on 3rd June 2010, 16:25, said:

Mda, a crescut ceva (mai ales în partea de Vest). Seamana cu harta Cosmorom din 2001/2002... :)
Si au facut si o greseala în legenda : nu se spune HSPDA, ci HSDPA.  :rolleyes:
Le plac prea mult PDA-urile, cel mai probabil.Ce bine ca au mai marit acoperirea, tocmai ce am luat net mobil de la ei, dupa ce modemul Orange s-a ars! :death:

#466
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Si harta Orange a fost updatata putin (mai ales pe partea 3G probabil, dar evolutii foarte lejere), nu am timp sa ma ocup acum de ea.

Am vazut în pliantul care descrie oferta Business la COSMOTE o versiune diferita a hartii lor de acoperire, dar nu am cu ce sa o scanez...
Daca cineva are scanner si trece printr-o reprezentanta Cosmote... :)

#467
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Noua harta de acoperire COSMOTE (mai 2010).
La fel de mica si ilizibila. Apare la exact 2 ani dupa precedenta versiune. :rolleyes:
Presupunem ca orasele colorate cu rosu sunt cele cu acoperire 3G... ceea cedesigur nu se precizeaza în legenda lor stupida.


Fișier atașat  Mai_2010.png   2,29MB   45 download-uri



Au facut si un update cu lista locatiilor cu acoperire Connect 3G. Pe asta nu o mai comentez, ca tot complet aiurea este (în Olt sunt cica 10000 de sate acoperite... unde, verificat si de mine, nu este nici boaba de semnal, sau poate numai undeva mai sus pe coline, semnalul venind din orase...). :rolleyes:

Fișier atașat  Connect_3G.pdf   77,05K   18 download-uri

Editat de Cosconor, 24 iunie 2010 - 10:27.


#468
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.391
  • Înscris: 07.12.2006
Imi cer scuze pentru offtopic , insa am preferat sa scriu aici decat sa deschid un topic nou.

Unde pot gasi o harta de acoperire UMTS pentru TIM Italia?
TIM Italia foloseste doar UMTS 2100 sau si UMTS 900 sau alta frecventa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate