Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
panou de sigurante la casa

Comanda online, compania nu vrea ...

Reduceri mincinoase Makita

Ccleaner
 Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 

Sambata/Duminica 2-3 Aprilie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
197 răspunsuri în acest subiect

#127
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.466
  • Înscris: 13.05.2004
Am ajuns la inceputul probei speciale, toti ne grabeam sa ne ocupam pozitii cat mai bune.

Frig tare... Coboram pe proba speciala intr-un ritm alert.

Cativa din noi intrerup cautarea, considerand ca au gasit o pozitie buna. Noi restul mai coboram. Inca o parte din noi consideram ca una din curbele care le vedem sunt foarte potrivite.

Eu cu Iedu, decidem sa continuam. Proba speciala aproape a inceput. Masinile 000, 00 si 0 au trecut deja.

Ajungem intr-o curba la 90 de grade plina de spectatori pe ambele parti, intr-un luminis. Pe jos e plin de pietris. Probabilitatea ca cineva sa iasa in decor e mare. Multimea e in delir in momentul in care primul concurent isi face aparitia.

Iedu si cu mine, incercam sa gasim un unghi bun. Facem cateva cadre, dar nu suntem multumiti. Mergem in exteriorul curbei. Un loc destul de periculos. Predicasem la toti din grup, unde e o pozitie care nu e periculoasa. Acum eu si cu cel mai tanar dintre noi, suntem intr-un loc care nu e foarte sigur. Orice masina subvireaza, va iesi inspre noi de pe traseu.

Ne pozitionam la nivelul asfaltului in genunghi. Meseria asta cere sacrificii si noi suntem gata sa le oferim. Apare un concurent care aluneca foarte aproape de noi, dar controleaza masina bine si pleaca mai departe. In schimb noi suntem invaluiti intr-o ploaie de praf si pietricele. Iedu e rapid si se intoarce, ah tineretea si reflexele. Eu nu sunt asa de fericit si nu scap asa de ieftin. Ma umplu de praf dar mai grav e ca si aparatul meu a patit la fel, nici el nu s-a intors la timp...

Apare Romulus Preda cu un Mitsubishi Evo, o masina integrala, mai usor de controlat in conditii de aderenta scazuta. Cum privim prin vizoare, ni se pare ca trasa adoptata de Romulus este ideala. Masina aluneca precum un fulg. Nu suntem in pericol. Romulus e un pilot bun.

Fișier atașat  film1.jpg   69,5K   89 download-uri

Dar ce se intampla oare? Aderenta puntii spate e mica si masina supravireaza. Romulus, disperat incearca sa controleze situatia. Viteza e prea mare. Oare suntem in siguranta?

Fișier atașat  IMG_1802.jpg   78,28K   77 download-uri

Nu stiu ce sa cred, oricum decid sa continui seria de cadre. Totul se petrece cu o viteza prea mare, desi pare ca timpul sta in loc, cadru cu cadru.

Rotile disperate incearca sa castige din nou aderenta esentiala continuarii trasei. Imi dau seama ca nu va veni peste noi. Am scapat.

Nu la fel poate sa spuna si Romulus Preda. El nu a scapat. De altfel nici spectatorii de pe interiorul curbei nu sunt in siguranta.

Masina aluneca si Romulus pierde controlul. E un meci jucat intre cauciuc si asfalt. Castiga pietrisul si viteza.

Fișier atașat  film2.jpg   62,57K   84 download-uri

Iedu si de data asta e mai rapid decat mine. Se intoarce si da sa fuga. Eu continui sa trag cadru dupa cadru. Masina se opreste. Cred ca Iedu a pierdut momentul. Pacat. Ar fi fost mai multe cadre.

Lumea striga, masina lui Romulus urla. Rotile se invart si Romulus intoarce masina repede. Multimea il aclama, probabil il incurajeaza sa continue si sa nu piarda timp.

Romulus pleaca in aplauzele spectatorilor.

Fișier atașat  film3.jpg   62,35K   75 download-uri

La urma urmelor, daca nimeni nu a fost ranit, totul e un spectacol. Poate orgoliul lui Romulus, ca nu a gasit o curba cu mai putini spectatori in care sa incerce aderenta pe pietris. Dar e un risc asumat.

Editat de big_ipaq, 03 aprilie 2005 - 09:37.


#128
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Frumoasa povestirea si bine sustinuta de imagini. Se pare ca a meritat pana la urma prafuiala.

#129
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Am si eu cateva poze de ieri de la Brasov.

Partea I

Fișiere atașate



#130
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Partea a II-a

Fișiere atașate



#131
Iedu

Iedu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 812
  • Înscris: 07.12.2002
Foarte frumoasa seria Big_ipaq. Chiar imi pare rau acum ca m-am intors cand a venit masina :).

Foarte frumoase si ale tale radu. Cred ca cea mai frumoasa e prima din a doua serie.

Atasez si eu incidentul Romulus (Imi cer scuze pentru dimensiune, dar nu am vrut sa se piarda prea multe detalii).

Fișiere atașate



#132
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 876
  • Înscris: 22.03.2005
si am fost la raliu... am stat la doua speciale de la poiana brasov la rasnov

Fișier atașat  rasnov.jpg   84,5K   25 download-uri

apoi, pe drum, ne-am despartit in doua grupuri, fiecare alaturi de curba sa :).

Fișier atașat  saxo.jpg   97,87K   29 download-uri

si, cu mult noroc si inspiratie, m-am dus dupa redux pe versantul din interiorul curbei... nu dupa mult timp, un 206 s-a rasucit... (imi urasc camera deoarece i-a venit sa se blocheze imediat dupa burst... zenit-ul nu era la indemana :( )

Fișier atașat  accidentul.jpg   135,47K   35 download-uri

am mai exersat si niste panning-uri...

Fișier atașat  citroen.jpg   98,71K   33 download-uri

apoi am coborat. din nou panning-uri, de data asta cu putin ajutor din partea PS-ului (daca as fi avut slr...)

Fișier atașat  mitsu_1.jpg   90,6K   34 download-uri

si s-a terminat speciala nr 3. ne-au reunit si am decis sa mergem catre niste ace de par intr-o poiana... pana acolo, am avut timp de o lectie de polarizare si de un peisaj (doar ca sa fie acolo...)

Fișier atașat  peisaj.jpg   92,44K   50 download-uri

a doua speciala a inceput in forta

Fișier atașat  subaru.jpg   98,54K   29 download-uri
Fișier atașat  mitsu_2.jpg   97,85K   39 download-uri
Fișier atașat  mitsu_3.jpg   99,91K   18 download-uri
Fișier atașat  clio.jpg   95,42K   25 download-uri

iar dupa ce ne-am plictisit, ne-am apucat de macrouri...

Fișier atașat  brandusa.jpg   91,21K   44 download-uri

pana la urma a iesit foarte bine... prima mea experienta la un raliu s-a incheiat cu bine (putea sa se termine si rau...) si astept o noua iesire :).

#133
Redux

Redux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 22.01.2005
Poze cu trupa...
1)Iedul a fost starul zilei, atragand atentia tuturor cu noul aparat si trepiedul 'rustic.'

2)Iedu demostreaza metoda de curatat aparatul de praf prin suflare.  ;)

Fișiere atașate



#134
Redux

Redux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 22.01.2005
Rigid si Cold_fire in actiune.

Fișiere atașate



#135
Redux

Redux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 22.01.2005
...drumul lung spre casa... :deadtongue:

Fișiere atașate



#136
Redux

Redux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 22.01.2005
...urmarind pasiv trecerea masinilor scumpe cu viteze formidabile...cred ca politistii Brasoveni au vrut sa-i imite pe cologii lor de pe Magheru...  <_<

Fișiere atașate



#137
Iedu

Iedu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 812
  • Înscris: 07.12.2002
Dupa incidentul Remulus, Big s-a hotarat sa treaca pe partea cealalta (detaliu aflat ulterior). Eu am inteles ca se duce inainte pe traseu, asa ca dupa inca niste cadre cu masini m-am hotarat sa ma duc dupa el.

Ajuns ceva mai departe am dat peste 2 paznici.

"Care e asta mah?"
"E Zoltan bah, nu vezi"
"Asta trece bine mah."
"Sa vedem."

Fișier atașat  gardieni.JPG   61,43K   33 download-uri

Tocmai ce au terminat discutia, ca si apare masina. Ma grabesc sa trag niste cadre, si, supriza...

Fișier atașat  gardieni1.JPG   77,25K   29 download-uri

Chiar daca la prima vedere Zoltan nu a avut probleme, a pierdut controlul.

Fișier atașat  gardieni2.JPG   94,61K   37 download-uri

Finalul a fost pe masura asteptarilor, Zoltan a reusit sa se redreseze, si a evitat un accident.

Fișier atașat  gardieni3.JPG   108,28K   27 download-uri

Discutia gardenilor a continuat.

"Ai vazut bah ca nu a luat-o chiar asa de bine?"

Gandurile mele au zburat in alta parte, pe unde este oare Big? :) M-am hotarat sa mai fac ceva poze in locatia respectiva, intrucat mi-a placut destul de mult.

#138
Redux

Redux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 22.01.2005
Ultimele poze,
subiectul zilei,
panning!

Felicitari tuturor, astept sa ne revedem!

Fișiere atașate



#139
Iedu

Iedu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 812
  • Înscris: 07.12.2002
Redux, panningurile alea asa au iesit din aparat?  :o

Imi plac foarte mult, cel putin a doua e ....

Editat de Iedu, 03 aprilie 2005 - 17:26.


#140
Redux

Redux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 22.01.2005
...mai erau cateva... :confuzzled:


si, era sa uit accidentul!

Fișiere atașate



#141
Iedu

Iedu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 812
  • Înscris: 07.12.2002
Dupa ce Zoltan a reusit sa evite un accident, Robert Fus a vrut sa ne demonstreze ca stie sa se desprinda de la sol :)

Fișier atașat  zburatorul.jpg   101,57K   39 download-uri

Editat de Iedu, 03 aprilie 2005 - 17:56.


#142
Iedu

Iedu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 812
  • Înscris: 07.12.2002
Apoi a venit randul lui Neagu sa ne arata ca si el stie sa se desprinda de la sol.

Fișier atașat  neagu.JPG   81,3K   30 download-uri

Editat de Iedu, 03 aprilie 2005 - 17:56.


#143
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Din ce-am vazut pana acum, singurele care-mi plac cu adevarat sunt cele ale lui Redux: al doilea panning din postul 138 (e perfect, as fi taiat coltul ala negru din stanga jos) si primul din postul 140.

Astea 2 imi starnesc oaresce invidie ca n-am reusit si eu asa ceva. Nu-i nimic, poate data viitoare. Am si eu cateva, dar consider ca nu are sens sa le pun aici ca si asa nu am fost la photosession si nici nu apar prin vreo poza. In acest scop am deschis thread-ul 36 (in care o sa pun mai incolo cand oi avea timp de prelucrari si alte poze facute cu ocazia raliului).

Editat de adipelcz, 03 aprilie 2005 - 18:00.


#144
Iedu

Iedu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 812
  • Înscris: 07.12.2002
Dupa prima proba speciala, anumite persoane au inceput sa manance.

Fișiere atașate



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate