Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 

Bicarbonat de sodiu

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
49 răspunsuri în acest subiect

#1
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.081
  • Înscris: 18.07.2007
Am citit un articol de pe un blog in care scria ca bicarbonatul de sodiu albeste dintii chiar si dupa o folosire totusi erau si niste comenturi in care scria ca nu e bine ca sunt anumite riscuri , eu as dori parerea "expertilor" , chiar functioneaza metoda cu bicarbonatul ?

#2
gigiica

gigiica

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 21.09.2007

 Jackz0rN, on May 18 2009, 19:02, said:

Am citit un articol de pe un blog in care scria ca bicarbonatul de sodiu albeste dintii chiar si dupa o folosire totusi erau si niste comenturi in care scria ca nu e bine ca sunt anumite riscuri , eu as dori parerea "expertilor" , chiar functioneaza metoda cu bicarbonatul ?


io nu sunt in domeniu, dar stiu un lucru: cand ma duc la control din cand in cand imi face un PROFIJET doctorul meu, asta e un aparat cu bicarbonat de sodiu care imi curata si albeste dintii.........ce dupa 2 luni ii ingalbenesc la loc, e altceva!


deci bicarbonatul albeste (curata dintii)!

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
gigiica, ai grijă să nu-ți fac eu un PROFIJET dacă mai pomenești atât de doctorul tău sau de clinica aia! OK?

#4
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.081
  • Înscris: 18.07.2007

 ripper, on May 18 2009, 21:37, said:

gigiica, ai grijă să nu-ți fac eu un PROFIJET dacă mai pomenești atât de doctorul tău sau de clinica aia! OK?

Salut , vad ca ai cunostinte in domeniu asta :) , poate imi poti oferi niste informatii daca e "sanatos" sa te dai cu bicarbonat pe dinti , si cum se aplica ? Se pune pe periuta de dinti ?

#5
INs0mNIaK

INs0mNIaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 06.03.2007
Cel mai bine e sa mergi la medicul dentist. Profijetul este un aparat care 'sableaza' dintii cu ajutorul particulelor de bicarbonat de sodiu. Curatare perfecta si albire (pete de cafea, vin rosu, placa bacteriana), efecte pe care nu le poti obtine acasa daca te speli pe dinti cu periuta si bicarbonat.

#6
gigiica

gigiica

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 21.09.2007

 INs0mNIaK, on 29th May 2009, 14:34, said:

Cel mai bine e sa mergi la medicul dentist. Profijetul este un aparat care 'sableaza' dintii cu ajutorul particulelor de bicarbonat de sodiu. Curatare perfecta si albire (pete de cafea, vin rosu, placa bacteriana), efecte pe care nu le poti obtine acasa daca te speli pe dinti cu periuta si bicarbonat.

Subscriu!
nimic mai adevarat si mai eficient!

pt. moderator: nu ma slabesti o clipa, nu?
tot nu ai inteles ca nu-mi pasa de "moderarea" ta......vrei sa-ti desenez de data asta?! ...................fac reclama cui sunt multumit de el, nu cui vrei tu.

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Poate acum o să-ți pese! Ai 2 zile suspend! Continuă, te rog!

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.334
  • Înscris: 05.06.2002
nu cred ca la profijetul ala bicarbonatul e smecheria. mi-a facut un medic un detartraj si o curatare profesionala cu un asemenea aparat ce functiona cu hidroxid de calciu. efectul a fost super. smecheria nu-i bicarbonatul de sodiu sau hidroxidul de calciu ci curatarea profesionala. un detartraj si un periaj profesional executat la mai orice cabinet au cam acelas efect. nu te astepta totusi la diferente de culoare deosebite de la asa ceva, daca vrei diferenta mari, atunci trebuie sa faci tratamente de albire a dintilot cu oxigen activ, dar astea au ca efect secundar demineralizarea dintilor.

Editat de Fane, 11 iunie 2009 - 12:04.


#9
INs0mNIaK

INs0mNIaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 06.03.2007

 Fane, on 11th June 2009, 13:04, said:

nu cred ca la profijetul ala bicarbonatul e smecheria. mi-a facut un medic un detartraj si o curatare profesionala cu un asemenea aparat ce functiona cu hidroxid de calciu. efectul a fost super. smecheria nu-i bicarbonatul de sodiu sau hidroxidul de calciu ci curatarea profesionala.
pai cam asta inseamna curatare profesionala (detartraj/periaj/profijet). Intr'adevar praful nu conteaza ca e bicarbonat sau hidroxid de calciu, practic poti sa pui si nisip in el, ce conteaza este granulatia pe care o foloseste medicul. Cu cat granulatia este mai mare cu atat profijetul devine mai abraziv. Ideea e ca nu poti pune nisip in el pentru ca iti dai seama ce senzatie ii dai pacientului :) asa ca bicarbonatul este o solutie excelenta.


 Fane, on 11th June 2009, 13:04, said:

un detartraj si un periaj profesional executat la mai orice cabinet au cam acelas efect.

nu chiar la orice cabinet :) stiu eu cateva la care nu ai vrea sa ti se faca detartraj.

 Fane, on 11th June 2009, 13:04, said:

nu te astepta totusi la diferente de culoare deosebite de la asa ceva, daca vrei diferenta mari, atunci trebuie sa faci tratamente de albire a dintilot cu oxigen activ, dar astea au ca efect secundar demineralizarea dintilor.

1. diferenta de culoare exista. Adica profijetul iti curata de pe dinti cam toate petele de tutun, cafea, vin rosu, tot felul de coloratii de la placa bacteriana si asa mai departe, intr'un cuvant iti aduce dintii la culoarea lor obisnuita (culoare lor naturala)
2. intr'adevar daca nu esti multumit de culoare naturala a dintilor tai atunci poti alege un tratament de albire profesionala. Efect secundar nu prea exista daca e vorba despre un tratament 'soft' cu concentratie de doar 12-15%, aici fiind vorba de acel tratament pe care si'l face pacientul singur acasa.
3. daca vrei o albire 'profi' in cabinet - aici exista multe discutii si intr'adevar aici vb de efecte secundare :)

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.334
  • Înscris: 05.06.2002
la tratamentele "soft" cred ca si efectele sunt "soft" si daca pacientul exagereaza cu ele apar si efectele secundare care nu-s tocmai "soft".

#11
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005
Corect !

#12
INs0mNIaK

INs0mNIaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 06.03.2007
efectele sunt mai `soft` dar se cunosc. plus ca trebuie sa fi iresponsabil ca medic sa ii dai pacientului mai mult de 1 set de albire/an ...

#13
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.081
  • Înscris: 18.07.2007
Am folosit pana acum de vreo 4-5 ori bicarbonat si chiar se vede diferenta :)

#14
takashita

takashita

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 24.06.2008

 Jackz0rN, on 22nd June 2009, 18:29, said:

Am folosit pana acum de vreo 4-5 ori bicarbonat si chiar se vede diferenta :)

tine minte k orice lucru trebuie facut cu masura. nimic in exces nu este bun
tinand cont de albirile dentare nici nu stii cat trag eu sa tratez sensibilitatea aparuta dupa aceea
eu personal nu fac albiri dentare din principiu. prefer sa tratez durerile dentare nu sa le provoc lasand la o parte banii castigati mai usor
sunt si oameni care au nevoie de asa ceva dar aici este cu totul alta problema
oricum... Hollywood-ul ne-a innebunit pe toti

#15
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005

 takashita, on 24th June 2009, 22:33, said:

Hollywood-ul ne-a innebunit pe toti
Sa nu inducem in eroare. Vedetele au dinti albi si perfecti nu din cauza albirilor. Au fatete sau coronite metalo-ceramice. Sau pe suport din zirconiu (mai nou).

#16
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 10.01.2007

 Ana_Karr, on 24th June 2009, 23:12, said:

Vedetele au dinti albi si perfecti nu din cauza albirilor. Au fatete sau coronite metalo-ceramice. Sau pe suport din zirconiu (mai nou).
Si culmea, unii(a se citi muuuuuuuuulti :rolleyes: ) au dintii lor naturali. Nu stiu cum se face ca in tarile civilizate(de exemplu prin  Olanda :coolspeak: ) pana si tocilarii de la Matematica, Fizica sau altele de genul au dinti perfecti :) Exact, fara coronite! :OK: Sa li se traga oare de la spalatul pe dinti si controalele regulate? :scratchchin:

 Ana_Karr, on 24th June 2009, 23:12, said:

Sa nu inducem in eroare.
De acord! :notangel:

#17
takashita

takashita

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 24.06.2008

 Ana_Karr, on 24th June 2009, 23:12, said:

Sa nu inducem in eroare. Vedetele au dinti albi si perfecti nu din cauza albirilor. Au fatete sau coronite metalo-ceramice. Sau pe suport din zirconiu (mai nou).
ok sunt de acord cu tine
dar ma refeream la zambetul lor si la dintii foarte albi(culoarea).  din cauza asta vin foarte multi pacienti sa isi faca albiri profesionale pt ca vad la tv sau sunt influentati de vr-o prietena sau prieten care la randul lor tot de pe la tv si-o iau.
estetica impresioneaza atat de mult dar trebuie sa isi puna si intrebarea daca e si sanatos
sunt de acord cu tine ca "vedetele" isi fac fatetari, cor. ceramice pe zirconiu sau nu sau mai stiu eu ce, dar albirile sa fac pt ca sunt mai la indemana si pt a copia pe unul sau pe altul. am avut de curand un pacient "mancator de bombe" cu edent termino-terminala max avand doar dintii frontali sup. si de ce crezi ca a venit??? ... surpriza : pt albire prof. ... poi sa nu ii dai cu ciocanul sa il faci edentat total??? si am foarte multe paciente cu un zambet superb, igiena orala de nota 10 si imi spun ca "parca dintii mei nu sunt destul de albi, ce le puteti face?" ... sper sa nu citeasca despre fatetari sau ceramik pe zirconiu ca eu mai rpd ma las de meserie decat sa le fac asa ceva
:peacefingers:

Editat de ripper, 25 iunie 2009 - 22:10.
TE ROG SĂ NU MAI SCRII CU K, SH, TZ, ETC!!


#18
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.081
  • Înscris: 18.07.2007
voi ce metode metode pentru inalbirea dintiilor mai stiti ? In afara spalatului normal pe dinti care nu cred ca are nici un efect

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate