Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Banca Italo Romena ?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#19
BogyM.

BogyM.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.10.2005
marja respectiva o poate revizui banca ori de cate ori este necesara. nu conteaza de ce nu mi'au dat contractul, nici nu ma intereseaza aspectul acesta. in momentul in care ai o rata de 50% din venituri timp de 20-30 de ani, si vezi ca banca iti include si o a "13-a" rata, iti faci socotelile si vezi ca o luna din an nu mananci, nu iti platesti intretinerea, mergi pe jos pana la servici, si toate celalalte, nu consider ca acest credit este benefic celor cu venituri ca ale mele. daca mai luam in considerare ca banca revizuieste marja, si in mod sigur nu o va scadea, ajung ca acu sa iau creditul (cu marja 4%), peste putin timp (cum anticipez eu) sa mareasca marja, iar cand vine a 13-a rata, imi dau seama ca rata12+rata 13 depaseste venitul meu, si astfel sa intru in imposibilitate de plata.

nu stiu ce varsta aveti voi, dar eu decat sa imi iasa par alb la 28de ani, prefer sa stau la mama, sau in chirie.

PS: creditul e bun in conditiile in care rata imprumutului este mai mica sau egala cu 40% din veniturile tale lunare. parerea mea :)

BR
BogyM.

#20
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Daca privesti din perspectiva "fiecare stie ce-i mai bine pentru el" argumentatia ta este corecta. Inca o data subliniez: per total costurile acestui credit sunt printre cele mai reduse, cel putin din cate cunosc. Cu riscurile aferente, pe care nu le neg. Daca vrei sa ai control total asupra costurilor, iei credit cu dobanda fixa de la BCR dar si aici exista un risc: dobanda la euro parca e in jur de 10%, nu mai stau acum sa caut. In 20-25 de ani s-ar putea sa constati ca tie iti ramane dobanda la 10% iar in piata sunt dobanzi de 4-5% (si invers bineinteles ca este valabil, sa apara dobanzi mult peste 10% si atunci nu-ti ramane decat sa te feliciti). Sigur exista varianta refinantarii dar in acest caz trebuie bine calculate costurile ca sa vezi daca se merita sau nu sa faci asta.
Rata imprumutului depinde nu numai de conditiile bancii, care sigur sunt importante, dar si de suma imprumutata, asa ca trebuie sa vezi cat poti sa intinzi plapuma.

#21
nutaflorin

nutaflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.02.2007
Salutare,

As dori sa stiu si eu daca a facut cineva credit imobiliar la ei, cam cat dureaza aprobarea dosarului si cam la cat ajung celelalte costuri ( asigurarea de viata, cea a imobilului)

Merci.

#22
sorinv79

sorinv79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.10.2007
Chiar ca nu stiu daca si la alte banci, marja este variabila in functie de conditiile pietei. Sincer am intrebat la BCR si mi s-a spus ca la ei marja e fixa pe toata durata creditului. Acelasi raspuns l-am primit si de la Italo-Romena; citind insa draftul de contract apare ca e revizuibila. Pe cine sa  mai crezi; voi  ce stiti? Cum e marja la alte banci-fixa sau variabila?

#23
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,328
  • Înscris: 22.07.2005

View Postsorinv79, on Apr 25 2009, 19:14, said:

Chiar ca nu stiu daca si la alte banci, marja este variabila in functie de conditiile pietei. Sincer am intrebat la BCR si mi s-a spus ca la ei marja e fixa pe toata durata creditului. Acelasi raspuns l-am primit si de la Italo-Romena; citind insa draftul de contract apare ca e revizuibila. Pe cine sa  mai crezi; voi  ce stiti? Cum e marja la alte banci-fixa sau variabila?

La banca Italo-romena marja este variabila. Probabil ai intrebat pe cineva din banca, care nu stia ce vinde.

De regula marjele sunt fixe, dar daca ai fost la BCR de ce nu ai cerut o oferta cu dobanda fixa...

#24
sorinv79

sorinv79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.10.2007

View Postfloraur, on Apr 25 2009, 19:06, said:

La banca Italo-romena marja este variabila. Probabil ai intrebat pe cineva din banca, care nu stia ce vinde.

De regula marjele sunt fixe, dar daca ai fost la BCR de ce nu ai cerut o oferta cu dobanda fixa...


Da, am intrebat pe cineva care vinde credite ipotecare. Foarte interesant, nu? Citind OUG 147/2008 emisa de ANPC care ofera o siguranta mai mae clientilor care apeleaza la credite, ipotecare, mai ales, am vazut ca tre specificat ca dobnada tre sa varieze in functie de un indice de referinta (gen EURIBOR, zic eu). Sincer daca si marja variaza, dej aputem sa ne declaram sclavii bancii pe viata.  Mi se pare normal ca rata dobanzii sa varieze doar in functie de EURIBOR, in acest caz, iar marja sa fie fixa pe toata durata creditului. Chiar nu inteleg de ce banca tre sa isi rezerve dreptul sa modifice si marja cand vrea ea.
Oricum, contractul de credit de la ITALO-ROMENA prevede obligatii doar pentru client, nu si pentr banca, foarte frumos, nu?

#25
bodo_2806

bodo_2806

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2007
salutare
din ce am citit eu aici banca italo romena nu e chiar atat de incredere precum pare la prima vedere. in concluzie e cineva care a luat credit imobiliar de la ei de curand? ce alte smecherii mai ascund ?
ce trebuie sa mai stiu atunci cand merg sa discut cu ei astfel incat sa nu am surprize in eventualitatea ca ajung sa iau un credit de la ei?

multumesc frumos si astept sfaturi

#26
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Pai cea mai mare problema e cu marja variabila cu conditiile de piata. Aici e cel mai mare risc. Vezi de asemenea si legat de asigurari ca au si de viata si de imobil, ceea ce implica niste costuri suplimentare. Daca ajungi la ei si intre timp si-au schimbat contractul sa ne spui si noua.

#27
flonedelcu

flonedelcu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.05.2007

View Postbodo_2806, on May 20 2009, 20:31, said:

salutare
din ce am citit eu aici banca italo romena nu e chiar atat de incredere precum pare la prima vedere. in concluzie e cineva care a luat credit imobiliar de la ei de curand? ce alte smecherii mai ascund ?
ce trebuie sa mai stiu atunci cand merg sa discut cu ei astfel incat sa nu am surprize in eventualitatea ca ajung sa iau un credit de la ei?

multumesc frumos si astept sfaturi


Salutare

Si eu sunt interesat de acest aspect. Am fost si eu pe la ei sa-i intreb de credite impobiliare. Oamenii de la ghiseu nu par foarte cunoscatori si nici nu-si dau silinta sa fie prea amabili. AM obtinut totusi un draft de contract Attached File  Contract_DraftItalo.PDF   566.94K   113 downloads in care intradevar se specifica undeva jos ca banca isi rezerva dreptul sa modifice cele de mai sus dar marja se trece in contract cu valoare fixa. nu sunt foarte cunoscator dar cred ca in orice contract bancile baga si o clauza din asta. stii cum e banca nu pierde niciodata...

Reintaresc rugaminteaa lui bodo: Daca estista cineva care a luat credit de la aceasta banca va rugam sa ne spuneti si nou ceva impresii

Multumesc frumos si astept sugestii

#28
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
E un pic ciudat: am si eu un draft de contract de la ei in care se precizeaza clar, intr-un subpunct separat, ca marja este variabila cu conditiile de piata. Poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp, nu stiu. Am sa mai verific o data. Oricum asa cum este redactat acest contract (n-am vazut ca s-ar preciza undeva ca marja e fixa iar daca asa ti-au spus astea-s vorbe tata, nu poti sa pui baza pe asa ceva) lasa portite de scapare pentru modificari ale marjei pe parcursul derularii creditului. Iar chestia cu anuntul clientului cu nu stiu cate zile inainte ca sa accepte sau nu noile conditii e praf in ochi: daca nu accepti, creditul devine exigibil si te trezesti ca ai de dat brusc o carca de bani inapoi. Adica vrei nu vrei bea Grigore agheasma. Nu sunt singurii care folosesc astfel de subterfugii.

#29
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,328
  • Înscris: 22.07.2005
DA chiar si asa eu nu as spune pas acestei oferte, fata de celelalte banci este muuuult mai mica. Important e ca nu sunt costuri de refinantare foarte mari. Se poate iesi din credit daca lucrurile curg aiurea.

#30
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Ai dreptate, costurile sunt reduse fata de alte oferte, abia Emporiki se mai apropie oarecum de Italo-Romena, dar cu acelasi amendament al marjei neclar precizate ca fixa. In privinta riscurilor, fiecare dupa cum il tine cureaua....

#31
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,328
  • Înscris: 22.07.2005
Se poate incerca si la Garanti... iar un credit ieftin.

#32
Emcede

Emcede

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.04.2009
Ei, nu-i chiar asa ieftin, doar ca sunt mai ingaduitori cu actele.

#33
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,328
  • Înscris: 22.07.2005

View PostEmcede, on May 23 2009, 07:21, said:

Ei, nu-i chiar asa ieftin, doar ca sunt mai ingaduitori cu actele.

Nu zau, tu chiar stii ce vorbesti sau ai postat si tu asa...

#34
estendir

estendir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.01.2007
oameni buni eu sunt gata sa iau credit de la astia dar nu mi-am pus problema
ca marja bancii e variabila.
Eu doar am intrebat : euribor+3.5% , si asa va scrie in contract ? A zis ca da.
Maine ma duc sa imi arate contractu si  daca e ceea ce ziceti voi cu marja fixa da de fapt
variabila in functie de cum se scoala dom director dimineata atunci prefer
un credit mai scump dar cu termeni contractuali clari.

Maine ma duc de dimineata sa vad ce imi zic astia si va dau de stire.

PS : e oricum suspect a ei ofera totusi cea mai mica marja a bancii(3,5 sau 4 ) fata de alte banci unde cea mai mica e 6.5(BCR)

#35
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Mai bine citesti cu ochii tai ce scrie in contract decat sa te iei dupa vorbele lor... Urmatoarea marja e la Emporiki (initial 3,99, dupa 3 luni - 5,99). Dar si la astia aceeasi buba cu marja fixa care de fapt e cam variabila. Sa ne spui si noua ce-ai facut.

#36
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,328
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdp70, on May 25 2009, 11:17, said:

Mai bine citesti cu ochii tai ce scrie in contract decat sa te iei dupa vorbele lor...

Lasa-i pe ei ca e prosti si nu stie nimica...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate