Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...
 Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 

Ruta Bucuresti-Istanbul

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#19
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Am spus si o repet. GPS poate sa faca si ce face harta de hartie. Harta de hartie nu poate sa faca ce face GPS. E atat de simplu.

Eu am un Mio C520 (tatal lor in materie de robustete si precizie in domeniul GPS) cu miomap 3.3 care nu a pierdut niciodata semnalul, nici macar pe cele mai groaznice furtuni de 2 ani de cand il am si in torpedou pe post de backup sta un Glofiish X650 cu Miomap 3.2 si cam toate hartile europei gata sa intre in actiune daca dintr-un motiv sau altul c520-ul ma lasa.

Nu spun ca hartile clasice sunt complet inutile, dar pot deveni inutile in anumite situatii. De exemplu cu harta Turciei nu poti naviga prin Istanbul. Si nici cu harta Bulgariei prin Sofia. Sa fie foarte clar.

#20
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Salutare oameni,

Am de gand ca in perioada 18-19-20-21 decembrie sa ma duc pana la turci.
Tinand cont ca vom fi mai aproape de Craciun (si s-ar putea sa fie aglomeratie) si ca va fi luna de iarna (posibil zapada, drumuri inzapezite, etc), ce traseu imi recomandati sa ajung cel mai repede din Bucuresti in Istambul?

Ala prin centrul Bulgariei sau ala pe langa mare?  Pe unde curata bulgarii drumurile mai bine?  
Care v-ati dus iarna, cum a fost si ce ruta ati folosit?  Se sta mai mult in vami daca e zapada?  Cu cate ore se poate lungi traseul daca se circula mai incet sau restrictionat?

Ideea e ca (punand raul inainte - zapada, viscol, drumuri grele, etc), vreau sa gasesc varianta cea mai scurta si mai buna de drum.

A, inca ceva: de la Bucuresti pana in Istambul, care sunt taxele per masina sau per persoana care se platesc?  Voi merge cu un Logan 1,5 DCI si vom fi 4 oameni (toti majori).  Excluzand motorina, vreau sa-mi stabilesc un buget dus-intors numai pentru taxe, vize, roviniete, etc...

Poti intra fara asigurare medicala?

Merci.

Edited by Workman, 05 November 2009 - 13:18.


#21
horiaf

horiaf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2008
Eu m-am dus in iarna, de revelion pe la Targoviste-Kotel-Yambol. Traseu bun, zapada deloc desi am auzit ca in muntii mai inalti din vest ninsese.
Desigur, mai e si varianta pe malul marii Burgas-Zvedets-Malko Tarnovo. Din cate stiu eu pe la Gurkovo-Nova Zagora autorizatia s-a suspendat din nou la 31 Octombrie, datorita contractului cu probleme pentru transformarea lui in drum cu 3 benzi (expres) care alterneaza.

#22
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostWorkman, on 5th November 2009, 13:11, said:

Salutare oameni,
Am de gand ca in perioada 18-19-20-21 decembrie sa ma duc pana la turci.
Tinand cont ca vom fi mai aproape de Craciun (si s-ar putea sa fie aglomeratie) si ca va fi luna de iarna (posibil zapada, drumuri inzapezite, etc), ce traseu imi recomandati sa ajung cel mai repede din Bucuresti in Istambul?
Ala prin centrul Bulgariei sau ala pe langa mare?  Pe unde curata bulgarii drumurile mai bine?  
Care v-ati dus iarna, cum a fost si ce ruta ati folosit?  Se sta mai mult in vami daca e zapada?  Cu cate ore se poate lungi traseul daca se circula mai incet sau restrictionat?
Ideea e ca (punand raul inainte - zapada, viscol, drumuri grele, etc), vreau sa gasesc varianta cea mai scurta si mai buna de drum.
A, inca ceva: de la Bucuresti pana in Istambul, care sunt taxele per masina sau per persoana care se platesc?  Voi merge cu un Logan 1,5 DCI si vom fi 4 oameni (toti majori).  Excluzand motorina, vreau sa-mi stabilesc un buget dus-intors numai pentru taxe, vize, roviniete, etc...
Poti intra fara asigurare medicala?
Merci.


1. Traseul pe care ajungi cel mai repede din Bucuresti la Istanbul, trece prin Veliko Tarnovo, Kazanlak, Svilengrad, Edirne, pentru ca este cel mai folosit, deci autoritatile intretin aceasta ruta cu precădare.
Ți-am pus și harta exemplificativă...
2. În vămi nu stai mai mult dacă e zăpadă, ci dacă sunt multe autovehicule, mulți turiști... și se pare că în acea perioadă mulți cetățeni turci se îndreaptă spre patrie...
3. Singurele taxe pe care le plătești sunt la trecerea podului peste Dunăre și vigneta de la bulgari.... și viza de la turci (se va scoate de la 1 ianuarie?!?!?!) eventual podul autostradă, dacă treci Bosforul în Istanbul!
4. Bugetul stabilit pentru acest scop nu va depăși 20 euro!
Drum bun!

Attached Files


Edited by copjob2000, 05 November 2009 - 23:49.


#23
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Ok, merci mult de info!   :-)

#24
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Eu iti recomand traseul urmator : Bucuresti - Ruse - Razgrad- Targovishte - Omurtag - Kotel - Iambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeily - Edirne - Istanbul

Traseul de mai sus nu trece prin munti si astfel sunt mai mici sansele sa ninga; Eu l-am folosit anula acesta (vara) cand am fost in Turcia si este bun.
Cel mai bine verifica conditiile meteo si starea drumurilor inainte de plecare, oricum bulgari dezapezesc drumurile la fel de greu ca si noi sau chiar mai rau.

Taxe: Pod Giurgiu 24 lei dus 6 euro intors;
Vignieta Bulgaria 7 euro / 7 zile
Viza intrare Turcia 15 euro/ persoana
Deci cost per masina dus - intors fara combustibil: aprox 80 euro.

Drum bun si Bafta!

Harta aici : http://forum.softped...a...t&id=661526  Varianta 1.

#25
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postneed_alex, on 6th November 2009, 10:55, said:

Eu iti recomand traseul urmator : Bucuresti - Ruse - Razgrad- Targovishte - Omurtag - Kotel - Iambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeily - Edirne - Istanbul

Traseul de mai sus nu trece prin munti si astfel sunt mai mici sansele sa ninga; Eu l-am folosit anula acesta (vara) cand am fost in Turcia si este bun.
Cel mai bine verifica conditiile meteo si starea drumurilor inainte de plecare, oricum bulgari dezapezesc drumurile la fel de greu ca si noi sau chiar mai rau.

Taxe: Pod Giurgiu 24 lei dus 6 euro intors;
Vignieta Bulgaria 7 euro / 7 zile
Viza intrare Turcia 15 euro/ persoana

Nici traseul Ruse - Varna - Burgas - Edirne - Istanbul nu trece prin zona de munte, cred ca ar fi OK pe timp de iarna.

7 euro ai platit vigneta la bulgari?!? Acum o luna am dat doar 5.....

#26
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Da stiu am mai auzit persoane care au platit 5, 6, 7 euro. Eu la dus in Ruse am platit 7 euro, la intors din Luk Oil din vama am platit 6 euro, si ambele pe chitanta!

#27
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postneed_alex, on 6th November 2009, 10:55, said:

Eu iti recomand traseul urmator : Bucuresti - Ruse - Razgrad- Targovishte - Omurtag - Kotel - Iambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeily - Edirne - Istanbul
Traseul de mai sus nu trece prin munti si astfel sunt mai mici sansele sa ninga; Eu l-am folosit anula acesta (vara) cand am fost in Turcia si este bun.
Cel mai bine verifica conditiile meteo si starea drumurilor inainte de plecare, oricum bulgarii dezapezesc drumurile la fel de greu ca si noi sau chiar mai rau.
Harta aici : http://forum.softped...a...t&id=661526  Varianta 1.



Iarna nu-i ca vara....
Intrebarea era valabila pentru timp de iarna!
Cat despre traseul recomandat, cum se numesc cele doua trecatori amplasate pe acest trasedu, intre Omurtag si Kotel (Kotlenski prohod, de 700m) si cel dintre Kotel si Lozenec (Avramovski prohod, de 440m)? Campie?

Edited by copjob2000, 12 November 2009 - 12:56.


#28
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

View Postcopjob2000, on 12th November 2009, 12:54, said:

Iarna nu-i ca vara....
Intrebarea era valabila pentru timp de iarna!
Cat despre traseul recomandat, cum se numesc cele doua trecatori amplasate pe acest trasedu, intre Omurtag si Kotel (Kotlenski prohod, de 700m) si cel dintre Kotel si Lozenec (Avramovski prohod, de 440m)? Campie?

Munte????!!!!! la 700m, respectiv 440m altitudine, mai repede dealuri.

Avand in vedere ca pe traseul recomandat de tine exista pasul Shipka (1150 m), care crezi ca e mai probabil sa fie blocat?

Se stie ca in  pasul Shipka, chiar si vara este dificil datorita lungimi lui, gradului de inclinatie, curbelor f. stranse, iar in zilele mai racoroase de vara, noaptea sunt temperaturi de 10 grade celsius, deci cum crezi ca este iarna?

Oricum nu vreau sa ma contrazic cu tine pe Bulgaria, caci esti mai informat ca mine, dar in situatia data, si cu recomandarea sa se verifice starea drumurilor, pe care am dat-o in postul de mai sus, inainte de plecare, consider ca este mai usor drumul prin Razgrad, Targovishte.

Edited by need_alex, 13 November 2009 - 09:13.


#29
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postneed_alex, on 13th November 2009, 09:11, said:

Munte????!!!!! la 700m, respectiv 440m altitudine, mai repede dealuri.

Avand in vedere ca pe traseul recomandat de tine exista pasul Shipka (1150 m), care crezi ca e mai probabil sa fie blocat?

Se stie ca in  pasul Shipka, chiar si vara este dificil datorita lungimi lui, gradului de inclinatie, curbelor f. stranse, iar in zilele mai racoroase de vara, noaptea sunt temperaturi de 10 grade celsius, deci cum crezi ca este iarna?

Oricum nu vreau sa ma contrazic cu tine pe Bulgaria, caci esti mai informat ca mine, dar in situatia data, si cu recomandarea sa se verifice starea drumurilor, pe care am dat-o in postul de mai sus, inainte de plecare, consider ca este mai usor drumul prin Razgrad, Targovishte.




Eu nu am spus ca pe traseul recomandat de mine nu sunt munți....dar l-am recomandat pentru că este cel mai indicat de parcurs pe ruta București-Istanbul!
Orice drum sinuos este greu, mai ales în condiții de iarnă!
Am verificat traseul indicat de tine, pentru că ai spus că nu sunt munți pe acesta, iar eu știam de cele două trecători, care, deși nu se ridică la complexitatea pasului Șipka, nu este traseu de câmpie, cum ai spus....
După deschiderea pasului Republica (de la 700m), acesta va fi drumul mai scurt și mai ușor spre Istanbul, așa cum a a fost mulți ani, iar Șipka, va rămâne traseu pentru autoturisme!

#30
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

View Postcopjob2000, on 16th November 2009, 00:45, said:

Eu nu am spus ca pe traseul recomandat de mine nu sunt munți....dar l-am recomandat pentru că este cel mai indicat de parcurs pe ruta București-Istanbul!
Orice drum sinuos este greu, mai ales în condiții de iarnă!
Am verificat traseul indicat de tine, pentru că ai spus că nu sunt munți pe acesta, iar eu știam de cele două trecători, care, deși nu se ridică la complexitatea pasului Șipka, nu este traseu de câmpie, cum ai spus....
După deschiderea pasului Republica (de la 700m), acesta va fi drumul mai scurt și mai ușor spre Istanbul, așa cum a a fost mulți ani, iar Șipka, va rămâne traseu pentru autoturisme!

Eu nu am spus nicaieri ca este traseu de campie ci doar ca nu sunt munti. :)

pasul Republica este pe Nova Zagora? nu?

#31
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postneed_alex, on 16th November 2009, 13:08, said:

Eu nu am spus nicaieri ca este traseu de campie ci doar ca nu sunt munti. :)
pasul Republica este pe Nova Zagora? nu?




Asa o fi, daca spui tu!
Dar, pe orice harta a Bulgariei se pot vedea, in ordinea parcurgerii, urmatoarele masive montane, care sunt, dupa Targoviste, cand drumul trece pe langa muntii Preslavska, apoi strabate masivul Lisa si imediat Kotlenska, dupa care Stirdovska!

Pasul Republika este intre Debelec si Gurkovo!

#32
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.08.2007
Copjob,asa, daca e sa ne luam dupa nume si Muntii Dobrogei,sunt munti!Aia din Bulgaria,de dupa targoviste,nu-i putem numi munti,traseul asta este unul extrem de facil dupa parerea mea.E aproape un gen de traseu R Valcea-Ranca,ca si diferenta de nivel zic,nu ca frumusete!

#33
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Confirm si eu ca drumul prin Targoviste-Lesovo e cel mai scurt si mai rapid si e si usor. De frumos mie mi-a placut drumul prin Nova Zagora care e prin munti dar e splendid. Din pacate acum 2 ani era in lucru(eu am dat spaga 2eur ca sa merg pe el). Stie cineva daca s-a incheiat lucrarea?

#34
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postvalentinag, on 16th November 2009, 19:09, said:

Copjob,asa, daca e sa ne luam dupa nume si Muntii Dobrogei,sunt munti!Aia din Bulgaria,de dupa targoviste,nu-i putem numi munti,traseul asta este unul extrem de facil dupa parerea mea.E aproape un gen de traseu R Valcea-Ranca,ca si diferenta de nivel zic,nu ca frumusete!




De ce sunt eu vinovat?
Eu doar am corectat pe cineva care a spus ca pe un traseu pe care il stiu, nu trece prin munti, numai ca eu (si oricare trece pe acolo) stiu ca drumul tocmai asta face!
Adica trece prin munti!
Nu poti compara totusi muntii Dobrogei care depasesc cu putin și pe alocuri inaltimea de 400 m, cu muntii pe care drumul la care ma refer eu ii strabate, pentru ca, asa cum am spus-o mai sus, unul dintre pasuri trece munții la o înălțime de 400m....asta ca să nu mai aduc vorba despre celălalt!
Ca să închei discuția asta fără rost, vă aduc aminte despre întrebarea inițială, care era aceea de cel mai scurt drum! Da?

#35
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
MÚNTE, munți, s.m. = Ridicătură a scoarței pământului mai mare decât dealul, de obicei stâncoasă și depășind înălțimea de 800 de metri.

Conform : http://dexonline.ro/...h.php?cuv=munti

Deci drumul nu trece prin munti, ci printr-o zona deluroasa.

Este si cel mai scurt avand doar 285 km, clar cel mai recomandat drum pentru traversarea Bulgariei spre Turcia, conform solicitarilor celui care a deschis topicul.

#36
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Daca spunem ca toate trei traseele BUC-IST trec prin muntii Bulgariei sunteti multumiti? Sau mai bine: toate trec dar inaltimea culmiilor descreste de la vest la est, spre mare? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate