Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16 răspunsuri în acest subiect

#1
achimlaurentiu

achimlaurentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 19.02.2007
Salutare!
Am o Toyota Celica din 95 si de curand mi-a murit unul din cele doua difuzoare din fabrica, si am decis sa le inlocuiesc cu ceva de mai buna calitate. Spatiul de montaj este de 20 cm, drept urmare optiunile sunt destul de limitate.

Genul de muzica pe care il ascult este in prinipal Rock, dar si Hip-Hop, si caut ceva care sa aiba un bas cat mai "punchy". Difuzoarele din fabrica, cu toate ca erau niste cartoane ordinare, se auzeau foarte bine, dar au iesit din discutie. Smile

Pentru moment m-am oprit asupra urmatoarelor:
http://www.be-loud.r...axiale/GTO_838/
http://www.be-loud.r...ype-E/SPE-20SF/

Din pacate nu am gasit nici un review pentru nici unul dintre ele. Mentionez ca acum masina are tweetere instalate - pe care probabil le voi inlocui in cazul in care aleg Alpine, deci difuzoarele le caut in special pentru bass si medii.

HU-ul este http://www.be-loud.r...eer/DEH-4000UB/

Ce imi recomandati sa aleg? Daca aveti alte recomandari in afara de cele mentionate de mine, sunt bine venite.

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.977
  • Înscris: 19.08.2007
Atentie si la impedante , la jbl scrie 2 ohmi , intradevar specifica firma ca nu au probleme , nu stiu ce sa spun .
La asa diametre , 20 cm personal am montat difuzoare din boxe jazz ( tonsil poloneze ) si se auzeau foarte bine intr-un Renault 25 - am amintit pentru ca sunt mai ieftine cele din boxe sh

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.761
  • Înscris: 23.05.2013
Cele JBL sunt coaxiale, si au putere mare (100W), ceea ce e prea mult pentru a fi puse la player. Le va misca mai greu.
Cele Alpine sunt pe componente, deci din start mai ok, iar puterea este mai mica, deci numai bune de pus la player. Pe componente asa se aude mult mai bine.

Ai mai avea si optiunea Infinity. Daca sunt scumpe Alpine (si sunt!) eu as merge pe Infinity.

Ce player ai? Altceva mai ai? Statii, etc.

#4
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu as pune niste DLS-uri. :) Classic_428 mai exact. ;)

#5
achimlaurentiu

achimlaurentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 19.02.2007

 d4m4g3, on 4th August 2009, 18:11, said:

Cele JBL sunt coaxiale, si au putere mare (100W), ceea ce e prea mult pentru a fi puse la player. Le va misca mai greu.
Cele Alpine sunt pe componente, deci din start mai ok, iar puterea este mai mica, deci numai bune de pus la player. Pe componente asa se aude mult mai bine.

Ai mai avea si optiunea Infinity. Daca sunt scumpe Alpine (si sunt!) eu as merge pe Infinity.

Ce player ai? Altceva mai ai? Statii, etc.
Playerul este Pioneer DEH-4000UB. Alt ceva nu mai am (decat doua tweetere no-name). O data cu schimbarea difuzoarelor din usi planuiesc si o antifonare interioara cu Dynamat Xtreme Door Kit.

Din ce am observat Infinity-ul este in aceeasi situatie ca si JBL-ul (Impedanta, putere). Daca am scoate pretul din ecuatie intre Infinity si Alpine, care ar fi alegerea mai buna pentru tipul de sunet pe care il caut?

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.761
  • Înscris: 23.05.2013
Playerul tau e foarte ok, iar ca difuzoare pentru el iti recomand Alpine sau DLS-urile puse mai sus de catre Marius, fara JBL sau Infinity (sunt ok si astea, dar nu ca celelalte).
Nu uita ca in pretul ala ai 2 difuzoare, iar daca ai nevoie de 4, trebuie sa scoti multi bani din buzunar.

Pentru bass-ul care il vrei tu, sincer nu stiu care poate mai bine, dar daca as fi sa cumpar, as lua DLS-urile. Alea sunt un model cunoscut, si foarte bune. :)

PS: Daca le pui, scoti tweeterele alea care le ai.

Editat de d4m4g3, 04 august 2009 - 21:49.


#7
achimlaurentiu

achimlaurentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 19.02.2007
Ce influenta are puterea difuzoarelor asupra sunetului, avand in vedere ca o sa le leg direct la player? Din ce am citit am inteles ca este posibil sa fie mai avantajoase niste dif. de putere mai mica, caz in care ma gandesc ca poate ar fi mai indicat Alpine-ul.

 d4m4g3, on 4th August 2009, 22:49, said:

Playerul tau e foarte ok, iar ca difuzoare pentru el iti recomand Alpine sau DLS-urile puse mai sus de catre Marius...
Ce vrei sa spui cu "puse mai sus"?

Editat de achimlaurentiu, 04 august 2009 - 22:07.


#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.761
  • Înscris: 23.05.2013
Difuzoarele puternice sunt mai solide, mai grele, iar atunci cand dai cu putere mica in ele, le misca mai greu, le misca putin, si nu e la fel de ok ca atunci cand ai difuzoare de aceeasi putere precum playerul.
Mai sus, adica mai sus! Postul de mai sus al lui Marius3k, a pus niste difuzoare DLS pe componente.

#9
achimlaurentiu

achimlaurentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 19.02.2007

 d4m4g3, on 4th August 2009, 23:41, said:

Mai sus, adica mai sus! Postul de mai sus al lui Marius3k, a pus niste difuzoare DLS pe componente.
Din ce am vazut difuzoarele respective sunt coaxiale cu filtru extern, nu pe componente... E ceva ce imi scapa?

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.761
  • Înscris: 23.05.2013

 achimlaurentiu, on 5th August 2009, 12:18, said:

Din ce am vazut difuzoarele respective sunt coaxiale cu filtru extern, nu pe componente... E ceva ce imi scapa?
Tweeterul este prins pe axul difuzorului, din cate se poate vedea in poza, dar este separat ca semnal. Filtrul extern separa frecventele, totul e in regula.
E aproximativ ca la Alpine numai ca tweeterele sunt pe ax cu difuzorul, din cate observ. Oricum, daca intrebi despre calitatea lor, sunt foarte bune! :)

#11
achimlaurentiu

achimlaurentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 19.02.2007
Revin la discutie cu o noua idee. Mi s-a recomandat sa folosesc adaptoare (inele de MDF cel mai probabil ,ca altele nu am gasit) si sa imi instalez difuzoare de 16,5, unde am mai multe optiuni.

Problema 0: Se merita efortul? Se aud mai bine joasele si mediile pe difuzoarele de 16,5 cm decat pe cele de 20 cm?

Daca da, atunci:

Problema 1: De unde fac rost de placaj?

Problema 2: Pentru inceput mi-au atras atentia DLS-urile Classic C6A si Reference RS6A. Care le recomandati? Exista variante mai convenabile/recomandabile?

Problema 3: Se merita efortul? (din nou)

#12
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.761
  • Înscris: 23.05.2013
1. ...
2. Sunt bune alea.
3. Corect este "Merita...", nicidecum "Se merita...".
De auzit trebuie sa se auda cu ambele variante bine, si 16.5 si 20 cm. Inele adaptoare poti gasi gata facute in principiu.
Parerea mea... nu stiu daca merita. :huh: Aici chiar n-am idee ce sa zic exact. :) Ca bani iesi tot pe acolo, boxe mai ieftine plus inele (plus mai multa munca), fata de boxe mai scumpe si asta e, intra la fix.

Editat de d4m4g3, 07 august 2009 - 19:22.


#13
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Se merita sa pui difuzoare de 16. Cele de 20 au un raspuns foarte prost in ceea ce priveste mediile. Un difzuor cu diametru de la 20 cm in sus intra deja in categoria subwoofer. Depinde acum cat de pretentios esti. Daca nu doresti sa te complici prea mult si vrei sa alegi varianta cea mai simpla eu as alege alpine-ul. Daca nu, cauta inele adaptoare , e foarte posibil sa se gasesca inel adaptor din 20 cm in 16.5 .

#14
achimlaurentiu

achimlaurentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 19.02.2007
Asadar raman la varianta de 17 cm.

In acest moment au iesit din discutie JBL-urile de orice fel si Alpine-urile. Am reusit sa ascult niste Alipine-uri de 17 in targul Vitan si mi s-a parut ca suna foarte infundat. In schimb tot acolo pe stand am ascultat Pioneer TS-A172C care in sfarsit mi-au placut. Nu imi dau seama daca mediile erau mai sarace decat cele ale boxelor originale de pe masina, sau doar mai clare, insa mid-basul pe care il cautam l-am gasit la ele iar inaltele erau foarte frumos echilibrate. La capitolul bas nu erau super performante, dar era prezent. Ii puteam simti vibratia chiar si de pe stand, deci probabil in masina o sa fie si mai pregnant (sa ma corecteze cineva daca gresesc, please).

Asadar, in acest moment batalia se desfasoara intre urmatoarele (in ordinea pretului - care este, totusi, importata): Pioneer TS-A172C, MB Quart Formula FSA216 si Focal Access 165 A1.

Din pacate nu am gasit nici un loc unde sa ascult ultimele doua. Am incercat sa ascult Focal-urile la Tornado, in targ, dar nu le mai aveau. Stie cineva unde anume pot asculta MB Quart-urile si Focal-urile pentru a lua o decizie cat mai documentata?

Cat despre auditia pe masina mea, toti cu care am vorbit mi-au spus ca nu e posibil. :(

#15
achimlaurentiu

achimlaurentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 19.02.2007
Mersi tuturor pentru sfaturi.

Am fost azi la garajul be-loud si am ascultat coaxialele Focal Access 165 CA1 si MB Quart FKA 116 sa imi fac o idee despre diferentele de sunet.

Cele doua coaxiale suna bine amandoua, insa Focal-ul are un sunet mai complet si detaliat... Urechea mea l-ar caracteriza ca "natural" sau aerisit. Cred ca meritul pentru asta este al tweeterelor.

Cat despre bass, MB Quart mi-a parut ca misca putin mai mult aer, insa cu mai putina eficienta pe partea de volum... Asa ca nu imi explic cum bassul de la Focal mi s-a parut mai punchy, cu mai mult kick, mai detaliat si mai voluminos. S-ar putea sa fie in continuare vina mediilor. Oricum, la partea de bass diferentele sunt foarte mici, dar in continuare in favoarea Focalului.

Evident nu pot sa generalizez absolut pe baza impresiei facute, insa deja mi-am facut o programare pentru instalare sistem Focal Access 165 A1. :D O sa revin cu pareri dupa.

P.S. Momentan doar pun boxele, si dupa ce ma lamuresc cum stau cu sunetul ma voi decide si asupra tipului de insonorizare pe care o sa il fac.

#16
achimlaurentiu

achimlaurentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 19.02.2007
Saultare. Asa cum am spus, revin cu impresii despre Focal. In toata aceasta perioada am trecut de la agonie la extaz si inapoi, in functie de setarile HU-ului? Impresia actuala: medii.

Insa vreau sa le mai dau o sansa, si sper sa ma puteti ajuta. Situatia actuala este urmatoarea:

HU-ul este Pioneer DEH-4000UB.

Difuzorul pentru joase este destul de bun la niveluri de volum mici si medii, insa cand incerc sa il duc la nivelul de volum la care imi place sa ascult (pe HU la 40-45) sunetul pur si simplu se sparge. Nu are nici o zona in care sa distorsioneze. Se sparge brusc. Este ceva ce pot face pentru a remedia aceasta problema?

Cat despre tweetere, m-au dezamagit mult. Au un sunet foarte metalic. Si, la fel ca si la difurile de joase, sunetul se sparge la un nivel destul de mic.

Egalizatorul de HU este setat pentru amplificare astfel:
Bass: +4
Medii: 0
Inalte: 1

Setari de egalizare pentru curbele de amplificare a frecventelor sunt:
Bass: Varful curbei - 80 HZ (posibil: 40, 80, 100, 160), forma parabolei - larga
Medii: Varful curbei: 2000 Hz (posibil: 200,600,1000,2000), Forma parabolei - semi-larga
Inalte: Varful curbei: 12 kHz (posibil: 4 kHz, 8 kHz, 10 kHz, 12 kHz), Forma parabolei - larga
Parabola poate vi: ascutita, semi-ascutita, semi-larga, larga.

La aceste niveluri imi pare ca redau cel mai bun sunet, dar nu sunt inginer de sunet... Poate o alta combinatie poate da rezultate mai bune.

Ce setari de egalizare imi recomandati? Izolarea usilor imi va rezolva problema difurilor de joase si medii?

P.S.: Ieri ma ascultat aceeasi muzica pe un Passat generatia anterioara, care nu are nimic mai mult decat difuzoarele de stoc si un HU Panasonic. Tweeterele acelea sunt sublime, dar si bassul se aude foarte bine. Muzica are mult mai multe dimensiuni decat la mine. Stie cineva ce anume difuzoare sunt acelea? Pot face in asa fel incat difurile pe care le am sa sune macar la fel de bine ca acelea?

#17
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Muzica la Volkswagen originala, adica difurile, sau la saab sunt excelente. Nu se pot compara cu nimic altceva. Am ascultat si eu, am ramas impresionat. :X

Editat de koss_x_treeme, 23 septembrie 2009 - 19:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate