Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Semn incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003

Immortal, on Apr 1 2005, 04:50, said:

Dupa ce ca trebuia sa ma feresc de mine, sa ma mai feresc si de ceilalti?

<{POST_SNAPBACK}>


sa-ti zic cati sufera de orbire selectiva cand esti in masina cu scoala pe acoperis ?

saptamana asta puteam sa lovesc 3 tembeli care sperau sa ma intimideze sa-i las sa treaca.
unul mai tupeist m-a tot urmarit si la primul semafor a inceput sa injure. imi venea sa ii arunc extinctoru in geam.

last week unu pe interzis in fata mea. ca sa nu mai zic de boschetaru ocazional care pune tabara pe banda1.

#20
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Sunt perfect de acord cu Courage. Si eu le-am uitat pe geam. Cum le dau jos, cum imi iau claxon exact in secunda in care se face verde semaforu, cum incep sa faca toti slalom pe langa mine si toata cantitatea de nervi la volan creste instant.

Cu lamaia in geam nu-mi mai fac griji de nervii altora. Pana si taximetristii sunt mai grijuli la facut magariile clasice. Nu neaparat ca se dau toti la o parte de se urca pe trotuar cand ma vad, dar macar casca ochii si sunt mai atenti in preajma mea. Lucru care nu poate decat sa ma bucure....

Daca imi comenteaza un politist de ce le mai tin inca, bag oricand scuza cu sora care tocmai a luat permisul si cu faptul ca vezi Doamne, eu circul foarte rar si prefer sa stie lumea sa ma fereasca, ca asa m-a sfatuit chiar un coleg de-al lui de la Accidente Usoare pe care poate chiar sa-l sune daca nu crede...bla bla. Povestea tine intotdeauna 101%

Edited by GunX, 01 April 2005 - 14:51.


#21
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Cel mai mare avantaj al "semnului periculosului" este ca ma lasa cam toti acum sa schimb banda fara probleme.

In rest nu imi fac prb de claxonari etc, pt ca in general merg ca un hell driver si plec primul de la stop (fara sa las cauciuc pe sosea)

#22
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004

Quote

Immortal  Apr 1 2005, 04:50 
Drept urmare, iubita mea blonda  care si'a luat permisu' acum cca. o luna
De acord cu tine Immortal! Sint complet de acord cu iubitele blonde. :D
In privinta mersului cu lamiia ca esti mai ferit de altii... mi se pare o treaba cam cacacioasa. E usor penibil!

#23
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Din cate stiu exista undeva o precizare privind incepatorii si durata maxima de tinut lamaia in geam (sau exista acu' tzaspe ani cand am facut eu scoala de soferi), dar nimeni nu o sa se ia de asta decat daca s-ar lua si de faptul ca n-ai basca sau n-ai doua lampi de marsarier pe spate (pretenii cu oltcituri' stie de ce) sau de alt kkt.
Deci daca ai lamaia in geam, sa fii sanatos. Am purtat-o primul an, am purtat-o un timp dupa ce facusem o pauza de condus de mai bine de un an, nimeni nu m-a intrebat de sanatate (desi s-au luat de kkt-ul de perdea din spate ramas de la fostul proprietar al masinii).
Altfel, cu politistii, daca esti politicos (nu servil) sunt chiar ok. Vi s-a intamplat sa va remorcheze o masina de politie cand ati ramas in pana in mijlocul campului noaptea? Mie DA, tot respectu' pentru respectivii (politia Racari, cred).
Toate cele bune!

P.S.: mersul cu lamaia in geam nu te fereste de altii, dar iti ofera o scuza... ce vrei dom'le, invat si eu..

Edited by gallax, 06 April 2005 - 23:17.


#24
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Sper sa nu se inteleaga ca dezgrop mortii, cu toate ca ultimul post din thread a fost in 2005  :rolleyes: , insa pentru a evita deschiderea unui nou thread...

Tot cu o intrebare vin si eu, legata de portocala.  Daca imprumut masina de la un neam/amic, in ce masura sunt obligat sa imi iau portocalele dupa mine si sa le pun pe parbriz/luneta ? Adica, pentru 3-4 ore/saptamana cat as conduce masina respectiva.

Am sanse sa gasesc buna-vointa si intelegere in organul de politie, fara sa-mi iau amenda, pentru cele 3 ore de condus?

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
intrebarea este: vrei sa joci poker cu garcea chiar daca are toti asii la el? legea nu specifica nimic de ore. daca ai permis de mai putin de-un an tre sa le porti. nu e nici o rusine sa ai chestiile alea. e mai aiurea sa nu le ai si sa incurci circulatia

#26
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postnasorum, on Apr 6 2007, 15:56, said:

Am sanse sa gasesc buna-vointa si intelegere in organul de politie, fara sa-mi iau amenda, pentru cele 3 ore de condus?


Eu am avut urmatoarea experienta:

conduceam noaptea prin Bucuresti. Eram incepator atunci.
M-a oprit politistu si mi-am dat seama ca nu am actele la mine dar nici semnele de incepator. S-a uitat la mine, m-a salutat si asta a fost tot.

Nu fa regulaa din ce am zis mai sus. Depinde de starea politistului.

#27
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Nu e vorba de rusine, nici gand.  Treaba sta cam in felul urmator, daca ma duc sa iau masina trebuie sa ma sui intai in tramvai, deci sa-mi iau portocalele in buzunar. Ajung la mos-miu, imi da cheile, cobor jos, dupa care tre' sa "montez" portocalele ;) Complicata operatiune :lol:

Eh, pentru a evita eventualele amenzi, voi face cum scrie la carte.  :notangel:


Edited: Evident, nefiind masina mea, as putea gasi o scuza de genul ca proprietarul bause putin, si m-a trimis pe mine pana in honolulu sa-mi cumpar nu stiu ce. Acum exact ce zice si rolo, depinde si de starea politistului. Cat despre mine, nu ar avea motive sa ma f**a, nu sunt genul de persoana irascibila sau nepoliticoasa.

Edited by nasorum, 06 April 2007 - 15:22.


#28
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
in vremea comunismului si in primii ani de dupa 90 a avea lamii echivala cu claxoane si figuri ale celorlalti soferi. Acum din fericire e exact invers, nici eu nu claxonez un incepator sau o masina cu scoala...

eu nu am apucat sa port lamiile (mult timp) pt ca maica-mea s-a enervat ca a fost claxonata, le-a smuls din geam si le-a aruncat  :P

Am auzit de multe alte persoane care aveam permisul de mult timp, dar nu au condus, cind si-au cumparat masina, la inceput, pina si-au intrat in mina, au purtat lamiile...

Edited by H725, 06 April 2007 - 19:27.


#29
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Eu desi am terminat perioada de incepator de vreo 1/2an, tin semnele tot acolo, pentru siguranta. Si prind foarte bine, mai ales daca ma duc intr-un oras care nu-l cunosc :)

#30
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postproxxxy, on Apr 20 2007, 18:31, said:

Eu desi am terminat perioada de incepator de vreo 1/2an, tin semnele tot acolo, pentru siguranta. Si prind foarte bine, mai ales daca ma duc intr-un oras care nu-l cunosc :)

Sa nu se decoloreze de la soare cu atunci se vede ca sint "expirate"...  :P

Faci foarte bine daca le porti, nu cred ca un politist o sa fie IDIOT sa iti reproseze ceva...

Edited by H725, 20 April 2007 - 17:53.


#31
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Nimeni nu poate face nimic daca le porti peste 1 an deoarece in lege nu este mentionat.
Cei care au impresia ca politienii pot da amenzi cum vor ei, ii rog sa nu mai deruteze lumea si sa scrie povesti aici. Ei nu pot da camenda decat daca CONSTATA o contraventie sau o incalcare a legii!!

#32
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
sau daca dau peste un individ ce nu cunoaste legea :lol: la regimul sanctiunilor si contraventiilor :D

#33
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Conteaza daca pun un autocolant pe parbriz si luneta? Ma indoiesc ca imi poate interzice cineva asta. Bineinteles ca trebuie sa fie de dimensiuni mici  B)

#34
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 11.10.2006
Vad ca opiniile sunt cam impartite - cu/fara portocala.
Eu am carnet de 10 ani !!!! si am mers cu masina cam 1.000-1.500 km in afara orelor de la scoala de soferi, imediat dupa ce am luat carnet, cu masina ... altora. Acum, dupa 10 ani, mi-am luat si eu masina (dacie normal, rabla mare, doar nu ma bag la viteza  :death: ), de condus o plimb pe langa oras (maxim 60-70 la ora, deja 70 e viteza mare, asa mi-am propus, sa o iau incet) si prin cartiere periferice. Prin centru, n-am tupeu sa incurc lumea.
As incerca sa ma bag si eu incet incet, sa mai cuceresc cate o strada, ma gandesc sa imi pun portocale (mi se pare normal, doar nu le am), voi ce ziceti, vor fi "mai indulgenti" cu mine ?

PS:
1. Unul o duba m-a luat la claxonari de parca ii lua foc casa, cand eu la harb nu puteam sa bag a-3. I-am zis, nene - sunt incepator (ori eu, ori cutina nu vroia sa mearga. Un mecanic a zis ca si cutia e si masina e ... cum e).
2. Altul, tot cu o camioneta cu paine m-a rugat sa-i fac un pic loc, in opinia mea, nu prea era. I-am explicat frumos - incepator tare, daca te supar, iti dau cheile fa manevra si s-a rezolvat. M-a inteles si m-a lasat in ... pace.
etc.

#35
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Adevărul e că 83% dintre șoferi, mai ales cei tineri, consideră că pot conduce chiar dacă au băut puțin și că se bot băga pe oriunde dacă traficul o cere.
Acum vă imaginați că aceștia nu-i claxonează pe începători sau conduc mai cu grijă ori de câte ori se află în preajma celor cu lămâi?  :lol:

#36
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 01.12.2003

View Postfracture, on Apr 30 2008, 10:56, said:

Adevărul e că 83% dintre șoferi, mai ales cei tineri, consideră că pot conduce chiar dacă au băut puțin și că se bot băga pe oriunde dacă traficul o cere.
Acum vă imaginați că aceștia nu-i claxonează pe începători sau conduc mai cu grijă ori de câte ori se află în preajma celor cu lămâi?  :lol:




Cred ca 83% e o cifra dura.Am fost pasager cu un prieten de a intrat cu Dacia in spatele unui Opel.Eu stiam ca asta bause 1 (un ) pahar de vin cu 1 ora inainte.Am mai tras de timp ce am ai tras si a avut noroc ca a suflat in etilotest si a iesit 0.

S-a jurat ca nu o sa mai faca asa ceva.Ce poti sa zici.Fiecare face cum crede de cuviinta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate