Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Alternative la M-audio revolution 5.1 si logitech Z5500

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
91 răspunsuri în acest subiect

#1
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 24.08.2008
Salutare
Va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi cu privire la placa de sunet si sistemul audio.
Sunt zero cu informatiile despre placa de sunet si sistemul audio. Am mare nevoie de un sfat cu privire la acest doua componente. Nu stiu cum sa le aleg, la ce sa ma uit, ce brand sa aleg.  Rar am primit o informatie utila.

Doresc sa achizitionez un PC multimedia destinat 100% vizionarii de filme FULL HD si auditie de muzica.

O problema uriasa o am in alegerea sistemului audio si a placii de sunet. Unii spun ca logitecul scoate doar zgomot, nu e cel mai potrivit, plus ca sunt multime de probleme cu acest sistem. Am mai auzit de microlab si de creativ

O sa renunt la mp3 si rip-uri. Vreau sa evoluez mai ales ca ochii si urechile ma ajuta.
Si sunt hotarat sa trec in era digitala: hdmi si sunet digital

Intr-un buget mediu, pentru vizionare de filme full hd si auditie muzica, ce placa de sunet + sistem audio ati cumpara ?
Buget 2000 ron, daca aveti o solutie care depaseste bugetul si o considerati ideala pot suplimenta bugetul.

Va multumesc frumos

#2
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 768
  • Înscris: 13.11.2003
eu zic sa te hotarasti care sunt prioritatile. muzica e exclusiv stereo iar filmele 5.1.  doar pentru muzica cel mai bine ar sistem statie + 2 boxe. pentru filme orice sistem 5.1 decent isi face datoria (gen Genius)

#3
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.561
  • Înscris: 14.06.2007
adevarat deci in bugetul ala ori muzica ori filme ... poate te decizi ce vrei acum ori muzica ori filme si achizitionezi un blu ray player si un sistem 5.1 sau 2 boxe si un sub cu un amplificator pentru muzica ;)

#4
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 24.08.2008
ALEG:          FILME FULL HD



MA ORIENTEZ SPE SOLUTIA RECEIVER+BOXE

CEVA IN GENUL DENON+M880

LOGITECUL ARE PREA MULTE PROBLEME

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Receiverul va trebui sa aiba si intrare analogica 5.1. Iti recomand o placa X-Fi Creative - orice alt model in afara de Xtreme Audio. Asta pentru ca eventual sa poti instala softul pentru DolbyDigitalLive/DTS Connect.
Partea cu sunetul surround pe HDMI din PC nu functioneaza inca.
Muzica de calitate surround exista, dar presupune un DVD-player care sa stie sa redea DVD-Audio si SACD. Pe PC se pot rula unele discuri DVD-Audio (cele fara watermark).

PS: Nu mai scrie cu CAPS!

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.759
  • Înscris: 23.05.2013
Eu nu recomand placi de sunet Creative. Ori M-Audio (care sunt excelente) ori Asus Xonar DX sau Asus Xonar D2/PM care sunt deasemenea foarte bune!
Ca sistem audio recomand tot ceva in genul amplificator + boxe standfloor, nu sistem 5.1.

Editat de d4m4g3, 03 aprilie 2009 - 18:22.


#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006

View Postd4m4g3, on Apr 3 2009, 19:22, said:

Eu nu recomand placi de sunet Creative. ...
Eu da :)  sunt cazuri și cazuri...

#8
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.644
  • Înscris: 21.06.2007

View Postd4m4g3, on Apr 3 2009, 17:22, said:

Ca sistem audio recomand tot ceva in genul amplificator + boxe standfloor, nu sistem 5.1.

Depinde si in ce buget...nu poti sa recomanzi asa la 7milioane(de exemplu). ;) In 10milioane cat e z-5500 nu prea ai variante bune.

Consider ca pentru auditii de calitate e recomandat amplificator+boxe dar de calitate si buget destul de mare....mult mai mare decat un z-5500(+ ptr care trebuie si o placa de sunet buna...si aia iarasi costa).

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.759
  • Înscris: 23.05.2013

View Postantinari, on Apr 3 2009, 20:22, said:

Cazuri si cazuri, bineinteles. Insa multe sunt modelele care nu merita de la ei.

View Postkosmin90, on Apr 3 2009, 20:27, said:

Da, Z5500 e bun, il stiu. Eu am fratele mai mic Z2300 si e super.
Insa anush a spus: "Ma orientez spre solutia receiver+boxe".

-> Receiver + 2 * boxe (sau astea) + placa de sunet. Eu zic ca e o solutie decenta, atat timp cat bugetul este cat este...

#10
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 24.08.2008
Am listat si citit o multime de topicuri de pe aceasta arie.  Exista cateva topicuri dedicate lui z5500 versus Receiver/amplificator/boxe-magnat sau alt gen.  Cam mai toata lumea care a avut un buget mai mare s-a reorientat catre receiver+boxe entry-level entry-level.

Consider  ca  pentru mine Z5500 ar fi fost suficient deocamdata, dar la ce probleme au aceste sisteme (consola, sateliti) m-am reorientat pe varianta receiver+boxe

Momentan sunt derutat, am citit o multime de topicuri fara a avea o baza de cunostiinte generale. O sa recitesc saptamana viitoare.

O sa am probleme cu camera, momentan locuiesc intr-o camera de camin dar caut un apartamet si o sa am o sufragerie mai mare.

Suplimentez bugetul, 2500-3000 ron, exclusiv filme full HD. Poate ese ceva.

multumesc

am vazut varianta de mai sus, ce mari sunt acele Boxe magnat
receiver sorround: care ar fi mai iefin si superior lui z5500

Editat de anush, 04 aprilie 2009 - 09:08.


#11
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 24.08.2008
http://www.be-loud.r....1/JBL/SCS_178/
http://www.be-loud.r...ioneer/CP-F50A/
http://www.be-loud.r...at/Magnum_51_A/
http://www.be-loud.r....1/JBL/SCS_140/
http://www.be-loud.r...CS_140_(Black)/
http://www.be-loud.r...oneer/S-V240-W/

si
http://www.be-loud.r...onitor_990_Set/
+
http://www.be-loud.r...Denon/AVR-1509/

aceste seturi sunt mai bune decat z5000 ? cel putin nu e probabilitatea asa de mare sa merg in service

Editat de anush, 04 aprilie 2009 - 10:21.


#12
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.759
  • Înscris: 23.05.2013
Eu spun ca nu e rau nici Z5500,  de mers in service poti merge cu orice, sau nu. Dar evident, daca ai bani ai putea merge pe:

- 4 * boxe
+
- 1 * centru
+
- receiver

Sau:

sistem boxe
+
receiver

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postanush, on Apr 4 2009, 02:39, said:

O sa am probleme cu camera, momentan locuiesc intr-o camera de camin dar caut un apartamet si o sa am o sufragerie mai mare.

Mai asteapta cu investitia pana te muti undeva unde poti gusta sunetul surround. Intr-o camera de camin nu au sanse nici stereo sa asculti asa cum trebuie - am locuit si eu in camine cativa ani...

#14
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 24.08.2008

View PostSuperDuper, on Apr 3 2009, 19:17, said:

Receiverul va trebui sa aiba si intrare analogica 5.1.
Te rog frumos sa-mi recomanzi cateva recivere digitale ?  De ce si intrare analogica ? Pe placa da sunet trebuie sa am iesiere optica (digitala) ?
Am citit o multime de topicuri dar acum recitsc ca sa inteleg mai bine.

De asemenea am inteles ca nu am nevoie de o placa de sunet separata daca vizionez filme full hd, reciverul face toata treaba. E adevarat ?
Dar daca ascult muzica am nevoie de o placa de sunet buna ?
Vad ca M-audio rev 5.1 nu se mai gaseste


View PostSuperDuper, on Apr 3 2009, 19:17, said:

Iti recomand o placa X-Fi Creative - orice alt model in afara de Xtreme Audio. Asta pentru ca eventual sa poti instala softul pentru DolbyDigitalLive/DTS Connect.
M-audio nu are asa ceva ? Dar porturi digitale ?

View PostSuperDuper, on Apr 3 2009, 19:17, said:

Partea cu sunetul surround pe HDMI din PC nu functioneaza inca.
Adica HDMI imi da un sunet stereo si o imagine HD ?!  Cum obtin sunetul sorround ? Iesire opica sau coaxila pe placa de sunet plus soft (driver) ?

Daca cumpar un receiver de calitate nu mai am nevoie de placa de sunet

Nu stiu, dar ar fi ceva extraordinar daca cineva mi-ar explica  cateva notiuni elementare.
As ramane recunoscator?

ce e cu mufele: digitale=sorrund=coaxial=optic, analaogic=stereo=mono
unde sa avem mufe: pl de sunet, receiver, boxe
driver ?

Editat de anush, 07 aprilie 2009 - 09:12.


#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Citeste aici despre situatia sunetului digital surround pe PC. Ca o completare, au aparut drivere DDL si pentru placile din gama Audigy/Audigy2/Audigy4 (numai cele care au DSP hardware). Iar driverele pt X-Fi includ si DTS Connect. Ambele utile in jocuri, nu pentru vizionari de filme (cu sunet codat deja AC3/DTS in studio).
M-Audio este la acelasi nivel calitativ cu Creative Live! 24 bit, nu inteleg de ce o ridica unii in slavi.

Vizionarea de imagini HD avand ca sursa filme pirat HD nu face obiectul interesului meu personal.
Muzica de calitate dupa mine NU se asculta avand ca sursa PC-ul, din mai multe motive. Daca insisti, o placa de genul X-Fi Xtreme Music este foarte potrivita, in special in modul "bit-matched playback".

PS: Vreau sa vad si eu receiverul/amplificatorul si boxele pe care se poate face diferenta intre placa spusa de mine si orice alta placa de sunet. Si in ce incapere se face auditia...

Editat de SuperDuper, 07 aprilie 2009 - 18:48.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Anush, daca vrei sa urmaresti filme Blu-ray pe PC, poti sa renunti la idee. Nu am vazut PC-ul care sa redea corect aceste discuri. Iti trebuie player dedicat. MKV si alte ghidusenii vor merge pe PC suficient de rapid.

#17
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Merg daca folosesti codecurile corespunzatoare, nu tot felul de codecuri free recomandate de gherilele linux.
Personal recomand playere gen Cyberlink PowerDVD9 sau codecuri rapide gen CoreAVC.

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Poti sa pui orice codec. Sint probleme de compatibilitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate