Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Chevrolet Cruze

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#181
NeoRusty

NeoRusty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2008
Salut am un Cruze din Decembrie am 10.500km cu el ... 1.8 Ls plus...de tras trage foarte bine , consum 11 in oras la un mod de mers combinat linistit cu agresiv, nicio problema pana acum nicio bataie nimic,franare excelenta,o masina care isi merita banii,foarte fiabila,negative : ma gandesc sa o antifonez pe sub ea ... are o portiune mare acoperita cu mastick dar in unele zone e tabla care probabil e subtire si daca sunt pietricele pe drum se aude deranjant...in rest e foarte silentioasa...daca comparati cu orice masina din clasa ei...nu veti gasi in banii astia un motor la fel de puternic si dotarile care le ofera cruze-u si apropo pentru cei care doresc sa isi cumpere...recomand motoru 1.8...diferenta din cate stiu este de cateva sute de euro dar merita toti banii

#182
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 10.12.2006
Ai 10000km si ai ajuns la concluzia ca este foarte fiabila?

#183
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 11.07.2006

 NeoRusty, on 19th April 2010, 06:05, said:

Salut am un Cruze din Decembrie am 10.500km cu el ... 1.8 Ls plus...de tras trage foarte bine , consum 11 in oras la un mod de mers combinat linistit cu agresiv, nicio problema pana acum nicio bataie nimic,franare excelenta,o masina care isi merita banii,foarte fiabila,negative : ma gandesc sa o antifonez pe sub ea ... are o portiune mare acoperita cu mastick dar in unele zone e tabla care probabil e subtire si daca sunt pietricele pe drum se aude deranjant...in rest e foarte silentioasa...daca comparati cu orice masina din clasa ei...nu veti gasi in banii astia un motor la fel de puternic si dotarile care le ofera cruze-u si apropo pentru cei care doresc sa isi cumpere...recomand motoru 1.8...diferenta din cate stiu este de cateva sute de euro dar merita toti banii
Felicitari si eu am comandat un cruze de 1.8 din pacate nu am avut ocazia de a incerca modelul 1.8 numai 1.6 dar si acela a tras binisor asa ca ma gandesc ca va fi ok.
@ncristi la omul sa se bucure de masinuta ca nu numai Renault exista. :peacefingers:

Edited by Phonyx, 19 April 2010 - 16:56.


#184
whitedream

whitedream

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2010
Cruze e o masina ok,chiar la banii astia nu se poate mai bine si cu dotarile pe care le are.Aspectul exterior este reusit mai ales fata care arata f bine, dar aici tine de gusturile fiecaruia.Motoarele pe hartie arata f bine (nu am condus vreuna), majoritate in segmentul acesta de pret au motorizari de 1.6 110cp,115 cp etc...la cruze apare motorul de 1.8 la un pret bun.La interior are ceva din Insignia ceea ce nu e rau.Acum urmeaza sa vedem fiabilitatea..dar nu cea de la 10000 km pt ca e irelevanta.

#185
corssar

corssar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.10.2008
Toata marca Chevrolet are masini bune. Eu am un Kalos si am 2 prieteni care au alte modele. Pacat ca la service se schimba situatia. Sunt pur si simplu incompetenti si hoti, in speta GTT. Sunt plin de draci pe astia. Scuze ca postez off subject, dar am avut si eu 3 probleme: se aprindea becul de ABS, mi-au spus ca nu are nimic si sa fac cateva frane puternice si trece, la revizia de 30000 au uitat sa puna capacul la ulei si a sarit tot uleiul prin motor si ultima si cea mai grava, mi-au vopsit aripa stanga spate si m-am trezit cu degete amprentate pe vopsea (ploua cand am luat-o si nu am vazut). Am fost la Victoria Global in Brasov si ABS-ul s-a rezolvat in 30 min, senzor defect. Fara alte comentarii... De atunci (30000 km) toate reviziile le-am facut la ei. Am 120000 km si nimic de reprosat. Cruze e nou, cred ca habar n-au sa-l repare daca se strica...

#186
tdaniel64

tdaniel64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.07.2006

 aalinn, on 23rd January 2010, 20:14, said:

in ce oras ?
In Sighisoara, Tg. Mures, Brasov, Sibiu. Circul cu masina. Am deja 31000. Merg la revizie la Brasov, cica e mai ieftin si mai de calitate. La 15000 km, revizia a fost 1350 de lei, la Tg. Mures. La Brasov, mi-au spus ca revizia de 30000 e 1000 de lei

#187
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 tdaniel64, on 20th May 2010, 21:11, said:

In Sighisoara, Tg. Mures, Brasov, Sibiu. Circul cu masina. Am deja 31000. Merg la revizie la Brasov, cica e mai ieftin si mai de calitate. La 15000 km, revizia a fost 1350 de lei, la Tg. Mures. La Brasov, mi-au spus ca revizia de 30000 e 1000 de lei
ma gandeam ca in bucuresti
oricum revizia mi se pare scumpa rau

#188
stefanmanea

stefanmanea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.01.2008

 tdaniel64, on 20th May 2010, 21:11, said:

In Sighisoara, Tg. Mures, Brasov, Sibiu. Circul cu masina. Am deja 31000. Merg la revizie la Brasov, cica e mai ieftin si mai de calitate. La 15000 km, revizia a fost 1350 de lei, la Tg. Mures. La Brasov, mi-au spus ca revizia de 30000 e 1000 de lei

Ha? WTF??? cat cost revizia?


Sambata ma duc la dealer pentru a vedea/testa Cruze, si tocmai ce am citit toate posturile.. cautam informatii legate de Cruze 1.8 LT 6+1 AT.
Ma interesa consumul in oras.. daca in provincie e pe la 10L/100KM, in Bucuresti e pe la 13-14 (personal mi se pare cam mult, dar eu vin de pe diesel). Cum vi se pare in comparatie cu alte benzinare de aceeasi capacitate?
Vis-a-vis de costul reviziei:  WTF revizia la 1.8 Benzina costa 1350 RON ??? (nu de alta, dar fata de VW Passat 2.0tdi unde revizia la dealer in Buc este 760 ron, mi se pare exorbitant!!!). In conditiile astea, trebuie sa ma gandesc serios daca ma bag sau nu la Chevy.. Sunt curios sa aflu cat costa o revizie pentru 2.0 diesel. Trece de 2000 ron?

#189
Nyklas

Nyklas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.05.2008
Salut,

comentariile printre randuri ....vezi mai jos


 stefanmanea, on 8th June 2010, 20:27, said:

Ha? WTF??? cat cost revizia?


Sambata ma duc la dealer pentru a vedea/testa Cruze, si tocmai ce am citit toate posturile.. cautam informatii legate de Cruze 1.8 LT 6+1 AT.
Ma interesa consumul in oras.. daca in provincie e pe la 10L/100KM, in Bucuresti e pe la 13-14 (personal mi se pare cam mult, dar eu vin de pe diesel). Cum vi se pare in comparatie cu alte benzinare de aceeasi capacitate?
>>> Am testat cruze 2.0 tdi.
>> Am un vecin ce si-a luat motorizarea de 1.8. Consumul, in Brasov, este intre 11-13.5 l/100km.

Vis-a-vis de costul reviziei:  WTF revizia la 1.8 Benzina costa 1350 RON ??? (nu de alta, dar fata de VW Passat 2.0tdi unde revizia la dealer in Buc este 760 ron, mi se pare exorbitant!!!). In conditiile astea, trebuie sa ma gandesc serios daca ma bag sau nu la Chevy.. Sunt curios sa aflu cat costa o revizie pentru 2.0 diesel. Trece de 2000 ron?
>>>informatii primite: - revizia din 15000 in 15000 km (2.0 tdi) - costa intre 8-1000 roni. Deci putin probabil ca benzinaru mentionat de tine sa fie mai scump.

>>>Si mie imi place si sunt tentat sa-l iau (pe lista mea mai e: Ford focus, Skoda Octavia, seat leon. Ramane sa le pun bine in balanta si sa decid. Referitor la Cruze, mi-e teama de revizii mai degraba decat de comportamentul la drum.

#190
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 11.07.2006
Un coleg de forum a facut revizia de 15.mii de km la un Cruze LS 1.6 benzina si l-a costat cam atat:470 RON - Ulei, filtre + spray frana,mi se pare un pret corect defapt daca stau si ma gandesc mai bine la fostul Logan al meu am dat cam atat.

#191
stefanmanea

stefanmanea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.01.2008
Revin cu lamuriri suplimentare:

Am fost la dealer, si masina arata foarte bine la exterior, consola si volanul sunt chiar dragute..
In schimb, cotiera centrala e o "gluma proasta". Practic e doar un punct de sprijin pentru cot, nu si pentru brat.
Bancheta spate e tare ca o scandura (poate exagerez), cei drept aveau expusa doar varinta cu tapiserie din piele.
In ceea ce priveste reviziile, acestea sunt mult mai ieftine decat anuntau altii pe forum.
Se pare ca o revizie la un delaer din Bucuresti la orice benzinara costa ~700ron, ceea ce e bine.

Masina merita vazuta... cel putin pentru multimea de asemanari intre Cadillac CTS si Cruze (aici ma refer la consola centrala + volan).

Edited by stefanmanea, 20 June 2010 - 22:00.


#192
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
Cotiera normal ca e suport pt. cot (btw, ai vazut ca se trage in fata?), pentru ca altfel se numea bratiera.
La revizia (de 1 an sau 30.000km) a unei benzinare se schimba filtrul de ulei, filtrul de polen si uleiul. Eventual mai arunci un ochi pe la frane si curele.
5L de ulei 5W30 sunt pana in 150 lei, iar filtrele sa zicem ca ar fi tot cam atat. Pana la 700 e cale luuuunga.
In schimb, cei 470 lei de mai sus reprezinta un pret decent (nu OK, decent). Doar ca e vorba de o alta parte a tarii.

Volanul seamana cu cel de la CTS pentru ca e tot in 3 spite, iar consola centrala seamana prin prisma faptului ca ambele sunt pe centru. Dar cam atat.

#193
Tomkaten

Tomkaten

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 27.06.2006
Vezi ca ai uitat sa pui manopera de doua ore, care e vreo 60 de euro cu tot cu TVA, adica 250 lei.

Deci 700 e totalul.

#194
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
Huh?

1. Avem, probabil prin Oradea, 470 lei materiale + manopera
2. Avem pretul materialelor de vreo 300 de lei (ma rog, in magazine costa mai putin). Daca mai punem 250 de la tine, ajungem la 550. Deci tot departe de 700.

#195
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 11.07.2006
Maine ma duc sa vorbesc cu dealerul sa vad cum pot platii integral masina deoarece tva-ul de 24% mi-ar face o gaura in buget de 600E Cruze 1.8 LT.Teoretic masina ar ajunge in august cea ce inseamna ca cel tarziu in iulie trebuie achitat 90% din valoarea masinii,sper sa nu comenteze caci nu prea as vrea sa dau bani in plus,mai ales ca astept dupa masina 5 luni.

#196
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

 Alice, on 25th June 2010, 12:00, said:

Huh?

1. Avem, probabil prin Oradea, 470 lei materiale + manopera
2. Avem pretul materialelor de vreo 300 de lei (ma rog, in magazine costa mai putin). Daca mai punem 250 de la tine, ajungem la 550. Deci tot departe de 700.

depinde fiecare ce schimba,unii poate inlocuiesc mai multe filtre,altii nu






 Phonyx, on 27th June 2010, 12:55, said:

Maine ma duc sa vorbesc cu dealerul sa vad cum pot platii integral masina deoarece tva-ul de 24% mi-ar face o gaura in buget de 600E Cruze 1.8 LT.Teoretic masina ar ajunge in august cea ce inseamna ca cel tarziu in iulie trebuie achitat 90% din valoarea masinii,sper sa nu comenteze caci nu prea as vrea sa dau bani in plus,mai ales ca astept dupa masina 5 luni.

nu ai gasit nimic in stoc ? mi se pare f mult

#197
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006

 Phonyx, on 27th June 2010, 12:55, said:

Maine ma duc sa vorbesc cu dealerul sa vad cum pot platii integral masina deoarece tva-ul de 24% mi-ar face o gaura in buget de 600E Cruze 1.8 LT.Teoretic masina ar ajunge in august cea ce inseamna ca cel tarziu in iulie trebuie achitat 90% din valoarea masinii,sper sa nu comenteze caci nu prea as vrea sa dau bani in plus,mai ales ca astept dupa masina 5 luni.


Salut,
sa ne dai de veste daca exista solutia cu TVA de 19. ( e de platit tot? sau pot sa-ti emita doar factura si platesti ca si in comanda).
Si la mine soseste masina in august. Am dat avansul de 10% si urma sa dau 50% cu 3 saptamani inainte de sosire + restul cu 2 zile inainte de ridicare).
La mine e Aveo si in acest caz urca pretul cu 450E.
Banuiesc ca ai luat de la Grup West.
Merci.

Edited by speleus, 27 June 2010 - 15:26.


#198
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 11.07.2006
O sa va tin la curent si da am luat de la Opel west,acum nu stiu ce sa zic la mine in contract scrie un pret x cu tva deci teoretic nu ar avea voie sa se modifice,dar nu sunt sigur,iar ca modalitate de plata scrie in contract ca se va achita 85% la solicitarea dealerului pt.a plati factura externa.Cica cand a ajuns masina in Slovenia,o sa vedem maine dar ma dispera deja nici daca comandam un F....rari nu as fi asteptat atat mai ales ca masina nu are nimic special doar culoarea care nu era pe stoc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate